منطقه حفاظت شده سرولات و جواهر دشت

مشخصات و شرایط جغرافیایی:

دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: منطقه حفاظت شده سرولات و جواهر دشت با وسعت ۲۱۲۵۴ هکتار در شرق گیلان واقع شده و طی مصوبه شماره ۱۷۷ شورای عالی محیط زیست در تاریخ ۱۳۷۸/۱۰/۱۵ مورد حفاظت قرار گرفت و محیط آن در حدود ۷۳/۹۳ کیلومتر میباشد که از طرف شرق به استان مازندران و از طرف شمال به روستاهای کبوتر آبکش، سیاهکش، قاسم آباد سفلی، ملک میان، خانه سر، جرمحله، مرسه و از طرف غرب به روستاهای جرسرا، فیل سرا، گوزل بن، گوابر، آجه، تب توز، جواهر دشت و از طرف جنوب به روستاهای سول سرا محدود می باشد.

در داخل منطقه رودخانه خشکه رود (کرک رود) و سیاه لات جاری می باشد. این منطقه از نظر ارتفاع متفاوت بوده و بین ارتفاع حدود ۵۰۰ متر تا ۲۵۰۰ متر واقع شده است.

این منطقه شامل بخش های جنگلی پائین دست، میانی و بالادست و همینطور بخش مرتعی و کوهستانی می باشد که به لحاظ ساختار طبیعی بسیار متنوع می باشد. هرچند بخش پائینی جنگل دست خوش تغییرات انسانی شده اما به لحاظ وجود گونه با ارزش شمشاد از اهمیت ویژه ای برخوردار است. عبور جاده جواهردشت با پیچ و خم های مختلف در شیب های متفاوت از عوامل تخریب منطقه به شمار میرود.

پوشش گیاهی:

این منطقه جنگلی دارای پوشش گیاهی متنوع از پهن برگان می باشد. در بخش پائین دست منطقه جامعه گیاهی شمشاد واقع شده که آمیختگی با پوشش گیاهی توسکا و خرمندی، ممرز و لرگ دارد. در بخشهای میانی پوشش جنگلی از نوع ممرز، افرا، انجیلی، توسکا، خرمالوی وحشی، لیلکی، ازگیل، آزاد و بلوط می باشد و در بخش بالادست عموما پوشش گیاهی بلوط، آزاد، راش، ون، زالزالک و گلابی وحشی می باشد.

پوشش گیاهی علفی منطقه بیشتر از نوع بنفشه، فرفیون، سیکلامین، پامچال، انواع گرامینه، گزنه، آقطی، علف پشمکی، تمشک و کوله خاص می باشد. در بخش مرتعی گون نیز مشاهده می شود. سرخدار اشاره نموده.

گونه های شاخص جانوری:

از حیات وحش شاخص منطقه حفاظت شده سرولات و جواهر دشت می توان به جانورانی از قبیل مرال، شوکا، کل و بز، پلنگ، خرس قهوه ای، گراز، شغال، گربه جنگلی اشاره نمود. پرنده بومی قرقاول نیز از پرندگان شاخص بخش شمالی این منطقه جنگلی به حساب می آید.

تصاویر منطقه حفاظت شده سرولات و جواهر دشت:

+104
-4
  

7 دیدگاه

 1. وحید می‌گوید:

  متاسفانه چند سالی است که در قلب جنگل فوق الذکر جایی بکر گروهی در حال حفاری هستند و میگویند که اینجا معدن شن است البته مجوزهای قانونی دارند ولی آخر در شمال ایران دیگر جایی نیست برای برداشتن شن و باید از ارتفاع هزارو چنصد متری شن برداشت؟ و ریختن سوخت و روغن ماشینهای حفاری که خاک را آلوده میکنند وایجاد سرو صدا ی ماشینهای حمل شن که سکوت کوهستان را وقت و بی وقت میشکنند هم که جای خود دارد! متاسفانه علی رغم اینکه این منطقه حفاظت شده است ولی نمیدانم این حفاظت شامل چیست؟
  ——————————————————————————————————————————————
  در پاراگراف اول متن فبیل سرا Febil sara صحیح است که به اشتباه فیل سرا نوشته شده است.

  پر طرفدار Thumb up 50 Thumb down 16

 2. نیما شهبازی شوئیلی می‌گوید:

  عدم همکاری منابع طبیعی و محیط زیست در ایران باعـث سو ء استفاده و سودجویی برخی افراد میشوند که با سپر کردن خلاء های قانونی و نمایش مجوزهای بدون کارشناسی و به پشتیبانی بند روابط به بکر ترین مناطق این سرزمین مانند نگین طبیعت ایران جواهردشت دست اندازی میکنند. تا وقتی که قوانین مربوط به طبیعت ایران یکپارچگی و پیوستگی نداشته باشد وضع به همین منوال رو به نابودی کامل پیش خواهد رفت.

