کشتار کل جوان، بز وحشی آبستن و دو بره در پارک ملی بمو / سریال قتل عام حیات وحش ادامه دارد (اختصاصی)

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: در پی گزارش یکی از باغداران شهرستان زرقان در استان فارس در تاریخ ۱۳۹۱/۱۲/۷  مبنی بر شنیدن صدای شلیک گلوله، محیط بانان پارک ملی بمو به محل اعزام و پس از گشت زنی در حدود ساعت ۱۴ متوجه حضور دو نفر شکارچی می شوند که اقدام به شکار غیرمجاز نموده بودند.

شکارچیان متخلف که متوجه حضور محیط بانان شده بودند با رها کردن لاشه شکار با یک دستگاه موتور سیکلت متواری میشوند. در جریان تعقیب و گریز، متخلفین موتور سیکلت خود را نیز رها کرده و پس از مدتی فرار با پای پیاده در محلی مخفی می شوند تا پس از غروب آفتاب با استفاده از تاریکی شب منطقه را ترک کنند.

به دنبال اعزام نیروی کمکی از سایر واحدهای محیط زیست، عملیات جستجوی گسترده ای آغاز و سرانجام حوالی ساعت ۱۹ در آستانه تاریک شدن هوا مامورین با استفاده از ردپای به جا مانده، محل اختفای شکارچیان را شناسایی و دو نفر به نامهای م.ب ۲۹ ساله و ع.هـ ۲۷ ساله را دستگیر می کنند.

از متخلفین لاشه یک راس کل وحشی جوان (حدودا دو ساله)، یک راس بز وحشی آبستن و دو بره که از شکم حیوان ماده خارج شده بودند کشف و ضبط گردیده است. کل و بز از گونه های حمایت شده و در معرض خطر انقراض به شمار می روند.

تصویر: بزغاله های خارج شده از شکم بز آبستن

در تاریخ ۱۳۹۱/۱۲/۸ در این خصوص پرونده ای در دادگاه عمومی بخش زرقان تشکیل و به متهم ردیف اول به جرم مبادرت به شکار غیرمجاز در محدوده پارک ملی و متهم ردیف دوم به جرم معاونت در شکار غیرمجاز تفهیم اتهام و هر دو متهم روانه زندان مرودشت می شوند.

قاضی محمد رضا قاسمی ریاست دادگاه عمومی بخش زرقان در این باره به خبرنگار دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران گفت: هر دو متهم هم اکنون در بازداشت به سر می برند و اسلحه، دوربین، موتور سیکلت و کلیه ادوات شکار آنان نیز توقیف گردیده است.

وی افزود: طبق بند ماده ۱۳ قانون شکار و صید، مجازات شکار در محدوده پارک ملی از ۹۱ روز تا ۳ سال زندان و یا جزای نقدی از یک میلیون و هشتصد تا بیست میلیون ریال و در صورت تکرار جرم شامل هر دو مورد می باشد.

قاضی قاسمی گفت: این مجازات جنبه عمومی جرم تلقی می گردد و متهمین بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست نیز می بایست متناسب با خسارتی که به طبیعت وارد نموده اند جریمه نقدی پرداخت نمایند.

رئیس دادگاه عمومی بخش زرقان با تاکید بر اهمیت حفظ محیط زیست و حیات وحش اظهار داشت: دستگاه قضائی شهرستان زرقان پرونده تخلفات زیست محیطی را با حساسیت بالائی بررسی نموده و با متجاوزین به عرصه های طبیعی و حیات وحش به شدت برخورد مینماید.

قاضی محمد رضا قاسمی افزود: شدت عمل در برخورد با اینگونه افراد درس عبرتی برای متجاوزین به طبیعت خواهد بود و در پیشگیری از وقوع جرائم زیست محیطی بسیار موثر است.

محمد حسین صادقی رئیس شورای حل اختلاف زرقان نیز ضمن ابراز تاسف از این اتفاق تلخ گفت: دستگیری شکارچیان غیرمجاز و برخورد قاطع دستگاه قضائی موجی از خرسندی را در مردم فهیم و طبیعت دوست منطقه ایجاد نموده است.

وی گفت: همانطور که در جریان این حادثه تکان دهنده دستگیری شکارچیان با اطلاع رسانی مردم صورت گرفت، اهالی زرقان همواره با تمام توان با نیروهای محیط زیست پارک ملی بمو همکاری می کنند و مردم منطقه خواستار برخورد شدید و اشد مجازات برای این متخلفین هستند.

همانطور که قبلا نیز اشار شد، روند رو به گسترش کشتار حیوانات جوان، ماده، آبستن و حتی گونه های کمیاب و در معرض انقراض نشان از نابودی تمام اصولی دارد که زمانی حتی شکارچیان غیرمجاز آنها را رعایت میکردند.

در فاصله کمتر از سه هفته از کشتار دو راس شوکای کمیاب و آبستن به دو بره در مازندران که موجی از انزجار عمومی را به همراه داشت، حادثه تلخ کشتار یک راس کل جوان، یک راس بز آبستن و بره هایش در فارس، بیانگر ضرورت بازبینی هرچه سریعتر قوانین زیست محیطی درکشور است.

با توجه به اعلام آمادگی نمایندگان مردم بویژه فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی در این زمینه، امیدواریم بازنگری در قوانین محیط زیست کشور در جهت تشدید مجازات شکار و صید غیرمجاز و بازدارندگی از تخریب و تجاوز به عرصه های طبیعی هر چه سریعتر صورت پذیرد.

0
-33
  

7 دیدگاه

 1. متاسفم بابت چنین حوادث تلخ
  آخر به کدامین گناه این بزغاله ها کشته می شوند

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 0

 2. Miad می‌گوید:

  Bayad boodje Ye bishtari baraye hefazat az hayate vahsh va mohite zist Dar nazar gerefte beshe ta sazman haye marboote betoonan nirooye bishtari estekhdam konan va jaei baraye nafas keshidan vase in khoonasham ha nazaran. Albate hamishe goftam bazam migam,ghavanin bazdarande nistan.farhang ham ke ghorboonesh beram.hata be heivoone made ham rahm nemikonan

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 0

 3. شفایی می‌گوید:

  ترجیح میدم دیگه هیچی نگم

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 2

 4. على می‌گوید:

  به نظر من حداکثر مجازات که همون سه سال حبس هست رو باید براشون در نظر گرفت تا درس عبرتى بشه واسه دیگران

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 2

 5. sg می‌گوید:

  اگه قانون داشته باشیم باید ۱۰ سالی بره حبس تا شاید آدم بشه که بعید میدونم بشه !

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 6. ظهیر می‌گوید:

  اتفاقا یکی از قضات در دادگاه عمومی بخش زرقان یکی از شکارچیان را به سه سال حبس و کوله کش وی را نیز به جرم معاونت در شکار غیر مجاز به یکسال حبس محکوم کرده است آفرین به این قاضی شجاع و دوست دار محیط زیست حقشان همین است همچین قضاتی باید از محیط زیست محافظت نمایند

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 1

 7. مجید می‌گوید:

  این نامردان را باید زنده زنده در آتش سوزاند اینها اهریمن هستند نه انسان . شکار آداب و رسومی دارد که ابتداییترین آن شکار نکردن در بهار که فصل آبستن و زایمان حیوانات است ، شکار نکردن ماده ها و شکار نکردن در مناطق حفاظت شده می باشد . ننگ بر شما اهریمنهایی که این آداب و رسوم را رعایت نمی کنید .

  داغ Thumb up 4 Thumb down 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>