تنها ۶ درصد از حجم آب دریاچه ارومیه باقی مانده است!

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: ۹۶ روز از صد روزی که دولت برای اجرای بسیاری از طرح ها از جمله نجات دریاچه ارومیه وعده داده می گذرد. اما در حالیکه به گفته مسئولان محیط زیست این دریاچه در روزهای اخیر به بدترین وضعیت در صد سال گذشته رسیده و طوفان های نمکی آغاز شده است، نمایندگان این شهر و شهرهای اطراف در مجلس اعلام کرده اند هنوز هیچیک از راهکارهای ۱۸ گانه دولت برای نجات ارومیه عملیاتی نشده است.

به گزارش خبرنگار مهر، در حالیکه مدیرکل محیط زیست آذربایجان غربی هفته گذشته از قرار گرفتن دریاچه ارومیه در بدترین وضعیت خود در صد سال گذشته خبر می دهد و می گوید: در آینده ای نزدیک شاهد بروز انواع سرطان در منطقه ی شمال غرب کشور خواهیم بود اما نماینده مردم تبریز معتقد است هنوز هیچ یک از راهکار های ۱۸ گانه که در اولین جلسه هیات دولت با تشکیل کارگروه نجات دریاچه ارومیه تصویب شد عملیاتی نشده اند.

دریاچه ارومیه در بدترین وضعیت نسبت به ۱۰۰ سال گذشته / تنها ۶ درصد از حجم آب دریاچه ارومیه باقی مانده است

به گفته مدیرکل محیط زیست آذربایجان غربی در حال حاضر قسمت جنوبی دریاچه به طور کامل خشک شده و از ناحیه شرق نیز به شدت در حال کویری شدن است چرا که از سال ۷۵ به بعد دریاچه ارومیه نزدیک به ۳۰ میلیارد مترمکعب آب از دست داده‌ و تنها ۲ میلیارد متر مکعب، آب در دریاچه باقی مانده که این مقدار، نزدیک به شش درصد از کل آب دریاچه ی ارومیه است.

حسن عباس نژاد که رطوبت خارج شده از دریاچه در گذشته را عامل بروز بارندگی در منطقه و عامل  کنترل آب و هوای منطقه می‌داند حالا افزایش دما در این منطقه را به دلیل نبود رطوبت دریاچه دلیل اصلی کاهش بارندگی بر روی دریاچه عنوان می کند.

سدسازی مهمترین عامل نابودی دریاچه

به اعتقاد مدیرکل محیط زیست آذربایجان غربی، سدسازی عمده ترین دلیل خشک شدن این دریاچه است چرا که رودها و سیلاب‌ها اصلی‌ترین منابع تأمین کننده آب دریاچه ارومیه اند اما متأسفانه در سال های اخیر با سدسازی جلوی رودها و سیلاب‌ها گرفته شده است.

هنوز اعتباری برای نجات ارومیه به دستمان نرسیده است

آنطور که عباس نژاد می گوید: در زمان دولت قبلی ۲۴ پروژه نجات دریاچه تصویب شده بود، اما پیگیری چندانی نشد و اعتبار اختصاص یافته برای عملی کردن این پروژه ها نیز بسیار اندک بود دولت تدبیر و امید نیز با اینکه جلساتی را پیرامون این موضوع برگزار کرده ولی هنوز اعتباری برای نجات دریاچه ارومیه اختصاص نیافته است.

عدم وجود مکانیسم مالی مناسب برای حمایت از پروژه نجات دریاچه ارومیه

معاون دفتر زیستگاه و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست، نیز به تصویب ۱۷ طرح برای نجات دریاچه ارومیه در هیأت دولت اشاره می کند و می گوید: بنا به عزم و قول هیأت دولت یازدهم و به ویژه رئیس دولت برای حل مشکل دریاچه ارومیه، پس از بازدید رئیس جمهور از دریاچه ارومیه کارگروه نجات دریاچه تشکیل و وزیر نیرو به عنوان رئیس این کارگروه تعیین شد.

به گفته باقر زاده کریمی، در نظر نگرفتن مکانیسم مالی برای حمایت از پروژه نجات دریاچه ارومیه که نیاز به ۱۳۰۰ میلیارد تومان بودجه داشت با توجه به کمبود بودجه دولت و نبود منابع مالی جایگزین همچون کمک‌های مردمی، سازمان خصوصی و نهادهای بین المللی، باعث توقف پروژه قبل از اجرایی شدن طرح‌ها شده است.

