منطقه حفاظت شده صوفی چای

دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: منطقه صوفی چای به دلیل اهمیت اکولوژیکی از جمله وجود گونه ماهی قزل آلای خال قرمز، طی مصوبه شماره ۳۵۶ شورای عالی محیط زیست (کمیسیون زیر بنائی دولت) مورخ ۱۳۹۰/۱۰/۲۷ از وضعیت شکار ممنوع به منطقه حفاظت شده ارتقاء یافته است.

منطقه حفاظت شده صوفی چای با مساحت ۱۳۰۹۷ هکتار در ارتفاعات سهند و در بالادست شهر مراغه با فاصله ۱۹٫۵ کیلومتر قرار دارد که متصل به محدوده منطقه حفاظت شده سهند می باشد.

رودخانه صوفی چای با طول ۲۰ کیلومتر در داخل حوضه آبریز صوفی چای قرار داشته که در این محدوده ۳ زیر حوضه ترافایی، صوفی چای بالایی و صوفی چای پایین وجود دارد و یکی از زیر حوضه های دریاچه ارومیه محسوب میگردد. این رودخانه در رده ۴ رودخانه ای از نظر روش استراهلر قرار داشته که حداقل ارتفاع ۱۹۰۰ متر در مصب و حداکثر ارتفاع ۳۴۰۰ متر و دارای شیب متوسط ۷٫۵ درصد می باشد.

نظر به متصل بودن حوضه صوفی چای به قله سهند و وجود چشمه های دائمی در ارتفاعات آبراهه ها با دبی نسبتا زیاد از ظرفیت بسیار بالا برای تخم ریزی و زمستان گذرانی ماهی قزل آلای خال قرمز برخوردار می باشد بطوریکه دبی اوج حوضه ۱۰۴ متر مکعب در ثانیه بوده و وجود سد علویان در پایین دست آن به قابلیت زیستی آن می افزاید که مدیریت صحیح و حفاظت مناسب می تواند نه تنها گونه مذکور و پوشش گیاهی منطقه را حفظ نماید و به تبع آن در تعدیل دمای منطقه و همچنین در ممانعت از خشکی دریاچه ارومیه نقش داشته باشد و به یک از سایت اکوتوریستی در منطقه تبدیل گردد.

—————————————————————————————————————————————————————————–

آخرین اخبار محیط زیست و حیات وحش کشور را بصورت لحظه ای و در کوتاه ترین زمان از طریق کانال تگرام دیده بان دریافت کنید.

 

+6
-1
  

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>