منطقه حفاظت شده جنگل خواجه

نقشه ماهواره ای:

 

مشخصات و شرایط جغرافیایی:

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: منطقه جنگل خواجه طی مصوبه شماره ۲۸۲ شورای عالی محیط زیست (کمیسیون زیر بنائی دولت) مورخ ۱۳۸۶/۱۱/۱۲ بعنوان منطقه حفاظت شده به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته است.

منطقه حفاظت شده جنگل خواجه با مساحت ۳۷۵۵۳ هکتار در شرق استان خراسان رضوی در شمال غرب شرستان سرخس و در مرز ایران و ترکمنستان قرار دارد.

از نظر توپوگرافی دارای پیکره کوهستانی در جنوب، غرب و جنوب غربی بوده و قسمت های تپه ماهوری و هموار دشتی در شمال و شمال شرقی به چشم می خورد. در نیمه شمالی و جنوبی منطقه اختلاف ارتفاع قابل ملاحظه ای وجود دارد.

به طور کلی منابع آبی نسبتا محدودی در منطقه حفاظت شده جنگل خواجه وجود دارد. چندین چشمه در داخل منطقه کوهستانی آن وجود دارد که عبارتند از: چشمه المتو، چشمه زالوغال، چشمه انجیرک، چشمه لیسو، چشمه شلغمی، چشمه مظلوما، چشمه خواجه، چشمه چارچوبند، چشمه دوزخه، چشمه چهل کمان

جنگلهای پسته وحشی منطقه حفاظت شده جنگل خواجه در روستای چهچهه در بخش زاوین شهرستان کلات قرار دارد.

این منطقه یکی از زیستگاه های مهم گورخر ترکمنی در ایران است. گورخر ترکمنی، گور بومی کشور ترکمنستان است که مشابه آن در منطقه حفاظت شده بهرام گور و ذخیره گاه زیستکره توران دیده می شود. گورخر ترکمنی گاهی به ایران می آید و گاهی در ترکمنستان می ماند. بعضا می توان آنرا در مرز نیز مشاهده کرد.

پوشش گیاهی:

جوامع گیاهی منطق حفاظت شده جنگل خواجه را در جنوب و جنوب غربی منطقه عمدتا درخت و درختچه های پسته وحشی، در دامنه و تپه ماهورها بوته زار و علوفه مرتعی و در مناطق کوهستانی جنگل و درختچه های انجیر و پسته وحشی تشکیل می دهد.

گونه های شاخص جانوری:

گونه شاخص قسمت های کوهستانی منطقه قوچ و میش اوریال و در دامنه و تپه ماهورهای شمالی و شمال شرقی آهو می باشد.

سایر گونه های جانوری منطقه عبارتند از: پلنگ، گراز، گرگ، روباه، شغال، خرگوش، تشی، انواع جوندگان و پرندگان

رخدادهای منطقه:

- دستگیری شکارچیان سه رأس قوچ وحشی در اردیبشت ۱۳۹۲ (لینک خبر)

تصاویر منطقه:

 

 

+5
-1
  

2 دیدگاه

  1. محسن می‌گوید:

    خیلی جالبه یک منطقه دیگه غیر از توران و بهرام گور، گورخر داره دیده بان عزیز خواهشمند است در مورد گورخر ترکمنی اطلاعات بیشتری را در سایت قرار دهید

    پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 1

  2. مجید می‌گوید:

    من شنیدم توی این منطقه قرقاول هم دیده شده . با توجه به وجود جنگل پسته ، گورخر ، آهو و قرقاول در این منطقه از سازمان محیط زیست می خواهیم که تعداد محیط بانهای این منطقه رو افزایش بده .

    پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>