باقر زاده کریمی آبرسانی به جزایر برای حفظ حیات وحش، بستن هزار حلقه چاه غیرمجاز و اصلاح روش‌های آبیاری کشاورزی را از اقدامات اولیه فاز اجرایی کار برمی شمرد.

هیچیک از طرح های مصوب نجات دریاچه ارومیه هنوز آغاز نشده است

در این میان نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی هم به فاجعه بروز بادهای نمکی و وعده های مسئولان برای مهار این فاجعه اشاره می کند: هنوز هیچ یک از طرح های مصوب نجات دریاچه اجرایی نشده است.

محمد اسماعیل سعیدی تأکید می کند: هر چه سریعتر مطالعات جدی در زمینه نجات دریاچه ارومیه آغاز شود و نباید از عواملی که دریاچه را خشک کرده اند غافل ماند بلکه با اقدامات کارشناسی این عوامل را ریشه یابی و بررسی کرد.

انتقال آب به دریاچه ارومیه بی نتیجه است

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طرح هایی که برای نجات دریاچه ارومیه به تصویب رسیده، اجرایی نشده است، می گوید: در واقع علاج دریاچه ارومیه خیلی دیر شده و تهدید موقعیت گردشگری منطقه، آب های زیرزمینی، بادهای نمکی، زمین های کشاورزی و بیماری های تنفسی از عواقب دیر رسیدن به مشکلات دریاچه ارومیه است.

تا زمانی که اقدام مهم کارشناسی شده ای برای نجات دریاچه ارومیه صورت نگیرد هر میزان آبی که به آن منتقل شود، بی نتیجه مانده و اثری در نجات دریاچه از بحران نخواهد داشت.

بحران نتیجه سال ها سوء مدیریت یک شبه حل نمی شود

اما رییس سازمان محیط زیست که تنها یک روز پس از انتصابش اولین سفر کاری خود را به بازدید دریاچه ارومیه اختصاص داد یک شبه حل شدن معضل دریاچه ارومیه که نتیجه سال ها سوء مدیریت و بی توجهی مسئولان و مردم است را بسیار ساده انگارانه تلقی می کند و معتقد است: مردم نباید تصور کنند که با تغیر مدیریت و تصویب راهکارها به سرعت می توان دریاچه را از بحران های کنونی نجات داد.

مقدمات اجرای راهکارهای ۱۸ گانه مصوب دولت برای نجات دریاچه ارومیه فراهم شده است

ابتکار جلسات با وزارت نیرو و راهکارهای ارائه شده از سوی آنها را بسیار مفید و اجرایی عنوان می کند و می گوید: در حال حاضر ۱۸ راهکاری که در دولت مصوب شده به تمام دستگاه های مرتبط ابلاغ شده و مقدمات اجرای آنها فراهم شده است.

مردم و کشاورزان بخشی از آب مورد نیاز خود را وقف دریاچه ارومیه کنند

او که نجات دریاچه ارومیه از بحران فعلی را یک فرایند میان بخشی تلقی می کند از تمام دستگاه ها و نهادهای مرتبط می خواهد که وظایفی که در این خصوص به آنها محول شده را به درستی انجام دهند و از مردم و کشاورزان تقاضا می کند بخشی از آب مورد نیاز خود را وقف دریاچه ارومیه کنند.

به اعتقاد رییس سازمان محیط زیست با اینکه مدت زمان زیادی از تشکیل کارگروه نجات دریاچه ارومیه نگذشته اما پیگیری راهکارها و مقدمات اجرای آنها به خوبی فراهم شده و طی هفته های آینده اجرای بخشی از آنها آغاز می شود.

تصویب ستاد احیای دریاچه ارومیه

وزیر نیرو هم در خصوص وضعیت اجرای ۱۹ راهکار فوری دولت برای نجات دریاچه ارومیه می گوید: ما در قالب کارگروهی که برای این موضوع تشکیل داده بودیم، ۱۰ روز زودتر نتایج را در اختیار دولت قرار دادیم و ۲۴ راهکار مورد بررسی قرار گرفت.

