عاملین کشتار پنج راس کل وحشی در منطقه حفاظت شده کالمند دستگیر شدند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: هفته گذشته نیروهای یگان محیط زیست شهرستان مهریز حین گشت زنی در منطقه حفاظت شده کالمند بهادران در ساعت ۱۶ عصر متوجه صدای شلیک ۱۴ گلوله در محدوده کوه بختکی شدند.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان مهریز در این باره گفت: به همراه محیط بانان به جستجوی منطقه پرداخته اما موفق به ردیابی شکارچیان نشدیم. نهایتا پس از تاریک شدن هوا در ساعت ۲۰ با مشاهده آتش در ارتفاعاتی موسوم به لای پشوم متوجه شدیم که متخلفین به تاریکی برخورد کرده و شب را در کوه سپری خواهند کرد.

مهدی تیموری افزود: با توجه به فاصله زیاد، صعب العبور بودن منطقه و تاریکی هوا ما نیز شب را در کوه خوابیده و راس ساعت ۶ صبح به سمت محل استقرار شکارچیان حرکت کردیم.

تیموری گفت: در ساعت ۸٫۳۰ صبح به محل اقامت شکارچیان نزدیک شده و پس از محاصره و کنترل مسیرهای احتمالی فرار جهت دستگیری متخلفین وارد عمل شدیم.

شکارچیان غیرمجاز با مشاهده مامورین از مسیرهای مختلف اقدام به فرار نمودند اما پس از مدتی تعقیب و گریز و شلیک ۳ تیر هوایی توسط محیط بانان هر ۴ نفر متخلف دستگیر شدند.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان مهریز گفت: همچنین یک خودرو که از صبح برای انتقال شکارچیان و لاشه ها در حاشیه منطقه مستقر شده بود با همکاری خوب مامورین نیروی انتظامی شناسایی و راننده آن بازداشت شد.

متاسفانه متخلفین ۵ راس کل وحشی شامل دو راس کل جوان یکساله و ۳ راس کل وحشی بالغ ۵ الی ۶ سال را شکار کرده بودند که لاشه ها به همراه یک قبضه اسلحه گلوله زنی برنو و ۴ فشنگ گلوله زنی از آنان کشف و ضبط گردید.

تیموری گفت: به احتمال فراوان با توجه به تعداد شکارچیان و حیوانات شکار شده، تعداد سلاح ها بیشتر بوده و حدس میزنیم متخلفین حین فرار اسلحه های خود را که قطعا غیرمجاز نیز بوده است به اعماق دره ها پرتاب کرده و یا در محلی مخفی نموده باشند. درحال حال حاضر جستجوی منطقه برای کشف سایر اسلحه های احتمالی آغاز شده است اما به دلیل کوهستانی و صعب البور بودن عملیات جستجو به کندی پیش می رود.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان مهریز اظهار داشت: هر پنج نفر شکارچی غیرمجاز پس از دستگیری تحویل دادگستری شهرستان مهریز شده و با دستور قاضی پرونده تا تکمیل تحقیقات روانه زندان مرکزی یزد شده اند.

+132
-25
  

65 دیدگاه

 1. مجید (حیوانات نگینهای آفرینشند) می‌گوید:

  دیدبان کاش راجع به سرنوشت این پرونده ها اطلاع رسانی دقیق تری میکردی تا ببینیم هر پرونده به کجا ختم میشه.
  من شنیدم قاتلین پلنگ تنکابن تبرئه شدن.درسته؟

  پر طرفدار Thumb up 37 Thumb down 3

  • گرگعلی می‌گوید:

   ای قربون دهنت مجید جان
   حال من یکی دیگه بد شد انقد گفتم پرونده چناران، بابلسر
   دیده بان تور و به هرچی اعتقاد داری این دو تا پرونده رو پیگیری کن
   من فقط دوست دارم بدونم شکارچی چناران چی شد که اگه چیزیش نشده بود خودم پیگیری کنم

   پر طرفدار Thumb up 27 Thumb down 2

  • مهدی : حامی حیات وحش می‌گوید:

   خونه پرش یه جریمه جزئی میشن ، بعد هم جسورتر ازقبل برمیگردند میافتن به جان حیات وحش نیمه جان کشور…
   ایران = بهشت غارتگران حیات وحش….

   پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 1

  • محمد2 می‌گوید:

   کارشون بد بود

   پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

  • هلال احمر می‌گوید:

   من هم مثل مجید موافق این هستم که ببینم عاقبت این شکارچی ها چی میشه…….. دیده بان لطفا مارو در جریان بذار………..

   پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

  • وحید.ب می‌گوید:

   فرجام این حکایت دلخراش دوستان
   حکم اکثریت قریب به یقین اینها شبیه هم است
   منتها در اینکه چه حیوانی کشته اند ابتدا پولش را که هیچ موضوعیتی با ضرر و زیان وارد به محیط زیست ندارد را واریز میکنند بعد هم که دادگاه رفتند معمولا” چند سال صلاحیت حمل سلاحشان تعلیق میشود و شاید جریمه ای هم بشوند و…
   البته در طول این چند سال کذایی باز هم با سلاحهای غیر مجاز به جنگهای نابرابر میروند واین بار چون سابقه دارند ضریب ایمنی را بیشتر میکنند و….

   موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 2. محمد می‌گوید:

  بیا همش خبرای بد
  آدما وحشیتر شدن به خدا …

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 1

 3. شهرابی می‌گوید:

  این شکارچیان با این تعداد کشتار صرفا برای مصرف شخصی و یا فروش گوشت اقدام به این تعداد کشتار کردن
  ایجاد شکارگاههای خصوصی هیچوقت جلوی این نوع شکارهای غیرمجاز رو نمیگیره و البته همه میدونیم بیشتر شکارهای غیرمجاز در ایران صرفا برای مصرف شخصی یا فروش گوشت صورت میگیره شکارگاه خصوصی صرفا برای خوشی عده ای متمول کار برد داره
  صرفا و صرفا باید جوامع محلی رو سهیم کرد چه در حفاظت و چه در بهره برداری
  خوشحال میشم با دوستان در این مورد بحث کنیم
  درک درست این مطلب خیلی کار سختی نیست نیاز باشه بیشتر هم توضیح خواهم داد
  منفی دادن به کامنت من بدون جواب منطقی و درست نشان از تلخ بودن حقیقت داره

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 4

  • امیر می‌گوید:

   بعداز هزاران دیدگاه تندو صلیقه ای ۱ نفر حرف دل منو زد. من خودم شکارچیم.
   اما هیچ وقت اینجوری شکار نکردم. هر کسی علایقی داره منم عاشق شکارم و ادامه هم خواهم داد ولی تو فصل خودش و در جای خودش.
   من عقیده دارم که اگر مدیریت درست باشه و محلی هارو چه در شکار و چه در حفاظت سهیم کنن نتیجه بهتری حاصل میشه.
   جمعیت شکار مثل گیاهانه که باید علفهای هرزشو کند چون حیوانات مسنتر با چسه بزرگتر اما کارائی کم در گله وجود داره که بهتری شکار بشن تا اینکه در گله بمونن. حرف زیاده ولی عمل نیست

   پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 7

   • کوشان مهران می‌گوید:

    جناب امبر
    به نکته بسیار مهمی اشاره نمودید

    بوم شناسان در مرغزارهای میانه آمریکا(Great Plain) دریافتند مراتعی که توسط بیزون(بوفالو) و یا حتی رمه های گاو اهلی چرانیده شده اند از غنای گونه ای بالاتری در برابر مراتع محصور در فنس و بدور از چراگر برخوردار می باشند زیرا چرای چرندگان باعث کاهش رقابت میان گونه های گیاهی و پیشگیری از غلبه برخی گونه ها و حذف گونه های دیگر می شود.

    این داستان مرگ بر کشتارگر و روضه پلنگ خواندن هم برای به عقب زدن رقبا و بویژه افراد کاری و عملگرا می باشد. لطفا داستان خلع سلاح بیشتر محیط بانان و بیگاری علمی برای پروژه بگیران دانشگاهی را فراموش نفرمایید.

    جنگ هفتاد و دو ملت همه را عذر بنه
    چو ندیدند حقیقت ره افسانه زدند

    پشت پرده بازی های کثیفی در جریان است.

    پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 3

    • میثم می‌گوید:

     بنده هم با گفته این دوست کاملن موافق هستم ایجاد شکارگاه خصوصی و به کار گیری افراد محلی به عنوان نگهبانان شکارگاه ،که این افراد بهترین محیطبانان در اون شکاگاه ها خواهند بود،چرا؟؟؟ چون سنگ به سنگ درخت به درخت ،نقطه به نقطه اون شکاگاه رو میشناسند.
     همین افراد محلی بیشترین صدمه رو به طبیعت وارد میکنند و زرنگتر از هر محیط بان و مامور قانونی هستند، به جرات می گم که از هر ۱۰ شکار غیر مجاز توسط این افراد شاید ۲ تاش دستگیر بشه،که اونم با قوانین ضعیف نتیجه ای نداره

     پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 3

 4. مهدی حدادی می‌گوید:

  آخه چرا؟!
  باید مجازات سنگین بشن این کشتار چیا

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 1

 5. پروین می‌گوید:

  کار حفاظت از محیط زیست و حیات وحش از مشکلترین کارهاست که دولت باید تدابیر لازم را بکار برد تا این ذخایر ملی را حفاظت کند.
  با این اندک محیط بان چگونه میخواهد حفاظت کند؟؟؟؟؟؟؟
  تعداد شکارچیان از تعداد حیات وحش خیلی بیشتر است.

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 0

 6. علی م می‌گوید:

  دیگه از مردم استان یزد نباید انتظار داشت این چه جور کشتاریه دیگه

  داغ Thumb up 10 Thumb down 12

  • کوشان مهران می‌گوید:

   لطفا بحث جنگ حیدری و نعمتی و تجزیه طلبی را وارد مقوله محیط زیست طبیعی نفرمایید.

   در کشوری که قوانین آن ضعیف، مجری قانون خود بی پشت و پناه، شناخت و آگاهی مردم از محیط زیست پیرامون خود به شدت ضعیف، اطلاع رسانی ناکارامد تر و بزرگان محیط زیست گرفتار بی حالی، عدم شناخت و درک واقعیت ایران و ایرانی و احیانا درگیر منطقه فروشی باشند یزد و گیلان و مازندران و تهران و کردستان و آذربایجان هیچ تفاوتی با یکدیگر نمی نمایند.

   پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 0

 7. شهرابی می‌گوید:

  این تعداد کشتار صرفا برای مصرف شخصی یا فروش گوشت شکار بوده البته بیشتر شکارهای غیرمجاز در ایران از این نوع هستند
  عملا شکارگاه خصوصی جلوی عمده شکارهای غیر مجاز رو نخواهد گرفت شکارگاه خصوصی برای خوشی عده کمی متمول کاربرد داره نه برای گوشت فروش یا شکارچیان محلی که از روی نیاز به گوشت یا پول اقدام به شکار میکنن نیاز باشه در این مورد بیشتر توضیح میدم یا بحث میکنم
  درک درست این مطلب خیلی کار سختی نیست
  منفی دادن به کامنت من بدون جواب منطقی درست و قانع کننده نشان از تلخ بودن حقیقت داره…

  داغ Thumb up 4 Thumb down 6

  • کوشان مهران می‌گوید:

   اگر آدرس پست الکترونیکی خود را بگذارید نوشتاری درباره مشارکت واقعی جوامع محلی(و نه خرسک گردانی همچون ایران) در پاکستان برای شما ارسال می نمایم.

   دقیقا حق با شماست.

   حضرات گوشت فروش می باشند و نر و ماده و فصل بهار و زایمان را نمی شناسند. تنها پول و تریاک برای این قبیل افراد اهمیت دارد.

   در اسکاتلند بر روی چند آزادماهی ردیاب الکترونیکی گذاشته و مسیر مهاجرت آنها را بررسی می نمودند، ناگهان سیگنال یکی از ماهیان مسیر عجیبی را نشان داد!

   ماهی آبزی ناگهان از ساحل و جاده سر درآورد و با تعقیب مسیر، ناگهان آن ماهی در انبار یک رستوران لوکس کشف شد.

   در بریتانیا هم مانند ایران معضل شکار دزدی و فروش گوشت مشتری پسند قرقاول، آزاد ماهی، و کبک پا قرمز به رستوران ها وجود دارد و پلیس و سازمان های دولتی و مردمی حافظ محیط زیست نمی توانند از تمامی این بزه ها پیشگیری نمایند. ولی در کنار پایش در زیستگاه طبیعی مهم ترین راهکار نظارت بر گلوگاه ها همچون بازارهای محلی پاتوق های شکارچیان و مهم تر از همه رستوران ها می باشد.
   افسوس که اینجا ایران است وگرنه بهتر می بود پیگیر مشتریان گوشت شکار یزد می شدند که بهتر می دانند شکار دزدان محترمانه تبرعه گردند.
   همین معضل در خبر و روچون کرمان باعث کاهش شدید جمعیت پازن شده است.

   پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 1

  • میثم می‌گوید:

   دوست عزیز این افراد گوشت فروش هستند نه شکارچی ، و با ارزش ترین قسمت شکار مسن که پوست و شاخ هست رو کم پیش میاد نگه دارن…این افراد به ماده،جوان ،نر، فقط و فقط به یک توده گوشت نگاه میکنن که میتونن تبدیلش کنن به ریال و مخارج زندگی و معاش رو تامین کنند، و معمولن این افراد از نظر مالی ضعیف هستند..
   و تا مادامی که خانواده ای دارند که در تامین مخارجش ناتوان هستند دست به تخلف میزنند، و گوششون هم در این زمینه کاملن کر هست..

   یه سوال !!
   اگه شرایط رو به نحوی مدیریت کنیم که این فرد متخلف محلی خودش رو صاحب این حیوانات بدونه، احساس تعلق بکنه، و بدونه با نگهداری و حفظ این حیوانات به درآمدی به مراتب بیشتر از فروش گوشت دست پیدا میکنه، آیا این فرد باز هم حاضر هست دست به کشتار این حیوانات بزنه؟؟؟؟؟ آیا حاضر هست به متجاوزی که سعی در تخریب این زیستگاه داره اجازه فعالیت بده؟؟؟؟

   در بسیار از مناطق کشمیر برای جلوگیر از کشت خشخاش و تولید تریاک دولت با کمک های زیادی مردم رو تشویق به کشت زعفران نموده و شرلیط رو فراهم کرده و مردم هم استقبال کردن..
   سال های سال مزارع خشخاش رو اتش زدند،درگیری ها و کشتار ها اتفاق افتاد ولی نتیجه ای نداشت چون مردم این راه رو برای درامد و رهایی از فقر یاد گرفته بودند ، یاد گرفته بودند با کشت خشخاش شکم خانواده های خود رو سیر
   کنند….

   پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 0

 8. امیر امینی می‌گوید:

  تا کل ارزشمند در طرفة العینی از بین رفتند. آقای قاضی مدیون ملتی هستی اگه حکم درست صادر نکنی.

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

 9. مجتبی ا م می‌گوید:

  چند روز قبل رفتم اداره حفاظت محیط زیست شهرستان گراش و گزارش مبنی بر کشتن کل وحشی در کوه گراش و چه اشخاصی بودن دادم جواب ریس اداره حفاظت محیط زیست گراش فارس این بود که با گذشت ۳ روز از شکار ما نمیتونیم کاری انجام بدیم .به من داره میگه که خیلی دلت رو برای محیط زیست و حیات وحش ایران نسوزان میگه اینجور که شما داری دلت رو میسوزانی فقط عصاب خوردی برای خودت به همرا داره و هیچ فایده برای نداره . من تعجب میکنم که چه کسانی رو سر میز ریاست نشاندن که با صحبت کردنشون فقط و فقط دل سردی اشخاص و نبودی و نابودی محیط زیست و حیات وحش رو به همرا دارن

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 10. شهاب می‌گوید:

  خدا خودش این وحشی های جانی رو به راه راست هدایت کنه.

