هند یوزپلنگ آفریقایی را جایگزین یوزپلنگ آسیایی می کند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: وزارت محیط زیست هند اعلام کرد: قصد دارد یوزپلنگ آفریقایی را جایگزین یوزپلنگ آسیایی کند.

به گزارش ایرنا از دهلی نو، دولت هند در نظر دارد نامه ای به دادگاه عالی این کشور ارایه کند که بر مبنای آن اجازه جایگزینی حیوانات منقرض شده هندی را بگیرد.
پیشنهاد وزارت محیط زیست هند پس از آن مطرح شد که دادگاه عالی ماه گذشته پروژه سه میلیارد روپیه ای واردات و احیای دوباره یوزپلنگ های نامیبیایی را در هند رد کرد، این دادگاه تصمیم وزارت محیط زیست را خودسرانه، غیرقانونی و مخالف با قانون حفظ حیات وحش دانست.

گروه اول یوزپلنگ های نامیبیایی در اواسط سال ۲۰۱۲ میلادی به هند وارد شدند و به پناهگاه حیات وحش کیونو پالپور واقع در ایالت مادهیا پرادش منتقل شدند اما این ایده پس از مخالفت دادگاه عالی به علت آنچه برنامه ریزی ضعیف وزارت محیط زیست اعلام شد، متوقف شد.

با این حال، وزارت محیط زیست هند خواستار واردات یوزپلنگ آفریقایی است و شواهد علمی در حمایت از پروژه خود ارایه کرده تا بتواند این گونه را به حیات وحش هند معرفی کند.

یک مقام ارشد وزارتی که نخواست نامش فاش شود در این باره گفت: ما بر اساس شواهد علمی به دادگاه عالی هند اعلام کرده ایم که یوزپلنگ آفریقایی گونه غریبی در هند نیست و می تواند در کشور ما زندگی کند.

مقام های ملی حفاظت از پلنگ، که مسئولیت این برنامه را برعهده دارند، خواستار برپایی نشستی درباره پروژه یوزپلنگ در تاریخ ۲۳ ماه مه (۲ خرداد) شده اند.

با توجه به اینکه دادگاه عالی هند با انتقال یوزپلنگ های مذکور به منطقه حفاظت شده حیات وحش کیونو پالپور، به دلایل مختلف، از جمله اینکه شیر آسیایی نیز در آن منطقه ساکن است مخالفت کرده، وزارت محیط زیست هند دو سایت دیگر را برای اسکان یوزپلنگ درنظر گرفته است.

این دو منطقه حفاظت شده حیات وحش، نائورادهی در ایالت مادهیا پرادش و شاهاگر در جیسالمیر ایالت راجستان هستند. این سایت ها بر اساس تحقیقی که در سال ۲۰۰۹ از سوی کارشناسان صورت گرفته انتخاب شده اند.

مقام های وزارت محیط زیست هند بر این باورند که یوزپلنگ آفریقایی تنها از نظر ژنتیکی با یوزپلنگ آسیایی تفاوت دارد و گونه غریبی در هند محسوب نمی شود.

هم اکنون یوزپلنگ در آسیا تنها در منطقه ای از مرکز و شرق ایران و همچنین در نقاطی از آفریقا وجود دارد.

پروژه بازگرداندن یوزپلنگ به هند، از زمان وزارت جیرام رامش، وزیر سابق محیط زیست هند آغاز شد و در سال ۲۰۰۹ میلادی سر و صدای زیادی برپا کرد. پس از آن مطالعه ای از سوی صندوق حیات وحش هند صورت گرفت که نشان داد یوزپلنگ می تواند در هند زندگی کند.

در گذشته یوزپلنگ های زیادی در هند زندگی می کردند اما آخرین آنها در سال ۱۹۴۷ میلادی کشته شد.

یوزپلنگ تنها پستاندار بزرگی است که انقراض آن در تاریخ هند به ثبت رسیده است.

پیش از این کشور هند خواستار معاوضه یوزپلنگ و شیر آسیایی با ایران شده بود که با توجه به مخالفت ایران با انتقال یوزپلنگ به هندوستان، هم اکنون به فکر وارد کردن این گونه از آفریقا افتاده اند.

 

+9
-23
  

4 دیدگاه

 1. مجتبی می‌گوید:

  یک پیشنهاد به هند: تا وقتی این دولت ایران تمام نشده ۲ تا طاووس پرورشی به ایران بدین ۲ قلاده یوزپلنگ آسیایی از ایران وردارین.
  همه جای دنیا به دنبال طرقی حیات وحش هستن جز ایران که به تاراج گذاشتن و دادن پلنگ به روسیه ببر پرورشی وارد ایران میکنه

  پر طرفدار Thumb up 28 Thumb down 1

 2. آریان می‌گوید:

  دولت هند اجازه میگیره که یوز وارد کنه
  دولت ما بدون اجازه یوز کشور رو نابود میکنه
  یه حرفایی هست که نمیتونم بگم…
  ادعای ازادی بیانمون گوش اسمون رو پاره میکنه!.

  پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 1

 3. اوهام می‌گوید:

  من خودم با دادن یوز به هند مخالفم ولی با این وضع حیات وحش در ایران بهتره که یوز بدیم به هند ازشون شیر آسیایی هم نگیریم چون ۲ تا ببر از روسیه گرفتیم روسیه از ۳سال پیش همه ی جوانب درنظر گرفته بود اونوقف ما یه محوطه ای رو براش فنس کشیدیم که شغالم مینداختیم توش میمرد وای به حال ببر!!! بعد فرستادیمشون ارم زدیم یه قلادشو کشتیم + ۱۴ تا قلاده شیر پارک ارم واسه این که مشمشه گرفته بودن بیماری که با کمی هزینه میشد درمانشون کرد ولی چون گلوله هزینش کمتر بود به گلوله روی آوردیم!
  تا قبل سال ۵۷ وضعیت یوز در ایران رو به بهبودی بود و جمعیتش در اکثر نقاط زیستش احیا شده بود اما بعد سال ۵۷ کشور درگیر جنگ مسایل دیگر شد که اینجا جاشنی و وضعیت یوز و حیات وحش رو به نزول رفت و دیگر هیچ تا به اینجا رسیدیم!!!

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 2

 4. امید دژند می‌گوید:

  حداقل شیراسیایی رابه ایران بازگردانندوماهم به انهایوزپلنگ اسیایی میدهیم

  داغ Thumb up 12 Thumb down 10

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>