منطقه حفاظت شده مراکان

نقشه ماهواره ای:

مشخصات و شرایط جغرافیایی:

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: در تاریخ ۱۳۴۴/۷/۲۰ مراکان و یکانات بعنوان منطقه حفاظت شده تصویب گردید و پس از آگهی رسمی تحت حفاظت قرار گرفت . در سال ۱۳۴۶ منطقه یکانات از مراکان جدا گشت و مراکان با وسعتی معادل ۹۲۷۱۵ هکتار بر اساس مصوبه شماره یک شورای عالی شکاربانی و نظارت بر صید در تاریخ ۱۳۴۶/۶/۲ بعنوان منطقه حفاظت شده به تصویب رسید.

تا قبل از سال ۱۳۴۶ به علت چرای بی رویه احشام، قطع اشجار، شکار غیرقانونی و تبدیل علفزارها به زمین های کشاورزی و تخریب اراضی در این منطقه به شدت رو به افزایش بود ولی در سال ۱۳۴۶ پس از برخورداری از عنوان حفاظت شده و سعی و کوشش شکاربانان پوشش گیاهی منطقه احیا گردید و جمعیت های حیات وحش منطقه رو به فزونی نهاد به طوریکه در سال ۱۳۵۶ حدود ۳۰۰۰ راس کل و بز و ۴۰۰۰ راس قوچ و میش در این منطقه شمارش گردید.

متاسفانه در اوایل انقلاب اسلامی عده ای از افراد سودجو و فرصت طلب با اسلحه های غیرمجاز به شکار حیوانات پرداختند، مراتع به صورت غیرمجاز و با تراکم بیش از حد دام تعلیف گردیدند، در مقیاس وسیعی بسیاری از اراضی به زیر کشت انواع محصولات رفتند ولی در سال های آتی با حمایت های قانونی و مراقبت های شبانه روزی وضعیت زیستگاه ها بهبود یافت و بر جمعیت جانوران وحشی افزوده شد و همانند بسیاری از مناطق تحت حفاظت دیگر  ۲۰ درصد منطقه در قالب سه منطقه امن به منظور حفظ گونه های گیاهی و جانوری با همکاری اداره کل منابع طبیعی مورد حفاظت شدید قرار گرفت.

در حال حاضر منطقه حفاظت شده مراکان با حدود ۴۰ سال سابقه حفاظت قانونی یکی از قدیمی ترین مناطق چهارگانه سازمان حفاظت محیط زیست کشور به شمار می رود.

بر اساس آخرین مساحت اعلام شده با استفاده از سیستم موقعیت زمینی (GPS) در سال ۱۳۸۲، مساحت منطقه حفاظت شده مراکان ۱۰۳,۹۸۳ هکتار می باشد.

منطقه حفاظت شده مراکان در حوزه شهرستان خوی واقع شده و غرب، جنوب و جنوب غرب شهر جلفا را تشکیل می دهد. مرز شمالی این منطقه رودخانه مرزی ارس و جمهوری آذربایجان می باشد.

این منطقه از شمال به رودخانه ارس، از جنوب به دشت فرسایشی رودخانه قطور چای، از غرب به دشت های کشاورزی قره ضیاالدین و از شرق به جاده اصلی که از جلفا منشعب شده و به سمت جنوب ادامه می یابد در امتداد خط لوله گاز محدود می شود و سد ارس در بخش شمال غربی منطقه واقع شده است.

حداقل ارتفاع منطقه ۷۲۰ متر در بخش شرقی و حداکثر ارتفاع منطقه ۲۱۰۰ متر در ارتفاعات کلیسای سنت استپانوس قرار دارد. به طور کلی دور تا دور منطقه حالت دشت و تپه ماهور بوده و ارتفاعات منطقه در بخش میانی آن قرار دارد.

گونه های شاخص جانوری:

پستانداران: مطالعه پستانداران در منطقه حفاظت شده مراکان منجر به شناسایی ۲۸ گونه از ۱۲ خانواده در ۵ راسته شده است که شاخص ترین آنها عبارتند از: قوچ و میش ارمنی، کل و بز، پلنگ، سیاهگوش، هامستر خاکستری، روباه، شغال، گربه وحشی، گراز، خرگوش، سمور ، هامستر و انواع جوندگان.

شاخص ترین گونه جانوری این منطقه نژاد خاص قوچ و میش ارمنی می باشد.

در جریان سرشماری سال ۱۳۹۳ به روش مشاهده مستقیم صورت گرفت، مجموعا ۴,۵۹۰ (چهارهزار و پانصد و نود) کل و بز و قوچ و میش ارمنی شمارش شدند که تعداد مذکور شامل موارد زیر می باشد:

۱,۳۸۲ قوچ و میش ارمنی با ترکیب جنسیتی ۱,۰۷۶ عدد میش و ۳۰۶ عدد قوچ

۳۲۰۸ کل و بز وحشی با ترکیب جنسیتی ۲۷۵۴ عدد بز و ۴۵۴ عدد کل وحشی

پرندگان: در این منطقه تاکنون ۱۲۸ گونه پرنده متعلق به ۳۴ خانواده مورد شناسایی قرار گرفته است که از عمده ترین آنها می توان به: هما، عقاب طلایی، بالابان، کبک دری، تیهو، کبک چیل، کرکس مصری، دال، زاغ بور و … اشاره نمود.

