کشف محموله قاچاق و دستگیری باند حرفه ای قاچاقچیان هوبره در خواف/ اختصاصی

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: باند قاچاق حیات وحش از اهالی روستای چاهزول شهرستان خواف که اقدام به زنده گیری ۶ قطعه هوبره شامل ۳ قطعه جوجه و ۳ قطعه هوبره بالغ نموده بودند در روز جمعه ۱۳۹۲/۱/۲۳ پیش از فروش پرندگان به اتباع بیگانه توسط نیروی انتظامی و یگان حفاظت محیط زیست خواف دستگیر شدند.

عباس طاهریان رئیس اداره محیط زیست خواف در این باره گفت: این افراد یک باند حرفه ای قاچاق حیات وحش و دارای سوابق تخلفات متعددی در زمینه قاچاق هوبره هستند.

متاسفانه اخیرا در فصل بهار و در زمان زادآوری حیات وحش برخی افراد سودجو اقدام به زنده گیری نوزادان و بره های تازه متولد شده نموده و حتی جوجه های پرندگان در حال انقراض نیز رحم نمی کنند.

برداشت تخم و زنده گیری جوجه پرندگان وحشی معضلی بزرگ و خطرناک در تهدید نسل پرندگان در حال انقراض قلمداد می شود.

گونه نادر هوبره با نام علمی Houbara Bustard یکی از پرندگان ارزشمند و در معرض انقراض است که به عنوان گونه‌ای حمایت شده مورد حفاظت قرار می‏گیرد. هوبره به عنوان گونه‌ای آسیب‌پذیر در فهرست قرمز اتحادیه جهانی حفاظت IUCN به ثبت رسیده است.

شکار و قاچاق هوبره به کشورهای حوزه خلیج فارس به دلیل علاقه بسیار زیاد شیوخ عرب، نسل این پرنده را در آستانه انقراض قرار داده است.

 

+9
0
  

3 دیدگاه

  1. امیر می‌گوید:

    زنده باد

    پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 0

  2. جان محمد می‌گوید:

    درود بر محیط بانان عزیز خواف –دشتهای مژن آباد همیشه پراز هوبره بود ولی سودجویان بدنبال اهداف خود شروع به انقراض این سرمایه ملی هستند .

    پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>