وزیر نیرو: باید حقایق دریاچه ارومیه را به مردم بگوییم

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: وزیر نیرو با بیان اینکه در مورد دریاچه ارومیه باید حقایق را به مردم بگوییم و توقع بی مورد ایجاد نکنیم گفت: هرگونه شعار و وعده تبلیغاتی و سیاسی که به دور از حقیقت باشد، خیانت به دریاچه ارومیه و مردم است.

به گزارش مهر، حمید چیت چیان در دیدار با نمایندگان مردم استان آذربایجان شرقی در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ما به ۱۰ تا ۱۵ سال زمان نیاز داریم تا بتوانیم دریاچه ارومیه را به وضع سابق برگردانیم و برای نجات دریاچه تمام توانمان را به کار می گیریم اما اگر نتوانیم مدیریت مصرف را در آب کشاورزی اعمال کنیم، دریاچه ارومیه هرگز زنده نخواهد شد.

توسعه بی رویه کشاورزی مهمترین دلیل خشک شدن دریاچه ارومیه

وی مهم ترین علت خشک شدن دریاچه ارومیه را توسعه بی رویه زمین های زیرکشت در چند سال اخیر ذکر کرد و بیان داشت: در اطراف دریاچه ارومیه حدود ۱۵۰ هزار هکتار زمین زیرکشت وجود داشت که پس از مدتی این میزان به ۴۸۰ هزار هکتار رسید. یعنی در منطقه ۳۳۰ هزار هکتار افزایش زمین های زیر کشت را شاهد هستیم.

به گفته چیت چیان، این زمین ها در مجموع سالانه به سه میلیارد و ۱۰۰ میلیون مترمکعب آب نیاز دارند و این میزان دقیقا مقدار آبی است که می تواند دریاچه را احیا کند. در حقیقت ما برای احیای دریاچه ارومیه سالانه به سه میلیارد و ۱۰۰ میلیون مترمکعب آب نیاز داریم.

تغییر اقلیم

وزیر نیرو ادامه داد: یکی دیگر از مواردی که موجب خشکی دریاچه ارومیه شده تغییر اقلیم است که در کل جهان و از جمله در کشور ما و در ارومیه نیز اتفاق افتاده است به گونه ای که با افزایش یک تا دو درجه ای دمای هوا، میزان تبخیر آب دریاچه افزایش یافته و از سوی دیگر حجم بارش های سالانه کم و مصارف آب شهری و روستایی اضافه شده است.

انتقال از سایر حوزه ها

وی تاکید کرد: ما برای نجات دریاچه ارومیه آنچه از دستمان برمی آید، انجام می دهیم که بخشی از اقدام ها شامل فراهم کردن مقدمات انتقال آب از رودخانه هایی همچون ارس و … به دریاچه ارومیه است و در این راستا از مشاوره کارشناسان داخلی و خارجیی مانند کارشناسان فرانسوی و چینی سود بردیم.

چیت چیان خاطرنشان کرد: در بحث انتقال آب به دریاچه ارومیه موضوع محیط زیست بسیار حایز اهمیت است و نباید نجات دریاچه ارومیه، موجب بروز پیامدهای بدتری در  محیط زیست شود.

تغییر در الگوی کشت

وزیر نیرو در ادامه به نقش جهاد کشاورزی به عنوان یک سازمان موثر در این راه اشاره کرد و افزود: جهاد کشاورزی موظف است با آموزش کشاورزان و آگاه سازی آنان برای تغییر در الگوی کشت، ضمن بالا بردن بازده کشاورزی و کاهش مصرف آب در این بخش،‌ مازاد آب باقیمانده را به دریاچه ارومیه هدایت کند.

چیت چیان با بیان اینکه در دیدار با ریاست جمهوری از دکتر روحانی درخواست کرده است تا فرد مشخصی به عنوان مدیر پیگیری برای احیای دریاچه ارومیه مشخص شود گفت: هم اکنون کارها با یک سازماندهی منسجم به سرعت در حال انجام است.

