دبیر ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه: دریاچه از نظر زمین شناسان مرده است

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: دبیر ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه از ارائه نسخه درمان علمی این دریاچه تا اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ به رئیس‌جمهور خبر داد و گفت: آقای روحانی اعلام کرده‌اند برای احیای دریاچه ارومیه هر چقدر هزینه کنید تامین خواهم کرد.

به گزارش فارس، عیسی کلانتری صبح امروز در نشست ستاد کارگروه احیای دریاچه ارومیه که با حضور استانداران، آذربایجان شرقی و غربی برگزار شد، اظهار کرد: تا آنجایی که رئیس جمهوری قول داده بودند نخستین مصوبه دولت یازدهم در رابطه با احیا دریاچه ارومیه است.

وی افزود: در نشستی که با رئیس‌جمهوری در این رابطه داشتیم، عنوان کردیم که هزینه‌های معین شده کافی نخواهد بود و فراتر از این هزینه‌ها برای احیای دریاچه لازم است که از سوی رئیس‌جمهوری با پاسخ “هرچقدر هزینه کنید تامین خواهم کرد و این هزینه‌ها در مقابل جایگاه آذربایجان، هیچ ارزشی ندارد”روبه‌رو شدم.

دریاچه از نظر زمین شناسان مرده است!

وی خاطر نشان کرد: امروز باید طبق دستور رئیس جمهور دریاچه به هر قیمتی و به هر هزینه‌ای و در حداقل زمان ممکن باید احیا شود، گرچه زمین شناسان دریاچه ارومیه را مرده تلقی می‌کنند.

کلانتری ادامه داد: امروزه کارهای فنی در هر جای دنیا حتی در داخل کشور نیز قابلیت اجرایی دارد منتهی هزینه‌اش باید تامین شود.

کلانتری در خصوص تعیین مرکز دبیرخانه ستاد کارگروه احیای دریاچه ارومیه، اضافه کرد: با یک سری صاحب نظران به این نتیجه رسیدیم که دبیرخانه علمی احیا دریاچه ارومیه به لحاظ داشتن توان علمی بالا و برخورداری از ارتباطات گسترده بین دانشگاه های دنیا، باید بر عهده دانشگاه صنعتی شریف باشد.

وی تصریح کرد: باید با همکاری دانشگاه تبریز و ارومیه و اساتید دانشگاه تهران و امیرکبیر و برخی صاحب نظران با مسئولیت مهندس کشاورز و دکتر تجریش این کار را آغاز کنیم تا دولت بداند چه کاری باید برای نجات دریاچه ارومیه انجام بدهد.

وی گفت: کارمان را از دو ماه پیش آغاز کرده ایم و دبیرخانه علمی این طرح به دانشگاه صنعتی شریف تهران واگذار شده تا گزارشی از وضعیت دریاچه و نسخه درمان آن را تا اردیبهشت ماه ۹۳ به رئیس جمهوری ارایه کنیم.

بود و نبود دریاچه ارومیه به معنای بود و نبود آذربایجان است

دبیر ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه  گفت: بود و نبود دریاچه ارومیه در شمال غرب کشور در واقع به معنای بود و نبود منطقه آذربایجان است.

کلانتری با بیان اینکه امروز دیگر جای آزمون و خطا نیست، ادامه داد: اگر بخواهیم دست به کارهای اجرایی بزنیم باید بالای ۹۹ درصد مطمئن شویم و کار درستی انجام دهیم تا در آینده مورد تمسخر آیندگان قرار نگیریم.

دبیر ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه  با تاکید بر اینکه کارهای بزرگ را نباید با عجله انجام داد، تصریح کرد: انجام کارهای بزرگ بدون مطالعه و با عجله پیامدهای ناگواری را درپی خواهد داشت.

وی همچنین با تاکید بر اهمیت نقش مردم در احیا دریاچه ارومیه، بیان کرد: در بخش عمده ای از پروژه مردم باید حضور داشته باشند تا طرح به نتیجه برسد.

دبیر ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه در مورد مهم‌ترین عوامل خشکی این دریاچه نیز گفت: برداشت بی رویه از حقابه دریاچه در استان های همجوار، ایجاد سدها، حفر چاه های غیر مجاز، خالی شدن آبخوان های زیرزمینی، تغییر اقلیم و بستن رودها مهمترین عوامل ایجاد بحران فعلی دریاچه ارومیه هستند.

