مدیریت‌های استانی پاسخگوی کمبود منابع آب کشور نیست

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: وزیر نیرو درباره راه های مقابله با تنش آبی موجود در کشور و ضرورت تصویب طرح جامع منابع آب، گفت: با توجه به اینکه از مرحله عرضه و تامین آب گذر کردیم و به مرحله مدیریت تقاضای منابع آب رسیده ایم، عمده ترین راه برطرف کردن تنش های آبی مدیریت مصرف و بالا بردن راندمان مصرف آب است.

حمید چیت چیان در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اینکه برای مقابله با تنش های آبی برنامه های مفصلی تدارک دیده شده است، افزود: در این راستا اولا باید مدیریت‌ها تبدیل به مدیریت حوزه ای شود و درباره هر رودخانه یک مدیریت واحد اعمال شود ثانیا تقاضا مدیریت شود.

چیت چیان گفت: در حال حاضر از مرحله عرضه و تامین آب گذر کردیم و به مرحله مدیریت تقاضای منابع آب رسیدیم که عمده ترین راه برطرف کردن تنش های آبی، مدیریت مصرف و بالا بردن راندمان مصرف آب به ویژه در بخش کشاورزی که هم با فرهنگسازی و هم اصلاح الگوی کشت و اصلاح الگوی آب و هم قیمت گذاری امکان پذیر است.

وی با اشاره به اینکه مدیریت‌های استانی پاسخگوی کمبود منابع آب کشور نیست، تصریح کرد: باید درباره تمام منابع آب به صورت یکپارچه تصمیم‌گیری و مدیریت شود.

وزیر نیرو همچنین با اشاره به ضرورت استفاده از تکنولوژی‌های نوین در صنعت آب، ادامه داد: استفاده از تکنولوژی‌ های نوین برای افزایش منابع آب جزو برنامه‌های وزارت نیرو است، هرچند که نمی‌تواند به صورت یک باره افزایش جدی را در این منابع فراهم کند.

گفتنی است در حال حاضر ۲۹۶ محدوده مطالعاتی کشور در تنش شدید آبی قرار دارند که بالا بودن میزان سرانه مصرف آب در ایران تا دو برابر متوسط جهانی، محدودیت منابع آبی، قرار داشتن کشور در کمربند خشک زمین، وقوع خشکسالی های پیاپی و عدم اعمال مدیریت صحیح در عرضه و مصرف آب، از عوامل اصلی قرار گرفتن کشور در شرایط تنش آبی و در برخی بخش ها تنش شدید آبی است.

0
0
  

3 دیدگاه

 1. مجتبی می‌گوید:

  اول میگفتم مسئولین ما فقط بلد حرف زدن هستن…
  ایشون فقط درباره رودخانه ها حرف زدن ولی حرفی از چاه های که بدون مجوز حفر کرد نزدن .من فقط توی شهرستان گراش استان فارس که منطقه خشک خشک خشک هست تقریبا ۱۰۰ حلقه چاه غیر مجاز وجود داره که هیچ کسی هم حاضر نیست با این متخلفین برخورد کنند.
  تورو خدا حرف نزنید تور رو به هر کی میپرستید حرف توخالی نزنید حرفی بزنید که بتونید عمل بهش کنید

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 2. حامد می‌گوید:

  آره از وقتی که اینا دست بردن تو منابع آب کشور تفتضاح بار آوردن
  دریاچه ارومیه خشک شد لرستان قحطی اومد ..
  اگه خیلی مردید حقابه ایران رو از افغانیها بگیرید .

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 3. مسعود ش می‌گوید:

  ما از طبیعت دور شدیم تمام مشکلات فقط از راههایی که طبیعت به ما می اموزه قابل حله اونوقت ما میایم سد سازی می کنیم بستر رودخونه ها رو لایروبی می کنیم این یعنی سطحی کردن اب، و خیال می کنیم کارمون درسته!
  تحقیقات بین المللی نشون داده حفظ اب به وسیله طبیعت یعنی همون کاری که طبیعت از گذشته های دور داره انجام می ده اعلاوه بر حفظ صحیح اب و طبیعت تا ۳برابر درامدزایی کشورها رو بالا می بره. حالا کو گوش شنوا
  دور مانده ایم از اصل خویش…

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>