منطقه حفاظت شده سبزکوه بعنوان یازدهمین ذخیره گاه زیستکره ایران معرفی می شود

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: بر اساس مصوبه کمیته ملی انسان و کره مسکون، منطقه حفاظت شده سبزکوه در استان چهارمحال و بختیاری بعنوان یازدهمین ذخیره گاه زیستکره ایران به دبیرخانه برنامه در یونسکو پاریس معرفی می شود.

سومین جلسه از دوازدهمین دوره کمیته ملی انسان و کره مسکون به ریاست دکتر احمد علی کیخا معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست و دبیری کمیسیون ملی یونسکو در ایران در محل سالن جلسات کمیسیون ملی یونسکو در ایران برگزار شد.

بر اساس گزارشات ارائه شده در این نشست، ۹ ذخیره گاه زیستکره ایران در سال ۱۳۹۱ مورد بازنگری قرار گرفته و اطلاعات تکمیلی به زودی به دبیرخانه برنامه یونسکو در پاریس ارسال می گردد.

اعضای کمیته ضمن تاکید بر ضرورت استفاده از ظرفیت های بین المللی جهت تشویق محققان جوان کشور بر تحقیق در زمینه ذخیره گاه های زیستکره، دو کاندیدای ایران جهت معرفی به یونسکو بعنوان دانشمند جوان سال ۲۰۱۴ را تعیین کردند.

همچنین اعضای جلسه بر تعریف ذخیره گاه های زیستکره بین مرزی بعنوان ابزاری جهت حفاظت یکپارچه زیستگاه های حساس و ایجاد تعامل با کشورهای همسایه تاکید کردند.

کمیته ملی انسان و کره مسکون، سازمان حفاظت محیط زیست را مکلف کرد تا با استفاده از توان کارشناسی خود ویژگی های منطقه حفاظت شده سبز کوه در استان چهارمحال و بختیاری را بعنوان یازدهمین ذخیره گاه زیستکره مورد بررسی و نتایج را به کمیته اعلام کنند.

ذخیره گاه های زیستکره اکوسیستم های خشکی یا آبی هستند که در آنها یافتن روش های مختلف تلفیق حفاظت از تنوع زیستی و استفاده پایدار از آن به بوته آزمایش گذاشته می شود. در واقع ذخیره گاه های زیستکره دارای مفهومی فراتر از مناطق حفاظت شده می باشد.

بر این اساس تاکنون ۶۲۱ ذخیره گاه از ۱۱۷ کشور جهان در لیست شبکه جهانی ذخیره گاه های زیستکره یونسکو به ثبت رسیده اند. کشور ایران از کشورهای پیشگام در ثبت ذخیره گاه های زیستکره بوده و بر همین اساس تا کنون ۱۰ ذخیره گاه زیستکره شامل ارومیه، ارسباران، گنو، حرا، توران، کویر، ارژن و پریشان، گلستان و دنا در لیست شبکه جهانی ذخیره گاه های زیستکره به ثبت رسیده است.

کمیته ملی انسان و کره مسکون که متشکل از نمایندگان سازمان ها، دانشگاه ها و صاحبنظران حوزه محیط زیست کشور می باشد، دارای وظایف راهبردی از قبیل کوشش در توسعه ارتباط و تبادل اطلاعات بین وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، دانشگاه‌ها، مؤسسات تحقیقاتی و مطالعاتی در زمینه­ های مرتبط با برنامه بین­ المللی انسان و کره مسکون یونسکو در سطح ملی، بررسی و اظهارنظر پیرامون گزارش‌ها، برنامه‌های میان مدت و برنامه و بودجه دوساله یونسکو، برنامه مشارکت یونسکو، تهیه اصلاحیه‌ها و قطعنامه‌های لازم و ارائه به کمیسیون ملی یونسکو در ایران، مشاوره و اعلام نظر به وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی و تحقیقاتی به منظور تربیت نیروی انسانی متخصص در زمینه برنامه­ های انسان و کره مسکون، مشارکت در برنامه­ ریزی به­ منظور حفاظت ذخیره گاه های زیستکره از آلودگی­ های زیست محیطی و تخلیه پسماندهای ناشی از فعالیت­ های انسانی و صنعت، ارائه توصیه­ ها و مشاوره­ های لازم به­ منظور تعدیل اثرات خشکسالی و بلایای طبیعی در ذخیره­گاه­ های زیستکره می باشد.

+54
0
  

3 دیدگاه

 1. مسعود ش می‌گوید:

  در واقع با حفاظت پایدار از طبیعت اونچیزی رو که از گذشتگان به ما رسیده برای آیندگان به ارث می گذاریم و آیندگان به نیکی از ما یاد خواهند کرد
  مرسی

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 2. محسن می‌گوید:

  چه فایده
  توران، ارومیه و پریشان و … که زیست کره بودن چه گلی به سرشون زدن که به سر سبزکوه بزنن

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>