انتقال آب کارون به استان های دیگر غیر قانونی است

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: دبیر انجمن صنفی مهندسین صنعت آب خوزستان گفت: با توجه به شرایط موجود در کارون، انتقال آب به استان‌های دیگر کاری کاملا غیرمنطقی، غیرعلمی و غیراصولی است و این مسأله با تمام قوانین موجود در کشور و دنیا متضاد است.

حمیدرضا خدابخشی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: این کار حتی با قوانین یونسکو برای برداشت آب و اجرای طرح‌های عمرانی تضاد دارد. مطالعات زیست‌ محیطی برای انتقال آب کارون رسما از طرف سازمان حفاظت محیط زیست رد شده است.

وی تصریح‌کرد: حتی سازمان بازرسی کل کشور با وزارت نیرو مکاتبه و موضوع انتقال آب از حوزه کارون را رد کرده است و آن را غیرقانونی می‌داند. این کار از نظر ما نیز غیرقانونی است و هیچ انطباقی با قوانین موجود در کشور ندارد و علاوه بر این‌ها با انتقال آب کارون، حقوق اجتماعی مردم چهارمحال و بختیاری و خوزستان هم پایمال می‌شود.

خدابخشی ادامه‌داد: در موضوع انتقال آب کارون، مباحث مختلفی وجود دارد که یکی از آن‌ها تصور آب مازاد یا اضافی در حوزه کارون است. این مسأله در علم‌نوین مدیریت منابع آب بحثی مردود است و اصلا جایگاهی ندارد.

وی افزود: مسأله دیگر این است که در مطالعات صورت گرفته روی میانگین رودخانه کارون تأکید شده است. در صورتی که باید روی حداقل آورد رودخانه کارون حساب شود.

دبیر انجمن صنفی مهندسین صنعت آب خوزستان اظهار کرد: برداشت‌های آب در سال‌های اخیر از کارون نشان داده که چقدر این برداشت‌ها در کاهش کیفیت آب آن تأثیر گذاشته است. درصد میزان مواد محلول در آب با کم شدن آب افزایش می‌یابد و وقتی برداشت صورت می‌گیرد این مواد به صورت تصاعدی افزایش خواهند یافت.

خدابخشی گفت: طبق مطالعات، یک مترمکعب آب آلوده ۴۰ مترمکعب آب را آلوده می‌کند. هر چه آب سالم بیشتری برداشت شود در واقع غلظت مواد محلول در آب افزایش می‌یابد.

+7
0
  

5 دیدگاه

 1. مسعود ش می‌گوید:

  امیدوارم جلوی این کار گرفته بشه
  اینم از دسته گلای دولت قبلی هست که خود رای بودن و دوری از خرد جمعی توش موج میزد

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 2

 2. امیر (2) می‌گوید:

  پیش از اینکه کارون هم مانند زاینده رود، دریاچه ارومیه، دریاچه هامون … خشک شود آنرا دریابیم؛ فردا دیر است و از دست رفتن کارون یک فاجعه ملی است.

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

 3. رضا ح. می‌گوید:

  طبیعت به ما احتیاج ندارد. ما احتیاج به طبیعت داریم.

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 4. mohanad sadeghi می‌گوید:

  خسته شدم از دست مسئولین بی کفایت

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 5. mohanad sadeghi می‌گوید:

  باورتون نمیشه تا همین ۸ سال پیش توی رودخونه کارون توی اهواز ماهی سونگ ۳۰ کیلو میگرفتن ام حالا نسلش به خاطر سد سازی و انتقال اب منقرض شده

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>