خزندگان و ماهیان: از خزندگان و ماهیان منطقه نیز تاکنون ۳۴ گونه مورد شناسایی قرار گرفته است که از مهمترین آنها می توان به افعی البرزی، لاک پشت مهمیزدار غربی، ماهی اسبله و … اشاره نمود.

تعارضات و تهدیدات منطقه:

- ساخت فرودگاه در محدوده منطقه حفاظت شده مراکان، حیات این منطقه را با چالش جدی مواجه ساخته است. (لینک مرتبط)

- عاملین شکار یک گربه وحشی در آذرماه ۱۳۹۳ دستگیر شدند (لینک مرتبط)

- عاملین شکار غیرمجاز دو بز وحشی در مراکان به تحمل ۸/۵ سال حبس محکوم شدند. (لینک مرتبط)

- آبانماه ۱۳۹۵ یک سیاهگوش ماده توسط سگ های گله در مراکان ازبین رفت. (لینک مرتبط)

- دیماه ۱۳۹۵ عاملین شکار سه کل و بز وحشی، محیط بانان مراکان را مورد ضرب و حرج قرار دادند. (لینک مرتبط)

تصاویر منطقه:

+452
-101
  

9 دیدگاه

 1. JAVAD می‌گوید:

  تو این منطقه شکار آهو خیلی زیاده و اصلا به این منطقه توجه نمیشه!!!…

  پر طرفدار Thumb up 53 Thumb down 2

 2. -_- می‌گوید:

  کاش تو این منطقه هم دوربین تله ای نصب کنن من مطمنم اگه نصب کنن پلنگ و مشاهده میکنیم !
  یاشاسین ♥

  پر طرفدار Thumb up 37 Thumb down 0

 3. حجت آذریار محیط بان ، مسئول روابط عمومی و امورحقوقی اداره حفاظت محیط زیست خوی می‌گوید:

  با سلام خدمت عزیزان
  منطقه حفاظت شده مراکان تحت سرپرستی اداره حفاظت محیط زیست خوی می باشد و من خودم تو این منطقه حدود یک سال و نیم خدمت کردم که یکی از بهترین مناطق به شمار میرود و بعنوان بهشت قوچ و میش ارمنی بشمار میرود فقط و فقط بزرگترین دغدغه این منطقه کمبود نیرو می باشد.

  پر طرفدار Thumb up 35 Thumb down 0

  • akbari می‌گوید:

   لطفا بگین چند نفرین تا بلکه سازمان برای حفظ ابروی خودش شده چاره ای بیندیشه دست بوس شما هستیم .
   فقط خواهش میکنم تمام نیسان وانت هایی که وارد منطقه میشن بررسی کنین مخصوصا از طرف روستای گلفرج و راه ارامگاه جرجیس پیامبر من بشخصه داستانی شنیدم و شاهد ماجرا بودم سپاسگذارم.

   پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 0

 4. تجدد می‌گوید:

  این منطقه با توجه به شرایط مرزی ، که داره بینظیره ، از سمت ارس که مرز ، و حفاظت به دلیل امنیتی بهتر انجام میگیره ،….. چشمه های فراوان، مناظر بدیع و شگرف ….روح انسان به پرواز در میاد……یاشاسین داولار …..یاشاسین داولار … یاشاسین داولار…..

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 0

 5. جواد شابویی می‌گوید:

  نمیدونم مشکل از کجاست ،شایدم بدلیل کمبود نیرو هستش. ولی خواهشا در سال جدید فعالیتها را بیشتر کنید
  چرا باید همچین منطقه محافظت شده ای در کشورمان شناخته نشده بچشم بیاد.

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 0

 6. تجدد می‌گوید:

  منطقه حفاظت شده مراکان از هر نظر از پارک ملی تندوره برتر است……

  از آذری زبانان عزیز درخواست دارم در جهت شناخت هر چه بهتر این منطقه و معرفی هر چه بیشتر آن به طبیعت دوستانو علاقه مندان حیات وحش …..اقدامات بیشتری انجام دهند

  مطمئنن این منطقه نیز شاهد اخبار خوشایند و ناخوشایند زیادی است که از رئیس و مسئولان این منطقه تقاضا داریم اخبار خود را در دیده بان به اشتراک بگذارند …….

  دست بوس تمام عاشقان و طبیعت دوستان

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 1

 7. Taha می‌گوید:

  سلام.در این منطقه گراز فراوان است و چند بار بهم حمله شده ولی یک مشکل این است که شکار در این منطقه زیاده مخصوصا آهو و گراز لطفا رسیدگی کنید

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>