به گفته چیت چیان با این وجود، اعتبارات در سال ۹۱ بسیار ناچیز بود و مجموعا ۱۰ میلیارد تومان برای این موضوع تخصیص یافت و امسال نیز ۲۴ میلیارد تومان اعتبار جدید برای بررسی احیای دریاچه ارومیه پیش بینی شده بود که تاکنون تنها ۸ میلیارد تومان آن پرداخت شده است.

آغاز مطالعات انتقال آب از خزر به دریاچه ارومیه

چیت چیان از تصویب ستاد احیای دریاچه ارومیه خبر می دهد و می گوید: در روزهای آینده مجری طرح احیای دریاچه ارومیه را نیز مشخص می کنیم  و معاونت برنامه ریزی رئیس جمهور نیز وعده داده که منابع کافی برای این کار را در اختیار مجری و وزارت نیرو قرار دهد. اما با توجه به این که از نیمه سال عبور کرده ایم، بخش عمده اقدامات از سال ۹۳ به بعد انجام می شود ولی در حال حاضر در حد اعتبارت در این حوزه متمرکز هستیم و مطالعات انتقال آب خزر به دریاچه ارومیه نیز آغاز شد.

البته پیش از این کارشناسان و  مسئولان محیط زیست و برخی از نمایندگان مجلس انتقال آب از دریای خزر و یا رودخانه ارس را به دریاچه ارومیه طرحی هزینه بر و بی فایده عنوان کرده اند و این پروژه را برای اکوسیستم مبدا همراه با خطرات جدی زیست محیطی دانسته اند همچنین بارها گفته شده است به دلیل نبود مدیریت و نظارت کافی بر حوزه آبخیز ارومیه هر میزان آب که به این دریاچه منتقل شود درمانی مقطعی است و بحران را از بین نخواهد برد.

بنابراین با توجه به اینکه در حال حاضر مهمترین عامل برای نجات دریاچه ارومیه تأمین منابع مالی است لازم است مسئولان ارشد کشور هر چه سریعتر این اعتبارات را در اختیار دستگاه های مرتبط قرار دهند و سازمان محیط زیست با نظارت و پیگیری های مستمر بهترین گزینه ها که کمترین آسیب را به محیط زیست به همراه دارد تعیین و زمینه برای برون رفت از این بحران ملی را فراهم کند.

گزارش از بهار سلاحورزی

+21
-1
  

13 دیدگاه

 1. حسین می‌گوید:

  سلام البته این نکته ای که میگم ربطی به این خبر شما نداره
  چرا پیشنهاد نمیدید عکس یوزپلنگ ایرانی رو بر روی پول رایج ایران چاپ کنند حالا اسکناس اگر نشد سکه که میشه
  یه نگاهی به اسکناسها و سکه های استرالیا، آفریقای جنوبی، کوبا و… بندازید ببینید چقدر برای حیات وحششون ارزش قائل هستند. خواهشاً این ایده رو پیگیری کنید

  پر طرفدار Thumb up 34 Thumb down 7

  • سعید می‌گوید:

   من هم با نظر آقا حسین موافقم اگه روی اسکناس چاپ کنید و چیزی در مورد شکار بی رویه و تخریب زیستگاه های این جانور زیبا بنویسید میتونه بخش عظیمی از اطلاع رسانی به مردم رو تشکیل بده.
   خواهشاً این ایده رو پیگیری کنید.
   با سپاس فراوان از شما و تمامی دیده بانان زحمت کش کشورمون.

   پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 4

  • امیر می‌گوید:

   آفرین حسین آقا

   پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 3

 2. میترا می‌گوید:

  از نظر من هدایت اب خزر به ارومیه راهکار مناسبی نیست!
  باید برنامه ی اساسی تری رو در نظر گرفت!
  این موضوع اصلا ساده نیست امیدوارم اینقد بهش کم توجهی نکنن و یه فکر کارساز به حالش بکنن!
  کی میدونه، شاید در اینده نه چندان دور خزر هم با مشکل کم ابی مواجه شه!

