منطقه حفاظت شده سیاهرود رودبار

نقشه ماهواره ای:

 

مشخصات و شرایط جغرافیایی:

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: منطقه سیاهرود رودبار طی مصوبه شماره ۱۷۶ شورای عالی محیط زیست (کمیسیون زیر بنائی دولت) مورخ ۱۳۷۸/۱۰/۱۵ بعنوان منطقه حفاظت شده سیاهرود رودبار به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته است.

منطقه حفاظت شده سیاهرود رودبار در ۳۵ کیلومتری شمال شرقی شهرستان رودبار واقع شده که از شمال به حوزه آبخیز شماره ۲۲ انجیل بن و رودخانه سفیدرود و از جنوب به حوزه آبخیز شماره ۲۰ رودبار و از شرق به مراتع دیلمان و عمارلو و از غرب به رودخانه سفیدرود محدود می باشد.

مساحت منطقه مذکور ۲۸,۲۸۹ هکتار بوده که حدود ۵ الی ۶ هزار هکتار آن جنگل های نیمه متراکم و بقیه اراضی مرتعی و اراضی کشاورزی و درختان جنگلی پراکنده است.

حداقل ارتفاع منطقه در ناحیه غربی به ۴۰۰ متر می رسد.

منطقه حفاظت شده سیاهرود رودبار تماما کوهستانی و دارای عرصه های جنگلی متراکم و پراکنده، اراضی مرتعی و اراضی کشاورزی وسیع، دره های عمیق و پرآب، مناطق صخره ای، چشمه سارهای متعدد و رودخانه های دائمی است. روستاهای زیادی در داخل محدوده این منطقه پراکنده و جاده آسفالته توتکابن به داماش از وسط منطقه عبور کرده و قله بلند درفک در ناحیه شمالی آن قرار گرفته است.

براساس بازدید و بررسی های بعمل آمده در مجموع حدود یک سوم از سطح کل منطقه به معنای واقعی جنگلی است. این منطقه دارای چشم اندازهای طبیعی و زیبایی است که می تواند در جذب توریسم مثمرثمر باشد.

پاسگاه محیط بانی داماش رودبار در داخل محدوده، حفاظت از این منطقه را بعهده دارد.

حدود منطقه:

شمالا: از غرب به شرق، از غار اسپهبدان آغاز و روی یال تا قله درفک و روستای لارنه از آنجا به سمت جنوب غربی تا روستای کوله مرز امتداد دارد.

غربا: از شمال به جنوب، از  روستای کوله مرز  و حد غربی روستای انار کول تا حد شمالی روستاهای چاک، پشتیان، راجعون ادامه یافته به سمت جنوب از روستا های پلنگ دره، رشی و حد شرقی روستا های چلگا سر، حاجی ده، حاجی شیر کیا عبور نموده و با عبور از حد غربی روستای سیدان به سمت غرب تا روستای سی سر علیشارود ادامه دارد و از این روستا به سمت جنوب به حد شرقی روستای مرجان آباد و هرزویل محدود می گردد.

جنوبا: از شرق به غرب، از حد شرقی روستای هرزویل و قله خورندشت روی یال به سمت شرق از حد شمالی روستاهای دربند خلخال و داغداغان در امتداد یال ادامه یافته به حد شمالی معدن سنگ سیمان و بیورزین تا قلعه جان و قله لارچاک ختم می شود.

شرقا: از جنوب به شمال از قله خورندشت و و قله لارچاک و حد شمالی معدن سنگ سیمان و بیورزین به سمت شمال در امتداد یال تا حد غربی روستای حشمت آباد سپس به سمت غرب با عبور از روستای ویشان و حد جنوبی روستای پس طالکوه و حد شمالی طالکوه در امتداد شمال شرقی و یال تا حد شرقی روستای ناوه ادامه دارد و از این نقطه مجددا به سمت شرق تا شاه شهیدان ادامه یافته است.

پوشش گیاهی:

در خصوص وضعیت پوشش گیاهی براساس بررسی های بعمل آمده حدود ۳ الی ۴ هزار هکتار از عرصه های طبیعی منطقه حفاظت شده سیاهرود رودبار در ارتفاعات پائین دست پوشیده از درختان پراکنده زربین است.

در حدود ۵ الی ۶ هزار هکتار از کل منطقه در ارتفاعات بالادست ناحیه شمالی و جنوبی به صورت قطعات پراکنده پوشیده از جنگل های انبوه است که مهمترین گونه های آن عبارتند از: راش، ممرز، بلوط، افرا، نمدار، انجیلی، سرخدار، خرمندی، گردو، گیلاس وحشی و زالزالک.

قسمت اعظم منطقه اراضی مرتعی و کشاورزی است که در ناحیه جنوبی بخش اراضی مرتعی منطقه رویشگاه اثر طبیعی ملی سوسن چلچراغ که قبلا به ثبت رسیده و جزء مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفته است.

گونه های شاخص جانوری:

از مهمترین گونه های جانوری منطقه حفاظت شده سیاهرود رودبار میتوان به مرال، شوکا، پلنگ، خرس قهوه ای، گراز، گربه جنگلی، شغال، تشی، راسو و پرندگانی نظیر کبک، ابیا، دارکوب، عقاب جنگلی، دلیجه و بحری اشاره نمود.

تعارضات و تهدیدهای منطقه:

- بحث ساخت بزرگترین تله کابین خاورمیانه توسط منطقه نمونه گردشکری رودبار

- وجود مستثنیات اشخاص و جوامع محلی و روستاه های متعدد داخل منطقه

حوادث و رخدادهای منطقه:

- در اردیبشت ماه ۱۳۹۱ در ارتفاعات روستای براگور از توابع بخش بلوکات در دامنه های قله درفک درگیری بین دو خرس قهوه ای منجر به مرگ یکی از خرس ها و خورده شدن آن توسط خرس دیگر شد.

- بعد از ظهر روز یکشنبه ۱۳۹۲/۶/۳۱ به دنبال ارائه گزارشی به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رودبار، مبنی بر شکار یک قلاده پلنگ در منطقه ییلاقی آسمانسر از توابع جیرنده رودبار در حاشیه منطقه حفاظت شده سیاهرود رودبار، نیروهای یگان محیط زیست در منطقه حاضر و پس از بازرسی از یک منزل شخصی، پوست پلنگ شکار شده را در انبار منزل مذکور کشف نمودند. (لینک مرتبط)

تصاویر منطقه حفاظت شده سیاهرود رودبار:

 

+34
-2
  

2 دیدگاه

  1. Rezvanasgharzadeh@yahoo.com می‌گوید:

    واقعا قشنگه

    پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 0

  2. mohammad می‌گوید:

    به نویسنده و تهیه کننده این مطلب بگید که روی نقشه رو درست بنویسه! سیاهرود درسته نه سایه رود!

    پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>