درگیری مسلحانه و تن به تن شکارچیان با محیط بانان در منطقه حفاظت شده دنا / اختصاصی

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: به دنبال گزارش مردمی مبنی حضور افراد مسلح در منطقه حفاظت شده دنای شرقی، راس ساعت ۹ صبح مورخ ۱۳۹۲/۴/۹ رئیس اداره محیط زیست شهرستان بویراحمد به همراه تعدادی از نیروهای یگان حفاظت محیط زیست اعزام و پس از چندین ساعت جستجوی منطقه، در ساعت ۱۶ بعد از ظهر، اکیپ ۱۲ نفره از شکارچیان شرور و حرفه ای در کمین نیروهای یگان حفاظت محیط زیست گرفتار می شوند.

متخلف بدون توجه به فرمان ایست محیط بانان، ضمن تیراندازی به سمت مامورین اقدام به فرار می کنند که به علت ناهمواری جاده خاکی خودروی آنها منحرف و متوقف می شود.

متخلفین پس از پیاده شدن از خودرو  به درگیری تن به تن و مسلحانه با محیط بانان پرداخته و با توجه به برتری تعداد نفرات شکارچیان غیرمجاز، پس از ضرب و شتم محیط بانان با پای پیاده فرار می کنند.

نیروهای یگان حفاظت محیط زیست موفق می شوند یک نفر از متخلفین را دستگیر و خودرو، ادوات شکار و لاشه یک راس کل وحشی را توقیف کنند.

در جریان این درگیری محیط بان محمد فصیح مفرد از ناحیه پشت دست و پا به شدت مجروح شده و هم اکنون تحت مراقبت های پزشکی قرار دارد.

……………………………………….تصویر: محیط بان محمد فصیح مفرد

خوشبختانه گلوله های شلیک شده از اسلحه کلاشینکف شکارچیان غیرمجاز به هیچ یک از محیط بانان آسیبی وارد نکرده و یکی از گلوله ها نیز به خودرو خود متخلفین اصابت نموده است.

مهندس عبدی پور فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویر احمد در این باره به پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران گفت: هسته اصلی این گروه ۱۲ نفره ۳ نفر از متخلفین حرفه ای بودند که علاوه بر شکار غیرمجاز دارای سوابق متعدد دیگری نیز می باشند.

این ۳ نفر زمانی که برای شکار وارد منطقه می شوند تعدادی از افراد محلی را با خود همراه می کنند تا در صورت مواجهه با محیط بانان با توجه به برتری نفری، سایر نفرات با مامورین درگیر شده و نفرات اصلی از صحنه فرار کنند.

…………………………………تصویر: آسیب دیدگی دست محیط بان فصیح مفرد

متخلف دستگیر شده به همراه خودرو و ادوات توقیفی به مراجع قضایی معرفی و در جریان بازجویی کلیه همدستان خود را معرفی می کند.

با مشخص شدن هویت کلیه متخلفین و با دستور اکید قاضی پرونده، تلاش گسترده نیروی انتظامی برای بازداشت سایر متهمین آغاز شده است.

+25
-20
  

22 دیدگاه

 1. سعید هاشمی می‌گوید:

  اقا این حتما اون یارو ….. هست
  که قبلا هم از این کارها زیاد کرده
  اینجوریه دیگه وقتی نشه درست از اسلحه استفاده کرد متخلفین فرار میکنن

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 8

 2. مجتبی می‌گوید:

  وقتی کسی بفهمه شیر دندون نداره به خودش اجازه میده که به قلمرو شیر وارد بشه. وقتی محیط بان اجازه نداره از تفنگش درست استفاده کنه اینجوری میشه. شما میگین چند تا از این دزدها سابقه داشتن، این حرف اینو میرسونه که این آقا دزده همشیه با آقا آقا ازش استقبال میشه که به خودش اجاره میده که بارها دست به دزدی از حیات وحش و درگیری بزنه. اگر یک بار ۵ سال زندان و ۴۰ میلیون تومان جریمه بشن ببینید دیگه دست به خلافکاری و دزدی میزنه

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 3

 3. شفایی می‌گوید:

  خوب بیان بجای اسلحه یه چوب بدن به محیط بان بینوا تا خیال همه شکارچیا راحت بشه. منطقه حفاظت شده جزء اموال دولته و کسی که غیر قانونی از این اموال بر میداره باید باهاش برخورد شدید بشه چون عملا داره دزدی میکنه. تا وقتی که مجوز شلیک ندن به مامورا و شکارچی از اسلحه محیط بان نترسه، همین آشه و همین کاسه!
  واقعا آدم بغضش میگیره برای این محیط بانا!

