ارتقا بخشی از منطقه حفاظت شده اشترانکوه به پناهگاه حیات وحش سفید کوه ازنا

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: کارشناس مسئول زیستگاه ها و امور مناطق محیط زیست لرستان بیان داشت: منطقه سفید کوه ازنا که بخشی از منطقه حفاظت شده اشترانکوه می باشد به پناهگاه حیات وحش ارتقا یافت.

مهندس امیری افزود: بخشی از منطقه حفاظت شده اشترانکوه به نام سفیدکوه ازنا طی آگهی روزنامه رسمی شماره ۱۸۸۳۰ مورخ ۱۳۹۲/۱/۱۷ با وسعت ۲۵,۶۸۳ هکتار به عنوان پناهگاه حیات وحش ازنا – دورود معرفی گردید.

پناهگاه های حیات وحش محدوده هایی با زیستگاه های طبیعی مناسب برای جانوران وحشی که به منظور حمایت از جمعیت گونه های جانوری و افزایش سطح کیفیت آنها، انتخاب می شوند.

………………………………….تصویر: قوچ و میش در پناهگاه حیات وحش ازنا

کمترین وسعت پناهگاه های حیات وحش باید به حدی باشد که ضمن رفع نیاز گونه های جانوری، پیوستگی و ارتباط متقابل آنها را تضمین کند.

این مناطق، محیط های مناسبی برای فعالیت های آموزشی و پژوهشی به ویژه در ارتباط با جانوران وحشی به شمار می آیند. بهره برداری های مصرفی و سازگار و همچنین فعالیت های گردشگری کنترل شده در پناهگاه ها مجاز است.

پناهگاه حیات وحش به لحاظ رتبه و درجه حفاظتی در بین مناطق چهرگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست، در رتبه سوم پس از “پارک ملی” و “اثر طبیعی ملی” و بالاتر از “منطقه حفاظت شده” قرار دارد.

+17
-1
  

4 دیدگاه

 1. مجتبی می‌گوید:

  خدا شکر یک خبر خوب هم شنیدم انشالله که تمام جاده سازی ها و اکتشاف نفت در کویر متوقف بشه تا بتونیم حیات وحش رو بدون اینکه خودمون به زحمت بندازیم مشاهده کنیم

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

  • فرهاد می‌گوید:

   مجتبی عزیز و سایر دوستان: چرا هر وقت از محیط زیست صحبت میشود فقط به حیات وحش اشاره میکنید؟
   این به نظر من دوستدار محیط زیست بودن نیست بلکه دوستدار حیات وحش است حفظ زیستگاه به مراتب مهمتر از حفظ وحوش است.

   پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 2

 2. توحید می‌گوید:

  این هم خراب میکنند

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>