منطقه حفاظت شده سولک

مشخصات و شرایط جغرافیایی:

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: منطقه جنگلی تنگ سولک طی مصوبه شماره ۲۰۶ شورای عالی محیط زیست مورخ ۱۳۷۸/۷/۲۵ بعنوان منطقه حفاظت شده قلاجه به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته است.

منطقه حفاظت شده قلاجه با مساحت ۲۴۲۸ هکتار در شهرستان بهمئی در بخش گرمسیری استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است.

حدود و مشخصات منطقه:

شمالا: از دهانه تنگ ماغر به سمت شمال شرقی در امتداد جاده آسفالته بعد از عبور از خولی به سمت شرق در امتداد همان جاده تا دهانه تنگ منی

شرقا: از دهانه تنگ منی به سمت جنوب در امتداد خط رأس دوکوهک و تنگ گهر الی تنگ کمین.

جنوبا: از تنگ کمین به سمت غرب بعد از عبور از کوله گاه و مله ریگی الی کمر سیوه.

غربا: از کمر سیوه به سمت شمال الی گلوگاه سولک از این نقطه به سمت شمال به دامنه کوه مشته الی جاده آسفالته و در امتداد همین جاده تا دهانه تنگ ماغر.

نزدیک ­ترین محل به این منطقه، شهر لیکک (مرکز شهرستان بهمئی) است که حدود ۱۵ کیلو­متر با تنگ­سولک فاصله دارد.

اهالی منطقه از ایل بهمئی می باشند. این نام­گذاری (سولک، سروک) به­ دلیل وجود درخت­ان زربینی است که سرتاسر تنگه را پوشانده است و افراد محلی آن را “سول” می­نامند

این جنگل دارای مساحتی حدود ۱۰۰۰ هکتار است. تنگ­ سولک از سه طرف یعنی شمال، شرق و غرب به­ وسیلۀ رشته­ کوهای بلند احاطه شده است.

کم­ترین ارتفاع منطقه تنگ­ سولک ۱۰۰۰ متر و بیش­ترین ارتفاع آن ۲۳۳۱ متر از سطح دریا و میانگین بارش منطقه مقداری بیشتر از ۴۹۰ میلی­متر است.

+1
-2
  

4 دیدگاه

 1. با سلام
  اینجانب از کادر اداره محیط زیست شهرستان بهمئی می باشم و منطقه حفاظت شده سولک تحت مدیریت این اداره می باشد آماده هر گونه همکاری در زمینه اخبار و اطلاعات راجع به منطقه حفاظت شده سولک در جهت کمک به شناساندن این منطقه و کمک به حفظ محیط زیست می باشم.

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

 2. ضمنا این شهرستان دارای یک منطقه شکار ممنوع تحت نام منطقه شکار ممنوع ماغر به وسعت ۱۰۳۸۴ هکتار می باشد که هممرز با منطقه حفاظت شده سولک می باشد. و همچنین منطقه به وسعت ۱۳ هکتار رو تحت عنوان منطقه شکار ممنوع حاتم را باز در همچواری منطقه حفاظت شده سولک را جهت تصویب به سازمان محیط زیست معرفی کرد که در مرحله نهایی تصویب ب هعنوان شکار منموع می باشد.و لازم به ذکر است این مناطق دارای ارتفاع حدود ۲۳۰۰ متر می باشند و گونه های شاخص کل و بز و پلنگ و انواع پرنده و سایر گونه های وحشی می باشند که به لحاظ تنوع گیاهی و جانوری منحصر به فرد می باشند.

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

 3. رضا می‌گوید:

  با سلام خدمت همه دوستان. منطقه شکارممنوع درست .اما منطقه حفاظت شده حاتم و تلرش به لطف خدا به تایید سازمان رسید آنهم به همت دوستداران محیط زیست و دانشجویان پژوهشگر .جای بسی تاسف هست که نسل جانوران نادر در این منطقه در معرض انقراض قرار گرفت تا ….

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 1

 4. عدالت علی پور می‌گوید:

  با سلام خدمت اقای جومردیانی و همه زحمتکشان محیط زیست و بهمیی
  ایا شما اخبار کافی از کوههای ماغر دارید که قصد دارید در اختیار هموطنان بگذارید به گمانم اهالی محیط زیست خود باید دنبال اطلاعات باشید ما در سفری به بالای کوههای سولک و حاتم رفتیم و آنجا انسان طبیعت دوست گریه اش میگیره با کارهایی که سودجویان برای بدست اوردن زغال میکنند هر ۵۰ متر یک گود زعال و یک درخت قطع شده و سوخته میبینید برای تفریح هم که باشد یکبار اونجا سر بزنید بد نیست .

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>