دومین محیط بان به اعدام محکوم شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: «غلامحسین خالدی» محیط بان ۳۸ ساله منطقه حفاظت شده دنا به اتهام قتل یک شکارچی به اعدام محکوم شد. او بعد از «اسعد تقی زاده» دومین محیط بان منطقه دنا است که بعد از دو سال و ۹ ماه زندان، حالا به انتظار مرگ نشسته است.

دومین قربانی مقابله مسلح با شکارچیان غیرمجاز آن طور که خودش از زندان و وکلایش در یاسوج و اصفهان می گویند به علم قاضی و به قید «احتمالا» قاتل فرض شده و در حکمی که حالا مورد اعتراض است، به اتهام قتل عمد به قصاص نفس محکوم شده است. غلامحسین خالدی از شب حادثه می گوید که بعد از آن به اداره آگاهی و بعد زندان یاسوج منتقل شده است. از اولین بازجویی که از او صورت گرفته، به زندان رفته و تا امروز در زندان است! به قول خودش، قلب همسرش بیمار و دو پسر و یک دخترش در این دو سال و ۹ ماه مرده اند و او فقط در زندان است.

تنگه شملیه دان میمند، ارتفاعات خاکی و منطقه میشک شور بزرگ دنا، روز ۲۴ تیر سال ۸۹، شاهد حادثه ای بود که دومین محیط بان دنا را به انتظار مرگ برده است. ۵۰۰ متر مانده به قله قدویس در ارتفاع چهار هزار و ۴۰۰ متری دنا، چهار شکارچی با لاشه کل در سرازیری افتاده بودند. با شنیدن صدای گلوله برنو، محیط بانان به دنبال شکارچیان در جست و جو بودند. در سراشیبی یک تپه، شکارچی ها بعد از ایست ماموران به سمت آنها حمله می کنند. درگیری آغاز می شود و تیر هوایی شلیک می شود. غلامحسین خالدی با دو شکارچی که به روی او چاقو کشیده بودند درگیر می شود. دو شکارچی دیگر با تفنگ برنو این حادثه را نظاره می کنند. او به همراه همکارانش با شکارچیان گلاویز شده و در گیرو دار این جدال، ۱۲ گلوله از پنج اسلحه کلاشینکف شلیک می شود و ناگهان «محمد پایه گذار» با چاقویی از غلاف درآمده در دستش، نقش بر زمین می شود.

مجوز حمل سلاح

طبق اسنادی که سیدرمضان روانگرد و فیض الله افشار وکیل های محیط بان خالدی در اختیار روزنامه شرق قرار داده اند خالدی به همراه چهار همراه دیگرش مجوز حمل سلاح به عنوان ضابط قضایی و حکم ماموریت از سازمان محیط زیست را در جیب داشتند. آنها برای برخورد با شکارچیان مسلح به ارتفاعات دنا رفتند تا طبق گزارشی که منابع محلی در اختیار آنها گذاشته بودند، از کشتار بیشتر حیات وحش جلوگیری کنند، که حادثه رخ می دهد.

بعد از باز سازی صحنه جرم، آن طور که وکلای پرونده محیط بان دنا می گویند، سه قاضی دادگاه کیفری با وجود وارد بودن ۱۵ ایراد اساسی به پرونده، حکم به قاتل بودن خالدی داده اند. حکمی که اکنون با کشف اشکالات بیشتر با اعتراض وکلا به دادگاه تجدید نظر رفته است. افشار وکیل پایه یک دادگستری که از سوی سازمان محیط زیست به عنوان وکیل آقای غلامحسین خالدی منصوب شده، صادر شدن حکم اعدام را به دادگاه کیفری استان منتسب می کند و خبر از اعتراض وکلا به رای صادره می دهد. حکم حالا در مرحله تجدید نظر است و اعتراض وکلا ثبت شده است. به گفته افشار، قضات این پرونده میگویند: «محیط بان ها ضابط دادگستری نیستند و چون ضابط نیستند نمی توانند از اسلحه استفاده کنند. آنها حکم محیط زیست را قبول ندارند. در حالی که قانون گارد حفاظت محیط زیست می گوید، ماموران و محیط بانان ضابط قضایی محسوب می شوند و به همین دلیل مجوز حمل سلاح دارند.