  داغ Thumb up 7 Thumb down 7

 3. مهرداد می‌گوید:

  آقایان سیاستمدار با لیاقت:
  لطفأ باقیمانده دریاچه را هم خشک کنید تا خیالتان راحت شود. مملکت داری کار هر کسى نیست آقایان

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 2

 4. تبریزلی می‌گوید:

  این دریاچه اورانیوم داره و به خاطر همین می خواهند بعد از کشیدن کامل آب دریاچه آبی ( شاید ) از جای دیگری به دریاچه وارد کنند! چطور می شه دریاچه ای که هزاران سال است در بدترین خشکسالی ها با چنین کم آبی مواجه نشده بدین صورت در عرض ۵سال خشک می شود؟

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 6

 5. Hossein Golabian می‌گوید:

  در ادرس بالا یک تحلیل از بحران دریاجه ارومیه و راه حلى بر مبناى انتقال استقراضى اب از خزر بر نقد و اظهار نظر در دسترس است

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 3

 6. رسول می‌گوید:

  خیلی ممنون از گزارشتون راجع به دریاچه اورمیه، لطفا یه آپشن بذارید تا بتونیم شِیر کنیم

  موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 1

 7. محمدرضا دیداری می‌گوید:

  قابل توجه مسولین از فیل هوا کردن و شامپانزه فرستادن به فضا چیزی عایدمون نمیشه، بهتره بیان دریاچه ی به این زیبایی را که الان در حال کماست نجات دهند

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 1

 8. محمدرضا دیداری می‌گوید:

  ایا این مشکل هم بازمانده از قبل انقلاب است ؟

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 2

 9. ایرانی می‌گوید:

  اونهایی که در طبل نا امیدی میزنند در خوش بینانه‌ترین حالت شناختی‌ از عواقب سیاسی، اقتصادی و اجتماعی این فاجعه که به دست دولتمردان طی ۱۵ سال اخیر به وجود آمده ندارند.
  با شناختی‌ که از این تیپ افراد در شبکه‌های اجتماعی دارم بیشترشان با هزینه کردن دولت در این منطقه از کشور مشکل دارند و فقط به فکر منطقه خودشان و تلمبه کردن منابع ملی‌ در منطقه خودشان به قیمت نابودی غنی‌ترین ترین مناطق کشور همچون خوزستان و آذربایجان هستند.
  اگر این منطقه جزوی از این کشور است باید فاجعه‌ای که به دست دولت و جلوی چشم دولت طی ۱۵ سال و به صورت تدریجی‌ به وجود آمده به دست دولت و با صرف هر هزینه‌ای که لازم هست بدون اتلاف وقت و سرگرم کردن مردم منطقه سر و سامان پیدا کنه

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

 10. آزاد می‌گوید:

  سلام. چرا از پیمانکاران جهانی و موفق در ضمینه باران مصنوعی نمیخواهید تا طرح مناسبی برای احیای دریاچه ارایه بدن و انجامش رو به بهترین و عملیترین پیشنهاد واگذار کنید؟
  با علم امروزه این کار شدنی هست و تنها نیاز به دانش و تجهیزات کافی داره. این رو برای بقیه دریاچه های خشک ده هم میشه استفاده کرد.

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 1

 11. امین خالق پرست می‌گوید:

  اگر دیاچه نمک بمیرد…

  بنده از دریاچه نمک بختگان، طشک در استان فارس سال گذشته با هزینه شخصی، ملاقات کردم. آنچه که دیدم تاسفبار است. یک بیابان کامل. کلا استان فارس به دلیل وجود سدها، کاملا خشک شده است. امیدوارم کسی به این مسئله رسیدگی کند. دریاچه ارومیه هم عاقبت بختگان را دارد پیدا می کند. بختگان آرتیمیا داشت. اما اکنون فقط یک بیابان است.

  مقاله منتشر شده بنده درباره دریاچه ارومیه و بختگان:
  خالق پرست، امین؛ ” اگر دریاچه نمک بمیرد …”، فصلنامه موج سبز، پاییز ۱۳۹۱؛ سال دهم(شماره ۴۳): صص ۸-۱۳٫

  من ا…توفیق، امین خالق پرست(یک زیست شناس تنها از ایران)

  پست الکترونیکی(تمام حروف کوچک می باشد. خط ما بین کیوان و عدد، آندرلاین است)
  keyvan_1878@yahoo.com
  —————————————–

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>