تشریح دستاوردهای نوزدهمین اجلاس تغییرات آب و هوا در سفر ابتکار به ورشو

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: دکتر معصومه ابتکار در تشریح دستاوردهای اجلاس ورشو در نشست خبری که پیش از ظهر شنبه (۱۳۹۲/۹/۲) در سازمان محیط زیست برگزار شد با اشاره به اهمیت این اجلاس و حضور ۷۰ وزیر از ۱۹۰ کشور در سطح نمایندگان عالی، گفت: بر اساس ارزیابی ها این نشست علاوه بر اینکه یک نشست مهم زیست محیطی تلقی می شود، نشست اقتصادی و سیاسی مهم نیز تلقی می شود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه پروتکل کیوتو در سال ۲۰۱۲ به پایان می رسد، اهمیت مذاکرات این اجلاس را در تمدید مهلت تعهدات کشورها در پروتکل کیوتو عنوان کرد.

معصومه ابتکار با اشاره به اینکه در این اجلاس بیشتر کشورها گزارش وضعیت تغییرات آب و هوایی را ارائه کردند،‌ تصریح کرد: اقداماتی برای کاهش گازهای گلخانه ای در سطح دنیا انجام شده است ولی میزان آن کافی نیست و برای روند تغییرات جهانی آب و هوای جهان نگران کننده است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست از طرح مسائلی همچون طوفان غیر مترقبه در فیلیپین، آسیب رسیدن به سواحل، به زیر آب رفتن جزایر و بسیاری از پدیده های که در اثر تغییرات شدید آب و هوایی در جهان رخ داده است، در این اجلاس خبر داد و گفت: همه کشورهای جهان با مسئله تغییرات آب و هوا در گیر و متحمل اثرات آن هستند.

معصومه ابتکار با اعلام اینکه هیات مذاکره کننده در نوزدهمین اجلاس تغییرات آب و هوا از چند ماه قبل برای حضور قوی در این اجلاس فعالیت داشتند، افزود: این هیات با حضور نمایندگان وزارتخانه نفت، نیرو، صنعت معدن و تجارت، امور خارجه،‌ سازمان های انرژی اتمی،‌ معاونت حقوقی ریاست جمهوری و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ورشو لهستان حضور فعالی داشت.

وی با تاکید بر اینکه باید تلاش شود هیات مذاکره کننده قوی، خاص تغییرات آب و هوا توانمند سازی شود تا منافع کشور ها حفظ شود، افزود: هنوز فاصله قابل توجهی برای داشتن هیات ایرانی توانمند در همه ابعاد علیرغم کارهای خوبی که صورت گرفته است داریم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به حضور خود در آکادمی دیپلمات های اروپایی،‌ گفت: در این دیدار بر ترویج دیپلماسی صلح در جهان و جلوگیری از بسیاری از مخاطرات با ترویج این تفکر تاکید شد.

وی در ادامه به دیدار با وزیر محیط زیست لهستان و رییس نوزدهین اجلاس اعضای کنوانسیون تغییرات آب و هوا در سفر کاری خود به ورشو اشاره کرد و گفت: در این ملاقات پیرامون مسائل دوجانبه که در گذشته فعالیت های خوبی بین این دو کشور انجام شده است،‌ بحث و بررسی شد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه صندوق ملی محیط زیست ایران بر اساس الگوی و تدبیر صندوق کشور لهستان راه اندازی می شود، گفت: در این خصوص با طرف لهستانی مذاکراتی انجام شد.

همچنین در این دیدار پیشنهاد شد دوره آموزشی برای روسای پارک های ملی ایران در کشور لهستان برگزار شود.

وی ادامه داد: در سخنرانی افتتاحیه نوزدهمین اجلاس تغییرات آب و هوا در مورد مواضع کشور ایران و آسیب های که کشور از منظر آلودگی هوا دیده است، صحبت شد.

رییس هیات مذاکر کننده در نوزدهمین اجلاس کنوانسیون تغییرات آب و هوا در ادامه به نشست مشترک هیات ایرانی با رییس برنامه محیط زیست سازمان ملل اشاره کرد و گفت: در این دیدار بر ادامه همکاری ها،‌ انجام پروژه های مشترک،‌ تسریع در راه اندازی صندوق منطقه ای گرد و غبار، همکاری در تدوین سومین گزارش ملی وضعیت محیط زیست ایران تاکید شد.

