پناهگاه حیات وحش شیدور

 

مشخصات و شرایط جغرافیایی:

دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: تاریخ تاسیس پناهگاه حیات وحش و تالاب بین المللی شیدور در تاریخ ۱۳۵۴/۵/۲۱ به عنوان پناهگاه حیات وحش و در تاریخ ۱۹۹۹/۱۲/۲۹ میلادی به عنوان تالاب بین المللی مصوب شده است. وسعت پناهگاه حیات وحش ۹۸ هکتار و وسعت تالاب بین المللی ۸۷۰ هکتار می باشد و در ۱۵۰۰ متری شرق جزیره لاوان واقع شده است.
این جزیره غیر مسکونی است و هیچگونه فعالیت انسانی در آن مشاهده نمی گردد. ساختار بیشتر سواحل این جزیره صخره ای بوده به گونه ای که ضلع جنوبی، غربی و بخشهای بیشتر ضلع شمالی را سواحلی به صورت صخره ای در برگرفته است. به طور کلی می توان گفت جزیره ای مسطح (حداکثر ارتفاع ۶ متر) و توده ای مرجانی می باشد که با خاک شنی – رسی پوشیده شده است.
چشمه یا آب سطحی در این جزیره وجود ندارد. میزان بارندگی بسیار کم و دمای آن در تابستان بطور متوسط ۴۰ درجه سانتی گراد می باشد. در طول ساحل جنوبی، غربی و شمال غربی جزیره صخره هایی با ارتفاع ۲ متر ظاهر شده است. در گوشه جنوب شرقی آن، صخره ها به شکل توده های در هم فرو رفته ای از تخته سنگ ها، حتی در شرایط مد نیز دیده می شود. سایر نواحی ساحلی به صورت نوار ماسه ای باریکی است که تا شمال شرقی جزیره به شکل دماغه ای بلند امتداد می یابد.

تجهیزات و امکانات حفاظتی در منطقه موجود نمی باشد و این منطقه توسط اداره حفاظت محیط زیست بندر لنگه مدیریت می شود. این تالاب با توجه به دور بودن جزیره از ساحل و مسکونی نبودن آن دارای کاربری خاصی نمی باشد و اهمیت ویژه آن شرایط خاص و منحصر به فرد آن جهت جوجه آوری پرندگان و تولید مثل لاک پشتان دریایی بوده که به همین منظور از آن به عنوان بهشت پرندگان یاد می شود.

پوشش گیاهی:

پوشش گیاهی جزیره از چند گونه پایای درختچه ای- بوته ای تجاوز نمی کند. جوامع گیاهی ویژه تپه های شنی به طور پراکنده دیده می شود. گونه های غالب شامل لیسیوم، سودا، آتریپلکس و گونه های سیپروس، ارودیوم و نستورا از دیگر گونه های علفی جزیره به شمار می روند. چمن شور پاگربه ای، گل جالیزی، نوعی ارمک، آفتاب پرست ساحلی، زدوک، بارهنگ، چوچ (درخت مسواک)، پیر گیاه و گل ماهور شرقی دیگر گونه های گیاهی این جزیره کوچک می باشند.

گونه های شاخص جانوری:

پرندگان: انواع پرستوهای دریایی شامل پرستوی دریایی گونه سفید، پرستو دریایی کاکلی کوچک، پرستو دریایی کاکلی بزرگ، پرستو دریایی پشت تیره، پرستو دریایی تیره و پرستو دریایی معمولی جمعیت اصلی پرندگان جزیره را تشکیل می دهند. این پرستوها هر ساله مقارن با اردیبهشت ماه وارد جزیره شده و پس از تخم گذاری و جوجه آوری اواخر مرداد ماه جزیره را ترک می کنند.
از دیگر گونه های جوجه آور در جزیره می توان به اگرت ساحلی اشاره کرد، که بخش کوچکی از جزیره را به خود اختصاص داده و می توان آن را در هر دو شکل سفید و خاکستر تیره در جزیره مشاهده نمود. حواصیل سبز و عقاب دریایی ماهیگیر از دیگر پرندگان این منطقه می باشند. به طور کلی تاکــــنون دراین جزیره ۱۰ گونه پرنده شناسایی شده است که به جز چکاوک کاکلی و سسک دم دراز، بقیه مهاجر هستند.

خزندگان: این جزیره همچنین یک زیستگاه مهم برای تخم ریزی لاک پشتهای دریای همانند لاک پشت منقار عقابی و لاک پشت سبز محسوب می شود. ازجانوران دیگر این جزیره می توان خزندگانی نظیر سوسمار دم دراز بیابانی، اسکینگ ایرانی، اسکینگ علفزار جنوبی و مار جعفری را نام برد.

آبزیان: این جزیره کوچک تنها آبسنگ مرجانی حفاظت شده ایران می باشد و در فهرست مهمترین آبسنگ های مرجانی اتحادیه بین المللی حفاظت و منابع طبیعی (IUCN) نیز ثبت شده است.
حداقل ۱۹ گونه مرجان از ۸ جنس و ۶ خانواده در حاشیه جزایر استان هرمزگان از جمله جزیره شیدور گزارش شده است. در جزیره شیدور پستانداران خشکزی تاکنون مشاهد نشده است، لیکن پستانداران دریایی دارای تنوع خوبی بوده و شامل برخی نهنگها و دلفین ها مانند نهنگ براید و … می باشند.

جاذبه های اکوتوریستی: آرامش زیستگاهی، بکر بودن و برخورداری از امنیت زیستی عامل اصلی مهاجرت پرندگان به این جزیره است. در زمان مهاجرت جزیره مملو از انواع پرستوهای دریایی و جوجه های آن است. پرواز دسته جمعی انواع پرستوها منظره ایی زیبا را در این جزیره کوچک به وجود می آورد. این چشم اندازهای بدیع و سواحل دنج مکان مناسبی برای طبیعت گردان و عکاسان می باشد. اما با توجه به شرایط جغرافیایی جزیره مذکور و دوری آن از ساحل استفاده توریستی چندانی نداشته و بیشترین توجه آن از سوی پرنده شناسان و پژوهشگران می باشد.

تعارضات و تهدیدات مهم منطقه:

• جمع آوری تخم پرندگان و لاکپشتان دریایی.
• آلودگی نفتی ناشی از مجاورت با جزیره لاوان و تردد شناورها.
• آلودگی ساحل درنتیجه بازگشت زباله های سرگردان درآب (بخصوص بطری های پلاستیکی ).
• برداشت غیر مجاز ماسه از ساحل.
• شکار لاکپشت ها جهت استفاده از گوشت آن ها.
• تخریب لانه ها.
• ماهیگیری غیر مجاز و اقداماتی که موجب تخریب مرجانها می شود.
• خشکسالی

تصاویر پناهگاه حیات وحش و تالاب بین المللی شیدور:


+98
-1
  

دیدگاه‌ها بسته هستند.