نشست بین المللی بررسی شرایط دریاچه های ارومیه و هامون آغاز شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: نشست بین المللی و تخصصی بررسی دریاچه های هامون و ارومیه با همکاری دفتر عمران ملل متحد (UNDP) با حضور محققان داخلی و خارجی در تهران آغاز شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان  حفاظت محیط زیست، در این نشست بین المللی حدود ۴۵ محقق و کارشناس حضور دارند که ۱۲ نفر از آنها از کشورهای آمریکا، اسپانیا، سوئیس، انگلستان، هلند، پاکستان، چین، ژاپن و اردن هستند.

به گفته مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران، همچنین نمایندگانی از سازمان ملل، کنوانسیون رامسر و تهران نیز دراین نشست حضور دارند. در روز اول این همایش نشست مقدماتی برگزار می شود و دیدگاه ها، پیشنهادها، تجربه ها و راه حل های کشورهای دیگر مورد بررسی قرار می گیرد، بعد از آن گروهی از شرکت کنندگان از دریاچه ارومیه و گروهی دیگر از دریاچه هامون بازدید خواهند کرد و در روز آخر جمع بندی از بازدید و راهکارها ارایه می شود.

سلیمانی ادامه داد: بررسی دلایل اصلی خشک شدن دو دریاچه هامون و ارومیه و اقداماتی که تاکنون برای حل این معضل صورت گرفته، به اشتراک گذاشتن بهترین روش ها و راهکارها از طریق ارایه تجربه های بین المللی به منظور احیای تالاب های در معرض خشک شدن و ارایه پیشنهادهای عملیاتی به دولت جمهوری اسلامی ایران با در نظر گرفتن ساختار و بودجه موجود از مهمترین اهداف برگزاری این نشست تخصصی است.

مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران گفت: توسعه ناپایدار، بی توجهی به حیات دریاچه ارومیه، نبود یک برنامه جامع، عدم تامین حقآبه و تغییر کشت از جمله عواملی است که موجب بحرانی شدن وضعیت دریاچه ارومیه شده است.

وی افزود: گسترش بیش از حد فعالیت های کشاورزی و باغداری در اطراف حوزه آبریز، تغییر الگوی کشت، افزایش زمین های کشاورزی از ۱۵ هزار هکتار به ۷۰۰ هزار هکتار، برداشت بی رویه از آب های زیرزمینی، حفر چاه های غیرمجاز و سدسازی از دیگر دلایل بحرانی شدن شرایط دریاچه ارومیه است.

وی گفت: تاکنون اقدامات خوبی برای نجات این دریاچه انجام شده که قرار است در این نشست بین المللی تجربه ها و پیشنهادهای کشورهای دیگر در این زمینه مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد.

سلیمانی در مورد وضعیت دریاچه هامون اظهارداشت: بیشتر بخش های دریاچه هامون که در ایران قرار دارد خشک شده که عواملی همچون تامین نشدن حقآبه مورد نیاز از رود هیرمند و دیگر منابع، نبود مدیریت مناسب منابع آب و منطبق نبودن توسعه با شرایط طبیعی و اکوسیستمی منطقه از عوامل بحرانی شدن وضعیت دریاچه هامون است.

نشست بین المللی بررسی شرایط دریاچه های ارومیه و هامون از امروز یکشنبه به مدت سه روز در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار می شود.

+106
0
  

11 دیدگاه

 1. حبیب می‌گوید:

  آنقدر نشست بگذارید تا …..آخه یکی نیست بگه کجای دنیا با نشست مشکلات حل شده.
  چرا این همه کلاه بازی میکنید و خودتون و مردم را گول میزنید. پر واضحه که تنها راه احیائ ارومیه جریان یافتن آب رودخانه های منتهی به دریاچه است و بی خیال شدن از آب سدها
  حالا اگه از کشاورزای منطقه و غیره نمیترسید بسم اله.

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 3

 2. ایان می‌گوید:

  به امید روزهای پرآب تر برای ارومیه هامون و زاینده رود و تمام رودهای تشنه میهنم ایران

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 1

 3. فرزاد می‌گوید:

  چطوریه که از کشور افغانستان که مسبب خشک شدن دریاچه ی هامونه کسی دعوت نشده؟؟؟

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 0

 4. شاهین می‌گوید:

  امیدواریم این اجلاس نتیجه خوبی داشته باشه به امید روزی که زیبایی و نشاط به ارومیه و هامون برگرده

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 2

 5. أمیر أمینی می‌گوید:

  جمع کنید این کشاورزی مسخره رو که نابود کرده این مملکتو . تولید محصولات کشاورزی با مصرف ١٠برابری آب برای پر کردن جیب چند نفر و عمدتا در زمینهایی که کشاورزان مالک حقیقی آن نیستند

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 2

 6. هامون نواز می‌گوید:

  میشه تحسین کرد این حرکته نمادینو اما واقعا تا حالا کجا بودن این آقایون به اصطلاح دلسوز!
  اونروزی که هامون داشت توی آخرین قطرات آبش دستو پا میزد، جون میکند، نمیشدبه اصطلاح نشست برگزار کرد تا الان نبینیم این اوضاع اسف بارو…

  قدر آینه بدانیم در آن وقت که هست / نه در آن وقت که افتادو شکست…

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 1

 7. دوستدار محیط زیست و حیات وحش ایران می‌گوید:

  فقط یک ایرانی میتوان کاریکند که صد کارشناس از پس درست کردنش برنیایند . این هنر ایرانیان است و بس

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

 8. هادی می‌گوید:

  عمرا با این سمینارها و کنفرانس ها و هزینه های بیخودی حتی یک قطره آب به دریاچه ارومیه یا هامون برسه
  ساده ترین و منفعلترین کارها برگزاری کنفرانسه چون پول خرج میشه و بار اجرایی نداره
  دقیقا دولت قبل هم همینطوری ارومیه رو نابود کرد

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

 9. احمد می‌گوید:

  به نظر من این بلا به خاطرذ منفعت طلبی اقایان است وفقط یک راه حل دارد گذشت از منافع اقتصادی حاصل از سدها وباز کردن دریچه سد ها ول عمرا .اقایان نه از منافع خود میگذرند ومسئولان هم جرعت مقابله با انان را ندارند و این وسط هم مهم نیست که برسر طبیعت وبه طبع ان مردم چه می اید واین همایش ها هم فقط به منظور عوام فریبی و حیف میل بیت المال است

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 10. تصفیه آب می‌گوید:

  از کجا معلوم شایدم نمک دریاچه اورمیه بیشتر بدرد می خوره

  حالا بدرک که مملکت نابود می کنه کی به کیه

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 11. سندباد می‌گوید:

  من واقعا برای وضعیت دریاچه ارومیه ناراحتم واقعا کشور داره یه بیابون تبدیل میشه

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>