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 4

 4. آریان می‌گوید:

  چی شد پس؟یه زمانی میگفتن اگر کسی حتی چاقو به روی کسی بکشد ۶ ماه زندان و حتی اگر اقدام به زدن بکند اعدام…
  این….ها به سمت محیطبان ها شلیک کردن چرا کسی کاری نمیکنه؟
  حتما باید خدای ناکرده یکیشون کشته میشد تا جریمه سنگین در نظر بگیرن؟

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 2

 5. سعید هاشمی می‌گوید:

  دوستان گلم متاسفانه این افراد بارها با استفاده از حربه هایی تونستن فرار کنن
  و اگه به دام بیفتن قطعا حکمشون اعدام خواهد بود

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 4

 6. امید می‌گوید:

  متأسفانه حتی مأمورین زحمت کش نییروی انتظامی هم نمیتونن از اسلحه خودشون استفاده کنن چه برسه به اینا.توی زندان های دادسرای نظام افراد زیادی از پرسنل نیروی انتظامی به خاطر شلیک به سارقین منتظر اجرای حکم اعدامشون هستند واقعا” جای تأسف داره

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 2

 7. کشیری می‌گوید:

  با عرض سلام و خسته نباشیدخدمت همکاران عزیزم در منطقه حفاظت شده دنا . دنا با نام همکارعزیزمان آمیخته شده که بدلیل انجام رسالتی که بعهد ه داشته در پشت میله های زندان زندگی خود را سپری کرده است . خدمت همدوره ای عزیزم جناب آقای عبدی پور که آخرین بار در سال ۷۸ ایشان را ملاقات کردم عرض ادب کرده و دست همکاران عزیزم که بدون هیچگونه چشم داشتی سینه خود را در مقابل گلوله نامردان و نااهلان قرار میدهند میبوسم

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 4

  • سعید هاشمی می‌گوید:

   جناب کشیری همونطور که در جریان هستید جدیدا سهمیه مهمات دنا هم به دلایلی
   قطع شده و باید برای تک تک فشنگهای مصرفی سه برگه توضیح نوشت
   دوستان توجه داشته باشند که گاهی برای فراری دادن حیوانات از خطر محیطبانان
   مجبور به شلیک تیر هوایی هستند
   اما اگه اینجوری پیش بره دیگه این تیر هوایی هم حذف میشه

   موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 3

 8. سامان می‌گوید:

  نتیجه زدو بند هم در سازمان بوق و هم در سازمان…

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 2

 9. امید می‌گوید:

  وضع پارک دنا از همه جای ایران بدتره..

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 10. کبک خامی می‌گوید:

  من خودم اهل این منطقه هستم.واقعا داره بهش ظلم می شه.شفایی راست می گه حد اقل یه چوب بذارین تو دستشون تا نه از کسی بترسن نه کسی هم ازشون بترسه.

  داغ Thumb up 4 Thumb down 2

 11. فرشید می‌گوید:

  زنده باد محیط بانان عزیز دنا

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 1

 12. امیر محمد می‌گوید:

  این جانب شخصا شاهد این جریان بودم که نیروهای محیطبان ماشین انها را بازرسی کرد و هیچ چیزی نبود و بدلیل بدوبیرا گفتن نیروهای محیطبان به افرادی عادی که اسم انها را شکارچی قلم داد میکردند بحث بوجود امد که در این حین راننده پژو سوار ماشین شد که یکی از نیروهای محیطبان با یک اسلحه کلاشینکف به پژو سواری تیراندازی کرد و لاستیک ماشین رو زد و با صدای شلیک نیروهای محیط زیست مردم تجمع کردن و راننده ماشین را دستگیر کردن و من تعجبم چرا کسانی را که هیچی به همراه ندارن (نه تفنگ نه وسایل شکاری دیگری) را شکارچی میپندارند………………؟