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 1

 11. امیر می‌گوید:

  من بازم هم میگم مشکل اصلی اینجاست اسلحه های شکاری بی اندازه دادن به مردم فقط برای سودجویی خودشون حالا اسلحه های قاچاق بماند.
  مثل قضیه خودرو میمونه که نه اسقاط میکنن نه از رده خارج و همین طور هم تولید میکنن میریزن تو بازار بعد میگن چرا هوا آلودست چرا ترافیکه… !
  برای متقاضیان جواز اسلحه بدون اینکه رفتار شکار و حفظ ذخایر طبیعی و ارزش آنرا آموزش بدن کلاسهایی برگزار میکنن که هیچ ارزشی نداره کسانی که مجوز اسلحه دارن میدونن که هیچ کارشناسی از محیط زیست جهت آموزش در کلاسهای دریافت جواز اسلحه نیست تا فرهنگ سازی انجام بشه
  مثل اگه همین افراد شکارکش اگه شکارچی واقعی بودن اولا هیچ وقت این تعداد شکار نمی کردن و لازم نبود ۱۴ تیر برای پنج شکار انداخته بشه خدا میدونه چندتا زخمی شدن
  یه روز یه آقای با تفنگ تک لول ساچمه زنی از فاصله ۳۰۰متری کنار جاده با ساچمه شماره ۴ داشت برای قوچ و میش تیر مینداخت وقتی مامور محیط زیست اومد گرفتش زد تو سرش گفت آخه احمق با این تفنگ و فشنگ از این فاصله … مرده بودیم از خنده . خوب این آدما چرا اصلا باید تفنگ دست بگیرن!!
  همان طور که یکی از دوستان اشاره کرد اگه مردم به خصوص شکارچیان هر منطقه در حفظ منطقه سهیم باشن پیشرفت چشمگیری در بهبود منطقه حاصل میشه ما تو منطقه خودمون این کارو با پاسگاه منطقه کردیم و به جرات میتونم بگم درحد پارک ملی در نوع خودش هست قوچ و میش و کل و بز به وفور هست چند تا پلنگ هم داریم و حیوانات دیگر منطقه . چرا چون در فصل مجاز من شکارچی با هماهنگی پاسگاه میرم یه شکار نر مسن میزنم و از این نظر تامین میشم دیگه خلاف نمیکنم و خودمم میشم مامور و از منطقه حفاظت میکنم
  مثلا امسال روز پروانه پرنده برای شکار کبک رفته بودم اول صبح یه دسته شکارچی غیرمجاز برای شکار قوچ و میش رو دیدم و کلا شکار رو گذاشتم کنار با تماس با بچه های محیط زیست این افراد رو قبل از اقدام به شکار دستگیر کردیم

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 1

  • میثم می‌گوید:

   با شما دوست عزیز موافقم، چطور هست که برای فردی که میخواد ماشین بخره کلی شر و شروط میزاریم پول میگیریم و اموزش میدیم، ازمون برگزار میکنیم ولی برای فردی که تفنگ میخواد بخره یا تحویل بده هیچ اقدامی نمیکنیم؟؟؟!!!!!!!۱

   من خودم شاهد بودم که در سال ۸۸ که سپاه صدور مجوز برای تفنگ های غیر مجاز اعلام کرد ، در مدارک تحویلی برای صدور مجوز حتی کارت پایان خدمت هم نخواستن!!!!!! زمان تحویل هم ۱دقیقه حتی ۱ دقیقه اموزش وجود نداشت..

   وقتی میگم کار رو باید به دست کاردان سپرد افرادی یا دوستان سریع خروس جنگی میشن سینه رو میدن جلو میگن ها؟؟؟!! نکنه میخواین بدیم دست شما شکارچی ها که همشون رو یک شبه تموم کنید
   پس الان دارین چکار میکنین این چه راه رسمی هست که در پیش گرفتین این چه شیوه فروش سلاح شکاری هست؟؟؟؟!!! این شیوه بدترین راه نگهداری از حیات وحش و مقابله با شکار غیر مجاز هست، هر روز داریم همچین اخباری رو میخونیم متاسفانه… بیشتر میشه و کمتر شدنی در کار نیست

   چرا مجوز رو به سلاح میدین ؟؟؟؟؟ مجوز باید مثل گواهینامه رانندگی باید به فرد داده بشه اونم با حساسیت بسیار زیاد همرا با آموزشی کامل و جامع..

   به پیر به پیغمبر به هرکی قبول دارین من شکارچی اگه تو کوه طبیعت شکار وجود نداشته باشه بیشتر از هر کس دیگه ای دلم میگیره
   هنوز اشک های پیرمردی شکارچی رو که بعد از ۲۵ سال چشمش به کل و بز های تو کوه افتاد یادم هست

   هرکسی که یه تفنگ مفتی از صدقه سر مسولین نالایق به دست اورده ، رفت یه حیونی رو کشت اسمشو نزارید شکارچی.

   شکار ادابی داره…
   شکار راه رسمی داره….
   شکار زمان داره ، فصل داره، قبلش باید براورد جمعیت بشه…. کارشناسی بشه…

   پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

   • میثم می‌گوید:

    در همین یزد چطور شد که جمعیت اهو ها به شدت کاهش پیدا کرد و رقمی نزدیک ۲۰۰-۳۰۰ راس رسید، و چطور شد در طول دو سال این جمعیت به نزدیک ۸۰۰ راس رسید؟؟؟

    کسی از دوستان میدونه؟؟؟؟؟

    پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

    • امین منصوری می‌گوید:

     من چند سال پیش در این منطقه شکار کرده ام. محیطبانان اونجا علت اصلی از بین رفتن حیوانات این منطقه را جاده ای میدانستند که از وسط این منطقه رد میشود و اکثر حیوانات اونجا به خصوص آهوها در برخورد با خودروهای عبوری کشته میشوند و شکارچیان غیرمجاز نیز سر جاده آسفالته و از داخل خودرو اقدام به شکار آهو میکنند.
     البته من هیچگاه آمارهای ارایه شده وحوش محیط زیست را قبول ندارم.

     پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 2

     • میثم می‌گوید:

      در یزد تعداد آهوها توسط متخلفین محلی با موتورسیکلت های تند رو و بدون تفنگ بشدت کاهش یافت ، به هر دلیلی (بدون هیچ گونه دخالتی از طرف هر سازمان یا نهادی) همین متخلفین از این کار دست کشیدن و با هم تصمیم گرفتن که دیگه این کار رو انجام ندن و به حفاظت از این تعداد آهوی باقی مونده اقدام کنند، نتیجه افزایش جمعیت شد اونم به تعداد بسیار خوبی
      (رقم های سازمان زیاد قابل اعتماد نیست)
      این اتفاق رو یکی از محیط بانان یزد در برنامه تلویزیونی شبکه استانی بیان کردند

      پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

   • امیر می‌گوید:

    باسلام مجدد
    شکارچی واقعی عاشق طبیعت هست و از طبیعت با شکوه و بکر لذت میبرد حالا شکار هم شده دلیلی برای طبیعت گردی
    شکارچی حتی تو فصل شکار اگه دست خالی هم برگرده برای شکار ماده تیر نمیندازه من میخوام از دوستانی که خودشون سینه چاک محیط زیست معرفی میکنن بپرسم تاحالا شده زمستون های سرد و پر برف یه مشت گندوم تو کوه واسه کبک ها بریزید یا یه بسته علوفه واسه کل وبز و قوچ ومیش ها ببرین ؟ یا تو جای گرم و پای کامپیوتر نشسته و فقط تو سایت ها شعار میدین ؟ بله شکارچی گری هم مرام و معرفتی میخواد که تو وجود هر کسی پیدا نمیشه.
    در ضمن متاسفانه عده ای آدم سودجو به عنوان مامور وارد محیط زیست شدن و از طبیعتی که حق همه مردم هست دارن مال اندوزی میکنن چه با فروش زمین های ملی چه با فروش حیوانات با کمی تحقیق و پرسو جو کاملا این حقایق را متوجه میشوید مثلا شهرک زیتون زیر گوش سازمان محیط زیست در سرخه حصار که پارک ملی هم هست زمانی از پنجره سازمان قوچ و میش ها رو میشد دید حالا خانه هایی که اونجا ساخته شده دیده میشوند چرا؟ با اینکه ورودی ها همه پست ایست و بازرسی دارن چرا مدیر اسبق باید به کارمند جز و آبدارچی نزول پیدا کند؟ یه سرمحیط بان که حالا شده رییس اداره یکی از ادارات حومه مگه چقدر حقوق میگیره که خانه ویلا مجلل مغازه پاجرو و … داره باباش هم چوپون بود گوسفند زیادی هم نداشت خلاصه کلی از این نوع مسایل هست که بخوام بگم حالا شما میگید شکار اینجوری و اونجوری اول برید این دزدی ها و شکار فروشی ها رو درست کنید بعد بیاین مخالفت با شکار کنید محیط زیست با شکار اصولی از بین نمیره با این جور دزدی ها ازبین میره پارک ملی سرخه حصار و خجیر اول انقلاب دوازده هزار راس شکار داشت الان به زور هزار و پانصدتا بشن مثلا پارک ملی هم هست زیر گوش سازمان

    پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 12. سلام و خدا قوت به ماموران عزیز

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 13. زهره می‌گوید:

  اگر هویت خانوادگی این افراد برای بستگان و دوستان و آشنایانشان فاش شود آنها از جمع اطرافیانشان طرد خواهند شد. ولی حال که در شریعت اسلام آبروی افراد حرمت دارد امکان افزودن تبصره ای به قوانین موجود امکان پذیر است با این مضمون که از این پس تصاویر چهره قاتلان حیات وحش و ضاربان مامورین سازمان محیط زیست در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت و در واقع نوعی اتمام حجت صورت بگیرد خواهید دید در صد قابل توجهی از میزان این جرائم کاسته خواهد شد
  آیا آبروی جنایتکاری مثل خرسهای سمیرم هم حرمت دارد و آیا حیات وحش امروز و مظلومیت غیر قابل تصور حیوانات بی گناهش در شرایطی است که برای این قاتلان پست فطرت حرمت هم قائل شد?
  من به عنوان یک ایرانی حتی راضی به کشتن یک سگ به بهانه ولگرد بودنش نیستم چه برسد به قتل های زنجیره ای جمعیت رو به اتمام حیوانات طبیعت!
  ارزش سرمایه های حیات وحش بسی از مخازن و معادن طلا و سایر فلزات و سنگهای گران قیمت بالاتر است
  اینها جان دارند. تنفس می کنند. درد می کشند. رنج می برند. تولید مثل می کنند چرخه زندگی را در سطح وسیعی از آفرینش احیا می کنند
  به یاد آن جمله مرحوم قیصر امین پور افتادم که چه زیبا سرود که “ناگهان چه زود دیر می شود!”