وزیر نیرو یادآور شد: نجات دریاچه ارومیه نیازمند همت ملی و همه جانبه مردم، نمایندگان و دولت است تا بتوان دریاچه را از این بحران خطرناک رهایی بخشید.

+101
0
  

9 دیدگاه

 1. دوست دار طبیعت می‌گوید:

  بنظر بنده تنها راه نجات دریاچه ارومیه ، اگر بخواهیم به محیط زیست و کشاورزی هم آسیبی وارد نشود آبیاری قطره ای میباشد.
  اما با توجه به هزینه بالای آن همه کشاورزان قادر به استفاده از این روش نمیباشند
  پس دولت باید آستین همت بالا زده و بودجه مناسبی را به این کار اختصاص دهد و کلیه زمینهای کشاورزی را به سیستم آبیاری قطره ای مجهز کند

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 1

 2. پروین می‌گوید:

  در کشور ایران صدها متخصص و صاحب نظر داریم در تمام کشورهای دنیا هم دچار تغییر اقلیم شده اند و با برخورهای متخصصانه دارند این بحران را پشت سر میگذارند چرا در کشور ما اینچنین افت زده شده ایم مگر ما متخصص اهل فن کم داریم که دچار این بلایا میشویم. این خرابکاریها مگر قابل پیش بینی نبود ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  چرا از اول کاری کردید که دچار این بحران شدید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ توسعه به چه قیمتی برایمان تمام میشود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  اینگونه توسعه های نسنجیده بهایش برای ملت ایران خیلی گران تمام خواهد شد. محیط زیست رگ حیاتی ایران است.نجاتش بدهید.
  از محیط زیست کاری را بخواهید که در توانش باشد نه کاری که خفه و نابودش کند. برید ببینید کشور ایران کشور چها فصله وفور نعمته . ما هم کفران نعمت میکنیم چرا باید اینهمه دور ریز نان یا دورریز میوه و سبزیجات داشته باشیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  چرا در بعضی جاها اینقدر دورریز غذا وجود دارد. در بعضی دیگر حتی به سختی با کمبود زندگی میکنند.
  بهینه زندگی کردن را بیاموزیم تا دچار کفران نعمت نشویم. نیاکانمان قدر اب و خاک را بهتر میدانستند انقدر به نعمتهای خدا احترام میگذاشتند که وقتی خرده نانی بر زمین می افتاد بر میداشتند و میبوسیدند و کناری میگذاشتند تا پرنده ای یاحیوانی ان را بخورد.
  اگر به طبیعت و داده های خدا احترام نگذاریم و درست استفاده نکنیم طبیعت انتقام سختی از ما خواهد گرفت.
  نیاکانمان قدر اب را بیشتر میدانستند که وقتی لیوانی اب می خوردند بقیه لیوان را پای گلی یا درختی میریختند و هدر نمی دادند
  میلیونها سال این دریاچه پا برجا بود این نسل نابودش کرد.

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 1

 3. بهرام می‌گوید:

  اینم از عواقب خودکفایی گندم…
  واقعا تا کی باید چوب بی کفایتیه مسولان رو بخوریم, اونایی که موقع خودکفایی گندم چپ و راست جشن میگرفتن, الان کجان؟ آخه به چه قیمت؟
  بعضی چیزا ضررش از سودش بیشتره, مثل کشت دوباره برنج در شمال که باید با مصرف سرسام آور کود و سم به ثمر برسه .واقعا به چه قیمت!!!!!!!!!؟

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

 4. سعید علیزاده می‌گوید:

  سلام آقا بهرام
  کاش تو گندم خودکفایی حداقل بدست می اوردیم؟؟
  ولی
  خود کفایی در گندم؟؟؟
  فکر کنم همین امسال گندم به کشور وارد کردیم. خودکفایی کجا بود. اون آمار مال خیلی وقت پیش بود.