شرایط جغرافیایی منطقه

پرویز آنت، سرپرست محیط بانان ماموریت منطقه میمند که برگه ماموریت خالدی را تایید کرده به شرق می گوید در حال برای آقای خالدی حکم قصاص صادر شده که قضات، شرایط جغرافیایی و وضعیت سخت و طاقت فرسای محیط بانان را در ارتفاعات دنا که حتی اکسیژن کافی برای نفس کشیدن ندارند در حکم لحاظ نکرده اند. او شکوه می کند که قرار بود از محیط زیست دفاع کند ولی گاهی با همکارانش ناچار می شوند فرار کنند و گاهی ناچار می شوند دست به اسلحه ببرند و برای نجات جان خود شلیک کنند و به طور اتفاقی تیر به شکارچی می خورد و می میرد! گاهی دچار ارتفاع زدگی و ترس و وحشت می شوند که بنا به اظهارات او «این شرایط سخت در رای قضات تاثیری نداشته است.»

آموزش و قانون

پرویز آنت به دوره های آموزش محیط بانان اشاره می کند که شامل دوره قضایی زیر نظر قضات می شود. کارت ضابط قضایی در پرونده استخدامی محیط بانان قرار می گیرد و بر این اساس ماموران سلاح به دست می گیرند. قانون در رابطه با آنها می گوید «اگر متهمی با سنگ یا هر نوع سلاح سردی به ماموری حمله کند، او می تواند کمربند به پایین مهاجم را هدف بگیرد.» همچنین روانگرد وکیل شخصی محیط بان خالدی به بخش دیگری از پرونده این محیط بان اشاره می کند و می گوید: محیط بانان جزو ماموران خاص محسوب می شوند یعنی به عنوان مامور نیروی انتظامی محسوب نمی شوند ولی با توجه به شیوه کار آنها به نوعی ضابط قضایی هستند. خلا قانونی موجود در شرایط کاری محیط بانان به گفته روانگرد باید از سوی سازمان محیط زیست و دستگاه قضایی مورد تجدیدنظر قرار بگیرد، چرا که چندین مورد از اتفاقات پیش آمده با نقص قانون منجر به بروز تخلف و از دست رفتن جان انسانی شده است.

اگرچه طبق قانون، محیط بان باید از اسلحه به درستی استفاده کند. به گفته وکیل پرونده محیط بان خالدی، منطقه محل درگیری صعب العبور و تپه مانند بوده ولی قضات توجهی به این شرایط جغرافیایی نکرده اند. او معتقد است باید باب این بحث باشد که آیا این قتل می توانسته یک قتل شبه عمد باشد یا نه؟ یعنی مامور در اصل دشمنی با کسی نداشته و در شرایط اجبار از اسلحه چند نفر شلیک شده اما به هر حال قضات تشخیص دادند که این مامور قانون به کارگیری سلاح را رعایت نکرده است. اما دادگاه کیفری برای تحقیق و معاینه فنی به محل حادثه رفته است. سه نفر از قضات دادگاه کیفری با هلی کوپتر به محل حادثه رفته اند و از نزدیک آنجا را دیدند، در حالی که هنوز تردیدهای جدی وجود دارد که آیا تیر این محیط بان به مقتول خورده یا خیر!

روانگرد با استناد به پرونده خالدی می گوید: قضات در پرونده  از کلمه «احتمال بیشتر» استفاده کرده اند و بر این اساس تاکید کرده اند که مطمئن نیستند دقیقا خالدی مقتول را به قتل رسانده است و از دیدگاه حقوقی یعنی «شک» در پرونده وجود دارد. حتی «یک شاهد» هم در این پرونده وجود ندارد که شهادت به قاتل بودن خالدی بدهد و قضات بر اساس «علم خود» تشخیص داده اند. یکی دیگر از ایرادات اساسی به پرونده این است که یک اکیپ کارشناس برای بررسی صحنه جرم کفایت نمی کند که حادثه را از نزدیک ببینند، بلکه لازم است چند گروه این موضوع را بررسی کنند. بنابر این در اعتراضی که به حکم وارد شده به موارد و اشکالات بررسی و نحوه حکم به دیوان عالی کشور شکایت شده است.