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 2

 13. امیر محمد می‌گوید:

  مردان خدا در جبهه برا نامداری ۸ سال نجنگیدن اما متاسفانه چند نفر انگشت شمار که نمیدانند جبهه خدا کجاست در محیط زیست کهگیلویه و بویر احمد بدنبال نام و نامداری هستن اما به قیمت تهمت زدن به ۱۲ نفر ادم معمولی و بی گناه که دستشان خلا ای بیش نبوده. دین ایمان آن مردان خدا کجا و تهمت های نیروهای محیطبان کهگیلویه و بویراحمد کجا. کجاس این دیار اریوبرزن کجاست غیرت لر بودن……..؟ یادمان باشد اول همت خدا

  داغ Thumb up 2 Thumb down 4

 14. شاهد می‌گوید:

  از دیدگاه یکی از شاهدان روز اتفاق از سی سخت به سوی یاسوج می آمدم که در یکی از پیچهای راه چشمم به کامیونی افتاد که یک نفر مسلح با لباس محیط بانی که عکس اورا در بالای صفحه دیدم (اینترنت) بالاتنه خود را از شیشه سمت شاگرد بیرون آورده بود و مداوم به سوی پژوی ۴۰۵ مشکی تیراندازی می کرد و هنگامی که پژو مورد اصابت گلوله قرار گرفت راننده پژو به سختی خودرو را کنترل کرد و کنار ایستاد ناگفته نماند که هنگام تیراندازی چندین خودروی دیگر روبروی سمت شلیک قرار داشتند و من هم به خیال خودم که فردی مورد اصابت گلوله قرار گرفته باشد برحسب کنجکاوی مدارکی در دست دارم که اگر کسی کشته شده باشد حقش پایمال نشود و بعنوان شاهد در صحنه و در مقامات قضایی حضور پیدا کنم . و بعد که به خودروی پژو رسیدم خوشبختانه کسی صدمه ندیده بود . و ماموران محیط بانی را دیدم که با خودروی پیکاب که به صورت خشونت آمیزی با راننده پژو جر و بحث می کردند و متاسفانه این جانب چون از رسانه های گوناگون و اینترنتی خبرها را پیگیری می کنم این مسئله را متضاد شنیدم و در صورت لزوم در مقامات برتر حضور پیدا کرده برای کشف واقعیت که در برابر کتاب خدا حق کسی پایمال نشود.

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 3

 15. اریایی می‌گوید:

  اینجانب یکی از کسانی هستم که به عنوان شکارچی شرور و خطرناک در رسانه ها معرفی شده ام و بخاطر تهمت های نادرستی که به یک جوان و شهروند عادی روا داشته اند در مقامات قضایی حضور یافته و بی گناهی خود را ثابت می کنم . و از مدیر محترم محیط زیست شهرستان بویراحمد خواهشمندم در برابر کلام الله مجید صحت پرونده را بحضور مقامات اعلام دارد.

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 3

 16. افشین امیرفر می‌گوید:

  دوست عزیز این عادت نهادینه شده ای در بسیاری از ماست (متاسفانه) که هر زمان اوضاع مساعد نبود تظلم خواهی کنیم و …
  فراهم کردن شاهد که بیتعارف زیاد سخت نیست قبول کن تا نباشد چیزکی…

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 17. siavash می‌گوید:

  علت بروز این مشکلات نداشتن فرهنگ است
  مردمی که اگر یک نفر بدون اجازه وارد باغ آنها شود بدون اینکه آسیبی به باغ آنها زده باشد از انجام هیچ کاری کوتاهی نمی کنند
  چگونه برای نابودی طبیعت محیط خود و مملکت خود صف میکشند و اجازه میدهند از سادگی و ….. آنها سوء استفاده شود
  درود بر محیط بانان عزیز و زحمت کش

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>