تصویر برداری از یک گونه پرنده کمیاب پس از گذشت یک قرن از آخرین مشاهده / اختصاصی

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: یک گونه پرنده بسیار کمیاب پس از گذشت حدود یکصد سال از آخرین مشاهده مستند در کشور، در ضلع غربی منطقۀ حفاظت شدۀ کوه بزنگان در محدوده قله هزار بز مشاهده و از آن تصویر برداری شد.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: “سنگ چشم دمگاه حنایی” با نام علمی Lanius Schach از خانوادۀ سنگ چشم ها Laniidae و از پرندگان جوجه آور، کمیاب و مهاجر به شمار می رود که از زمان آخرین مشاهده مستند آن توسط زارودنی (جانور شناس معروف) در سال ۱۸۹۶ تاکنون گزارش موثقی از حضور این پرنده در کشور وجود نداشته است.

……………………………..تصویر بدست آمده از سنگ چشم دمگاه حنایی در قلۀ هزار بز

علی خانی درخصوص مشخصات ظاهری این گونه گفت: این پرنده نسبتا درشت جثه با سر بزرگ، منقار نسبتا کوتاه و دم بلند است که جنس نر و ماده آن تقریبا هم شکل هستند.

خانی افزود “سنگ چشم دم گاه حنایی” در درختزارها و بوته زارهای باز و خشک و حاشیه کشتزارها به سر می برد و عموما از حشرات و گاهی از دوزیستان و خزندگان تغذیه می کند.

رئیس نظارت بر حیات وحش یاد آور شد قلۀ هزار بز از قلل مهم منطقه بوده که دارای پوشش گیاهی غنی خصوصا در دامنه های شمالی است و درخت ارس  گونۀ غالب در این منطقه به شمار می رود.

خانی در خاتمه افزود: هر چند در بررسی به عمل آمده گونه هایی از پرندگان از قبیل عقاب طلایی، سارگپه پا بلند، دلیجه، کبک، تیهو، زاغ کوهی نوک سرخ، گنجشک درختی، چکاوک شاخدار و… نیز در این منطقه مشاهده شد، ولی حضور گونه “سنگ چشم دمگاه حنایی” بیش از یک قرن است که گزارش نشده است.

وی گفت: البته شنیده ها حاکی است که در سال های گذشته این پرنده در شرق پارک ملی گلستان در دشت میرزا بایلو مشاهده شده اما مستنداتی در این زمینه موجود نبوده است.

+14
0
  

8 دیدگاه

 1. مسعود ش می‌گوید:

  چه زیباست ایول

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 0

 2. فرشته می‌گوید:

  امیدوارم از گونه های نادر شواهد بیشتری بدست بیاد و همینطور شاهد بیشتر دیده شدن این پرنده زیبا در آسمان کشور باشیم.

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 0

 3. reza می‌گوید:

  فردا می کشنش

  داغ Thumb up 8 Thumb down 10

 4. توحید می‌گوید:

  خدا رو شکر

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 5. آرش می‌گوید:

  آفرین بر عکاس هنرمند که این عکس مستند رو تهیه و در تاریخ ثبت کرده.
  ای کاش این فرصت نصیب دوربین من می شد.
  به هر حال دستش درد نکند.

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 6. فرهاد رضوی می‌گوید:

  ۲ سال پیش این پرنده رو رکورد کردم اما متاسفانه به خاطر کارشکنی و کم لطفی برخی از دوستان خبری از این رکورد درج نشد.

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 7. امیر می‌گوید:

  امید وارم خبری هم از دیده شدن ببر وشیر ایرانی هم برسه

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 8. مجید می‌گوید:

  می خواستم از آقای علی خانی که سالها در محیط زیست شهرستان سرخس فعالیت مثبت داشتند و باعث پیشرفتهای بسیار خوبی در محیط زیست این شهرستان شدند و بعد هم فعالیتشان را در شهرستان سبزوار ادامه دادند تشکر کنم . خدا حافظ شما و تمام کارکنان زحمتکش محیط زیست باشد .

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>