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 14. کوشان مهران می‌گوید:

  یک پرسش:

  تکلیف این لاشه های گوشت لخم شکار در اینگونه موارد چه می شود؟

  در پاره ای ایالات آمریکا لاشه های گوزن دم سپیدی که به دلایل گوناگون توسط ماموران فدرال خوابانیده شده(تصادف و…) و یا از متخلفان گرفته می شود به کلیساها و زندان ها و خیریه ها واگذار می گردد.

  هدف من به زیر سوال بردن ماموارن زحمتکش یزد نیست ولی قانون در این قبیل موارد چه حکمی برای گوشت شکار کشف شده صادر می نماید؟

  خاطره خنده داری از یک طاقه قرقاول، متخلف کهنه کار و توله پوینتر وظیفه شناس آن متخلف دارم که البته اکنون جای مطرح نمودن آن نمی باشد.

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 3

 15. بابک می‌گوید:

  خدایاخودت حیات وحش ایرانمونو حفظ کن

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 16. gholiche می‌گوید:

  درود. شکار در وضعیت کنونی خیانت است درست. شکار به سنی نمی رسد که شکارچی مجاز هم برود و مسن آن را بزند تا راه برای زاد و ولد جوانترها باز شود درست. آیا هیچ دقت کرده اید: جدیدا پلنگها و یوزها بیشتر کشته می شوند و سریع گزارشش همه جا پخش می شود. محیط بانها مجروح و شهید و لب تیغ قرار میگرند و ….. سریالی مثل پایتخت درست می شود و شکارچی را از هر نوع قبیح جلوه می دهد و همه و همه دست بدست هم می دهند تا شکار را براندازند. حواستان به دور و ورتان هست، چه خبر است؟! چه برنامه ای در راه است؟ !
  لطفا همانند کبکی سر در برف نباشیم. بهبه و چهچه و اه اه امروزتان خوب و درست. به زاری فردایمان بیندیشیم. کدامین مناطق قرار است بدون کارشناسی درست به وزارتخانه هایی چون نفت و بخشهای از ما بهتران خصوصی واگذار گردند؟
  کدامین پارکها و مناطق قرق در ازای پول و پارتی بازی و ….. فدای جاده سازی و اکتشاف و……شوند.
  کمی فرانگری نیز بد نیست. گیرم شکار و شکارچی بد، این روسای جدید چه برنامه ای و چه خوابی برای این طبیعت دیده اند.
  اگر دلشان می سوزد: خرید دوربین دید در شب، حرارتی و تجهیز مناطق به سیستمهای جدید، چندان دشوار نیست!
  شکارکش و شکارچی قاچاق در شب و تاریکی تردد دارد و اینگونه براحتی در مشت است. چه خوابی دیده اند؟؟؟!!! بازیها چیست؟!

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 4

  • داریوش می‌گوید:

   آقا کی گفته مسن ها رو بزنن تا راه برای جوونها باز بشه؟
   اینا رو کدوم دانشمند زیست شناسی تایید میکنه؟
   کدوم سازمان محیط زیستی در کل جهان اینو تایید کردن؟
   اینهارو جاندارکشها به خورد ملت میدن سمداری که پیر میشه باب شکار پلنگ و گرگه پلنگی که پیره و نمیتونه خوب بدوه یا گرسنس و نای دویدن نداره باید سمدار پیر ضعیفی گیرش بیاد تا شکار کنه ضمنا سمدارها هر چقدر هم که زیاد بشن برای شکارچی ها زیادن اگرنه اگر میلیونها راس هم بشن برای طبیعت زیاد که نیستن هیچ طبیعت خودش تشخیص میده چطور جمعیتشون رو کنترل کنه
   بسیاری از گیاهان برای تکثیر بهتر وابسته به سمداران هستن ضمنا هر چقدر سمدارها پرشمارتر بشن غنای خاک هم بیشتر میشه اصلا نگران زیاد شدن شمار جانوران نباشین اون اسلحتون رو هم آویزون کنید تو اتاق خوابتون تا میتونید نگاهش کنید طبیعت مسئول پولی که برای خریدش دادین نیست

   داغ Thumb up 9 Thumb down 7

 17. هلال احمر می‌گوید:

  اینا رو هم بعد از یه دادگاه بردن آزادشون میکنند!!!!!!!!!
  یا با پارتی آزاد میشن و دوباره از نو بسم الله……………!!!!!!! واقعا تا کجا میخوایم بریم………. فقط حیف حیات وحش که داره از بین میره……………

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 18. امید می‌گوید:

  یه نفر هست به من بگه که چرا صورت این روانی ها نشو داده نمیشه

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 19. شهرابی می‌گوید:

  خیلی جالب شد عملا دیدیم دوستانی که تا دیروز هر اتفاقی می افتاد راه حل اون مشگل رو در گرو شکارکاه های خصوصی می دونستند امروز با نظر من مخالفت نکردن چرا دوستانی که تا دیروز دائم دم از شکارگاه خصوصی میزدن امروز موافق نظر من بودن!
  نظر من در مخالفت با شکارگاه خصوصی بود
  بگذریم
  درود بر شما جناب مهران البته در مورد فعالیتهای خوبی که در پاکستان انجام شده در حد نیاز اطلاع دارم ممنون
  تعارف رو کنار بگذاریم برخی از دوستان به شدت از شکارگاه های خصوصی حمایت میکنن و کلید حل مشگل شکار غیر مجاز رو صرفا شکارگاه خصوصی میدونن!
  من مخالف شدید شکارگاه خصوصی هستم
  بی تعارف تر بشیم گاها احساس میکنم برخی از دوستان بیشتر از اونکه دغدغه حفاظت از زیستگاه ها رو داشته باشن دغدغه حفاظت و حمایت از شکار رو دارن!!؟
  البته من قصد ناراحت کردن دوستان رو ندارم قطعا دوستان به فکر حفاظت از زیستگاه ها هستن اما دیدگاه شما در مورد نقش شکارگاه خصوصی این موضوع رو به مخاطب القا میکنه که شما ظاهرا شکار و حفظ شکار رو از حفظ زیستگاه ها مهمتر میدونید ( البته حمل بر تهمت یا توهین نشه این یک گوشزد به برخی دوستان بود مثل نظری که در خبر کشته شدن گرگ گوشزد کردم)
  ادمین جان ادامه داره

