پایان نخستین پایش جمعیت یوزپلنگ آسیایی / تنها ۲۰ یوزپلنگ شناسایی شده است! / اختصاصی

به گزارش پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: فاز نخست برنامه پایش جمعیت یوزپلنگ آسیایی پس از یک سال به پایان رسید و در جریان این پروژه تنها ۲۰ قلاده یوزپلنگ در کشور شناسایی شد.

برآوردی واقعی از جمعیت یوزپلنگ آسیایی ضرورتی بود که سال ها کارشناسان، مدیران و محققین محیط زیست به دنبال دستیابی به آن بودند تا با اطلاعات بدست آمده و آنالیز داده ها بتوان افقی روشن تر و برنامه ریزی دقیق تری در زمینه حفاظت از این گونه ارزشمند ترسیم نمود.

برنامه پایش جمعیت یوزپلنگ آسیایی با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست، انجمن یوزپلنگ ایرانی و پروژه بین المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی از دیماه سال ۱۳۹۱ آغاز و فاز نخست آن همزمان با روزهای پایانی سال ۱۳۹۱ به پایان رسید.

در جریان این برنامه ده زیستگاه اصلی یوزپلنگ در کشور با استفاده از دوربین های تله ای پایش شد و در این مدت بیش از ۲۰۰ تصویر از یوزپلنگ به ثبت رسیده است که با مقایسه خال های روی بدن که مشخصه ای منحصر بفرد در هر یوزپلنگ به شمار می رود مشخص شد که این ۲۰۰ تصویر تنها متعلق به ۲۰ یوز مختلف می باشد.

نکته نگران کننده دیگر شناسایی تنها هفت یوزپلنگ ماده بالغ از ابتدای اجرای پروژه تاکنون می باشد که متاسفانه یکی از این هفت یوز ماده نیز در آذرماه ۱۳۹۱ توسط سگ های گله در منطقه توران کشته شد. به علاوه از میان این هفت یوز ماده تنها یکی از ماده ها توله به همراه داشته است.

مدیر عامل انجمن یوزپلنگ ایرانی در مورد این پروژه به دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران گفت: شناسایی این تعداد یوزپلنگ دلیل بر وجود تنها ۲۰ قلاده یوز در کشور نیست و با توجه به گستردگی زیستگاه های یوزپلنگ و محدودیت منابع و امکانات قطعا تعداد بیشتری یوزپلنگ وجود که هنوز شناسایی نشده اند.

مرتضی اسلامی کمبود تعداد دوربین های تله ای با توجه به گستردگی عرصه های زیست یوزپلنگ، کمبود نیروی انسانی کارآمد و متخصص و فقدان حمایت مالی مناسب در چنین پروژه پر هزینه ای را از محدودیت ها و مشکلات پیش رو در اجرای برنامه پایش جمعیت یوزپلنگ برشمرد.

وی اظهار داشت به غیر از یوزپلنگ ماده منطقه توران که کشته شد و توله یوزپلنگ های میاندشت که جنسیت آنها قابل شناسایی نیست، برای سایر ۱۶ قلاده یوز شناسایی شده شناسنامه ای شامل تصاویر سمت چپ و راست بدن و اختصاص یک کد به هرکدام تنظیم شده است که این کد بیانگر جنسیت، نخستین منطقه ای که یوز در آن شناسایی شده و شماره اختصاص یافته به هر یک از یوزپلنگ ها می باشد تا در صورت مشاهده و تصویر برداری مجدد از هر کدام، بوسیله خال های منحصر بفرد روی بدن هر فرد قابل شناسایی باشند.

اسلامی کاهش امنیت زیستگاه های یوزپلنگ را از مهمترین عوامل کاهش زاد و ولد یوزپلنگ دانست و اظهار داشت: یوزپلنگ ها در صورت احساس کاهش امنیت در منطقه زندگی خود اقدام به زاد و ولد نخواهند کرد و یا توله های خود را رها کرده و آن منطقه را ترک می کنند. کاهش امنیت لزوما با تخریب زیستگاه همراه نیست و فعالیت های گوناگون از جمله تردد بیش از حد، اکتشافات و فعالیت های معادن و غیره می تواند امنیت این مناطق را تا حد زیادی کاهش دهد.

وی تصادفات جاده ای، سگ های گله و شکار طعمه های یوز توسط انسان را از دیگر عوامل تهدید کننده جمعیت این گونه بر شمرد.

