گسترش بی سابقه زنده گیری نوزادان حیوات وحشی / اختصاصی

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: با آغاز فصل زادوولد حیات وحش دائما خبر زنده گیری نوزادان حیوانات وحشی از سراسر کشور به گوش می رسد. در این زمان از سال شکارچیان با بی رحمی نوزادان تازه متولد شده حیوانات وحشی را که توانایی چندانی در فرار ندارند تعقیب و زنده به دام می اندازند.

عمل بیرحمانه ای که بطور فزاینده ای رو به افزایش است و محدود به گونه ای خاص و منطقه ای مشخص از کشور نیست.

ماجرا از خبر کشف و ضبط یک توله خرس دو ماهه از منزلی شخصی در چهارمحال و بختیاری در ۱۶ اردیبهشت سال جاری آغاز شد. آینده مبهم، شرایط خاص و آسیب پذیر بودن این توله خرس باعث شد، نام “زاگرس” را برایش انتخاب کنند تا بیانگر دردها و مصائب زاگرس باشد.

باتوجه به اینکه خرس ها نسبت به نگهداری توله هایشان بسیار حساسند و به شدت از آنها مراقبت می کنند، مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری خبر از ادامه تحقیقات در خصوص نحوه صید این توله خرس و احتمال کشته شدن خرس مادر را داد.

اما پس از گذشت بیش از دو ماه، از سرنوشت توله خرس کوچک که در زمان کشف شدیدا بیمار بود و سرنوشت خرس مادر، تاکنون هیچ خبری ارائه نگردیده است.

به فاصله تنها دو روز، ۱۸ اردیبهشت ماه در بازرسی از یک خودرو توسط نیروهای یگان حفاظت محیط زیست و نیروی انتظامی در رامهرمز ۲ بزغاله وحشی کشف و ضبط و دو نفر متخلف در این زمینه دستگیر شدند.

به دلیل اینکه بزغاله ها در نخستین روزهای زندگی خود از مادر جدا شده و تغذیه مناسبی با شیر مادر نداشتند، همچنین شرایط بد نگهداری در داخل یک کارتن، و ضعف شدید، بزغاله های وحشی با کمک دامپزشک درمان و به سایت تکثیر و پرورش دیمه در رامهرمز منتقل شدند.

در همان روز و در گوشه دیگری از کشور نیروهای یگان حفاظت محیط زیست شهرستان اسفراین با همکاری پاسگاه انتظامی ایرج، طی بازرسی از منزل یک متخلف موفق به کشف یک راس بره میش وحشی می شوند.

این بره میش حدودا چهار تا شش روزه در پارک ملی سالوک زنده گیری شده بود و جهت نگهداری به پارک باباامان بجنورد انتقال می یابد.

۱۰ روز بعد در ۲۸ اردیبهشت ماه یک قلاده توله پلنگ ایرانی که توسط قاچاقچیان حیوانات به قصد فروش به مشهد منتقل شده بود توسط نیروهای یگان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی کشف میگردد. در این ارتباط ۲ نفر بازداشت و نفر سوم متواری میگردد.

این توله پلنگ با توجه به وضعیت جسمانی نامساعد و شرایط نامطلوب، توسط نیروهای حفاظت محیط زیست خراسان رضوی به باغ وحش وکیل آباد شهر مشهد منتقل می شود.

در روز ۳۰ اردیبهشت یک توله کاراکال زنده گیری شده، توسط مامورین پاسگاه محیط بانی زرین آباد از عشایر منطقه حفاظت شده کبیر کوه، کشف و ضبط می گردد.

پس از آن در تاریخ ۵ خرداد نیروهای یگان حفاظت محیط زیست شهرستان اسفراین، در جریان بازرسی از یک منزل شخصی موفق به دستگیری یک نفر متخلف و کشف و ضبط دو راس بره میش وحشی ۴ الی ۶ روزه می شوند.

حمید فخرانی رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اسفراین در این باره اظهار داشت: متخلفین به همراه پرونده متشکله جهت سیر مراحل قانونی تحویل مقامات قضایی گردیدند و بره های کشف شده به پارک باباامان بجنورد منتقل خواهند شد.

سه روز بعد در تاریخ ۸ خردادماه دو قلاده توله گرگ زنده گیری شده توسط محیط بانان شهرستان فریدن اصفهان و همکاری یک همیار محیط زیست از متخلفین کشف و ضبط و با توجه به شیرخوار بودن، توله گرگ ها در اداره محیط زیست نگهداری می شوند.

مدت زمان کوتاهی خبری از زنده گیری نوزادان حیوانات وحشی نبود تا در ۲۲ خردادماه در جریان بازرسی از یک منزل مسکونی در شهر تاکستان توسط مامورین نیروی انتظامی دو توله گرگ کشف و ضبط و به اداره کل حفاظت محیط زیست قزوین تحویل داده می شوند. از سرنوشت گرگ مادر اطلاعی در دست نبوده و تحقیقات در این زمینه ادامه می یابد.

در میان گونه های کشف شده تنها گونه ای که خبری از زنده گیری آن وجود نداشت آهو بود، تا ۲۳ خردادماه که در پی دریافت گزارشی مبنی بر زنده گیری و فروش بره های آهو در پناهگاه حیات وحش شیراحمد، سه رأس بره آهوی زنده، توسط نیروهای یگان حفاظت محیط زیست سبزوار کشف و ضبط و ۳ نفر متخلف در این رابطه دستگیر می شوند.

هیچیک از این نوزادان زنده گیری شده حیوانات وحشی به دلیل تغذیه دستی، انس با انسان و عدم آموزش مهارت های لازم جهت زندگی در طبیعت، قابلیت بازگشت به عرصه های طبیعی را ندارند و به ناچار می بایست ادامه زندگی خود را در اسارت بسر ببرند.

