مراسم روز جهانی تالاب‌ها با معرفی قهرمانان تالاب‌ها در تبریز برگزار شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: به نقل از سبزپرس، برنامه روز جهانی تالاب‌ها (دوم فوریه- ۱۳ بهمن) که برای اولین بار در ایران به مدت یک هفته و توسط سازمان‌های مردم‌نهاد برگزار شدند، صبح امروز در تالار اندیشه مجموعه «ایل گولی» شهرداری تبریز با معرفی قهرمانان تالاب‌ها برگزار شد.

این برنامه، اختتامیه یک هفته برنامه‌های تالابی در ۹ استان کشور بود که ۱۳ سازمان مردم‌نهاد در طول یک هفته اجرا کرده بودند.

این برنامه با حضور جبارزاده استاندار آذربایجان شرقی، «عیسی کلانتری» دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه، احمدعلی کیخا معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست و فاطمه امانی مشاور رئیس سازمان محیط زیست برگزار شد.

تراز آبی ارومیه چهار متر پایین تر از تراز اکولوژیک

«حمید قاسمی» مدیرکل آذربایجان شرقی در این برنامه به ارائه گزارشی از وضعیت محیط طبیعی استان آذربایجان شرقی با تکیه بر وضعیت تالاب ارومیه پرداخت و گفت: دریاچه ارومیه از سال ۱۳۴۹ حفاظت شده و در سال ۱۳۵۴ به عنوان پارک ملی، ذخیره گاه زیستکره و یکی از تالاب های فهرست رامسر شناخته شده است. در حال حاضر در این تالاب ۳۱۴ گونه مهره دار شناسایی شده که ۲۱۵ گونه پرنده، شش گونه دوزیست، ۳۳ گونه خزنده و ۳۴ گونه پستاندار از مهره داران این تالاب ارزشمند هستند.

او با بیان اینکه حوضه آبریز دریاچه ارومیه در سه استان آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و کردستان گسترده است گفت: با خشک شدن دریاچه ۲۲۵۰ کیلومتر مربع از اراضی آذربایجان شرقی، ۷۵۰ کیلومتر مربع از اراضی استان آذرباجان غربی تحت تاثیر پس روی آب قرار خواهند گرفت.

قاسمی گفت: در بهن ۱۳۹۲ تراز آبی دریاچه ۱۲۷۰٫۵۵ ثبت شده که بیش از چهار متر از تراز اکولوژیک دریاچه پایین تر است.

او عدم رعایت حقابه، توسعه کشاورزی بدون رعایت اصول محیط زیستی، احداث برخی سازه‌های آبی، عدم تعادل آبی و عدم تعادل دام و مرتع را از دلایل خشک شدن دریاچه ارومیه برشمرد.

اسماعیل جبارزاده استاندار آذربایجان شرقی نیز در این مراسم با بیان اینکه حفاظت محیط زیست و تالاب ارومیه اولویت اول دولت تدبیر و امید و استانداری است، گفت: تمامی آذری زبان‌ها به محیط زیست و دریاچه ارومیه تعصب دارند. امروز اعلام می کنیم که اگر قرار باشد هر نفر کاسه ای آب داخل دریاچه ارومیه بریزد، مردم آذربایجان اولین افراد هستند.

روی نام رامسر تعصب داشته باشیم

حسین رفیع نماینده سازمان‌های مردم‌نهاد اجرا کننده برنامه هفته تالاب‌ها نیز با بیان اینکه امسال برای نخستین بار برگزار برنامه‌های روز جهانی تالاب‌ها به سازمان‌های مردم‌نهاد واگذار شده گفت: صحبت های اولیه سه ماه پیش انجام شد و با توجه سیاست‌های جدید دولت و سازمان حفاظت محیط زیست برگزاری روز جهانی تالاب‌ها به سازمان‌های مردم‌نهاد واگذار شد.