ضعف محیط زیست

سازمان محیط زیست که به گفته محیط بان خالدی و همین طور پرویز آنت «از نظر حقوقی در پرونده خیلی ضعیف عمل کرده است.» حالا هم مسوولیت دنبال کردن پرونده محیط بانان دربند را به درستی دنبال نمی کند. تا جایی که علی سمیعی سرپرست سابق دفتر حقوقی سازمان حفاظت محیط زیست در واکنش به پرسشی پیرامون پرونده این محیط بان دربند، از کناره گیری خود خبر می دهد و تاکید می کند که تمایلی به توضیح دادن درباره روند رسیدگی و پیگیری سازمان محیط زیست درباره پرونده محیط بانان اعدامی سازمان ندارد.

این در حالی است که محیط بان تقی زاده بیش از سه سال و محیط بان خالدی دو سال و ۹ ماه است به اتهام قتل شکارچیان غیرمجاز، در زندان انتظار مرگ را می کشند. آنها می گویند: در پرونده این دو قتل، مدیریت محیط زیست استان و کشور از نظر حقوقی آن طور که انتظار داشته اند به پرونده آنها رسیدگی نکرده است. وکیل خالدی همچنین تاکید می کند، وکیل برای دفاع از موکل باید اطلاعات داشته باشد و محیط زیست باید در قبال این محیط بانان احساس مسوولیت کند و آنها قربانی قانون ناقص و سوء مدیریت نشوند.

با این حال بنا به شهادت محیط بانان منطقه دنا، بعد از دو حکم اعدامی که برای محیط بانان دنا صادر شده شکار در منطقه افزایش یافته است و محیط بانان به دلیل ترس از کشته شدن به دست شکارچیان، یا اعدام شدن بعد از قتل، دیگر رغبتی به محیط بانی ندارند. بنا به استناد اطلاعات محیط بانان دنا در سه سال گذشته چند هزار کل و بز در دنا شکار شده و جمعیت حیات وحش روز به روز در حال کاهش است. خالدی در تایید این مساله می گوید: شغل بعضیی از مردم منطقه شکار است. آنها آشکارا شکار می کردند و ما برخورد می کردیم و نتیجه اش را دیدیم.

منبع: روزنامه شرق

+9
-3
  

13 دیدگاه

 1. نیکی می‌گوید:

  این هم نتیجه حفاظت از منابع طبیعی ملی .. دشمن که فقط بیرون از مرزها نیست..این مردان با غیرت و این سربازان بی نام و نشان به هر نحوی که در راه هدفشان و مملکتشان کشته شوند قهرمان هستند.

  پر طرفدار Thumb up 28 Thumb down 3

 2. محمد فلاح زیارانی می‌گوید:

  با استناد به مطالب فوق تا زمانی که بدین صورت به قاضی برویم هیچ وقت قانون اجرایی نمیشود . بنده به عنوان یک شهروند نهایت اعتراض خود را به این رای دادگاه اعلام میدارم .

  پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 3

 3. امیر می‌گوید:

  هیچ جای دنیا دفاع از خود اعدام نداره.هیچ جا.

  پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 3

 4. حسن می‌گوید:

  این رای دادگاه واقعا شرم آوره…خوب بود این محیط بان شکارچیا را به حال خود رها می کرد… این بهتر نبود؟؟؟ تازه جونش هم به خطر نمی افتاد

  پر طرفدار Thumb up 26 Thumb down 3

 5. علی می‌گوید:

  اینکه سیستم قضایی کشور، ماموران محیط زیست را به عنوان ضابط قضایی قبول ندارد، مشکلی است که می‌بایست خیلی مدت‌ها پیش و در همان آغاز کار بین این دو سازمان حل می‌شد. در این میان، تقصیر مامور محیط زیست چیست که سازمان متبوعش او را مامور به انجامی کاری کرده و سازمان قضایی بر آن ایراد وارد آورده؟

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 1

 6. صابر خالدی می‌گوید:

  دوستان متاسفانه ما به اینجامان رسیده (اشاره به گلو)
  دولت اسلحه و فشنگ به ما میدهد و حکم تیر صادر میکند در حضور صد بازرس میدان تیر صورت میگیرید و اموزش زیر نظر دادگستری
  انجام میشود حکم قضایی و کارت ضابط قضایی صادر میشود سهمیه فشنگ و سلاح و افراد مجاز به استفاده مشخص میشوند
  به ماموریت میرویم به سمتمان شلیک میکنند اگر دستشان به ما برسد سرمان را از تنمان جدا میکنند یا با تیر اعداممان میکنند
  وقتی از پاسگاه خارج میشویم برای خانواده هامان نامه اخر یا وصیت مینویسیم چون خوب میدانیم یا کشته میشویم و یا اگر هم
  از جان خود و اموال ملی حفاظت کنیم و یکی را بکشیم اعدام میشویم پس در هر دو حالت چه انها بکشند و چه ما بکشیم این ما هستیم که میمیریم شهادت در راه وطن و در زاه انجام وظیفه هرگز منزجر و بد نبوده و نیست ما هرگز از مرگ نمیترسیم
  اما نمیدانیم قاتل واقعی ما کیست همان کسی که حکم شلیک را برایمان امضا میکند یا ان کسی که به سمتمان شلیک میکند
  به هر حال همه محیط بانان را مرده فرض کنید چون یا به دست شکارچی ها میمیریم یا به دست فرماندهان خود …

  پر طرفدار Thumb up 28 Thumb down 4

 7. مهرداد می‌گوید:

  خیلی جالبه
  خودمون سربازای خودمونو اعدام میکنیم!!!!
  اون قاضی که حکمو بریده خودش یه هفته بره جای محیط بان-بعد ببنید با شکارچیای اسلحه بدست چه برخوردی میکنه

  پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 2

 8. حسین می‌گوید:

  با عرض سلام و خسته نباشید و تبریک سال نو
  باید به استحضار برسانم که به قول استاد کهرم بازی محیط بانان با این شرایط یک بازی همیشه باخت به نام محیط بان است
  الان هفت ماه است یکی از محیط بانان استان اصفهان به جرم کشته شدن یک شکارچی سابقه دار در زندان به سر می برد
  نمیدانم چه بگویم

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 2

 9. reza می‌گوید:

  معه گذشته در شهرکرد همین اتفاق افتاد وباز هم محیط بانی که بدلیل احساس مسئولیت ودر حالی که به سمتش شلیک شده در دفاع از خود تیر اندازی کرده است وشکارچی متخلف بطور ناخواسته کشته شده حالا در زندان به سر میبرد .
  محیط بانان باید از اسله برای کندن زمین استفاده کنند ودر شکار حیوانات کمک ودر کباب کردن وخوردن یاری کننده شکارچیان باشند.
  این مسئولین کجا هستن…………… اصلا بجای اسلحه سنگ به محیط بانان بدهند!!!!

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 1

 10. مجتبی می‌گوید:

  باید همه محیط بانان تفنگ های خودشون رو بدن دست قاضی این پرونده بگن حلا ما بهت حمله میکنیم ببینیم تو جه جوری از خودت دفا میکنی
  این جور قاضی رو باید گذاشت کنار آب خوری بزها تا لذت آب خوری بزها رو ببره نه لذت حکم اعدام دادن محیط بان ها رو
  از ماست که بر ماست

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 2

 11. احسان می‌گوید:

  درود به این محیط بانی که برای حفاظت از این سرمایه کشورمان خودشو قربانی کرد.اقای قاضی باید از این محیط بان سر مشق بگیره نه از اون کتاب.

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 3

 12. حسین فیاض می‌گوید:

  از تمامی افراد میخواهم که از حقوق محیط بانان دلسوز که با حقوق ناچیز در حراست از منابع خدادادی کشور شب و روز خود را وقف این مرز و بوم کرده اند حمایت کنند و برای حفظ حقوق این عزیزان جان برکف حتی المقدور تلاش کنند تا خدای ناکرده خون ناحقی به زمین ریخته نشود.
  من که به سهم خود در شب های عزیز قدر برای سلامتی این محیط بان دلسوز دعا خواهم کرد.

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 13. حسین فیاض می‌گوید:

  از همه ی عزیزان همکار می خواهم در شب های عزیز قدر برای حفظ سلامتی محیط بان عزیز از درگاه خداوند متعال استمداد بطلبند.

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>