به دلیل عدم نیاز به اسلحه و داشتن مهارتی خاص، بسیاری از چوپانان، افراد محلی و متخلفینی که سلاح در اختیار ندارند به راحتی به زنده گیری نوزادان حیات وحش می پردازند و همچنین با توجه به اینکه صدای شلیک گلوله ایجاد نمی شود و عدم آگاهی محیط بانان از حضور شکارچی در منطقه، این دسته از متخلفین به ندرت دستگیر می شوند.

همچنین در این فصل در صورت شلیک به حیوانات ماده، بچه های کوچک آنها فرار نمی کنند، در کنار لاشه مادر خود می ایستند و به راحتی توسط شکارچیان اسیر می شوند.

به طور حتم تعداد موارد کشف نشده از زنده گیری نوزادان حیات وحش از نگوییم هزاران برابر در خوش بینانه ترین حالت صدها برابر موارد کشف شده است.

زنده گیری نوزادان حیوانات وحشی لطمات جبران ناپذیری به طبیعت وارد می کند زیرا علاوه بر حذف یک گونه جانوری از طبیعت که سال ها می تواند زادآوری داشته و در ادامه نسل موثر باشد، در بسیاری از موارد در صورت زنده گیری بچه ها، عدم توانایی حیوان ماده در شیردهی موجب عفونت پستان پر از شیر در مادر و در نتیجه مرگ حیوان ماده می شود.

بطور حتم میزان نامناسب جرائم صید و شکار و کمبود امکانات و نیروهای حفاظتی جهت کنترل عرصه های طبیعی در کنار ضعف مشهود فرهنگسازی در زمینه اهمیت حفظ گونه های جانوری در کشور مهمترین دلایل بروز چنین پدیده تلخی است.

+2
-10
  

9 دیدگاه

 1. الهام می‌گوید:

  کسی اگه بچه آهو سراغ داره من خریدارم

  داغ Thumb up 5 Thumb down 26

 2. فریبرز می‌گوید:

  چه میتوان گفت در ترکیه برای از بین رفتن یک پارک که قرار بوده به محل تجاری تبدیل شود اینطور غوغا بپا میکنند انوقت برخی جنایتکار به زیستگاه جانوران کمیاب این مرز و بوم میروند و دردناکترین جنایات را به انها روا میدارند کسی ککش هم نمیگزد فقط میتوان گفت بیچاره این جانداران که در اینجا زندگی میکنند . و تنی چند محیط بان کس دیگری مراقب انها نیست . جای تاسف دارد .

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 0

 3. مجتبی می‌گوید:

  ما آخر نفهمیدم باید این خبرها به گوش چه کسانی برسه که به کمک حیات وحش ایران بیان؟ قانون گذارهای ما که اصلا به فکر حیات وحش ایران نیستن.
  یکی باید به اینها بگه آهای شما که روی اون صندلی که به حساب خودتون نشستین و هی دستور میدین یکمی به اون مغز لامصبتون فشار بیارین یک قانون درست بزارید تا اینقدر چهار تا ادم دزد بی پدر مادر به حیات وحش تجاوز نکنه و اگر نمیتونید به فکر حیات وحش باشید برین جان مادرتون این قدر پول بیت المال … نریزید. اگر نمیتونید بگین ما عرضه نداریم که به حیات وحش ایران کمک کنیم و چند تا آدم … نشستیم و بلدیم حرف های مفت بزنیم مثل سرهنگ … که فقط بلدن توی خواب حرف بزنن.

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 4. امیر می‌گوید:

  الان لابد ۲ نفر میان اینجا می گن زنده گیری نوزادان حیات وحش چیز خوبیه.البته اگر به صورت قانونی باشه.اصلا نابودی حیات وحش و خالی کردن زمین از هر نوع حیونی چنانچه با مجوز قانونی باشه و به طور کلی شکار و وحشی گری با اسلحه برای طبیعت لازمه.

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 2

 5. امیر خان
  زنده گیری چیز خوبیه البته اگه قانونی باشه
  الان همین گوزنهای زرد اگه زنده گیری نشن نسلشون توی یه منطقه نابود میشه
  ما زنده گیری کردنمون دلیل داره
  حیوون از کشور خارج نمیشه
  باز به زندگی وحشی خودش بر میگرده
  یه سر به سایت حامیان یوزشلنگ ایرانی بزن
  هرچیزی که قانونی باشه یه دلیل خوب داره که حتما نیاز ندیدن بیان به من و شما توضیح بدن
  الهام خانم ابجی گلم
  من مطمئنم که شما دارید شوخی میکنید
  اما بدونید جدا کردن یه نوزاد حیوون از مادرش هیچ فرقی با کشتن یا جدایی همون نوزاد تو گونه انسانی نداره
  الان اگر شما این نظر رو دارید من هم به شوخی عرض میکنم
  قیمت شما چنده ؟
  من شما رو از مادرتون و خانوادتون خریدارم
  مطمئنا قیمتی ندارید
  این حیوونا هم برای ما قابل قیمت گذاری نیستن
  اونقدر براشون احترام قائلیم که گاهی با دیدن اجسادشون گریه امانمون نمیده
  مستند یوز ایرانی رو ببینید متوجه میشید
  برخی ها همه زندگیشونو گذاشتن برای اینا
  هروقت تونستی قیمت خودتو برای فروش پیدا کنی
  منم قیمت اون بچه آهو رو بهت میگم

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 6. دوستان منظورم یوز پلنگ بود چون با مو.بایل مینویسم غلط املایی زیاد داره

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>