  آقای وزیر متاسفانه به احداث سدهای بیش از حد اشاره نکردند؟؟؟؟
  به احداث پل رو دریاچه. پل که چه عرض کنم آوردن کل دریاچه رو با شن و خاک پرکردند. فقط یه دومتر پل زدند و گفتند پل زدیم. کارشناسان میگن همین قطع ارتباط بین دو طرف دریاچه یکی از دلایل تبخیر بیش از حد دریاچه بوده است؟ فکر کنم بیشتر از اون دو درجه افزایش دمایی که جناب آقای وزیر اشاره کردند بهش.

  همین سد زنی بیش از حد باعث افزایش تغییر در کشت تو خیلی از مناطق شد. کشت های دیمی تبدیل به کشت آبی شد. اینم آخر و عاقبتش بعدش میان میگن که باید روش آبیاری اصلاح بشه؟؟؟؟؟ از کجا؟؟؟ با کدام بودجه و منبعی که دست جهاد کشاورزی دادین؟ با کدام متخصصین ؟؟؟

  آب رود ارس هم فکر نکنم به این زودی ها برسه.

  خدا خودش به داد دریاچه ارومیه و صدها تالاب و دریاچه ها مثل ارومیه برسه. ما ها که جز حرف زدن چیزی بلد نیستیم بکنیم.

  نمایندگان ارومیه میان تو مجلس خواستار بودجه میشن و بعدش نمایندگان دیگر شهرها اعتراض میکنند.
  همانطور که رییس مجلس آقای لاریجانی گفتند این یک مسله ملی است و باید بهش به عنوان مسئله ملی نگاه کرد.
  ولی به کی میگی؟؟؟
  میگن بعد از خشک شدن میایم قیر میریزیم روی دریاچه تا باد نمک ها رو این ور و اون ور نبره.

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 5. میلاد می‌گوید:

  امروز در خبر دیگری بود که در این سایت نظرم رو راجع به افزایش جمعیت گفتم. حالا میبینم در این مورد هم صدق میکنه.
  وقتی جمعیت رو به گسترش بیشتر و بیشتر آب میخوان مجبور میشن تعداد بیشماری سد بسازن یا هر چی زمین مونده ببرن زیر کشت…
  در حالی که منابع رو با کاهشن و جمعیت رو به افزایش!
  بی کفایتی مسئولان که جای خود داره و روند رو سریع تر هم میکنه. هر کاری بکنن به اندازه ی کنترل جمعیت در کم کردن فشار بر اکوسیستم نقش نداره.
  مردم ایران در اسراف منابع هم که رکورد دارن و کلا عادت رایجی هست، حرف از کنترل جمعیت هم که تابوست….

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 6. مهدی عاشق حیات وحش می‌گوید:

  یه طوری داغونش کردید که حالا حالاها کسی نمیتونه احیاش کنه واقعا شرم اوره همه محیط زیستمونو دارن بخاطر منافعشون نابود میکنن واقعا تاسف اوره

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 7. ایرانی می‌گوید:

  اونهایی که در طبل نا امیدی میزنند در خوش بینانه‌ترین حالت شناختی‌ از عواقب سیاسی، اقتصادی و اجتماعی این فاجعه که به دست دولتمردان طی ۱۵ سال اخیر به وجود آمده ندارند.
  با شناختی‌ که از این تیپ افراد در شبکه‌های اجتماعی دارم بیشترشان با هزینه کردن دولت در این منطقه از کشور مشکل دارند و فقط به فکر منطقه خودشان و تلمبه کردن منابع ملی‌ در منطقه خودشان به قیمت نابودی غنی‌ترین ترین مناطق کشور همچون خوزستان و آذربایجان هستند.
  اگر این منطقه جزوی از این کشور است باید فاجعه‌ای که به دست دولت و جلوی چشم دولت طی ۱۵ سال و به صورت تدریجی‌ به وجود آمده به دست دولت و با صرف هر هزینه‌ای که لازم هست بدون اتلاف وقت و سرگرم کردن مردم منطقه سر و سامان پیدا کنه

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>