معصومه ابتکار: ارزش اقتصادی تالاب‌ها ۱۰ برابر زمین‌های کشاورزی است

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: رئیس سازمان محیط زیست، تالاب مقیان را سرمایه عظیم استان مرکزی دانست و تصریح کرد: حق آبه تالاب، ضابطه‌ گذاری و داشتن برنامه مدیریت، تدوین طرح جامع در تمامی ابعاد و توجه به گردشگری تالاب از برنامه‌های بسیار مهمی است که باید به آنها پرداخته شود.

دکتر معصومه ابتکار در ادامه برنامه های خود در سفر یک روزه به اراک، عصر روز دوشنبه در جلسه کارگروه تالاب میقان اراک اظهار داشت:‌ بحث ارزش‌گذاری تالاب‌ها در سازمان محیط زیست مطرح شده و بر این اساس ارزش خدمات یکی از تالاب‌ها که بسیار کوچکتر از تالاب میقان اراک است سالانه حدود یک هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

وی تصریح کرد: در معادلات اقتصادی مقرر شده حساب ملی ثبت شود یعنی اینکه در معادلات اقتصادی ارزش این تالاب محاسبه گردد.

معاون رئیس جمهور افزود: تالاب‌ها نعمت‌های خدادادی هستند که از ارزش ذاتی و خدماتی فراوانی برخوردارند که ارزش ذاتی آن قابل محاسبه نیست.

ابتکار با تأکید بر لزوم مدیریت سرمایه‌های خدادادی تصریح کرد: مدیریت تالاب‌ها بسیار مهم است و ما نباید تنها به فکر این باشیم که مسائل و مشکلات امروز را به هر قیمتی که شده حل کنیم چرا که باید این سرمایه‌ها را برای‌ آیندگان نیز حفظ کرده و با مسائل زیست محیطی شوخی نکنیم.

وی افزود: با توجه به اهمیت تالاب میقان اراک باید کارگروه این تالاب، ماهی یک بار تشکیل شده و به مسائل مورد نظر رسیدگی کند.

رئیس سازمان محیط زیست تالاب مقیان را سرمایه عظیم استان مرکزی دانست و تصریح کرد: حق آبه تالاب، ضابطه‌گذاری و داشتن برنامه مدیریت، تدوین طرح جامع در تمامی ابعاد و توجه به گردشگری تالاب از برنامه‌های بسیار مهمی است که باید به آنها پرداخته شود.

معاون رییس جمهور اظهار کرد: تالاب ها سرمایه بین نسلی است و نباید اجازه دهیم که نابود شود و اکنون که تالاب های مهم کشور در شرایط اورژانسی قرار دارند حفظ و ارتقای زیست بوم تالاب میقان برای پرندگان مهاجر و گونه های زیستی امری ضروری است.

دکتر ابتکار بیان کرد: بی توجهی به مدیریت تالاب، بحران ریزگرد و آلودگی هوا، حاد شدن کم آبی و برهم خوردن شرایط اکولوژیک منطقه را در بر دارد و می طلبد که مدیریت ارشد استان مرکزی با برگزاری مستمر کارگروه تالاب میقان و جلب مشارکت بین بخشی دستگاه ها در سایه حمایت های دولت اعتدال این فرصت را غنیمت شمرده و تالاب میقان را نجات دهد.

وی عنوان کرد: استفاده از ظرفیت سازمان های مردم نهاد و رسانه ها در این مدیریت و پرهیز از نگاه های بخشی امری ضروری است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست بیان کرد: توجه به بحث پرنده نگری و ظرفیت گردشگری تالاب میقان به عنوان یک جاذبه تورگردی و تولید ثروت در استان مرکزی اهمیت ویژه دارد و باید به آن پرداخته شود.

بنابر این گزارش، استاندار مرکزی نیز در این جلسه گفت: سازمان محیط زیست یک سازمان فرابخشی است و همه دستگاه‌ها باید اصولی را که این سازمان در دولت تثبیت و یا در مجلس تبدیل به قانون می‌کند، رعایت کنند.

محمدحسین مقیمی افزود:‌ دستگاه‌های اجرایی مسئولیت ساماندهی امور مربوط به مسکن، آب، اشتغال و کشاورزی مردم را برعهده داشته و رزق و روزی مردم را سامان می‌دهد. محیط زیست نیز مسئولیتش این است که اجازه ندهد محیط زیست آلوده شده و یا از بین برود.

وی خاطر نشان کرد: کویر میقان اراک از نعمت‌های ارزشمند خدادادی و سرمایه‌ ارزشمندی است که دستگاه‌ها باید در حفظ و نگهداری از آن بکوشند.

+1
0
  

2 دیدگاه

  1. sara می‌گوید:

    باسلام به خانم ابتکار عزیزومسولین عزیزشان که فقط جملات شعاری به قولی قشنگ شون که سر میدن . میخوام بدونم شما که اینقدر قشنگ حرف میزنی چرا عمل نمیکنی عزیزم ؟ چرا باید دریاچه وتالاب های روز به روز غرق در باتلاق شن ؟ مگه شما مسول نیستی ؟مگه شما نباید جواب گو باشید؟ اصلا ما نه خدا چی خانم ابتکار؟ دریاچه ارومیه چرا باید به فلاکت بیفته؟ دیدگه محیط زیست باید جهانی باشه حرفش عمل باشه نه شعار امثال شما ها هستند باعث افسردگی من جوان میشن میدونی چرا ؟ بخاطره اینکه سالهای واسی محیط زیست درس خوندم عشقمو واسی طبیعت گذاشتم وحال بخاطر نداشتن پارتی باید بشینم توخونه بعدشمای که تمیتوانی تالاب وکویر والایندهای زیست محیطی یاگونه های حیات وحش ……به لحاظ علمی وزیست محیطی تعریف کنید بایدبشن ریئس منم بایدبشم بیکار ودربه در خیابانها وزباله شمار طبیعت یاحسرت خور منابع طبیعی ………………!

    پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

  2. دوست محیط زیست می‌گوید:

    خانم ابتکار پیام شما دلگرم کننده است ولی چرا تلاب های خوزستان همچنان از بین میروند .همه دریاچه ها و تالابها باید احیا شوند قطعا دریاچه ارومیه هم از این مقوله جدا نیست ولی ۰٫۰۱ بودجه احیای دریاچه ارومیه میتواند تالابهای خوزستان را از نابودی نجات دهد…جناب عالی و همکاران حتما اطلاعات جامعی دارند و نابودی تالابهای کشور عزیزمان را نظاره گرید.

    موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>