بهبود معیشت و آموزش محیط‌ بانان مورد توجه سازمان است اما اعتبارات کافی نیست

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گفت: با توجه به اینکه میزان اراضی تحت حفاظت محیط زیست برابر ۱۸ میلیون هکتار است، سهم هر محیط‌بان در کشور برای حفاظت از این اراضی برابر ۶ هزار و ۷۰۰ هکتار است که از استاندارد جهانی فاصله قابل ملاحظه‌ای دارد.

سرهنگ حمیدرضا خیلدار در گفت‌وگو با فارس درباره افزایش حقوق محیط‌ بانان که در دولت گذشته مطرح شده بود، اظهار داشت:‌ در این زمینه‌ گام‌های مؤثری برداشته شده است بطوریکه تا مرحله صدور حکم نیز پیش رفته اما به دلیل کمبود اعتبارات برنامه‌ها به کندی پیش می‌رود.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست افزود: بهبود وضعیت معیشت و ارتقای سطح آموزش محیط‌ بانان مورد توجه سازمان محیط زیست است و در این‌باره نظام آموزشی برای محیط بانان مصوب شد.

وی با بیان اینکه بسیاری از حوادثی که در حین خدمت محیط‌بانان اتفاق می‌افتد ناشی از کمبود آگاهی و آموزش لازم در محیط‌بانان است، اضافه کرد: نظام آموزشی شامل ۶ دوره چهار سال یک بار است که اعم سطوح مختلف از جمله مقدماتی، ‌عمومی، تخصصی، عالی و غیره می‌توان اشاره کرد.

خیلدار یادآور شد: این نظام آموزشی کمتر از یک ماه است که به تصویب نهایی در شورا و معاونت آموزش رسیده است.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست با تأکید بر اینکه تمامی محیط‌ بانان باید دوره‌های آموزشی لازم را بگذرانند، ابراز داشت: در این میان سازمان محیط زیست علاوه بر ارائه آموزش‌های طولی، آموزش‌های عرضی که مربوط به نیازهای سالانه می‌شود را نیز به محیط بانان در طول سال ارائه می‌دهد.

خیلدار بیان داشت: گذراندن دوره‌های مختلف آموزشی موجب ارتقای سطح شغلی سبز‌پوشان می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: نیروهای جدید در این حوزه پیش از ورود به این حرفه مستلزم گذراندن دوره‌های مورد نیاز هستند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست در ادامه با اشاره به تغییر ساختار یگان حفاظت محیط زیست،‌ بیان داشت: بر همین اساس تعداد محیط بانان از دو هزار و ۶۱۷ به هفت‌ هزار و ۳۴۴ نفر رسیده است.

وی در ادامه با بیان اینکه مناطق تحت حفاظت محیط زیست برابر ۱۸ میلیون هکتار است، گفت: با این میزان اراضی تحت حفاظت، سهم هر محیط بان در راستای صیانت از منابع طبیعی ۶ هزار و ۷۰۰ هکتار است، این‌ در حالی است که استاندارد جهانی برابر یک هزار هکتار برای هر نیروی محیط بان است.

0
-2
  

3 دیدگاه

 1. مصطفی می‌گوید:

  کشف شاهین از قاچاقچیان پرنده در عسلویه

  ۳ بهله پرنده شکاری از خانواده شاهین سانان که توسط افراد سودجو و قاچاقچیان پرندگان شکاری از استان های همجوار وارد شهرستان عسلویه شده بود، کشف شد.

  ۳ بهله پرنده شکاری از خانواده شاهین سانان که توسط افراد سودجو و قاچاقچیان پرندگان شکاری از استان های همجوار وارد شهرستان عسلویه شده بود، کشف شد.
  فرمانده یگان حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر اظهار داشت: این افراد متخلف و تخریب گر محیط زیست توسط پرسنل تلاشگر نیروی انتظامی شناسایی ، با همکاری پرسنل یگان حفاظت پارک ملی دریایی نای بند دستگیروبه مراجع قضایی برای سیر مراحل قانونی معرفی گردیدند.

  مهدی جمادی افزود:این پرندگان شکاری از گونه های با ارزش و در خطر انقراض هستند که هم اکنون به اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر جهت رها سازی به دامان طبیعت منتقل شده اند.

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 2. آریان می‌گوید:

  من اصولا از ادمای حزب باد خشوم نمیاد
  این اقا مشخص نیست با خودش چند چنده!!! هنوز که هنوزه اظهار نظرای این اقا در خاطر است و هرگز فراموش نخواهد شد
  کی فرمانده عوض میشه یا اینکه کلا اصلا عوض نمیشه؟

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 3. آرش می‌گوید:

  سلام
  اینجانب محیط بان در فرمایشات! فرمانده باید عرض کنم که به جای این همه شعار دادن عمل کنند بهتر است.
  متاسفانه تمامی مسئولین محیط زیست فقط سخن رانان خوبی هستند ولی در عمل چیزی ازشون ندیدیم
  آقای رئیس جمهور، خانم ابتکار، آقای فرمانده خودتون قضاوت کنین، یک نفر محیط بان مثل من با این حقوق ناچیز میشه هم اجاره خونه پرداخت کنه، همه قسط بانک پرداخت کنه ، هم شکم زن و بچه را سیر کنه، آن هم در شرایطی که متاسفانه به دلیل رفتن به ماموریت غیر از وقت اداری نمیشه شغل دومی هم داشت.
  داداش من با اینکه سیکل سواد داره به عنوان بنا ماهی هفت میلیون تومن درآمد داره، اونوقت منم دلم خوشه میگم درس خوندم و کارمند شدم.

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>