معاون رییس جمهور با اشاره به اینکه جلسات کاری هیات ایرانی کاملا فشرده، فرابخشی و اختصاص به سازمان حفاظت محیط زیست نداشت، اظهار داشت: در حاشیه این اجلاس در ضیافتی که با حضور رییس جمهور لهستان برپا شد، سلام رییس جمهور لهستان به دکتر روحانی ابلاغ و از تحولات ایران ابراز امیدواری شد.

همچنین در دیدار با وزیر محیط زیست قطر،‌ مواضع مشترک به ویژه در زمینه گاز طبیعی مذاکراتی انجام شد.

معصومه ابتکار در ادامه به جلسات کاری خود با مقامات مختلف کشور لهستان اشاره کرد و گفت: دیداری با وزیر امور خارجه،‌ رییس اتاق بازرگانی،‌ نمایندگان مجلس،‌ رییس مرکز مطالعات شرق شناسی در مورد مسائل بین المللی و دوجانبه بحث های مفصلی انجام شد.

معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بان کی مون دبیر کل سازمان ملل دیدار کرد و در این ملاقات دکتر ابتکار از انتظارات کشور ایران،‌ همکاری و نقش آن در بهبود مناسبات زیست محیطی سخن گفت.

وی همچنین از تاسیس دبیرخانه مشترک بین المللی بین برنامه محیط زیست سازمان ملل و برنامه انسان و کره مسکون در دیدار با دبیر کل سازمان ملل خبر داد.

معصومه ابتکار از افزایش همکاری با کشور ژاپن در دیدار با وزیر محیط زیست ژاپن خبر داد و گفت: بزودی تفاهم نامه ای برای مدیریت تالاب انزلی با جایکا امضا می شود.

همچنین وی از ادامه همکاری های سازمان حفاظت محیط زیست برای مدیریت تالاب دریاچه ارومیه، گرد و غبار و آلودگی هوا نیز خبر داد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست از دیدار هیات ایرانی با کریستنا فیگورس رییس کنوانسیون تغییرات آب و هوا نیز خبر داد و گفت: در این دیدار بر افزایش بهره مندی ایران از کنوانسیون،‌ ایجاد مرکزی در منطقه برای خشکسالی و مدیریت تالاب ها تاکید شد.

معصومه ابتکار در این سفر از دیدار با وزیر نفت در سالن ترانزیت کشور استانبول اشاره کرد و گفت در این دیدار پیرامون سیاست های وزارت نفت در زمینه ارتقای استاندار سوخت و بنزین یور ۴ بحث شد که امیدواریم معضلات آلودگی هوا برطرف شود.

همچنین هیات ایرانی مذاکرات دوجانبه ای در سطح معاون وزرای کشور عراق، سوریه و کشور لهستان داشتند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در حاشیه این اجلاس نشست اضطراری در مورد آلودگی هوای اهواز داشت.

معصومه ابتکار با بیان اینکه دستگاه های پایش علت این پدیده را نشان نمی دهد،‌ گفت: بررسی هایی که انجام شده است نشان می دهد این پدیده در اثر آلاینده اوزن و ترکیبات گوگردی است ولی بطور قطع علت این پدیده را نمی توان گفت.

وی با اعلام اینکه دستگاه های سنجش آلاینده های خاص به اهواز ارسال شده است،‌ افزود: منشاء آلودگی هر چه سریعتر در حال بررسی است و ممکن است این پدیده ناشی از آلاینده های دیگر باشد.

به گفته وی، بر اساس بررسی های متعددی که توسط کارشناسان و محققان صاحب نظر در این خصوص انجام شده به احتمال زیاد افزایش آلاینده اوزون و گوگرد عامل بیماری های تنفسی پیش آمده در شهر اهواز است، چرا که تنها این آلاینده ها می توانند موجب بروز ناگهانی بیماری های تنفسی و یا تشدید حملات آسمی شوند.

وی تصریح کرد: البته هنوز به طور قطع نمی توان علت بروز و افزایش بیماری های تنفسی در شهر اهواز را عنوان کرد اما امروز دستگاه های سنجش میزان آلاینده ها به این استان ارسال شده و امیدواریم که با اندازه گیری آلاینده‌ها توسط این دستگاه ها بتوان علت دقیق ماجرا را پیدا کرد.