+20
0
  

17 دیدگاه

 1. مجتبی می‌گوید:

  خدا پدر مادرتو ببیامرزه روحانی جان / روحانی مچکریم.

  پر طرفدار Thumb up 28 Thumb down 9

 2. مجید می‌گوید:

  َدریاچه تو دوره ایشون خشک نشد ولی محیط زیست تو دوره ایشون کلا تعطیل بود
  همین صحبتهایی هم که امروزه راجع به محیط زیست میشنویم تو دوره ایشون نبود

  پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 2

 3. امیرحسین می‌گوید:

  یک سوال کی کشتش؟

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 0

 4. مهسا می‌گوید:

  امیدواریم همه به وعده هاشون عمل کنند و محیط زیست و حیات وحشمونو از نابودی نجات دهند.

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 0

 5. دوستدار محیط زیست و حیات وحش ایران می‌گوید:

  آخر این بچه معناست که در یک دوره ای مسولین اجرایی طرح هایی را باجرا در میاورند که سالها با صرف هزینه گزاف نیز نمیتوانند آنرا جبران کنند
  پس اینهمه سازمان و مجلس که میبایست بازدارنده این طرحها باشند آن زمان چکار میکردند ؟
  یعنی هر شخصی بر مسند اجرایی نشست میتواند هر طرحی را اجرا کند ولو آنکه اثرات مخرب آن قابل جبران نباشد بعد هم برود و تمام !!
  بنظر من در مورد مواردی مانند دریاچه ارومیه سازمان ها و وزارتخانه های زیادی باید پاسخگو باشند و اگر اهمال گری آنها محرز گردد باید مجازات گردند .

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 6. فرهاد می‌گوید:

  محیط زیست وقتی میمیره که نیروهایی که دارند در اداره کل یک استان خدمت می کنند میمیرند،یک کارمند کی میمیره زمانی که با جان و دل داره کار میکنه اما گیر یکسری مدیر نالایق از خدابی خبر میفته که فکر اون مدیر فقط رسیدن به منافع شخصی ، غرض ورزی های غیر منطقی ، حق خوریها ، بیت المال خوری و نامردی است.
  دنبال پرتقال فروش نباشید دنبال این باشید که کسانی را در راس مدیریت استانها قرار دهید که فکر و برنامه هاشون محیط زیستی باشد .
  شما از مشکلاتی که در استانها به دست مدیران نالایق بوجود آمده است را دقت نمایید، توهین و تحقیر نیروی زیر دست، اهانت به قومیت های استان، آلودگی ناشی از گرد و غبار سنگ شکن ها، عدم نظارت یا نظارت نادرست بر فعالیت صنایع در پیرامون شهر زندگی را برای این شهر زیبا به جهنم تبدیل کرده است یا مشکلاتی که هر روز از قطع درخت، شکار پلنگ به فجیع ترین شکل ممکن و … اتفاق می افتد، همه و همه ناشی از مدیریت نادرست یک مدیری بر محیط زیست یک استان است.
  تا این قبیل مدیران باشند و به این کاراشون ادامه بدن محیط زیستی هم نخواهد بود.
  مدیر مسئول عزیز و دوس داشتنی اسم استان را خواهشا سانسور نکن؟

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

  • زهره می‌گوید:

   متاسفانه در دولت قبل اساس گزینش مدیران تخصص نبود (صرفا پایبند بودن به یک حزب خاص سیاسی بود) و این همه فجایع زیست محیطی حاکی از آن است که علاوه بر تخصص مدیران مسوول تعهد شغلی نیز نداشته اند. تخصص در کنار تعهد همان مفهوم شایسته سالاری است که ریاست محترم جمهوری دکتر روحانی عزیز بر آن تاکید دارند.
   بسیاری از اساتید دانشگاهها طی ۱۰ سال گذشته فجایع زیست محیطی را که اکنون کشور با آن دست به گریبان است پیش بینی کرده بودند اما افسوس که صدایشان را جز دانشجویانشان نمی شنیدند.
   البته منظور از تخصص لزوما داشتن عنوان مدرک دکترا نیست. گاه یک کارشناس لیسانسیه می تواند از یک دارنده مدرک دکترا بدلیل تجربه طولانی مدت کارآمدتر باشد.
   گزینش افراد بسیار حساس است. علوم مدرن زیست محیطی در کنار تجربه افراد محلی بسیار کارساز است.

   پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 7. ایرانی می‌گوید:

  اونهایی که در طبل نا امیدی میزنند در خوش بینانه‌ترین حالت شناختی‌ از عواقب سیاسی، اقتصادی و اجتماعی این فاجعه که به دست دولتمردان طی ۱۵ سال اخیر به وجود آمده ندارند.
  با شناختی‌ که از این تیپ افراد در شبکه‌های اجتماعی دارم بیشترشان با هزینه کردن دولت در این منطقه از کشور مشکل دارند و فقط به فکر منطقه خودشان و تلمبه کردن منابع ملی‌ در منطقه خودشان به قیمت نابودی غنی‌ترین ترین مناطق کشور همچون خوزستان و آذربایجان هستند.
  اگر این منطقه جزوی از این کشور است باید فاجعه‌ای که به دست دولت و جلوی چشم دولت طی ۱۵ سال و به صورت تدریجی‌ به وجود آمده به دست دولت و با صرف هر هزینه‌ای که لازم هست بدون اتلاف وقت و سرگرم کردن مردم منطقه سر و سامان پیدا کنه

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 1

 8. شاهین می‌گوید:

  درود به جناب آقای دکتر روحانی که پی گیر این قضیه هستند. امیدوارم در زمینه همه مشکلات زیست محیطی کشور هم همینطور قاطع دستور بدهند. این نوع تصمیم گیری باعث نشاط جامعه و از بین رفتن یاس و ناامیدی است. ما به عقلانیت آقای روحانی اعتماد داریم و البته انتظار. از آقای دکتر کلانتری هم باید تشکر کرد که کار رو کاملاً علمی و با همکاری دانشگاههای معتبر کشور به ویژه صنعتی شریف دنبال می کنن. امیدواریم هر چه زودتر ارومیه جان تازه ای بگیرد.

  داغ Thumb up 4 Thumb down 2

 9. مهدی عاشق حیات وحش می‌گوید:

  بازم به غیرت آقای روحانی به فکر محیط زیست هستش
  قبلیا که کاری جز نگاه و بی خیالی انجام ندادن
  امیدوارم دریاچه دوباره احیا بشه

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 10. محمود می‌گوید:

  با اینکه به دولت آقای روحانی امیدوار بودم ولی یکی از بدترین حرفها و شعارهایی که دادند شعار خودکفایی گندم بود.اگر خدای نکرده این شعار عملی بشه فاتحه ی منابع آب زیرزمینیمون رو باید بخونیم.آقای احمدی نژاد با این شعار بسیاری از سفره های آب زیرزمینی رو نابود کرد امیدوارم آقای روحانی به خاطر شعارهای سیاسی و پوپولیستی توی این چاله نیفته!

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 11. کارمند کشت و صنعت مغان می‌گوید:

  زمانی که دکتر کلانتری مدیر عامل شرکت کشت و صنعت بودند هر هکتار ۱۲ تا ۱۴ تن گندم برداشت میکردیم بعد از ایشان به ۲ تن افت کرده ایشان یک شخص باتجربه و تحصیل کرده در این امور هستند و با توجه به دیدگاهها و مدیریت ایشان حتما دریاچه ارومیه که به دو قسمت تقسیم شده و عدم گردش آب در بین دو قسمت باعٍث راکد شدن و تبخیر بیش از حد شده حتما با کفایت و لیاقت مدیریت ایشان احیا خواهد شد

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

  • بهزاد می‌گوید:

   دوقسمت شدن دریاچه به خاطر احداث میانگذری است که به نام برادر ایشان است. امیدوارم درباره این میانگذر تجدیدنظر شود.

   موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 12. میلاد می‌گوید:

  متاسانه دریاچه ی ارومیه که یکی از بزرگترین منبع درامد اهل آذربایجان بود و از همه مهمتر نشان برتر آذربایجان نیز بود با زیبایی ک داشت می توانست سالیانه میلیون ها گردشگر از سراسر دنیا بخاطر خواص درمانیش و زیبایش به اذربایجان بیاره،و خیلی از حرف ها ک نمیشه گفت،بخاطر بی مسئولیتی مقام های بالاوکینه ی دیرین ک با اذربایجان دارن میخان اذربایجانو با دریاچش از بین ببرند من از اقای روحانی بسیار متشکرم ک فردی بسیار لایق و شایسته ی این مقامند،امید وارم تا احیا کامل دریاچه یک لحظه هم صبر نکنند.

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>