بررسی وضعیت خرس قهوه ای در ایران

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: خرس قهوه ای یکی از گوشتخوارانی است که تلاش های حفاظتی و پژوهشی گسترده ای در در سرتاسر حوزه انتشار این گونه در اروپا، آسیا و آمریکای شمالی اروپا، آسیا و آمریکای شمالی به آن اختصاص یافته است. با این حال، این گونه در محدوده قفقاز و خاورمیانه به شدت کمتر از سایر بخش های محدوده پراکنش خود مورد بررسی قرار گرفته است.

در میان مجامع علمی دنیا تقریبا چیزی درباره خرس های قهوه ای خاورمیانه که از آنها با نام “خرس قوه ای سوری” یاد می شود، وجود ندارد و حتی در بین مقالات و کتاب های مختلف، کمبود اطلاعات شدیدی در این مورد به چشم می خورد.

……………………………………..تصویر: خرس قهوه ای منطقه هزار جریب بهشهر

به گزارش انجمن یوزپلنگ ایرانی، اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت IUCN در برنامه عمل حفاظت از خرس ها در سال ۱۹۹۹، به گفتن عبارت “جمعیت کوچک” درباره خرس های ایران بسنده کرده و حتی برخی وب سایت ها، خرس های خاورمیانه را تقریبا منقرض شده پنداشته اند.

نقشه های موجود در اتحادیه جهانی حفاظت نیز به صورت نادرستی بیان نموده که خرس ها در بخش های عظیمی از ایران منقرض شده اند، درحالیکه خرس های ایران هنوز در بخش های گسترده ای پراکنش تاریخی خود را همچنان حفظ نموده اند.

……………………..تصویر: خرس قهوه ای و توله اش، منطقه حفاظت شده سرخ آباد زنجان

از سوی دیگر، طی یک قرن اخیر، تنها حدودا ۱۰ مقاله علمی در مجامع علمی درباره خرس های قهوه ای خاورمیانه و قفقاز منتشر شده است که نشان از ضعف دانش موجود دارد. درعین حال، سه مقاله تابحال درباره خرس قهوه ای در ایران به چاپ رسیده است.

درخصوص جمعیت خرس قهوه ای در ایران نیز آمار قابل اتکایی وجود ندارد، بطوریکه کارشناسان قدیمی جمعیت خرس قهوه ای را ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ عدد برای کل کشور می دانند، هرچند که بعید است این آمار منطقی باشد.

…………………………………..تصویر: خرس قهوه ای، منطقه حفاظت شده دنا

نخستین پژوهش دانشگاهی خرس قهوه ای در سطح تحصیلات تکمیلی نیز در ایران مربوط به سال های اخیر می باشد که درسال ۱۳۸۶ صورت گرفت. با این حال، خرس موفق به جلب توجه محققان ایرانی در سال های اخیر شده و درحال حاضر، حدود پنج پایان نامه تحصیلات تکمیلیدر این مورد  توسط محققان جوان ایرانی درحال اجرا می باشد.

…………………….تصویر: خرس قهوه ای، منطقه حفاظت شده قرخود در خراسان شمالی

جریمه شکار خرس قهوه ای اخیرا به صورت قابل توجهی افزایش یافته و به پنجاه میلیون ریال رسیده است که شاید بتواند گامی در جهت اعمال بازدارندگی مناسب برای شکار غیرمجاز آن در زیستگاه ها باشد. برخلاف بسیاری از کشورها که نمایش خرس های قهوه ای در سطح خیابان ها و رقص و نمایش آنها مشکلی جدی است، این پدیده در ایران بسیار کمتر دیده می شود و امروزه احتمالا کمتر از ۴۰ خرس در ایران در اسارت هستند، هرچند که بیشتر آنها نیاز به ارتقای شرایط نگهداری و بهداشتی دارند.

………………………………تصویر: خرس قهوه ای، منطقه حفاظت شده پرور سمنان

اخیرا کنفرانسی در این خصوص در کشور هلند برگزار گردید که نمایندگان انجمن یوزپلنگ ایرانی نیز در این کنفرانس به بررسی وضعیت این زیرگونه و دانش موجود در این خصوص در ایران و خاورمیانه پرداختند.

