کشف محموله بزرگ قاچاق سمندر لرستانی در خوزستان / اختصاصی

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: به دنبال گزارش همیاران محیط زیست در خصوص تلاش قاچاقچیان برای خارج نمودن تعدادی سمندر امپراطور (سمندر لرستانی) از استان خوزستان، پلیس شهرستان اندیمشک پس از بررسی چند بسته مشکوک در ایستگاه راه آهن تله زنگ، محموله قاچاق حاوی تعداد ۴۳۰ قطعه سمندر را کشف و ضبط نمود. قاچاقچیان متخلف با مشاهده پلیس از محل متواری شده اند.

تصویر: محموله قاچاق کشف شده

رئیس اداره محیط زیست ذزفول در این خصوص به خبرنگار دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران گفت: با شکایت اداره محیط زیست دزفول و طرح دعوی در مراجع قضایی، پرونده ای در این خصوص تشکیل و تحقیقات برای شناسایی متهم ادامه دارد.

فرهاد قلی نژاد افزود: متاسفانه به دلیل شرایط نامناسب نگهداری، ۴۰ قطعه از سمندرها تلف شده اند ولی باقیمانده آنها پس از انتقال بوسیله ظروف مخصوص در دو زیستگاه طبیعی آبشار شوی در شمال دزفول و کوه آب باریک در شمال شهرستان اندیمشک در طبیعت رهاسازی شدند.

تصویر: رهاسازی سمندرها توسط محیط بانان دزفول

تاکنون هفت زیستگاه سمندر در استان خوزستان شناسایی شده است که آبشار شوی یکی از بهترین زیستگاه های اینگونه کمیاب به شمار می رود.

سمندر لرستانی از گونه های کمیاب و در لیست سرخ گونه های در معرض انقراض اتحادیه جهانی حفاظت (IUCN Red List) قرار دارد.

نام این گونه ترکیبی از دو کلمه سام (آتش) و اندر (درمیان) بوده و به همین دلیل در برخی از کتب قدیمی او را فرزند آتش نامیده اند. این‌ گونه  آندمیک ایران بوده و تنها در خاک استان های لرستان و خوزستان یافت می‌شود.

تصویر: سمندرها پس از رهاسازی در آبشار شوی

یکی از مهمترین دلایل در معرض انقراض گرفتن این گونه، قاچاق سمندر توسط قاچاقچیان حیات وحش است. همه ساله در آستانه نوروز افراد سودجو اقدام به زنده گیری و خارج کردن این گونه از زیستگاه اصلی آن می نمایند تا با انتقال به سایر مناطق به عنوان یک گونه تزئینی در کنار ماهیهای زینتی به فروش رسانند.

+73
0
  

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>