با رضایت اولیای دم مقتول، محیط بان علی جامشی از اعدام نجات یافت

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: دو سال قبل علی اکبر اسکندری رئیس اسبق ثبت احوال شهرستان کازرون در یکی از مناطق حفاظت شده زیست محیطی استان فارس با شلیک گلوله یکی از محیط بانان جان می سپارد و دادگاه نیز محیط بان علی جامشی را مجرم تشخیص داده و به قصاص محکوم می کند.

طی این مدت با جلسات صلح و سازشی که از سوی محیط زیست استان فارس با حضور برخی از شخصیت ها و مسئولان استان در شهرستان کازرون برپا شد  اولیای دم از قصاص این محیط بان گذشت کردند.

مراسم اعطای رضایت نامه خانواده مرحوم اسکندری به خانواده جامشی روز دیروز (سه شنبه ۱۳۹۲/۴/۱۱) در شهرستان کازرون برگزار شد و طی آن همسر و فرزندان مقتول از قصاص نفس ضارب گذشت کردند.

حجه الاسلام محمد خورسند امام جمعه کازرون در این مراسم از عمل خدا پسندانه خانواده مرحوم اسکندری به نیکی یاد کرد و گفت: کسیکه از حق خود بگذرد و گذشت کند به راستی پاداشی بزرگ نزد خداوند خواهد داشت و خداوند پاداش این خانواده را نیز به بهترین شکل اعطا خواهد کرد. محیط بانان نیز مدافع مواهب طبیعی وانفال هستند و وظیفه ای شریف و قانونی انجام می دهند اما پیش از آنکه در حفاظت از محیط زیست از قوه قهریه بهره گیرند باید از کار فرهنگی و ارشادی استفاده کنند.

حجه الاسلام خورسند گفت: نمی توانیم در کنار هر تالابی ماموری برای حفاظت تالاب بگذاریم، مردم باید خودشان مدافع محیط زیست و مراقب مواهب طبیعی باشند.

در این مراسم که در فضایی معنوی و آمیخته با حس انسان دوستی و گذشت همراه بود، مسئولان و محیط بانان محیط زیست فارس، مسئولان شهرستان کازرون، خانواده و فرزندان محیط بان جامشی، اصحاب رسانه و اقشار مختلف مردم از خانواده مرحوم اسکندری دلجویی کردند و کار جوانمردانه آنان در گذشت قصاص نفس را ستودند.

حادثه تیر اندازی و کشته شدن علی اکبر اسکندری در یکی از مناطق زیست محیطی فارس دو سال پیش اتفاق افتاده و طی این مدت ضارب در زندان به سر می برده است.

آزادی محیط بان فارس شور و شعف و شادی را به فرزندان و خانواده جامشی بازگرداند و موجب تقدیر دوچندان آنان از خانواده و فرزندان مرحوم اسکندری شد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس با تقدیر از حرکت انسان دوستدانه خانواده مرحوم علی اکبر اسکندری برای گذشت از قصاص نفس محیط بان فارس این حرکت را خداپسندانه و جوانمردانه توصیف کرد و آن را ستود.

حسینعلی ابراهیمی کارنامی در مراسم گذشت از قصاص نفس محیط بان فارس بیان داشت: بسیار باعث تاسف است که با شلیک گلوله ای ناخواسته یکی از بهترین جانبازان این مرز و بوم را از دست دادیم اما باید این حادثه را صرفا در قالب حادثه ارزیابی کرد.

وی ادامه داد: اینکه خانواده مرحوم اسکندری با وجودیکه حکم قصاص نفس علی جامشی محیط بان محیط زیست فارس را در دست داشتند از خون عزیزشان گذشت کردند کاری در خور تحسین است.

وی افزود: قانون استفاده از سلاح در سازمان حفاظت محیط زیست نیاز به اصلاح و بازنگری دارد و البته باید محیط بانان و دارندگان سلاح گرم از آموزش های فراگیر بیشتر بهره مند باشند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس گفت: خانواده محترم اسکندری، با بزرگواری خود و اعلام رضایت، یکی از محیطبانان پارک ملی بمو را به آغوش خانواده خود بازگرداندند.  به پاس قدردانی از حرکت جوانمردانه خانواده مرحوم اسکندری مرکز تحقیقات زیست محیطی دریاچه پریشان کازرون بنام مرحوم اسکندری نامگذاری شده است.

