هدف از انتقال آب رود ارس توسعه کشاورزی است نه نجات دریاچه ارومیه

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: معاون امور تالابی دفتر زیستگاه ها و امور مناطق محیط زیست در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت:  پروژه انتقال آب رود ارس به منظور تامین آب دریاچه ارومیه نیست و این طرح تنها آب را به حوزه اطراف می آورد و کشاورزان از آن بهره می برند.

باقرزاده کریمی ادامه داد: این طرح جزء برنامه های احیای دریاچه ارومیه نیست و تنها عنوانش نجات دریاچه ارومیه است.

وی ادامه داد: مسئولان باید میزان توسعه کشاورزی را کاهش دهند اما با توجه به این روند ظاهرا درپی آن هستند تا ظرفیت جدید ایجاد کنند چرا که این آب صرف مصارف کشاورزی می شود.

کریمی شرایط دریاچه ارومیه را بحرانی خواهند و گفت: حق آبه سالیانه دریاچه ارومیه نزدیک به ۳٫۱ میلیارد متر مکعب است اما چیزی الان نصیبش می شود ۲۷۰ میلیون متر مکعب است که یک دهم سهمش هم نیست.

معاون امور تالاب ها دفتر زیستگاه ها و امور مناطق سازمان محیط زیست ادامه داد: وزارت نیرو اگر اعتباری دارد باید آن را صرف احیای دریاچه ارومیه کند. با توجه به شرایط بحرانی ارومیه نباید اعتبار و هزینه را این طور هدر داد، اگر چه ما با اصل این پروژه مخالفتی نداریم اما در حال حاضر نجات دریاچه ارومیه از هر چیز مهم تر است.

باقرزاده کریمی با انتقاد از عملکرد وزارت نیرو خاطر نشان کرد: وزارت نیرو به تعهدات خود در قبال دریاچه عمل نکرده است چرا که تعیین تکلیف چاه های غیرمجاز، رها کردن آب پشت سدها به میزان ۳٫۱ میلیارد مترمکعب در سال و همچنین تحویل حق آبه دریاچه به روش حجمی از جمله اقداماتی بود که در راستای احیای دریاچه ارومیه باید انجام می شد که نشد، ظاهرا اعتبارش را در جای دیگری هزینه می کند.

0
-22
  

4 دیدگاه

 1. مجتبی می‌گوید:

  صددرصد این باغ ها به بعضی از اقایون گردن کلفتا تعلق داره که میخوان به اسم دریاچه ارومیه آب رو به باغها برسونند

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

  • امیر می‌گوید:

   آقا مجتبی این باغ ها به زودی تبدیل به شوره زار خواهند شد.دور باد آن روز.امیدوارم ندانم کاری این افراد گریبان مردم ایران را نگیرد.

   پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 2. سعید هاشمی می‌گوید:

  اگر نمکهای سمی دریاچه ارومیه وارد هوا بشه دست کم و در خوشبینانه ترین حالت
  آذربایجان شرقی و غربی و منطقه جنوب دریاچه ارومیه داغون میشه

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 1

 3. حامد می‌گوید:

  خود مردم هستند که دریاچه ارومیه رو خراب کردن با افراط در کشاورزی

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>