دلایل واگذاری جزیره آشوراده به یک شرکت لبنی از زبان مشاور سازمان محیط زیست

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: طی چند روز گذشته اخبار متعددی مبنی بر واگذاری جزیره آشوراده در پناهگاه حیات‌وحش میانکاله شنیده و گفته شده است. این بار این واگذاری نه با مصوبه دولت که راسا از طریق سازمان محیط زیست با همکاری استانداری گلستان به یک شرکت فراورده های لبنی برای ایجاد زیر ساخت های گردشگری انجام شده است.

اما مشاور عالی سازمان محیط زیست با بیان اینکه این سازمان مالک جایی نیست که بتواند آن را واگذار کند می گوید اگر رسانه ها اجازه دهند سازمان محیط زیست می خواهد تجربه موفق سایر کشورها در نگهداری از این عرصه را با همکاری بخش خصوصی اجرا کند و تنها با استعلام استانداری و سازمان گردشگری موافقت کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، گفته می شود که قرار است جزیره آشوراده در یک طرح ۳۰ ساله یا ۹۹ ساله به بخش خصوصی منتقل شود. این‌ بار نه‌ تنها خبری از مصوبه دولت نیست بلکه این سازمان محیط‌ زیست است که برای واگذاری راسا اقدام نموده است. این سازمان که دو سال قبل هم موافقت ضمنی خود را برای واگذاری ۵۰ هکتار از اراضی این جزیره به یک شرکت فرآورده‌های لبنی برای اجرای طرح‌های گردشگری اعلام کرده بود، حالا با پایان‌ یافتن دولت دهم، خبر می‌رسد که همچنان قرار است جزیره آشوراده توسط سازمان محیط‌ زیست و با همکاری اداره کل محیط‌ زیست استان گلستان و نیز استانداری گلستان واگذار شود.

واگذاری این جزیره و جدایی‌اش از پناهگاه حیات‌وحش میانکاله که توسط سازمان محیط‌ زیست در دست پیگیری است براساس قوانین موجود اقدامی غیرقانونی است و حتی براساس طرح مدیریت تهیه شده برای پناهگاه حیات‌وحش میانکاله، از مجموع بیش از ۶۰۰ هکتار وسعت جزیره بخش محدودی از آن جز زون تفرج قرار می‌گیرد و مابقی اراضی جزیره در زون حفاظتی است و باید اقدامات حفاظتی برای آن تشدید شود نه اینکه کل جزیره در اختیار بخش خصوصی قرار داده شود.

سازمان محیط زیست با رعایت الزامات زیست محیطی با واگذاری مدیریت جزیره آشوراد به به بخش خصوصی موافقت کرد

اما فرهاد فلاح مشاور عالی رییس سازمان محیط زیست با رد هرگونه واگذاری جزیره آشوراده به خبرنگار مهر می گوید: اساسا مالکیت این جزیره با سازمان محیط زیست نیست که بخواهد آن را واگذار کند اما از حدود یک سال و نیم پیش طرحی برا ی واگذاری مدیریت این جزیره به بخش خصوصی مطرح شد که از طریق استانداری و میراث و فرهنگی استان گلستان از سازمان محیط زیست استعلام شد و ما با رعایت الزامات زیست محیطی با آن موافقت کردیم.

سازمان محیط زیست تاکنون مالکیت حتی یک سانتی متر از اراضی حفاظت شده را واگذار نکرده است

وی در پاسخ به اینکه سازمان محیط زیست بدون مصوبه دولت حق ندارد که چنین واگذاری انجام دهد اظهار داشت: این بحث واگذاری را تنها رسانه ها مطرح می کنند، سازمان محیط زیست تاکنون حتی یک سانتی متر از اراضی تحت مدیریتش را واگذار نکرده چون اساسا چنین اختیاری ندارد اما با توجه به کمبود اعتبارات در این سازمان مانند هر سازمان دیگری واگذاری مدیریت به بخش خصوصی طبق اصل ۴۴ هیچ منع قانونی ندارد.

آنطور که فلاح می گوید: در حال حاضر به دلیل نبود امکانات گردشگری در جزیره آشوراده اگرچه گردشگران زیادی به آنجا مراجعه می کنند وضعیت این جزیره اصلا مناسب نیست و ما امیدواریم با همکاری بخش خصوصی بتوانیم امکاناتی که سازمان قادر به ایجاد آنها نیست را برای گردشگران فراهم کنیم تا از این طریق بتوان الزامات زیست محیطی را که هم اکنون در آنجا رعایت نمی شود اعمال کرد.

نمی توان دور مناطق تحت حفاظت حصار کشید و مانع حضور گردشگران شد

مشاور عالی رییس سازمان محیط زیست در پاسخ به اینکه این موضوع جای تأمل دارد که چرا دغدغه مسئولان سازمان محیط زیست به جای آنکه حفاظت از چنین منطقه با ارزش اکولوژیکی بالا باشد ایجاد امکانات رفاهی برای گردشگران است در حالی که گردشگران خود سازمان متولی دارند تأکید می کند: مگر می شود به دور منطقه ای چون جز اراضی حفاظت شده سازمان محیط زیست است حصار کشید واجازه تردد مردم را نداد. چرا تصور می کنید هر سازمانی باید نگاه صرف به حیطه کاری خود داشته باشد و با دیگر دستگاه ها تعامل برقرار نکند.

