کشف لاشه دو راس جبیر در منطقه شکار ممنوع خارو

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: محیط بانان شهرستان اردستان در بازرسی از منزل مسکونی در روستایی از توابع بخش زواره، موفق به کشف و ضبط لاشه دو رأس جبیر شدند.

متخلفان مربوطه که در منطقه شکار ممنوع خارو اقدام به شکار غیرمجاز نموده بودند دستگیر و پس از تشکیل پرونده تحویل مراجع قضایی گردیدند.

جبیر نوعی غزال ایرانی است که شباهت بسیار زیادی به آهو دارد و در مناطق بیابانی و نیمه استپی زندگی می کند. تخریب زیستگاه و شکار غیرمجاز نسل این گونه زیبا را بشدت در معرض خطر انقراض قرار داده است.

منطقه شکار ممنوع خارو از زیستگاه های یوزپلنگ آسیایی و کریدور مهاجرتی بسیار مهم جهت جابجایی یوزپلنگ مابین پارک ملی سیاه کوه، پناهگاه حیات وحش عباس آباد و پارک ملی کویر می باشد. حضور جبیر به عنوان طعمه اصلی یوزپلنگ نقش مهمی در بقای این گونه ارزشمند در این مناطق ایفا می کند.

+13
0
  

7 دیدگاه

 1. حسین می‌گوید:

  محیط بانان اردستان آقایان عابدینی -نصیری -جلالی و … خدا قوت

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 4

 2. امیر می‌گوید:

  امیدوارم قاضی با شرف یه حبس خوب برای این دزدان یابه قول شما مماشات کاران متخلفین ببره که عبرتی بشه برای سایر دزدان

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 4

 3. دوستدار محیط زیست می‌گوید:

  من از کار نادرست این شکارچیها ناراحتم اما شما رو به خدا فکری به حال از بین رفتن زیستگاه ها و جاده سازیها بکنید که بسیار بیشتر از شکار داره نصلشونو تهدید میکنه دریاچه ارومیه رو ببینید کمتر کسی صداش در میاد با اینکه یکی از بزرگترین فجایع زیست محیطی جهانه اما فقط کافیه یه شکارچی رو بگیرن انگار که تمام مشکلات محیط زیست این شکارچیها هستن نه اینا هم باید با آموزش جلوی این کارشون رو گرفت اما این تخریب ها چی میشه خودتونو به خواب نزنید

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 2

  • امیر می‌گوید:

   عزیزم من خودم روز نیست که به اون دریاچه فکر نکنم .روز نیست که از دست تصمیمات نادرست قانونی و غیر قانونی کفرم در نیاد ولی این حرف شما یعنی چی ؟یعنی چون دریاچه ارومیه داره خشک میشه محیط بان کارشو ول کنه؟!!! شکارچی نگیره؟!!!یه نفرم که کارشو درست انجام میده توی دوستدار محیط زیست بهش اعتراض داری؟!!!عوض دستت درد نکنه باید کارشو بی اجر کنی؟میدونم نیتت این نیست ولی از کامنتت اینجوری برداشت میشه دوست من.محیط بان جز حفاظت از منطقه خودش مگه وظیفه دیگه ای هم داره؟مگه اصلا کار دیگه ای از دستش بر میاد؟پس درود بر شرف اون محیط بانی که با غیرت به وظیفش عمل میکنه.دستشو می بوسم.

   پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 3

 4. دوستدار محیط زیست می‌گوید:

  دوست گرامی امیر آقا من با شکار غیر قانونی مخالفم و باید با آموزش مردم محلی و شکارچیها؛ تدبیر و احیای مناطق و جلوگیری از دخل و تصرف تو مناطق زیستگاه هارو حفظ کرد تا شرایط از این بدتر نشه و بشه این حیوانات باقی مونده رو هم زیاد کرد اما این سازمان محیط زیست فقط داره با عوام و مردم عادی برخورد میکنه و کاری با ازمابهترون نداره که وسط پارک های ملی و مناطق حفاظت شده باغ و ویلا و جاده اختصاصی میسازن و هر وقت هم دلشون بخواد با خود محیط بانها میرن شکار من خودم بسیار از این فجایع شنیدم و برای محیط زیست کشورم ناراحتم همونطور که با یه شکارچی برخورد میکنن باید با این خیانتکارها هم برخورد بشه اما دریغ تا کی باید این ساختمانهای آقایون رو ببینیم که دارن مثل قارچ تو مناطق بکر هر روز زاد و ولد میکنن و زیاد میشن اینا وظیفه سازمان محیط زیست نیست؛ تو این موقعیت کی باید با سازمان محیط زیست برخورد کنه و کی باید جلوی این خیانت به ملت رو بگیره امثال من هم باید ببینیم و خون دل بخوریم.فعلا این چند تا شکار چی رو میگیرن تا طبیعت و محیط زیست کشور نفسهای آخر خودشو هم بکشه و با این شرایط باید مرگ اون رو اعلام کنیم

  موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 2

  • امیر می‌گوید:

   حرفتو قبول دارم دوست من و از اینکه اینجوری دلت واسه کشورت می سوزه خوشحالم ولی میگم هر چیزی باید سر جای خودش مطرح بشه اینجا باید از زحمات این محیط بانای وظیفه شناس قدردانی بشه و سر جاشم اونایی که دست به این اعمال زدن بایست که محاکمه بشن. من نمی گم که به اون مسایل نباید پرداخت چرا اتفاقا اوجب الواجباته ولی انعکاس این مطالب هم باعث دلگرمی عزیزان محیط بانه.

   پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 5. مهرزاد می‌گوید:

  دستتون شما محیط بانهاى شریف درد نکنه خدا قوت عزیزان
  و به نظر من باید مدت حبس و جریمه ها براى شکارچیان غیر قانونى خیلى سنگین تر از این بشه

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>