با تصویب هیات وزیران بهای پروانه شکار و صید و جریمه شکار جانوران وحشی تعیین شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، شورای عالی حفاظت محیط زیست بنا به پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست و به استناد ماده (۳) قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست-مصوب ۱۳۵۳ تصویب کرد بهای پروانه شکار و صید و بهای جانوران وحشی از لحاظ مطالبه ضرر و زیان تعیین شد.

بر این اساس، بهای پروانه ویژه شکار و صید پستانداران شامل؛ کل (هر راس) برای اتباع خارجی از ۴ تا ۶ هزار دلار و اتباع ایرانی از ۲ تا ۹ میلیون ریال، قوچ اوریال برای اتباع خارجی از ۵ تا ۸ هزار دلار و اتباع ایرانی ۹ میلیون ریال، قوچ البرز از ۵ تا ۷ هزار دلار برای اتباع خارجی و برای اتباع ایرانی از ۲ تا ۹ میلیون ریال، قوچ ارمنی بین ۶۰۰۰ تا ۶۵۰۰ هزار دلار و ۲ تا ۹ میلیون ریال به ترتیب برای اتباع خارجی و ایرانی، قوچ اصفهان از ۶ تا ۷ هزار دلار برای اتباع خارجی و ۲ تا ۹ میلیون ریال برای اتباع ایرانی، آهو و جبیر از ۳۵۰۰ تا ۴۵۰۰ دلار و ۵ میلیون ریال به ترتیب برای اتباع خارجی و ایرانی، با مدت اعتبار حداکثر ۵ روز از تاریخ صدور تعیین شده است.

همچنین بهای پروانه ویژه شکار گراز (هر راس بر اساس طول دندان) از هزار تا ۱۵۰۰ دلار برای اتباع خارجی و ۸۰۰ هزار ریال برای اتباع ایرانی است که طول مدت مجاز برای دریافت پروانه حدود ۸ ماه است و هر متقاضی مجاز به دریافت ۵ پروانه در طول فصل است.

بر اساس این مصوبه، بهای پروانه شکار خرگوش و تشی برای اتباع خارجی ۴۰ دلار و اتباع ایرانی ۱۵۰ هزار ریال با مدت اعتبار پروانه ۱ ماه و شکارچی دو روز در هفته مجاز به شکار سه سر خرگوش و تشی در هر سفر، بهای پروانه شکار هر گونه از پرندگان وحشی غیر حمایت شده ۵۰ دلار به ازای هر پرنده برای اتباع خارجی و ۶۰۰ هزار ریال برای اتباع ایرانی است که مدت اعتبار شکار برای اتباع خارجی ۳ روز و حداکثر تعداد مجاز صید ۱۰ قطعه است و برای اتباع خارجی ۶ ماه و چهار قطعه در هر سفر تعیین شده است. این مصوبه از سوی محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ شده است.

دریافت جدول پیوست بهای پروانه شکار و صید و بهای جریمه شکار جانوران وحشی

+3
-3
  

6 دیدگاه

 1. امین می‌گوید:

  با افزایش جریمه ها شکار این زبان بسته ها کمتر می شود خیلی جریمه ها در برابر شکار این حیوانات ناچیز ند امید وارم دولتمردان به فکر چاره باشند ویک قانون محکم تر نصویب کنند

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 2

 2. على می‌گوید:

  پس اینجور که من حساب کردم آدم بره قوچ و آهو شکار کنه واسه مصرف خونگى خیلى ارزونتر تموم میشه تا گوشت گوسفند

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 2

 3. سعید می‌گوید:

  خداوکیلی مبلغ جریمه ها خیلی ناچیزه…

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 2

 4. مجتبی می‌گوید:

  بجای اینکه مجوز بدین بخدا ممنوع کنید شکار رو و جریمه ها رو زیاد کنید تا اینکه قیمت برای شکار بزارید
  ایف این حیوانها نیست که کشته بشن

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 3

 5. armin می‌گوید:

  سلام خدمت شما عزیزان
  واقعیتش من تازه اومدم به جمعتان.وخودم از خانواده سازمان محیط زیست هستم.همیشه نیم نگاهی به سایتهای مختلف میندازم.ومطالبشونو میخونم.یک چیزی که در سایت دیده بان دیدم وخوشم اومد این بود که حتی خبرهایی که شاید از دید خیلی ها بی ارزش بیاد نشون میده تا مردم مطلع بشن.من خودم در شرق کشور خدمت میکنم.وچندین سال از نزدیک شاهد بی عدالتی و کشار بی رحمانه حیات وحش از نزدیک بودم وهمچنین تخریب محیط زیست.بیشترین این مسایل برمیگرده به مدیریت منطقه ای که متاسفانه بدون هیچگونه تحقیقات و شاید براساس پارتی بازی و قومیت گرایی و نفوذ محلی مسئولین بعضی از افراد بی سواد و کم تجربه به پستهای مدیریتی گماشته میشوند که براساس عقد و کینه توزیهایی که دارند لطمه به جامعه محیط زیست کشورمان زده . بطور مثال عرض میکنم. وقتی که یک بومی خود همون شهر را بعنوان ریس انتخاب میکنند ببینید چه اتفاقاتی بر سر محیط زیست اون منطقه وارد میشه.وقتی که در اون شهر همش از فامیلها و خویشان ودوستانش هستن و همشون هم شکارچی.صیاد باشن چه اتفاقی میافته بدتر از اون اینکه وقتی محیط بانانش هم که بومی همون شهر باشن باز چه اتفاقی میافته.مشخصا دستگیری متخلفین سخت میشه چون اکثرا همدیگرو میشناسن و پدر هایشان هم در ارتباطن. اگه هم کسی رو دستگیر بکنند کمتر از یک ساعت نشده متخلف از طریق همین رابطهای فامیلی ازاد و محیط زیست اون منطقه به لجن کشیده میشه این مسئله در مورد محیط زیست انسانی نیز چنین تصویری از خود دارد.متاسفانه در منطقه ای که هستم همه این چیزهایی که گفتم واقعیت داره واتفاق میافته.وچشم وگوش مسئولین هم بسته و خودشونو زحمت نمیدن بیان تو منطقه و از مردم ومامورین ودلسوزان پرسوجو کنن.اگرهم مسئولی میاد یا در زمان تعطیلی میاد یا وقتی هم که میاد مسئول اداره اون مسئول عزیز رو با خرید اجناسی همچون برنج-خرما-فلفل و غیره راضی میکنند که زیاد دوروبرشون نپلکه و بقول معروف پروپایشون نپیچه.این مسئله در مورد مدیرکل هم سنخیت داره.حالا اون موقع وقتی از ریشه خراب باشه ببین چه بد اقبال است این محیط زیست بیجاره.حالا خودتون خدایی قضاوت کنین. برای چنین مناطقی بومی خوبه یا کسی که از جای دیگه بیاد و رودرواسی نداشته باشه.

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>