مدیریت غیرعلمی عامل بروز بحران در دریاچه ارومیه است نه شرایط اقلیمی

دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: رییس مرکز پژوهش‌های شورای شهر تبریز با بیان اینکه نجات دریاچه ارومیه مساوی با نجات ایران است، افزود: باید مسؤولان با اعتقاد به این امر در این مساله ورود پیدا کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در تبریز، محمدباقر بهشتی در نشست هم اندیشی در مورد دریاچه ارومیه و راه حل مدیریت بحران در دانشگاه تبریز با انتقاد از عدم حضور مسئولین دولتی استان در این نشست گفت: اگر به نجات دریاچه ارومیه اعتقاد داشته باشیم، باید در چنین نشست‌های هم اندیشی شرکت داشته باشیم.

وی با اشاره به اعمال مدیریت غیر علمی در برخی زمینه‌ها افزود: برای مثال در کشور به منظور دستیابی به خودکفایی در تولید گندم، با سدسازی آبها را مهار کردیم، بدین ترتیب در حوضه دریاچه ارومیه نیز با اعمال چنین سیاستهای غیر علمی و تشویق کشاورزان به تولید محصول بیشتر، کل تولید را که معادل دو میلیون تن در منطقه بود، به هشت میلیون تن رساندیم.

بهشتی با بیان اینکه عامل انسانی مهمترین عامل خشکی دریاچه ارومیه محسوب می‌شود، افزود: شرایط اقلیمی چند دهه اخیر و خشکسالی کمترین تاثیر را در برابر عامل انسانی در بروز این مشکل داشته است.

وی تاکید کرد: روش غیرعلمی مدیریت کشاورزی و تشویق کشاورزان به تولید محصول بیشتر، باعث شد خوراک آب ورودی به دریاچه ارومیه کم شود.

رییس مرکز پژوهش‌های شورای شهر تبریز یکی از راهکارها برای نجات دریاچه ارومیه را تعطیلی کشاورزی در کوتاه مدت دانست و خاطرنشان کرد: راه حل دیگر انتقال آب از رود ارس به دریاچه در کوتاه مدت و در بلندمدت از سایر حوضه‌هاست.

مدیر عامل اسبق آب منطقه‌ای استان نیز با بیان اینکه مشکل اساسی دریاچه ارومیه این است که آب ورودی به منطقه کم شده است و این امر به نحوه مدیریت ما از آب اعم از سطحی و زیرزمینی باز می‌گردد، گفت: در استان آذربایجان شرقی با اضافه برداشت آب زیرزمینی مواجه هستیم، این در حالی است که در ابتدای بروز مشکل در دریاچه ارومیه این امر را به سد سازی نسبت می‌دادند.

میدانی افزود: کل حجم سدهایی که آب ورودی به دریاچه را دچار اختلال کرده است، ۶۰۰ میلیون متر مکعب است، در حالی که این مقدار آب نمی‌تواند به تنهایی چنین بحرانی ایجاد کند.

وی با بیان اینکه در دهه‌های گذشته سطح زیر کشت آبی و الگوهای کشت به سمت الگوهای پرمصرف متمایل شده است، تصریح کرد: در کنار کارهای اجرایی حتما باید مبانی مدیریتی خود را تقویت کنیم.

میدانی مدیریت منابع آب را در کشور ضعیف خواند و تاکید کرد: متاسفانه ما با مبحث پایش حوضه‌های آبریز آشنا نیستیم و اصلا مشخص نیست چه کسی مسئول رسیدگی به آن است.

محمدی، معاون بهره‌برداری آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی نیز در این نشست با بیان این‌ که باید به دنبال راهکارهای عملی باشیم، افزود: از جمله این راهکارها می‌توان به افزایش راندمان آبیاری، صرفه جویی و اصلاح الگوهای مصرف و پرهیز از ادامه روند سدسازی در حوضه دریاچه ارومیه اشاره کرد.

وی با بیان اینکه در حوضه آبخیز دریاچه ارومیه ۹۲ نفر در هر کیلومتر زندگی می‌کنند، ادامه داد: این تعداد دو برابر میانگین کشور است و تامین آب شرب مردم از اولویت برخوردار است.

وی افزود: از سویی تبریز به عنوان یکی از شهرهای بزرگ در جوار دریاچه ارومیه از قطب های صنعتی محسوب می‌شود که تامین آب برای این صنایع از جمله اولویت های ماست.

کوهستانی، عضو هیات علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز نیز گفت: امروز نجات حیات میلیون‌ها انسان به نجات دریاچه ارومیه بستگی دارد.

وی تاکید کرد: تعیین متولی واحد از اولویت های کاری برای نجات دریاچه ارومیه است، در غیر این صورت حتی اختصاص ۲۰ میلیارد تومان بودجه هم کاری از پیش نخواهد برد.

کوهستانی تصریح کرد: باید خیرین را متوجه دریاچه ارومیه کنیم و با ایجاد صندوق حمایت از دریاچه ارومیه، زمینه مشارکت و ورود مردم به این عرصه را فراهم آوریم.

+2
-4
  

1 دیدگاه

  1. شهرام مهرپو می‌گوید:

    با سلام مطالب جالبی عنوان شده،درخصوص مدیریت حوزه آبخیز دریاچه اورمیه و مسائل زیست محیطی آن مطلبی در وبلاگم منتشر کرده ام

    پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>