او ادامه داد: تصمیم بر این شد تا روز جهانی تالاب‌ها به هفته تالاب‌ها تغییر کند و برنامه‌های نمادین حذف شوند و بیشتر به سوی برنامه‌های کاربردی برویم.

رفیع همچنین درباره یکی از فعالیت‌های سازمان‌های مردمی در هفته تالاب‌ها گفت: یکی از اتفاقاتی که نخستین بار در کشور در حال وقوع است، برگزاری نمایشگاه عکس تالاب‌ها در مجلس شورای اسلامی است که فردا (دوشنبه) در راهرو خانه ملت برگزار می‌شود.

او در پایان سخنانش گفت: کنوانسیون جفاظت از تالاب‌ها نامش ایرانی است. تمام کسانی که روی تالاب کار می‌کنند به رامسر علاقه‌مند هستند با این‌حال ما ایرانی‌ها، در حضورمان در نشست‌های بین المللی عملکرد مناسبی نداشتیم. من خواهش می‌کنم همان تعصبی که دیگران درباره نام رامسر و کنوانسیون دارند، ما هم همان تعصب را درباره نام کنوانسیون و تالاب‌هایمان داشته باشیم.

همچنین احمد علی کیخا معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست با قرائت پیام معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، به ایراد سخنرانی پرداخت.

او گفت: رویکرد سازمان این است که در تمام شهرهایی که تالاب داریم، تا سال آینده، حداقل یک سازمان مردم نهاد تالابی داشته باشیم.

عیسی کلانتری رئیس دبیرخانه کارگروه احیای تالاب ارومیه نیز در این برنامه گفت: اگر سیاست‌هایی که تا چندماه قبل بود در ۲۰ سال آینده ادامه پیدا کند، در این سرزمین نه ایرانی خواهد بود و نه ایرانی. این یک پیش بینی نیست، یک واقعیت است.

او ادامه داد: الان تاحدودی نمی دانیم برای احیای دریاچه ارومیه چه کنیم. هر کسی برای خودش طرحی داشت و هر وزارت‌خانه‌ای برای خود عملیاتی داشت. اینها هماهنگ نبودند و موازی‌کاری‌هایی وجود داشت. چون یک جایی متمرکز نیست و نتایج باید یک جا جمع‌بندی شود. ما در حال این جمع بندی هستیم.

پس از کلانتری، امانی مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در سخنان کوتاهی به انتقاد از عملکرد دولت پیشین در قبال دریاچه ارومیه و فعالان محیط زیست آذربایجان پرداخت.

او گفت: اگر سازمان ملل شعار امسال را تالاب‌ها و کشاورزی، همیارانی برای رشد انتخاب کرده‌ است، خیلی خوشحالم چون تالاب ها ده برابر جنگل‌ها ارزش دارند. از کشاورزان و مسئولان می خواهم که به کنوانسیون رامسر احترام بگذاریم. ما همیشه میراث‌خواران خوبی هستیم نه میراث‌داران خوب. باید این رویه را تغییر دهیم.

معرفی قهرمانان تالاب

در این همایش، قهرمانان تالاب‌های سال ۱۳۹۲ نیز معرفی شدند.

حسینعلی ابراهیمی کارنامی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس و سعید یوسف پور مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری در بخش مدیران لوح قهرمان تالاب‌ها را دریافت کردند.

محمد ابراهیم صحتی ثابت از استان کرمان در بخش پژوهش قهرمان تالاب‌ امسال شد.

در بخش فعالان مردمی نیز محسن معارف پناه از شهرستان نقده استان آذربایجان غربی لوح قهرمان تالاب‌ها را دریافت کرد.

ابراهیمی کارنامی، حین دریافت جایزه با نام بردن از علی اکبر کاظمینی فعال محیط زیست در کازرون از وی تقدیر کرد و جایزه خود را به محیطبانان استان فارس تقدیم کرد.

