قزاقستان به پروتکل الحاقی کنوانسیون حفاظت از محیط زیست دریای خزر پیوست

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: با امضای وزیر محیط زیست قزاقستان، این کشور رسما به پروتکل الحاقی کنوانسیون حفاظت از محیط زیست دریای خزر (تهران) پیوست.

مراسم امضای پروتکل الحاقی کنوانسیون حفاظت از محیط زیست دریای خزر(تهران) سه شنبه شب با حضور نورلان کاپاروف وزیر محیط زیست قزاقستان و محمد جواد محمدی زاده معاون رییس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشورمان برگزار شد.

بنابر این گزارش، در این مراسم نورلان کاپاروف وزیر محیط زیست قزاقستان پیوستن به این کنوانسیون را برای حفاظت از محیط زیست دریای خزر بسیار با اهمیت توصیف کرد و گفت: کشورهای عضو با امضای این پروتکل باید گام های عملی برای جلوگیری از آلودگی دریای خزر بردارند.

کاپاروف همچنین با اعلام اینکه قزاقستان برنده برگزاری نمایشگاه اکسپو ۲۰۱۷ شده است، از شرکت های ایرانی دعوت کرد تا با حضور در این نمایشگاه دستاوردهای خود را در بخش انرژی های تجدید پذیر و اقتصاد سبز به نمایش بگذارند.

محمدی زاده رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشورمان نیز در این مراسم به دستاوردها و توانمندی های زیست محیطی متخصصان کشورمان اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران آماده است در تمامی حوزه های زیست محیطی از جمله انرژی‌های پاک، مدیریت پسماند، فرهنگ سازی تالاب ها و همچنین حوزه نفت و گاز با کشور قزاقستان همکاری کند.

پروتکل الحاقی حفاظت از دریای خزر در برابر آلودگی های ناشی از منابع و فعالیت های مستقر در خشکی به کنوانسیون حفاظت از محیط زیست دریای خزر که به امضای وزیر محیط زیست قزاقستان رسید، دومین پروتکل الحاقی کنوانسیون تهران است. پیشگیری، مهار، کاهش و از میان بردن آلودگی محیط زیست دریای خزر از مهمترین اهداف این پروتکل است.

کنوانسیون تهران نخستین چارچوب قانونی مورد توافق کشورهای ساحلی خزر شامل ایران، ترکمنستان، قزاقستان، آذربایجان و روسیه در زمینه همکاری های زیست‌ محیطی در این دریاست.

بر اساس این کنوانسیون، کشورهای ساحلی منطقه برای حفظ محیط زیست دریای خزر در زمینه کاهش و کنترل آلودگی و جلوگیری از ورود گونه های مهاجم و همچنین مدیریت مناطق ساحلی، حفاظت و نگهداری و احیای منابع زنده دریایی با یکدیگر همکاری می کنند.

0
0
  

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>