مصوبه آزادسازی سواحل دریای خزر پس از گذشت هشت سال اجرا نشده است

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: ساماندهی سواحل دریای خزر در سفر اول هیات دولت به استان مازندران مورد تصویب قرار گرفت و آزادسازی حریم ۶۰ متری دریای خزر از نتایج این مصوبه بود.

با گذشت هشت سال از مصوبه آزادسازی سواحل دریای خزر، به گفته استاندار مازندران، هنوز آزادسازی سواحل در بخش نظامی و اشخاص محقق نشده است.

به گزارش خبرگزاری مهر: کمبود اعتبار مهمترین عامل عدم موفقیت طرح آزادسازی سواحل در کرانه خزر بیان شده است. افزایش نرخ زمین و عدم رغبت مالکان برای عقب نشینی از جمله مسائلی است که اجرای این طرح را ناکام کرده است.

طول نوار ساحلی در استان مازندران ۳۳۰‌ کیلومتر است که از این میان سهم اماکن دولتی ۸۳ کیلومتر است و در مجموع در ۱۳‌ شهرستان استان که جزو نوار ساحلی است ۱۷۰ دستگاه دولتی وجود دارد.

به تاکید کارشناسان، یکی از مهم‌ترین و پیچیده‌ترین مشکلات مازندران در حال حاضر موضوع ساماندهی سواحل دریا در این استان است که با توجه به تصویب آن در سفر نخست هیات دولت به مازندران در قالب آزادسازی سواحل، هنوز این مصوبه بطور کامل اجرایی نشده و مشکلات فراوانی برای شهروندان، مسافران و گردشگران که تعداد آنها در طول سال حدود ۱۵ میلیون نفر است به‌وجود آورده است.

به باور کارشناسان، آزادسازی سواحل باید به عنوان طرح ملی ویژه نگریسته شود و تنها در این صورت است که میتوان انتظار داشت این مشکل برای همیشه رفع شود.

استاندار مازندران در پاسخ به خبرنگار مهر درباره آزادسازی ساحل بیان داشت: در این راستا سواحلی که مربوط به دولت بود را آزاد کردیم و سواحلی که مربوط به اشخاص و ارگان های نظامی بود آزاد نشد.

علی اکبر طاهایی اظهار داشت: برای آزادسازی هرکیلومتر ساحل نیاز به سه میلیارد تومان اعتبار است.

طاهایی گفت: می توان در ساحل مازندران بیش از ۱۰۰ کیلومتر زیرساخت ایجاد کرد اما حداقل به ۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.

به تاکید کارشناسان محیط زیست، حریم ۶۰ متر برای محیط زیست دریای خزر حریم مناسبی نیست و حریم دریا باید بە ۶۰۰ متر برسد تا بتوان آلودگی را کنترل کرد.

0
0
  

3 دیدگاه

 1. ساسان + می‌گوید:

  دیده بان گرامی , عاجزانه درخواست میکنم که مسئله جزیره آشوراده را بصورت کامل و با جزییات بازتاب دهید.
  چراکه بسیار بسیار مسئله مهم و حساسی است و بسیار متعجبم که تنها به یک گزارش بسنده کرده اید .

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

 2. شکارچی می‌گوید:

  مناطقی هم که تا الآن آزاد شدن منطقه ممنوعه شنا هست ولی مردم به علائم توجه نمیکنند و تا الان چندین نفر غرق شده داشتیم . لیاقت آزاد سازی ندارن !

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 3. خالد می‌گوید:

  سواحل شمال آزاد نشده که هیچ در سواحل خلیج فارس و دریای عمان مشغول تخریب و واگذاری به بخش خصوصی هستند

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>