در این مراسم خسرو اسکندری، حسین اسکندری، علی اسکندری و خانم عابدی از خانواده مرحوم اسکندری انگیزه خود از گذشت قصاص نفس را رضایت خداوند و نهادینه شدن فرهنگ گذشت و ایثار در جامعه اعلام کردند.

حادثه ناخواسته تیر اندازی در یکی از مناطق فارس از سوی محیط بان علی جامشی که منجر به کشته شدن علی اکبر اسکندری شد در سال ۱۳۹۰ رخ داد و اکنون با جلب رضایت خانواده مقتول، محیط بان فارس از زندان آزاد خواهد شد.

مرکز تحقیقات زیست محیطی و بازدید کنندگان محیط زیست در تالاب پریشان به نام مرحوم اسکندری افتتاح شد

محیط زیست استان فارس به پاس گذشت خانواده اولیای دم، مرکز تحقیقات زیست محیطی و بازدید کنندگان محیط زیست در تالاب پریشان را به نام مرحوم اسکندری نامگذاری کرد و این مرکز ساعاتی قبل با حضور اولیای دم افتتاح شد.

حسینعلی ابراهیمی کارنامی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس در این مراسم گفت: خانواده محترم اسکندری، با بزرگواری خود و اعلام رضایت، یکی از محیطبانان پارک ملی بمو را به آغوش خانواده خود بازگرداندند.

او ادامه داد: این خانواده دوستدار محیط زیست که از خانواده‌های سرشناس در شهر کازرون هستند، همچنین اعلام کرده‌اند که قصد دارند بخشی از مبلغ دیه دریافتی را صرف تکمیل مرکز بازدیدکنندگان دریاچه پریشان کنند که نشان از بزرگواری این خانواده محترم دارد.

ما نیز به عنوان کوچکترین کاری که می‌توانیم در قبال این بزرگواری انجام دهیم، این ساختمان را با نام «مرحوم علی اکبر اسکندری» نام‌گذاری و افتتاح خواهیم کرد.

+3
0
  

16 دیدگاه

 1. امیر می‌گوید:

  کار زیبایی بود.ولی اگه رضایت نمی دادن چی؟ من نمی گم محیط بان به هر کی دید شلیک کنه ولی وقتی تو در گیری باسارقین (شکارچی ها؟) طرفین تیراندازی می کنن و سارق کشته میشه باید محیط بان اعدام بشه؟!!!
  یعنی ما حق دفاع از خود رو هم برای محیط بان قائل نمی شیم؟!!! کار اینا مثل جنگ می مونه. اگه تو جنگ یه سرباز از دشمن کسی بکشه میگیرن اعدامش می کنن؟
  خدایا به ما عقل سلیم عطا بفرما

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 10

 2. مجتبی می‌گوید:

  خوب میخواستی بنویسی بخاطر چه کاری کشته شده

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 7

 3. سعید هاشمی می‌گوید:

  دوستان من
  به هر حال از خانواده مرحوم اسکندری نهایت تشکر رو داریم
  و انشالله امیدواریم خداوند صبر جمیل به ایشان عطا بفرماید
  از مسئولین هم خواهشمندیم با اصلاح احکام حمل سلاح در راستای اهداف قانونی و دولتی
  توسط محیطبانان باعث کمتر شدن اینگونه حوادث باشیم
  به هر حال اتفاقی هست که افتاده و مطمعنم که با کشتن یه انسان دیگه جز نقصان هیچ چیزی درست نمیشه
  انشالله که شاهد خدمات بیشتر محیط بان عزیز و سربلندی خانواده مرحوم اسکندری باشیم
  اجرکم عندالله

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 5

 4. سامان می‌گوید:

  این خدا بیامرز اونجا چیکار میکرده

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 4

 5. مهمان می‌گوید:

  دوست عزیزم دو سال تمام چندین قاضی بر روی این پرونده تحقیق و تفحص انجام داده و تمام ابهامات را آشکار کرده اند که در نهایت حکم قصاص صادر شده است بنابراین جایی برای شک و تردید در این مورد وجود نخواهد داشت

  داغ Thumb up 7 Thumb down 8

 6. مهمان می‌گوید:

  در ضمن هیچ گونه درگیری صورت نگرفته بوده است و حتی صحنه سازی صورت گرفته بود که در این مورد نیز متهم گردیده اند و مرحوم اسکندری از پشت و ناجوانمردانه مورد اصابت گلوله قرار گرفته بودند

  داغ Thumb up 6 Thumb down 5

 7. محمد می‌گوید:

  حتمن درگیری نبوده و تیر اندازی نشده بوده که شکاربان(جامشی) به قصاص محکوم شده اند، باید از خانواده‌ی آقای اسنکندری (شکارچی) بسیار ممنون بود و دست ایشان را برای ایثاری که کردند بوسید!

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 4

  • امیر می‌گوید:

   دوست گرامی محیط بان مرض که نداره بزنه یکیو بی خودی بکشه.اگرم از قبل عداوتی بین اینها بوده مطمئن باش اولیای دم رضایت نمی دادن.

   پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 4

 8. همشهری می‌گوید:

  با آرزوی علو درجات برای مرحوم آقای اسکندری . و خدا را سپاس که حقانیت ثابت شد.

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 1

 9. نیما می‌گوید:

  قضاوت اطلاعات کامل و صحیح میخواد …
  اما ئو تا موضوع مطرح میشه
  ۱-این مقتول خدا بیامرز چرا تو منطقه حفاظت شده بوده؟فکر کرده میتونه از سمتش سو استفاده کنه؟
  ۲-اگر درگیری صورت نگرفته پس محیط بان حق تیر اندازی نداشته

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 3

 10. مهمان می‌گوید:

  اقای امیر عداوت قبلی وجود نداشته اما قاتل خارج از منطقه فنس کشی و از پشت و حتی بدون دادن ایست شلیک کرده است اقای محترم درست است که محیط بانان نیز چون عامه مردن هستند هم خوب دارند و هم بد ایشان بطور قطع قاتل بودند و سه قاضی حکم به قصاص دادند من بقیه موارد را نمیدانم اما در مورد اقای اسکندری ناجوانمردانه مورد اصابت قرار گرفتند ایشان ۲۰ سال رییس اداره بودند و یکی از افراد شریف شهرستان کازرون بودند مراسم تشییع ایشان باشکوه ترین مراسم شهرستان تاکنون بوده است مراسم ۱۲ تیر نیز باحضور بزرگان و مدیران کل لشکری و استانی برگزار شد زیرا ایشان در این حادثه مورد ظلم قرار گرفتند و فقدان ایشان برای شهرستان واقعا ناگوار بود

  داغ Thumb up 4 Thumb down 2

 11. آشنا به پرونده می‌گوید:

  دوستان عزیز
  قضاوت درباره پرونده‌های قضایی به این سادگی نیست. خصوصا آنکه پرونده مربوط به جان یک انسان باشد.
  لطفا به جای قاضی تصمیم گیری نکنید.
  در اینکه جناب آقای اسکندری و خانواده محترم ایشان از شهروندان سرشناس و خوشنام کازرون هستند شکی نیست. این مسئله را در طول دو سالی که در حال پیگیری این پرونده بودم، به خوبی دریافتم.
  هیچ یک از ما در صحنه حضور نداشته‌ایم و شرایط صحنه را تنها شنیده‌ایم و یا خوانده‌ایم.
  آنچه مسلم است، نباید خون هیچ کس ریخته شود و فوت آقای اسکندری، نباید اتفاق می‌افتاد. قطعا آقای جامشی دچار اشتباه شده‌اند.
  اما اینکه بیاییم در مقام دفاع از مرحوم اسکندری از ایشان چهره‌ای زشت بسازیم و یا بالعکس در دفاع از آقای جامشی در قبال مرحوم اسکندری چنین کاری را انجام دهیم، نه تنها دردی از ما دوا نمی‌کند، که موجبات رنجش خاطر خانواده‌های این عزیزان را فراهم می‌کند و مسایل تلخ دیگری را رقم می‌زند.
  امروز همسر، فرزندان و خانواده محترم مرحوم اسکندری از حقی که دادگاه قانونی در اختیار آنها قرار داده، با بزرگواری هرچه تمام، گذشته‌اند و بین دو خانواده مهر و محبتی کمیاب در جریان است. واقعا نمی‌دانم تکرار حرف‌هایی که بعضاً ممکن است صحت داشته باشند و عمدتاً بر پایه شنیده‌ها و حدس و گمان هستند، چه دردی دوا می‌کند.
  به جای این کار بهتر است فکر کنیم تا راهی برای معضلات حفاظت محیط زیست بیابیم. بهتر است فکر کنیم تا ببینیم باید چه کنیم تا دیگر خون هیچ‌کس (چه محیطبان و چه غیرمحیطبان) در مناطق ریخته نشود و زیستگاه‌های طبیعی نیز جفظ شوند.
  به عنوان فردی که حدود دو سال پیگیر این پرونده بودم، عاجزانه خواهش می‌کنم به جای گمانه‌زنی و جهت‌گیری درباره اتفاقاتی که اطلاعات کاملی از آن نداریم، به روش‌های حفاظت بدون خشونت فکر کنیم و به این بیاندیشیم که یکبار برای همیشه، چه شکارچی و چه محیطبان تفنگ‌ها را زمین بگذارند.
  امیدوارم خداوند همه محیطبانانی که جان خود را از دست داده‌اند و همه کسانی که در مناطق تحت حفاظت همانند مرحوم اسکندری جان خود را از دست داده‌اند قرین رحمت کند. آمین.

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 1

 12. فرشید می‌گوید:

  این حادثه نشون میده که اخلاق زیست محیطی حتی در مسئولان و مدیران کشور هم وجود نداره چه برسه به افراد عادی ! این که رئیس اداره ثبت احوال بره شکار اصلا جای دفاع نداره و حالا چون مرحوم شده ازش حمایت کنیم قابل قبول نیست ولی بنده به خاطر ایثار و فداکاری خانواده آن مرحوم در قبال جان محیط بان عزیز و مسئولیت پذیر کمال تشکر را دارم و برای آن مرحوم از خداوند طلب بخشش و آمرزش میکنم و قابل ذکر است که هیچ وقت محیط بان راضی به مرگ آقای خورسندی نبوده است .

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 2

 13. حسین می‌گوید:

  باید حق تیر محیط بانان بسیار قوی تر اجرا بشه تا هیچ کسی به خودش اجازه نده که به اون مناطق بره من با اون مرحوم و اینکه ماجرا چی بوده کاری ندارم اما خیلی از محیط بانان مظلوم کشته شدند توسط شکارچیان.

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 14. علی می‌گوید:

  اون خدا بیامرز اونجا اومده واسه شکار وان محیط بان که دمش گرم نزاشته شکار کنه وقبل از شکار خود شکارچی را شکارکرده که حیوانات بیچاره یه نفسی بکشن درود خدا به شرفت محیط بان غیرتمند

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 4

 15. آشنا می‌گوید:

  سلام به دوستان عزیز
  من لحظه به لحظه همراه پرونده بودم.بازسازی صحنه قتل بودم.جلسه رسیدگی بودم .اظهارات همه رو شنیدم.
  مرحوم اسکندری خارج از محدوده حفاظت شده و از پشت مورد اصابت گلوله قرار گرفتند.
  حتی یک تیر توسط ایشان به سمت محیط بانان شلیک نشده بود .
  اما واقعا باید تفکر حمایت از محیط زیست تقویت بشه.مسیولین باید فرهنگ سازی کنند.مردم متوچه نیستند که شکار یه حیوان چه فاجعه ایست در زمانی که تعداد انها انگشت شمارست.
  شکار هر حیوان یعنی ضرر عمومی جبران ناپذیر.
  به امید اصلاح رفتار و افکار در این خصوص

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>