پناهگاه حیات وحش چوکام

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): تالاب چوکام با مساحت ۳۴۶ هکتار در شرق تالاب انزلی بخشی از مجموعه تالاب انزلی است که به دلیل اهمیت زیستگاهی از دیدگاه پرندگان مهاجر آبزی از تاریخ ۱۳۸۱/۲/۱۵ به مدت ۵ سال به عنوان منطقه شکار ممنوع و سپس در سال ۱۳۸۴ با افزایش مساحت به ۶۹/۴۴۳ هکتار تبدیل به پناهگاه حیات وحش چوکام گردید.

این منطقه در مختصات جغرافیایی طول شرقی ً۵۳٫۲ َ۳۳ ْ۴۹ - ً۰۵٫۹ َ۳۱ ْ۴۹ و عرض شمالی   ً۲۷ َ۲۵ ْ۳۷ –  ً۱۴٫۵ َ۲۴ ْ۳۷  قرار دارد.

شمال منطقه به رودخانه رمضان بکنده از جیره سر چوکام، شرق محدود به کانال احداثی به طول ۱۵۰۰ متر بین رودخانه های رمضان بکنده و قنادی، جنوب محدود به رودخانه ﻟﻠﻪ کا و بخشی از رودخانه های قنادی و جنوب شرق متصل به کانال احداثی به طول ۹۰۰ متر بین رودخانه های قنادی و ﻟﻠﻪ کا و غرب متصل به رودخانه ﻟﻠﻪ کا از روستای جیر سر باقر خاله محدود است.

ارتفاع منطقه از سطح دریا ۲۵ متر و تابع سطح تالاب انزلی است.

پوشش گیاهی:

چون منطقه بخشی از تالاب انزلی است فون و فلور آن نیز تحت تأثیر تالاب بوده، بخش اعظم آن را کلاس های آبی فاقد پوشش گیاهی در برگرفته و بخش دارای پوشش گیاهی را نیزارهای متراکم و گیاهان وابسته به سیستم آبی دربرمی گیرد.

عمده گیاهان منطقه شامل نی، سورف، لاله تالابی، اسپرغان، سیزاب، سرخاب کولی، تاج ریزی، تمشک و … است.

گونه های شاخص جانوری:

این منطقه با توجه به تالابی بودن اهمیت ویژه ای از دیدگاه پرندگان مهاجر آبزی دارد.

انواع پرندگان شکاری مثل لیل، سنقر، عقاب تالابی و انواع مرغابی ها شامل خوتکا، گیلار، اردک ارده ای، کله سبز و … انواع آبچلیک و یلوه و …. در منطقه حضور دارند.
0
-8
  

1 دیدگاه

  1. آرمان می‌گوید:

    سلام
    لطفا اطلاعات دقیق و درستی را از پناهگاه حیات وحش چوکام قرار دهید ، چون به ظاهر این منطقه وجود ندارد.
    البته من در سایت های دیگر خوانده ام ، اما اطلاعاتشان زیاد درست نیست.

    موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>