  پر طرفدار Thumb up 77 Thumb down 0

 3. وحید.ب می‌گوید:

  در قسمت های کم ارتفاع شمالی منطقه فوق درختان شمشادی که روزگاری نه چندان دور شاداب و سرزنده میزیستند امروز دچار نوعی بیماری شده اند
  متاسفانه در این باره اطلاع رسانی صورت نمیگیرد عکسهایی هم از این درختان در تاریخ ۸ فبریه (ماه پیش) به آدرس info@iew.ir فرستاده شد متاسفانه اثرات مخرب آفت های انسانی و غیر انسانی این منطقه ارزشمند زیر سرسبزی آن پنهان شده است.
  سازمان A از نبود این موضوع در حیطه اختیارات قانونی اش میگوید
  سازمان B میگوید این بیماری است و …
  سازمان C اما میگوید ما اگر بخواهیم برای مداوا و جلوگیری از شیوع بیشتر این بیماری این درختان را قطع کنیم اختیارات قانونی نداریم!!!!!!

  پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 12

 4. ریحانه می‌گوید:

  با سلام
  متأسفانه ساخت و سازهای نابجا در این منطقه و همچنین چرای دام سنتی از دیگر موادی هستند که این منطقه حفاظت شده را تحت تأثیر قرار دادند.
  واقعا تا کی باید محیط زیست سکوت کنه و جلوی این همه آثار مخرب رو نگیره ؟
  تا کی باید جاده ها پر پیچ و خم داخل این منطقه درست بشه و یکسری درختا با ارزش قطع بشه ؟
  سازمان محیط زیست باید برنامه جامعی برای جلوگیری از این اثرات مخرب داشته باشه ، باید ۳۱ روستا داخل این منطقه رو بسیج کنه به همکاری و به یکسری از افراد کارت همکاری با محیط زیست اعطا بشه
  به امید روزی که بتونیم جنگلی سبز تر از الان داشته باشیم .

  داغ Thumb up 11 Thumb down 11

 5. گیلانی می‌گوید:

  درود
  ۲روز گذشته من در کوهستان صدای شلیک تفنگ شنیدم….که در کوه پیچید…در ناحیه ای که بودم موبایل خط نداد…و بعد هم محیط زیست اشغال بود…..

  این چه حفاظتیست؟؟صدای تیر در تمام کوه ها شنیده میشد…محلی ها هم شنیدند……
  مارال؟شوکا؟؟؟؟بز کوهی؟…مراقب باشید لطفا..شاید هم خرس…..

  حتما اهمال شده …که در ساعت ۱۱:۳۷ دقیقه صبح چنین حادثه ای رخ داد.

  خرس بکشند..توله خرس! زجر کش کنند…..
  کسی توجه نمیکند…من هم سکوت کنم…کسی ناراحت!نشود.
  به دلیل تبود سطل ها و محل مناسب برای تجمع زباله..دره های قسمت های مسکونی…مملو از پلاستیک و زباله های غیر قابل تجزیه شده…
  محلی های بیگناه چه کنند …مخزن زباله ندارند…اطلاعات فرهنگی شاید ندارند….

  داغ Thumb up 11 Thumb down 11

 6. مجید می‌گوید:

  گیلانی دمت گرم . چه زیبا گفتی .

  داغ Thumb up 7 Thumb down 12

 7. احمد زمانی سیاهکلرودی می‌گوید:

  جواهردشت (به گویش گیلکی: جئوَردشت) از روستاهای ییلاقی شهرستان رودسر از توابع دهستان سیاهکلرود بخش چابکسر، واقع در استان گیلان است. جواهردشت در ارتفاع نسبی ۲۰۰۰ متری از سطح دریای خزر واقع شده و در زمستان به دلیل بارش سنگین برف خالی از سکنه است. در جبهه جنوبی جواهردشت بلندترین قله استان گیلان، سماموس با ارتفاع ۳۶۷۸ متر از سطح دریا واقع شده است ///// سُماموس یا قله سمام نام قله‌ایست با ۳۶۸۹ متر ارتفاع، مرتفع‌ترین قلهٔ مشرف به دریای خزر و بلندترین قلهٔ گیلان است.

  سمام نام عمومی منطقه‌ای در سمت شمال غربی چکاد است که چند پارچه آبادی در آن قرار دارد و در صورت نسبت سمامی خوانده می‌شود. از جمله افراد سرشناس آن، یکی از بنیان‌گذاران مکتب تفکیک ∗شیخ علی اکبر الهیان سمامی ∗ رامسری است. منطقهٔ سمام جزو «پایین اشکور» و به اصطلاح محلی سمام یکی از آبادی‌های «جیر اشکور» رامسر است.

  در نزدیکی‌های قله، امامزاده‌ای قرار دارد به نام آقا سماموس که در حقیقت به نقل برخی از تاریخ نگاران همان کارکیا یحیی کیایی از شاهزادگان کیایی لاهیجان است. کوهنوردان می‌توانند وسایل سفر خویش را آنجا بگذارند و با کمی استراحت در آن خود را برای صعود قله آماده کنند. اگر بر فراز قلهٔ سماموس بایستید معمولاً همهٔ درهٔ اِشکَوَرات تا دریا پوشیده از مه‌است.

  داغ Thumb up 5 Thumb down 11

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>