  داغ Thumb up 2 Thumb down 7

  • شهرابی می‌گوید:

   اول اینکه بدونیم شکار در آروپا و آمریکا با شکاری که در کشور ما اتفاق میافته کاملا متفاوت هست البته من هم ایران رو تافته ای جدا بافته نمیدونم
   شکار در ایران از این نظر با شکار در اروپا و آمریکا متفاوت هست که عمده شکارهایی که در ایران اتفاق میافته از روی نیاز به گوشت شکار یا درآمد حاصل از فروش گوشت هست که البته شکارچی محلی که از روی نیاز دست به شکار یا کشتار میزنه با وجود شکارگاه خصوصی دست از تخلف برنمیداره
   اما اکثرا شکارچیان اروپایی و آمریکایی با شکار به دنبال تفریح، رکورد و غیره هستن
   این تفاوت عمده ترین نوع شکار در آمریکا و اروپا با ایران بود

   داغ Thumb up 2 Thumb down 5

   • شهرابی می‌گوید:

    شرایط کشور ما بیشتر شبیه به کشورهای آفریقایی یا همین پاکستان هست و البته همه میدونیم شکارگاه خصوصی در آفریقا باعث جلوگیری از شکار غیر مجاز نشده چرا تعدد شکارگاههای خصوصی و تورهای شکار در آفریقا نتونسته جلوی شکار غیر مجاز رو بگیره؟
    سالانه حدود سی هزار فیل در آفریقا به صورت غیر قانونی کشته میشن در خطر انقراض بودن گونه های مختلف جانوری در آفریقا موید حرف من هست
    تو رو خدا نشینید تو خونه چند تا مستند از گوره اسبها و ویلدبیست ها ببینید و فکر کنید وضعیت آفریقا مناسب هست عملا خیلی از گونه ها در آفریقا از شیر و پلنگ و یوز گرفته تا سگهای وحشی و کرگدنها در حال انقراض یا در خطر انقراض هستند و البته در آفریقا اشتباه بودن شکارگاه های خصوصی به اثبات رسیده چون شکارگاه خصوصی نیاز جوامع محلی رو نادیده گرفته البته خوشبختانه اتفاقات خوبی هم در آفریقا در حال رخ دادن هست و مسئولان قصد بر بیشتر سهیم کردن جوامع محلی دارن و گاها هم شکارگاه های خصوصی منحل شدن
    در ایران هم برای حفاظت از زیستگاه ها باید جوامع محلی رو سهیم کرد چه در حفاظت چه در بهره برداری

    داغ Thumb up 3 Thumb down 3

    • شهرابی می‌گوید:

     کسانی که به دنبال شکارگاه خصوصی هستن صرفا به دنبال منفعت شخصی و خوشی خودشون هستن
     و کسانی که به اشتباه از شکارگاه خصوصی حمایت میکنن یا درک واقعی از رفتار جوامع محلی و علل اصلی شکار از طرف اونها ندارن یا شرایط زیستگاه ها رو درک نمیکنند شاید هم سبیلهایی چرب شده دارن!!؟
     اگر واقعا هدفتون حفظ زیستگاه ها هست انقدر دم از شکارگاه خصوصی نزنید
     باز هم میگم منفی دادن به کامنت من بدون جواب منطقی و متقاعد کننده نشان از تلخ بودن حقیقت داره

     داغ Thumb up 2 Thumb down 4

     • کوشان مهران می‌گوید:

      و کسانی که به اشتباه از شکارگاه خصوصی حمایت میکنن یا درک واقعی از رفتار جوامع محلی و علل اصلی شکار از طرف اونها ندارن یا شرایط زیستگاه ها رو درک نمیکنند شاید هم سبیلهایی چرب شده دارن!!؟

      هنگامی که با وجود نیاز مبرم به حفاظت فیزیکی، آموزش کاربردی، خروج دام، آموزش محیط بان شاهد هزینه کرد بودجه در همایش و چاپ بروشور و کتابچه هایی آکنده از اشتباه و سهم خواهی باندها بصورت پروژه گیری و چشم بستن بزرگان محیط زیست ایران بر واگذاری های چند ساله گذشته زیستگاه ها می باشیم باید هم در برابر این جو ناگهانی مرگ بر کشتارگر بی اعتماد باشیم.

      رهرو آن نیست که گه تند و گهی خسته رود

      رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود.