به گزارش پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: با توجه به اینکه تا پیش از این برنامه جامعی در مورد برآورد جمعیت یوزپلنگ آسیایی در کشور اجرا نشده بود، با قاطعیت نمی توان گفت که آیا جمعیت یوز کاهش داشته است و یا اعدادی که در گذشته از جمعیت این گونه عنوان می شده (۷۰ تا ۱۲۰ قلاده) اعداد واقعی نبوده است اما شواهد نشان از زادآوری پایین و رشد منفی جمعیت یوزپلنگ در کشور دارد و قطعا تعداد یوزهای ایران در حال حاضر بسیار کمتر از ۷۰ قلاده است.

هم اکنون با مشخص شدن جمعیت بسیار کوچک و شکننده یوزپلنگ آسیایی، حفظ این گونه ارزشمند نیازمند عزم ملی و حمایت تمامی دستگاه های دولتی و غیر دولتی خواهد بود.

انتظار می رود شورای عالی محیط زیست در کمیسیون زیر بنایی دولت با تصویب ارتقا سطح مناطقی که به عنوان زیستگاه های قطعی یوزپلنگ در کشور قلمداد می شود و توقف فعالیت های گوناگون عمرانی در این مناطق افزایش ضریب امنیتی زیستگاه های یوز در کشور را تامین نماید.

به عنوان مثال منطقه آریز بافق که بیشترین مشاهدات یوز را به خود اختصاص می دهد هنوز جزو مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار ندارد و بحث عبور جاده از محدوده امن منطقه حفاظت شده کوه بافق همچنان به قوت خود باقیست.

فاز دوم برنامه پایش جمعیت یوزپلنگ آسیایی از سال آینده اجرا و به پایش یوزپلنگ های ماده شناسایی شده در سال ۱۳۹۱ و برآورد نرخ زادآوری آنها اختصاص دارد.

برای مشاهده تصاویر ثبت شده در برنامه پایش جمعیت یوزپلنگ آسیایی کلیک نمایید

+26
0
  

11 دیدگاه

 1. امیر می‌گوید:

  با این وضعیت خراب من فکر می کنم جای هیچ اهمالی نیست .هر نوع عملی که منجر به در معرض خطر قرار گرفتن این ارزشمند ترین گونه جانوری کشور بشه خیانت به کشوره.کشیدن یه جاده بی اهمیت بین دو نقطه که از لحاظ ارتباطی الان مشکلی ندارن شده معضل حفظ یوز آسیایی.مسخره نیست؟

  پر طرفدار Thumb up 36 Thumb down 0

 2. مجید می‌گوید:

  التماستون میکنم نزارین این گونه از بین بره .مثل ببر وشیر ایرانی

  پر طرفدار Thumb up 31 Thumb down 0

 3. محیط بان می‌گوید:

  سلام کارهایی را که خود اداره کل محیط زیست می تواند بکند را سازمانهای دیگه به دست گرفتند
  خب خوبه از هزینه هایی که این انجمن یوز می گیرد هم بگویند و بدانیم کجا و چطور خرج کردند شفاف سازی کنند

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 9

 4. سبحان می‌گوید:

  بهتر بود که به هند یوزپلنگ میدادین تا نژادش منغرض نشه ما که لیاقت نداشتیم!

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 9

 5. www.wildlife.ir می‌گوید:

  اقای محیط بان عزیز… اینکه گفتید کارهای سازمان را بقیه دست گرفتند که کمی با شک باید به ان نگریست. ۱۰ سال است که قرار بوده براورد جمعیت یوز شود ولی نشد. الان پرسش شما اینست که چرا بازهم صبر نکردیم تا یک روزی سازمان این کار را انجام دهد؟ منظور شما اینست که چرا الان براورد جمعیت کرده ایم؟ به نظر می رسد این سندرم فراگیر ما ایرانیان است که تا وقتی کاری نشده نمی گذارند انجام شود و وقتی هم انجام شد، تازه می گویند که این کار ما بوده و چرا شما وارد شده اید!؟ متاسفانه همین حرف های اینطوری باعث شده که بیش از یک دهه از جمعیت واقعی یوز در ایران خبری نداشته باشیم و تازه الان فهمیدیم که اوضاع نامناسبی برای یوز برقرار است. بهتر است کمی ادبیات را تغییر دهیم.
  بدون شک پرسش شما درخصوص منابع و حامیان چنین برنامه عظیمی نیست. با این حال، باید دانست که از سازمان ها و افراد مختلفی مانند ادارات کل (هزینه بنزین و رفت امد)، باغ وحش ها (هزینه خرید دوربین تله ای)، افراد علاقمند (هزینه باطری و … ) به یاری ما امدند تا چنین مهمی به سرانجام برسد. کمی در میان منابع علمی مرور کنید، خواهید فهمید که دشواری این کار در چه سطح بوده و اگر حمایت و همکاری سازمان حفاظت محیط زیست، ادارات کل مربوطه، ادارات سهرستانها، محیط بانان و پروژه یوز نبود، این کار دشوار بدون شک قابل انجام نبود. نقش انجمن یوزپلنگ ایرانی به عنوان یک NGO صرفا تسهیل این فرایند، گرداوری منابع مختلف، اشتراک معلومات، انالیز نتایج و گزارش ان به همه دست اندارکاران بوده است.

