تشدید بحران و کاهش ۲۸ سانتی متری تراز دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته / مسیری که تا اوایل بهار امسال با قایق طی میشد امروز با خودرو طی شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی از شکل گیری پدیده جدیدی در سواحل شمال غربی دریاچه ارومیه خبر داد که شن های روان مناطق کویری ایران را در ذهن تداعی می کند.

در منطقه ای به شعاع چندین کیلومتر مربع در محدوده ساحلی و نیز مرکزی دریاچه ارومیه، تپه های شنی وسیعی در حال شکل گیری است.

حسن عباس نژاد از تداوم بحران دریاچه ارومیه و پایین آمدن سطح تراز آن به کمترین میزان ثبت شده در یکصد سال اخیر خبر داد و افزود: سطح تراز دریاچه ارومیه در مهرماه ۱۳۹۲ به سطح ۳۶/۱۲۷۰ متر از آبهای آزاد کاهش یافته است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، کاهش ۲۸ سانتی متری را نشان می دهد.

وی ادامه داد: در حال حاضر پارک ملی دریاچه ارومیه، ۷۰ درصد از عرصه آبی خود را از دست داده و تبعات زیست محیطی آن در حوضه آبخیز اعم از تشدید تغییرات اقلیم، تغییر کیفیت و کمیت آبهای زیرزمینی، تغییر کیفیت خاک زمین های کشاورزی منطقه و سرعت تخریب زیستگاه های این ذخیره گاه زیست کره ملموس گشته است و با گذشت زمان عمق بحران افزایش یافته و معضلات جدیدی حادث خواهد گردید.

مدیر کل حفاظت محیط زیست افزود: وزش بادهای شدید در پهنه نمکی خشک شده دریاچه که سطح آن در اثر فرسایش سست شده است در برخی مناطق موجب ایجاد گرد و غبارهای شدید شده که به احتمال فراوان موجب انتقال ذرات نمک به سواحل و مناطق حاشیه ای دریاچه، به ویژه حاشیه شرقی خواهد شد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی وضعیت فعلی دریاچه ارومیه را بحرانی ترین وضعیت مشاهده شده طی قرن اخیر اعلام کرد و افزود: محیط بانان و کارشناسان مسیری را که تا اوایل بهار امسال توسط قایق طی می کردند امروز برای رسیدن به جزایر دریاچه از خودرو استفاده می کنند.

وی تاکید کرد: بی شک دریاچه امروز چشم انتظار عزمی جدی از جانب همه ذینفعان اعم از ملی و منطقه ای است که با دیدی وسیع و جامع، وارد عرصه نجات این دریاچه گردند که اگر امروز درنگ شود، شاید فردا بسیار دیر باشد.

+3
0
  

6 دیدگاه

 1. احمد می‌گوید:

  تا بخوان کاری برا دریاچه بکنن آب بیاد اونجا ده سال طول میکشه اونوقت فایده نداره میان با گل پرش میکنن شهر میسازن

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 2. مهرداد می‌گوید:

  بى لیاقتى و بى کفایتى مدیران سه دهه اخیر باعث بوجود آمدن یکى از بزرگترین فجایع زیست محیطى تاریخ ایران شده است
  در دوران کودکى من در مسیر مراغه به تبریز آبهاى نیلگون دریاچه رضاییه (ارومیه) قابل مشاهد بود، اکنون نه تنها از جاده دیده نمیشود بلکه باید کیلومترها رفت تا قطره اى آب در داخل آن دید آن هم برنگ قرمز.

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 3. مازیار می‌گوید:

  من سال گذشته آنجا بودم، نجات دریاچه غیر ممکن نیست، اما به قول معروف، گاو نر مى خواهد و مرد کهن، با این مسئولینى که من مى بینم شدنى نیست. تمام باغ هاى منطقه دو تا سه تا چاه عمیق دارد، اول بأید این چاه ها را به حداقل کاهش داد!

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 4. Hossein golabian می‌گوید:

  در سایت http://www.urmiana.com که بیش از ۵ سال است در تحلیل هایتی این روز ها را دقیقا بیش بینی کرده بود و هم زمان راه حل هم ارائه شده بود. بزودی آخرین مقاله که وضعیت جدید را هم در تحلیل ها دخالت داده براى نقد و إظهار نظر در این سایت منتشر خواهد شد. حسین کلابیان

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 5. Hossein golabian می‌گوید:

  در سایت http://www.urmiana.com که بیش از ۵ سال است در تحلیل هایى این روز ها را دقیقا بیش بینی کرده بود و هم زمان راه حل هم ارائه شده بود. بزودى آخرین مقاله که وضعیت جدید را هم در تحلیل ها دخالت داده براى نقد و إظهار نظر در این سایت منتشر خواهد شد. حسین کلابیان

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 6. حسین حسن نژاد گر گر می‌گوید:

  سالها پیش از مراغه به اورمیه رفتن را با رفتن به عحب شیر و سوار شدن به کشتی و ۳٫۵ ساعت حرکت روی دریا انجام میدادیم و چه لذت می بردیم / امروز باید گریست به غم دریا و کشتی و خاطرات خوش آن سال ها آری باید گریست .

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>