در این همایش همچنین سازمان‌های مردم‌نهاد با قرائت بیانیه‌ای از مدیران دولتی خواستند تا ضمن احترام به مفاد کنوانسیون حفاظت تالاب‌ها، اقدامات لازم را با کمک سازمان‌های مردمی برای احیای تالاب‌های در معرض خطر، در دستور کار قرار دهند.

برنامه اختتامیه هفته تالاب‌ها توسط سازمان مردمی “همیاران زیست سبز” استان آذربایجان شرقی و با مشارکت سازمان پارک‌های شهرداری تبریز برگزار شد.

دوم فوریه، مصادف با ۱۳ بهمن ماه، سالگرد امضای کنوانسیون حفاظت تالاب‌ها در شهر رامسر است. این کنوانسیون در سال ۱۹۷۱ (۱۳۴۹) به پیشنهاد دولت وقت ایران در شهر رامسر استان مازندران شکل گرفت و امروز ۱۶۸ کشور به عضویت این کنوانسیون درآمده‌اند.

+27
-1
  

13 دیدگاه

 1. مجید می‌گوید:

  تقویت سازمانهای مردم نهاد یکی از بهترین راها برای نجات محیط زیست این مرزوبومه

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 2

  • مهدی : حامی حیات وحش می‌گوید:

   کشور ما در زمینه محیط زیست و حیات وحش بیشتر احتیاج به یک حرکت عملی دارد تا نشست و پیام ووو….

   پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 0

 2. مسعود شکیبا می‌گوید:

  یک ایرانی یعنی مهندس اسکندر فیروز (از موسسان سازمان حفاظت از محیط زیست) با زحمت و تلاش فراوان باعث انعقاد کنوانسیون رامسر شد از ایشان با عنوان پدر تالابها نیز یاد میشه
  حالا ما برای حفاظت از تالابها چه کردیم از خشکی و نابودی تالابها گرفته تا سرازیر کردن انواع الودگیها به سمت تالابها و جالبتر و حتی باز هم جاده سازی در دل تالابها!!!
  ما نه قدر تالابها رو میدونیم نه( این جمله اخر رو با اشک نوشتم چون همچون شخصیتی رو برای خودم ۱هدف و ارزو میدونم) نه حتی قدر مردی که پدر تالابهاست!!
  متاسفم و باز هم متاسفم

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 0

  • مهدی : حامی حیات وحش می‌گوید:

   خدمت دیده بان عزیز محیط زیست و حیات وحش ایران عرض سلام و خسته نباشید دارم.
   لطفا در مورد دو توله خرس باغات رودان اگر خبر جدیدی هست اطلاع رسانی کنید
   قرار بود از تهران گروهی به منطقه رفته و پس از زنده گیری در مورد آینده انان تصمیم گیری نمایند ، خود شما هم فرموده بودید خبرهای تکمیلی متعاقبا اعلام خواهد شد >>> پس چه شد؟ منتظریم..
   با تشکر ویژه از زحمات و تلاش بیوقفه شبانه روزیتان.

   پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 0

   • امین منصوری می‌گوید:

    ای کاش این دو قلاده توله خرس سیاه را زنده گیری نکنند، چون اگر آنها را محبوس کنند بازگشتشان به طبیعت سخت و غیر ممکن میگردد.به نظر من باید این توله خرسها را تا رسیدن به بلوغ در همان باغ نگهداری کنند و محیط زیست تا اون موقع خسارت باغ را پرداخت کند وقتی کمی توله ها بزرگ شدند آنها را در همان زیستگاه خودشون رها کنند.خرس سیاه یکی از گونه های نادر و با ارزش و در حال انقراض میباشد.من چند سال پیش دو قلاده خرس سیاه بالغ بزرگ در مابین مناطق خارو و یخاب در کویر دیدم که متاسفانه دوربین همراهم نبود از اونها تصویربرداری کنم.واقعا حیوانات بسیار جالب و درشت جثه ای هستند.ما باید قدر حیات وحش غنی کشورمونو بدونیم و ازشون محافظت کنیم.اگه شکار کلا پنج سال در ایران ممنوع بشه و فرهنگ سازی درستی صورت بگیره با اطمینان میگویم وضعیت حیات وحشمون به دهه پنجاه برمیگردد.

    پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 0

    • اوهام می‌گوید:

     آقای امین منصوری درود بر شرفتان
     با این حال که خود شکارچی بودید اما به این نکته اشاره کردید که شکار باید ۵ سال در ایران ممنوع شود.
     کاش همه ی افراد شکارچی وجدان محیط زیست و حیات وحش دوستی همچون شما داشتند آن وقت به قول دوستی که گفت: «همه به جای تفنگ، دوربین به دست به حیات وحش میرفتند!»

     پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 0

     • امین منصوری می‌گوید:

      با درود فراوان به اوهام عزیز و دوست داشتنی
      اوهام جان من حدود پنج سالی میشه که در ایران شکار نکرده ام. همین چند روز پیش از شکار در آفریقا برگشتم، با این وضعیت تاسف بار محیط زیست، وظیفه تمام شکارچیانه که تفنگهاشونو غلاف کنن.
      گرچه هر چند سالی هم که شکار را ممنوع کنند، باز شکار غیرمجاز از بین نمیره.
      متاسفانه ما نه تنها در سازمان محیط زیست بلکه در اکثر سازمانهای کشور ضعف مدیریت داریم و برنامه ها کارشناسی شده نیستند.
      محیط زیست برای احیا و افزایش گونه ها باید پنج سال شکار را ممنوع کند و به هیچ احدی مجوز ندهد و در این پنج سال جرایم سنگین و حبس ابد برای متخلفین در نظر بگیرند، تا کمتر کسی جرات تخلف داشته باشد.
      اوهام جان درگیریتو با قوچعلی خواندم. خودتو ناراحت نکن ، نظرات قوچعلی هم خوندم، پسر بدی به نظر نمیاد.
      سلام منو به پدر بزرگت برسون و قدرشو بدون. راستی اوهام جان بچه کدوم منطقه ای؟ پیروز و سربلند باشی.

      پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

     • اوهام می‌گوید:

      با سلام به امین منصوری عزیز
      من با آقای قوچعلی درگیری خاصی ندارم اما ایشان اصلا قبول نمیکنند که با این وضع حیات وحش کشور دیگر شکارچی با شکارکش فرقی ندارد چرا که ذخایر جانوری رو به نابودی است و با این اوصاف دیگر برای او و همکیشانش دیگر در آینده هم چیزی باقی نمی ماند به علاوه افرادی که امروزه دست به شکار میزنند به نوعی دارند به هم نسلانشان و نسل های آینده خیانت میکنند چرا که این ذخایر شخصی نیستند و من از حرف ایشان برای به دوش کشیدن ۳ لاشه واقعا خنده ام گرفته بود
      حال من تنها برای ایشان محاسبه کردم که ۳ لاشه با در نظر نگرفتن وزن وسایل و حداقل وزن لاشه ۲۲۵Kg میشود حال میگوییم در محل پاک کنند، راندمان لاشه را هم %۵۷ میگیریم و ازش کم کنیم میگوییم ۱۰۰ کیلوگرم بازهم ۱۰۰Kg برای به دوش کشیدن در کوه برای یک نفر زیاد است!
      انصافا نیست!!!؟؟
      و در جواب سوالتان باید بگم که من خودم ساکن شهر دود و دم طهرانم!!!

      پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

    • مهدی : حامی حیات وحش می‌گوید:

     با سلام خدمت جناب امین منصوری عزیز:
     ضمن قدردانی و سپاس بخاطر دیدگاه آنجناب در رابطه با توقف ۵ ساله شکار که در این موقعیت بحرانی حیات وحش کشور آرزوی هر ایرانی فرهیخته و باوجدانیست ، میخواستم از حضورتان درخواست نمایم اگر امکان دارد مقداری از مشاهدات حیات وحش آفریقا درسفر اخیرتان را برایمان مرقوم بفرمائید…
     با تشکر ویژه پاینده و برقرار باشید.

     موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

     • امین منصوری می‌گوید:

      با درود به جناب مهدی خان
      مهدی جان اگه بخوام در مورد سفر به آفریقا براتون بگم خاطرات خیلی زیاده و در کامنت ها نمیگنجد. فقط خلاصه ای از برنامه شکار در آفریقا رو به عرضتون میرسونم که حوصله تون سر نره. من در یکی از شکارگاههای خصوصی در صحرای کالاهاری با اسلحه کالیبر مگنوم ۳۰۰ متعلق به شکارگاه اقدام به شکار چند راس ایمپالا و اوریکس و کودو رکورد نمودم. اونجا حیات وحش بسیار غنی بود و مسئولان شکارگاه خیلی محترمانه از ما استقبال و پذیرایی کردند. وقتی وضعیت حیات وحش اونجا و ایران را در ذهنم تصور و مقایسه کردم ناخودآگاه اشکم در اومد. ما در فرهنگ هم از آفریقا خیلی عقب تریم. بیشتر از این وقت گران بهاتونو نمیگیرم. سر بلند و پیروز باشید.

      پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 3. شاهین می‌گوید:

  ۲۰۰ دریاچه و تالاب بزرگ و کوچک در کشور خشک شده. هنوز ما در پی برگزاری همایش و جشنواره هستیم. آقا عمل کنید طبیعت ایران تبدیل به ویرانه ای شده

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 1

 4. رضا جودکی نژاد- پلدختر لرستان می‌گوید:

  (تالابهای پلدختر لرستان را هم دریابید)
  متاسفانه کشاورزی بی ضابطه ، حفر چاههای عمیق در طی سالیان و فعالیتهای صنعتی و ساخت و سازهای بی رویه در پلدختر بویژه در دشت جایدر باعث خشکی و نابودی تالابهای پلدختر گردیده است
  همین حالا هم اداره محیط زیست و مسئولین جهاد کشاورزی و دیگر مسئولین بدون هیچ دلیل قانونی به عده ایی مجوز ساخت و ساز بنگاههای صنعتی از جمله دامدارهای صنعتی گاو و مرغ و گوسفند … داده اند که تمامی اینها در حریم تالابها قرار دارد این درحالی است که بر طبق مقررات نباید هیچگونه ساخت و سازی در حریم تالابها قرار بگیرد در ضمن می خواهند با حفر یک چاه عمیق در تنگ فنی برای آب آشامیدنی اهالی روستا که بنابه گفته کارشناسان فاقد ارزیابی زیست محیطی است تالاب تنگ فنی را به نابودی کامل بکشانند
  مسئولین نام آن را توسعه می گزارند ولی به قیمت نابودی حیات و چرخه اکوسیستم و نابودی نسلهای آتی لذا از خانم دکتر ابتکار و مسئولین کشوری در حیطه محیط زیست می خواهیم که در رابطه با تالابهای پلدختر و همینطور تپه های چم قلعه دشت جایدر و تپه های واشیان که بوسیله بهره برداری های خلاف محیط زیست درحال نابودی بوسیله افراد سودجو و رانت خوار است اقدام نمایند
  باتشکر از شما

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 5. ناشناس می‌گوید:

  متاسفانه همه هدفها رو فراموش کرده اند و فقط در حال تبلیغات و قهرمان سازی هستند
  قهرمانهای واقعی نه از خودشون عکس می گیرند و نه این همه جارو جنجال برپا می کنند بلکه اهل عمل هستند و معمولا در گمنامی کار می کنند
  من یکی از این قهرمانهای معرفی شده رو میشناسم که با روش های مختلف عوام فریبی خودشو دلسوز محیط زیست نشون داده ولی هدفش فقط … هستش
  تالابها …. خشک هستند و هیچ کار کارشناسی و علمی براشون انجام نشده بلکه افراد صاحبنظر رو گوشه نشین کردن و کار خودشونو می کنن.

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>