کنفرانس خرس در کشور هلند به پاس بیست سال تلاش یک سازمان غیردولتی در این کشور برای حفاظت از انواع خرس ها در دنیا در روزهای ۲ تا ۴ خرداد ماه سال جاری در شرق این کشور برگزار گردید.

………………………………تصویر: خرس قهوه ای، منطقه حفاظت شده البرز مرکزی

از سال ۱۳۸۵ خرس قهوه ای  به عنوان یکی از گونه های گوشتخواران بزرگ جثه ایران در برنامه های مطالعاتی انجمن یوزپلنگ ایرانی بوده و برنامه های متعددی برای حفظ آن در مناطق مختلف ایران، بخصوص منطقه حفاظت شده البرز مرکزی شمالی و استان لرستان به عنوان دو نماینده البرز و زاگرس درحال اجرا می باشد. تیم مستندسازی انجمن نیز طی سال های اخیر درحال تولید مستندی درباره زندگی این زیرگونه کمتر شناخته شده کشورمان می باشد.

+106
-5
  

14 دیدگاه

 1. آریان می‌گوید:

  خرس قهوه ای سمبل قدرت ایرانیان
  میخواستم بگم امیدوارم که وضعشون تو ایران بهبود پیدا کنه اما با این خبر هایی اخیرا بدست اومده جای هیچ امیدواری نیست.

  پر طرفدار Thumb up 43 Thumb down 3

 2. علیرضا می‌گوید:

  ۵ ملیون جریمه فقط ………………. بدش انتظارم دارید منقرض نشده باشن ……………. ما یه فامیل داریم یه خرس تاکسی درمی شده رو ۲۰ ملیون خریده

  پر طرفدار Thumb up 51 Thumb down 4

 3. وحید می‌گوید:

  خوب معلومه که توی خاورمیانه و قفقاز آمار معتبری وجود نداره چون اصولا مردم این منطقه یا مست پول نفت هستن یا به فکر جنگ و آشوب و درگیری های قومیتی و نژادی یاگرفتار حکومت های مستبد یا گرفتار فقر و بیسوادی یاحمله های انتحاری………

  پر طرفدار Thumb up 38 Thumb down 9

 4. نرگس روحانی می‌گوید:

  توی ایران که به مسئله جانوری بخصوص گوشتخواران اصلا توجه نمیشه و میخوان سر به تن هیچ گونه ان نباشه چه پلنگ چه یوز چه خرس دروغ میگم؟؟طی این ۱۰ سال چند قلاده خرس و پلنگ و یوز کشته شدند اما هیچ مقام سازمان ککش نگزید!

  پر طرفدار Thumb up 38 Thumb down 5

 5. محمد می‌گوید:

  مورخ ۲۰/۴/۱۳۹۲ در منطقه دیزین یک خرس قهوه ای در جاده دیدیم. خواهشمندم برای حفظ جان این گونه در منطقه دیزین کاری بکنید.

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 2

 6. پارسا می‌گوید:

  جمعیت خرس قهوه ای تو ایران خوبه چرا می گین داره منقرض می شه پدر من خودش چند بار خرس رو از نزدیک دیده اونم تو محلمون تازه اخرین بار که دیدش با دو تا تولش که داشتن از جاده رد می شدن دیده تازه خودمم دیده ام از دور پس چرا … می گین که داره منقرض می شه

  داغ Thumb up 10 Thumb down 37

 7. یحیی می‌گوید:

  جمعیت خرس های قهوه ای در کوهستان های استان کرمانشاه به شدت در حال افزایشه طوری که بلای جان کندوهای زنبورداران و دام های عشایر شدن . ولی خوشبختانه با تغییر دیدگاه مردم کمتر کسی حتی کسانی که از خرس ها زیان دیده ان ( یکیش خوده من ) تمایل به کشتن اونها دارن که جایه امیدواریه.