  پر طرفدار Thumb up 26 Thumb down 0

 6. صابر حاجی محمدی می‌گوید:

  اگه احساساتو کنار بذاریم و درست حساب و کتاب کنیم میفهمیم که این گونه چند سالی مهمون ماست. حتم دارم که این چند قلاده هم عمرشون تموم میشه و به خاطر شرایط بد محل زندگیشون توله اوری هم نخواهند کرد.به نظر من بیاییم یک جفت از اینهارو بدیم به هندوستان تا حد اقل بدونیم نسلش منقرض نمیشه چون اونها شرایطی بهتر از ما دارن و تونستن شیر اسیایی رو که فقط کمتر از سی قلاده مونده بود رو به چهارصد قلاده برسونن.خودشون هم قبلا خواستن که با شیر عوض کنن ولی ایران قبول نکرده. خدا کنه این امانت حفظ بشه نه اینکه فقط به صورت یه داستان باشه برای نسل های اینده

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 5

 7. سبحان می‌گوید:

  این پایان راه نیست شاید بشه ارزشمند ترین گونه ی جانوری ایران رو حفظ کنیم گذشتگانمون که شیر و ببر رو از ما گرفتم پس ما نباید از اینده گانمون این گونه رو بگیریم . التماس میکنم.

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 1

 8. صابر حاجی محمدی می‌گوید:

  مگه تو کشورمون تنها این گونه داره نسلش از بین میره. خرس سیاه طوق دار که تو جنوب زندگی میکنه تنها ده یا پانزده قلاده ازش مونده اقا تو ایران به غیر از گاو گوسفند مرغ و سگ… دیگه هر چی حیوون هست در معرض خطره چون مدیریت ضعیفه یه سری احساس میکنن این چیزا سودی ندارن هر اداره و ارگان به فکر اینه کار خودش انجام بگیره حالا چه بلایی سر این حیوونا بیاد مهم نیست چون مسئولیتش با سازمان محیط زیست بیچارست. البته خودمون هم مقصریم با چرای بیش از حد زمینا یا شکار حیوونا قطع درختا … اما اگه قانون درست و حسابی باشه این تخریب ها کمتر میشه

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 0

 9. آریان می‌گوید:

  نزارین منقرض شه…
  به امید روزی که یوزپلنگ در ایران دیگه در معرض انقراض نباشه

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 0

 10. محسن می‌گوید:

  من ۲ سوال دارم
  ۱ نر و ماده این یوز ها رو از کجا فهمیدید؟
  ۲٫ تو گزارش های قبلی هم خبری از عکس های توران،درونه، خراسان،میان دشت و خوش ییلاق نبود آیا یوز های این مکان ها در برنامه پایش قرار نداشتند؟
  انجمن یوز لطفا یه جواب علمی بدهید

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

  • نوید قلیخانی (انجمن یوزپلنگ ایرانی) می‌گوید:

   دوست عزیز
   در مورد تشخیص نر و ماده: راهی جز دیدن اندام تناسلی نر وجود ندارد و اگر عکس های دوربین تله ای کیفیت خوبی داشته باشد راحت میتوان تشخیص داد.اگر هم تصویر بدست آمده آنقدر قابل تشخیص نباشد، آن فرد را معرفی میکنیم. یعنی نر و ماده بودنش را نمیتوانیم تشخیص دهیم اما مشخصا یک فرد دیگر است
   در مورد یوزهایی که فرمودید از درونه و توران و… در اعلام این ۲۰ فردی که تصویرشان بدست آمد، تمام این مناطق بررسی و افراد مناطق در این مطالعه آورده شده اند.
   با تشکر از نکته سنجی شما

   موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>