رسانه ها اجازه تجربه حضور گردشگران در مناطق حفاظت شده را نمی دهند

وی در پاسخ به اینکه اما در کشور پتانسیل توسعه و گردشگری بسیار زیاد است و چرا دائما به فکر ایجاد زیر ساخت های گردشگری و توسعه در همین ۱۰ درصد حفاظتی از خاک کشور هستید افزود: در کل دریای خزر همین یک جزیره وجود دارد که متعلق به کشور ایران است و نمی توان تقاضای گردشگران را برای حضور در آن نادیده گرفت. از سوی دیگر تمام کشورهای دنیا تجربه موفق حضور گردشگران در مناطق حفاظت شده با رعایت موازین زیست محیطی را دارند اما شما رسانه ها هرگز اجازه تجربه کردن این موضوع را به سازمان محیط زیست نداده اید.

فلاح در پاسخ به اینکه اتفاقا تجربه نشان داده که سازمان محیط زیست در مدیریت و حفاظت مناطق تحت حفاظت حتی بدون حضور گردشگران چندان موفق نبوده تصریح می کند: ما چنین تجربه ای در هیچ یک از مناطق حفاظت شده نداریم.

تمام زیر ساخت های گردشگری باید مطابق موازین زیست محیطی باشد

مشاور عالی سازمان محیط زیست در پاسخ به اینکه این الزامات زیست محیطی که می گویید چه هستند افزود: همه زیر ساخت ها باید طبق موازین زیست محیطی ساخته شوند به عنوان مثال اجازه ساخت هتل های بلند مرتبه و یا جاده ای درجه یک در این جزیره داده نمی شود.

پیش از اجرای طرح حفاظت با حضور گردشگران پیش داوری نکنید

وی در پاسخ به اینکه اما ساخت هر سازه و یا جاده در این جزیره همراه با خاک برداری و خاکریزی است و با احتساب سیستم های فاضلاب و اینکه قطعا حضور گردشگران از این حالت روستایی و کم فعلی بسیار بیشتر خواهد بود در نتیجه آسیب های حاصل از این حضور گسترده گردشگران در یک زون حفاظتی غیر قابل جبران است می گوید: هنوز که این اتفاق نیافتاده رسانه ها پیش داوری می کنید که وضعیت جزیره آشوراده با حضور بیشتر گردشگران ولو حضور مدیریت شده بدتر می شود، اجازه دهید این اتفاق بیافتد بعد قضاوت کنید.

تجربه حفاظت از طریق مدیریت بخش خصوصی باید از یک جایی آغاز شود

فلاح در پاسخ به اینکه چنین جزیره ای با این ظرفیت اکولوژیکی عرصه آزمون و خطا برای حضور گسترده گردشگران نیست توضیح می دهد: به هر حال باید تجربه حفاظت از مناطق زیست محیطی با حضور گردشگران در کشور ما هم مانند همه جای دنیا از یک جایی آغاز شود.

بدون حضور مردم در مناطق حفاظت شده نمی توان روی فرهنگ زیست محیطی آنها کار کرد

وی در پاسخ به اینکه در دیگر کشورها برای حضور گردشگران در مناطق حفاظت شده سال ها فرهنگ سازی شده و مسئولان اطمینان خاطر دارند که گردشگران با حضورشان در این مناطق موجب نابودی محیط زیست نمی شوند آیا شما هم چنین اطمینانی دارید می گوید: اول باید اجازه حضور مردم را در این مناطق بدهیم بعد روی فرهنگ حفاظت آنها کار کنیم .

جزیره آشوراده در پناهگاه حیات‌وحش میانکاله، منطقه‌ای است که توان هیچ‌گونه کار صنعتی را ندارد و به سبب حفاظت‌شده بودن آن، هرگونه فعالیتی در آن غیرقانونی است، زیرا از نظرگونه‌های پرندگان آنجا، به‌ خصوص پرنده‌های زمستان‌گذر، آشوراده منطقه بسیار بکری است. همچنین به گفته کارشناسان در حال حاضر این جزیره، یکی از بزرگترین سردخانه‌های شیلات و خاویار را در شمال کشور دارد. درواقع ۴۰‌ درصد خاویار ایران از این منبع تامین می‌شود.

+2
-3
  

4 دیدگاه

 1. ساسان + می‌گوید:

  یعنی چرند ترین جمله ای که اخیرا خوندم این بود “اجازه دهید این اتفاق بیافتد بعد قضاوت کنید.”
  واقعا حیف یک عده . . . با حرص و طمع نابجا میخواهند یکی از بکرترین نقاط این سرزمین را نابود کنند آنهم با همکاری یک شرکت لبنیاتی که قطعا و اصلا هیچ تخصصی در امر گردشگری نداره چه برسه به گردشگری توام با حفاظت از محیط زیست!!!!!
  واقعا ………………

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 1

 2. امیر می‌گوید:

  بذارید یه جای سالم و دست نخورده تو ساحل خزر بمونه.تو کل نوار ساحلی فقط این یه تکه کوچک باقی مونده.

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 0

 3. امید می‌گوید:

  خنده داره به خدا…راستی … چرا رییس محیط زیس رو معرفی نمیکنه…

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 1

 4. خالد می‌گوید:

  سازمان محیط زیست و آقای فرهاد فلاح مرا به خیر تو امید نیست، شر مرسان

  موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>