وی در پاسخ به اینکه اگر سازمان حفاظت محیط زیست چنین امکانی را پیش از این هم داشته چرا در هنگام بروز این مشکل از این دستگاه ها استفاده نکرده است گفت: اولا تعداد این دستگاه ها محدود است در ثانی این دستگاه ها در هشت سال گذشته تقریبا از کار افتاده بودند و کسی به درستی از آنها استفاده نمی کرد.

وی با اشاره به اینکه در سفری که حدود ۲ هفته پیش به استان خوزستان داشتم شبکه ای از دستگاه های سنجش آلودگی هوا شامل ۱۵ ایستگاه در کل استان و ۴ ایستگاه در شهر اهواز راه اندازی شد.

وی تصریح کرد: آنچه که اندازه گیری ها نشان می دهد افزایش گازها در این مدت در اهواز رخ نداده است. بنابراین یا دستگاه ها مشکل دارند و یا این که آلاینده ناشناخته دیگری عامل بروز بیماری است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: مذاکرات گوناگونی با مسئولان کشورهای مختلف در منطقه برای کاهش میزان گرد و غبار انجام شد و همچنین از سازمان های بین المللی نیز قول های مساعدی برای رسیدگی به وضعیت آلودگی شهر اهواز و چهار شهر غربی کشور که تحت تاثیر شدید ریزگردها هستند انجام شد و قول های مساعدی برای رفع این معضل داده شد.

ابتکار در بخش دیگری از سخنان خود به نشستی که در استانبول با وزیر نفت این کشور در خصوص ارتقاء استاندارد سوخت به سوخت یورو ۴ داشت اشاره کرد و افزود: در این نشست وزیر نفت قول داد با وجود تمام محدودیتی هایی که در وزارت نفت وجود دارد و علی رغم تحریم ها که نقش عمده ای در نرسیدن به استاندارد یورو ۴ داشته اند اقدامات لازم برای ارتقاء استانداردها را در اولین فرصت فراهم کنم.

وی در پاسخ به این سوال که پیش بینی می کنید که تا پایان سال جاری خودروسازان خودرو با استاندارد یورو ۴ تولید کنند گفت: انتظار داریم که خودروسازان به تعهدات خود در این زمینه عمل کنند اما فراموش نکنید که ۱۰۰ روز از آغاز کار اینجانب گذشته و به محض فراهم شدن مقدمات کار فشارهای لازم برای اجرای تعهدات بر خودروسازان وارد خواهد شد.

ابتکار در پاسخ به این که چرا مانع از شماره گذاری تعداد زیادی خودرو در روز نمی شوید گفت: در حال حاضر ساز و کار لازم برای این موضوع در دست بررسی است و در حال حاضر نیز تا حدودی این موضوع کنترل شده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به اینکه به اعتقاد شما سهم سوخت و یا خودرو در آلودگی هوا بیشتر است، گفت: بسته به شرایط و نوع خودرو گاهی سوخت غیراستاندارد و در برخی مواقع خودرو غیراستاندارد نقش عمده ای در افزایش آلاینده های هوا دارد.

معصومه ابتکار تحریم ها را در کنار عوامل دیگر یکی دیگر از مشکلات عدم دستیابی وزارت نفت و وزارت صنعت و معدن به سوخت و خودرو استاندارد معرفی کرد و افزود: در نشست تغییرات آب و هوا از سران کشورها و سازمان ملل خواستیم که این تحریم‌های غیرقانونی را لغو کنند چرا که نقش عمده ای در تغییرات آب و هوایی دارد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به این که بنزین یورو ۴ و گاز طبیعی بهترین نوع سوختی هستند که می توان از آن استفاده کرد یادآور شد: سازمان بهداشت جهانی در گزارش اخیر خود اعلام کرده است گازوئیل در بهترین شرایط باز هم ذرات دوده ای تولید می کند که می تواند سرطان زا باشد در حالی که این شرایط برای بنزین یورو ۴ و گاز طبیعی صدق نمی کند.

وی درخصوص موضع سازمان حفاظت محیط زیست در رابطه با طرح زوج و فرد سراسری خودروها تاکید کرد: این سازمان به هیچ عنوان با دائمی شدن این طرح موافق نبود اما اگر سازمان هواشناسی به دستگاه هایی مجهز شود که بتواند پیش بینی های دقیق تری ارائه دهد می توان از یکی دو روز پیش انباشت آلاینده ها و چند روز پس از آن این طرح را اجرا کرد.

0
0
  

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>