عدم تامین حقابه و استفاده از آب های مرزی توسط افغانستان دلایل نابودی هامون

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: عضو هیات رئیسه فراکسیون محیط زیست مجلس، با اشاره به تشدید روند خشک شدن دریاچه هامون، به خبرنگار مهر گفت: یکی از مهمترین عواملی که می توان برای خشکی این تالاب برشمرد تامین حق آبه آن است که اگر به موقع تامین می شد، وضعیت این تالاب بحرانی نمی شد.

کمال الدین پیرموذن با بیان اینکه وسعت تالاب هامون حدود ۵۷۰ هزار هکتار است، اظهار داشت: از این میزان ۴۰۰ هزار هکتار در خاک ایران و مابقی نیز در کشور افغانستان قرار دارد و این تالاب ظرفیتی معادل ۱۲ میلیارد متر مکعب آب دارد که  تاکنون تعهدات تامین حق آبه آن عملی نشده است.

عضو فراکسیون محیط زیست مجلس، یکی دیگر از عوامل خشک شدن تالاب هامون را سدسازی و استفاده از آب های مرزی ایران توسط کشور افغانستان عنوان کرد و گفت: بخش وسیعی از تالاب هامون به دلیل استفاده بی رویه از ظرفیت این تالاب خشک شده است که نجات آن و تامین حق آبه تالاب توسط مسئولان ذیربط ضرورت دارد.

پیرموذن با بیان اینکه تالاب هامون یکی از مهمترین تالاب های کشور به شمار می رود، تصریح کرد: اهمیت تالاب هامون بر کسی پوشیده نیست اما این تالاب مدت زیادی است که با مشکل مواجه شده و نباید اجازه داد وضعیت آن بحرانی تر شود.

به گزارش مهر، چندب پیش فراکسیون نجات تالاب هامون در مجلس تشکیل و هیات رئیسه آن تعیین شده است.

بر این اساس، سید باقر حسینی به عنوان رئیس فراکسیون، محمد تقی توکلی نایب رئیس اول، سجادی نایب رئیس دوم، حلیمه عالی دبیر اول، مراد هاشم زهی دبیر دوم و میرمرادزهی به عنوان سخنگوی این فراکسیون انتخاب شده اند.

0
0
  

6 دیدگاه

 1. مجتبی می‌گوید:

  مسئولین ما همیشه منتظر میمانند که اول همه چیز به نابودی کشیده بشه دیگه کم کم به فکر میوفتن که حالا باید چکار کرد
  حالا هم فقط حرف میزنند تمام دریاچه ها رو به نابودی کشیدن حیات وحش رو به نابودی دارن میکشن ولی هیچ کسی به فکر هم نیست
  فقط حرف حرف حرف حرف

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 2. حسین دوستار یوز می‌گوید:

  یعنی از افغانی ها هم کمتریم واقعا متاسفم

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 3. امید می‌گوید:

  کاملا طبیعی هست افغانستان زورش بیشتر از ایرانه و اب به ما نمیده…ما هم نمیتونیم بگیریم اگر میتونستیم میگرفتیم و این وضعیت نبود…

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 1

  • امیر امینی می‌گوید:

   اینقدر حرف بیخود نزن لطفا. چی میگی آخه؟!!باشه تو خوبی و روسیه.کلا ایران وایرانیم بده.از حرفای لوست همه خسته شدن.لطفا بس کن

   داغ Thumb up 1 Thumb down 7

   • امید می‌گوید:

    …از نظر محیط زیست و توی موضوع پلنگ ایرانی قبولشون دارم…
    داری میبینی که اگر قویتر از افغانستان بودیم الان هامون اینجوری نبود…
    در ضمن خودت حرف بیخود نزن

    پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 4. امیر می‌گوید:

  لازم است هر چه سریعتر سازمان حفاظت محیط زیست با همکاری وزارت امور خارجه اقدامات مؤثری جهت تأمین حق آبه این دریاچه انجام دهد.

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>