  پر طرفدار Thumb up 37 Thumb down 4

  • طیب عالی می‌گوید:

   با سلام
   آقا یحیی عزیز ! این خیلی خوبه که شماها با اون حیوانات زیبا و بسیار با ارزش کاری ندارید و جای امیدواریه برای همه ما ایرانیا .
   اما یه چیزی رو فراموش نکنیم ، اگه اونا به قول شما بهتون ضرر زدن واسه اینه که شما وارد قلمرو اونها شدید و داربد تو خونه اونها زندگی می کنید .
   اونجایی که شما و اطرافیانتون الان سکونت دارید مال حیوانات ، نه شما ( البته با عذر خواهی ) ، امیدوارم درک کنید .
   اگه یه فرد غریبه وارد خونه خودتون بشه شما چیکار می کنید ؟ قطعا دفاع . درسته ؟
   خب اون حیوون هم داره کار درست رو انجام میده و میخواد برای حفظ بقا و محافظت از خونش ، دفاع کنه ، این خیلی درست و منطقیه .
   ایکاش میشد خود شما پیشقدم بشی و با تمام اهالی اونجا صحبت کنی که همه با هم یه جای دیگه و بیرون از محوطه های اصلی طبیعت رو برای سکونت انتخاب کنید ، میدونیم سخته ، خیلی هم سخته ، اما ایکاش تلاشتونو بکنید .
   امیدوارم یه حرکتی بکنید .
   موفق باشید .

   پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 3

 8. محمد می‌گوید:

  بنظر من تعداد ان در مازندران خوب باشه چون خودم دیدم پیدا کردنش اسون باشه چون همشه در حال پرسه زدن هستند

  داغ Thumb up 9 Thumb down 9

 9. طیب عالی می‌گوید:

  سلام
  ما انسانها باید یاد بگیریم و اینو بفهمیم که حق نداریم پامونو هر جایی از این کره خاکی بذاریم.
  طبیعت مال همه ست . هم ما آدما و هم جانوران .
  چرا فکر می کنیم که همه چیز و همه جا مال ماست و میتونیم هرجایی که خواستیم بریم و وارد قلمرو هر موجودی بشیم .
  شما اگه به ارتفاعات بسیار بسیار بالای ایران هم برید اونجا افرادی هستن که دارن زندگی میکنن . این اشتباهه . با این وجود حیوانات باید برای زندگی کجا برن ؟!!!
  هر جایی هم که ما آدما باشیم همه جیزو نابود می کنیم به این بهانه که خطر دارن برامون در حالی که تجربه ثابت کرده هیچ موجودی خطرناک تر از ما انسانهای به اصطلاح آدم نیست .
  امیدواریم روزی برسه که ما ایرانیا مثل ادعاهای همیشگیمون واقعا با فرهنگ باشیم ، نه در حرف ، بلکه در عمل .
  به امید اونروز.

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 6

 10. علی می‌گوید:

  دم همه طرفداران محیط زیست گرم

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 1

 11. کاوه می‌گوید:

  درود بر شما کاوه هستم از انگلستان ایا امکان داره شماره تماس ازانجمن یوز ایرانی در اختیار من بگذارید من بسیار مشتاقم که بتونم ارتباطی با این انجمن بر قرار کنم و هر کمکی که از دستم برای همکاری با این انجمن بر بیاد انجام بدم سپاسگزارم

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 2

 12. محمد می‌گوید:

  در کوهستانهای بین کرمانشاه و اسلام آباد خرس قهوه ای مشاهده می شود ولی دامداران آنها را با تفنگ ساچمه ای می زنند.

  داغ Thumb up 3 Thumb down 11

 13. ح می‌گوید:

  سلام من خودم عکس شکار خرس قهوه ای توسط شکارچی های غیر مجاز در آذربایجان شرقی(مراغه کوهستان سهند) را دیدم که اونموقع (سال ۹۰) از طریق یه واسطه به مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی(آقای رئیسی) خبر دادم ولی متاسفانه براشون مهم نبود پیگیر نشدن.الان جمعیتش در این منطقه خیلی کم شده

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>