تاکید دکتر روحانی بر تامین حق آبه تالاب هامون در دیدار رئیس جمهور افغانستان

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: معصومه ابتکار، رییس سازمان محیط زیست در صفحه فیس بوک خود از وعده حامد کرزای، رییس جمهور افغانستان برای تامین حق آبه تالاب هامون در جریان سفر به کشورمان و ملاقات با دکتر روحانی خبر داد.

متن یادداشت خانم ابتکار به این شرح است:

“یکی از موضوعات مهم مورد بحث در جلسات بلند پایه امروز آقای کرزی در تهران تامین حق آبه تالاب بین المللی هامون و احیای هیرمند بود. این موضوع مورد توجه آقای رییس جمهور قرار داشت و احیای هیرمند و تامین حق آبه تالاب هامون از طرف آقای کرزای نیز مورد تایید قرار گرفت. امیدوارم شاهد بازگشت آب و احیای هامون باشیم.”


در دوره طالبان مسیر رود هیرمند به روی ایران بسته شد. پس از سقوط طالبان با وجود تغییر حکومت در افغانستان هیرمند همچنان بسته نگه داشته شده و این در حالی است که منطقه سیستان ایران برای چندین سال متوالی با کمبود شدید منابع آب و وضعیت خشکسالی روبه رو است.

طی مذاکراتی که در طی سال های اخیر بین مقامات دو کشور صورت گرفته، دولت ایران خواستار اجرای دوباره قرارداد سال ۱۳۵۱ است که به درستی از سوی مقامات کشور افغانستان اجرا نمی شود و عملا دولت ایران حتی به حقوق مندرج در این معاهده نیز دست نمی یابد، درحالی که حجم آب پشت سد کجکی (سدی که روی رود هیرمند در افغانستان بسته شده) حدود ۱/۵ تا ۲/۵ میلیارد مترمکعب تخمین زده می شود.

+8
0
  

3 دیدگاه

 1. احمد می‌گوید:

  فکرنکنم یه قطره آب هم از مرز ایران رد بشه
  من یکی چشمم آب نمیخوره از افغانستان

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 0

 2. امیر (3) می‌گوید:

  این موضوع باید با جدیت و تا رسیدن به نتیجه مطلوب دنبال شود.

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>