ساخت فرودگاه در محدوده منطقه حفاظت شده مراکان، حیات بزرگترین زیستگاه قوچ و میش ارمنی کشور را با چالش جدی مواجه می‌کند

دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان خوی گفت: ساخت فرودگاه در محدوده منطقه حفاظت شده مراکان، حیات بزرگترین زیستگاه قوچ و میش ارمنی کشور را با چالش جدی مواجه می‌کند.

رضا محمدزاده در گفت‌و‌گو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد: در طرح اولیه ساخت منطقه آزاد تجاری ارس، اراضی محدودی از منطقه حفاظت شده مراکان به این منطقه واگذار شده است.

وی تصریح کرد: با گذشت زمان و با اجرای طرح‌های توسعه‌ای، منطقه آزاد تجاری ارس در نظر دارد، نسبت به تصویب طرح ساخت فرودگاه بین المللی در محدوده سرمحیط بانی “قوچعلی کندی” اقدام کند که در صورت اجرایی شدن طرح مذکور و ساخت جاده اختصاصی، کریدور مهاجرت قوچ میش ارمنی بسته خواهد شد.

وی هشدار داد، با توجه به نزدیکی این فرودگاه به زیستگاه قوچ و میش ارمنی، در صورت ساخت آن، ادامه حیات این گونه با ارزش با چالش جدی مواجه می‌شود.

محمدزاده ادامه داد: تخریب مراتع، وجود اسلحه‌های مجاز و غیرمجاز، واگذاری‌های غیرمجاز در دشت گلفرج و اراضی شهرک ارس، وجود دام بیشتر از ظرفیت مراتع منطقه، ساخت جاده دسترسی به کلید داغی از سایر تهدیدات برای منطقه حفاظت شده مراکان به عنوان بزرگترین زیستگاه قوچ و میش ارمنی کشور محسوب می شوند.

به گزارش ایسنا، منطقه حفاظت شده مراکان با وسعت ۱۰۳ هزار و ۹۸۳ هکتار بر اساس مصوبه شماره ۱ شورای عالی شکاربانی و نظارت بر صید در سال ۱۳۴۶ به عنوان منطقه حفاظت شده به تصویب رسیده و در حال حاضر با ۴۵ سال سابقه حفاظت قانونی یکی از قدیمی ترین مناطق چهارگانه حفاظت محیط زیست کشور به شمار می‌رود.

+34
-210
  

1 دیدگاه

  1. مهدی می‌گوید:

    با عرض سلام و وقت بخیر
    نزدیک جلفا شهرستان خوی هست که یه فرودگاه خوب و بزرگی داره که یه سال هست تعطیل شده و متروکه هست بهتره که بجای خراب کردن زیستگاه ها از این فرودگاه استفاده بشه

    پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>