      در زمستان سال گذشته در لرستان گویا گربه ای وحشی چند قطعه بوقلمون را خفه کرد که ناگهان باران بوسه های داغ و آتشین بر پیکر مالک بوقلمون ها باریدن گرفت. کف زدند و فریاد شادمانی برآوردند و…

      چه شد؟

      آیا کسی حالا پیگیر پرداخت غرامت این شخص زیان دیده گردید و یا شور و شوق تعطیلات نوروز در ویلاهایی کاشته شده در زمین های سابقا دیمزار گندم کلاردشت در کنار شومینه های مشتعل از چوب جنگلی همه چیز را از خاطر زدود؟

      شاید هم سبیلهایی چرب شده دارن!!؟

      اتفاقا من نوعی به بحث مدیریت و بهره برداری از شکارگاه های خصوصی به عنوان موردی درآمدزا نخست برای خودم می نگرم. چگونه است که همگان پرسش کاهش شدید جمعیت گونه های بزرگ جانوری پارک گلستان را با وجود منعقانونی شکار بی پاسخ می گذارند ولی در موارد دیگر:

      … من آنم که رستم بود پهلوان!

      بگیرید و ببندید و بدست من پهلوانش دهید!!

      پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 3

     • میثم می‌گوید:

      جناب شهر ابی…
      من به شما رای منفی دادم.
      در پاسخ شما که با شکارگاه خصوصی مخالفت میکنید:
      البته این رو قبلن هم گفته بودم

      میدنید چرا با شکارگاه خصوصی در مناطقی که دیگه حیونی توش نیست مخالفت میکنند؟؟؟؟؟
      ۱- خیلی ها از روی احساس اشتباه(همین احساس که دلمون واسه جبیر سوخت باید نجاتش بدیم، نمیگن این غذای یک حیوان شکارچی هست)، و عدم اگاهی در این مورد.
      که این افراد :
      ان کس که بداند ونداند که بداند
      اگاه نمایید که بس خوفته نماند
      ۲- این قشر که اصلی ترین مشکل محیط زیست ایران هستند، افراد سود جوی طبیعت، در پوشش دوستداران محیط زیست با طرح شکارگاه ها مخالفت میکنن چرا؟؟؟
      چون با بازگشت کل و بز، قوچ و میش، آهو، جبیر، پلنگ، یوز، شوکا… به این مناطق خالی از حیوانات دوباره ارزش زیست محیطی این مناطق برگشته و جز مناطق ارزشمند هستند، دیگه نمیشه در این مناطق ساخت ساز یا معدن ، یا زمین کشاورزی و… خیلی کار های دیگه انجام داد،
      بله دوستان اینان دشمنان واقعی طبیعت و محیط زیست ایران زمین هستند، کاسبان طبیعت و سود جویان مخالف با احیا مناطق خالی از حیوانات ارزشمند…
      افرادی که خود را در پوشش حامیان محیط زیست و مخالفین چند اتیشه شکار نشان میدهند، ولی با جاده کشی بریدن درختان ، تخریب زیستگاه… از خود مخالفتی رو نشون نمیدن،
      هنوز هشدار های آقای ا… در مورد جاده کشی به پارک گلستان در برنامه صبحگاهی صدا و سیما به خوبی یادم هست…. جاده ای که باعث مرگ ۱۱ پلنگ ثبت شده، بسیاری هم به ثبت نمیرسند.

      به این تصویر نگاه کنید، سالانه ۱۰۰ هزار هکتار از جنگل های ایران تخریب میشود

      uploaddd.com/uploads/13_14139468873896291.jpg
      این پاک تراشی توسط چه کسانی انجم میشه، سودش رو کی میبره؟؟؟؟؟؟

      یک شکارگاه خصوصی خوب کمتر از ۴۰ هزار هکتار زمین نیاز دارد، اگر همین جنگل های که قطع میشوند به شکارگاه خصوصی جنگلی تبدیل بشن ، کسی دیگه شاهد قطع این درختان که زیستگاه بسیاری از حیوانات این شکارگاه هست نخواهد بود، لازمه شکارگاه جنگلی وجود همین درختان هست.

      باید افرادی هم پیدا بشن که با کشتن حیوانات جوان که دارای گوشتی خوش خوراک تر هستند در دامپروری ها ، مرغ داری ها … محیطی که حیوان در آنجا با آهن بتون سیمان باید زندگی کنه مکانی که بیشتر شبیح زندان هست ، زندانی که حتی ماده ها ،هم محکوم به مرگ هستن و در پایان با کارد سر بریده شودمخالفتی نداشته باشند.
      ولی با این محیط (شکارگاه خصوصی) که حیوان بعد از تولد در میان کوه ، جنگل ، درختان ، دشت… تا چندین سال اجازه زندگی و زاد ولد داشته و درسال های پایانی عمر طبیعی مرگی سریع و با کمترین درد رو داشته باشه مخالفت داشته باشند اونم هم خیلی شدید!!!!!!!

      یک بام دو هوا…

      این همه سال مخالفت کردید به کجا رسیدید؟ چه نتیجه مطلوبی حاصل شد؟؟؟

      پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

   • کوشان مهران می‌گوید:

    در اروپا هرسال گوشت قرقاول، خرگوش، شوکا و گراز شکار شده میزان قابل توجهی از گوشت مصرفی را تامین می نماید. با آن میزان برداشت بالای هرساله شوکا در آلمان( میانگین سالیانه یک میلیون سر) تمام افراد نخواهند نمونه های تروفی ممتاز رکورد گراندپری باشند بلکه برای کنترل جمعیت شکارچیان حتی مجبور به هدف قرار دادن شوکا های ماده می باشند زیرا باوجود مراجعت تدریجی گرگ از سوی لهستان و معرفی مجدد سیاهگوش هنوز جمعیت گوشتخواران آلمان اثری بر کنترل جمعیت گیاهخواران ندارد.

    هنوز دربسیاری نقاط آالاسکا و کانادا گوشت شکار چه غاز بری و کانادایی و یا گوزن موس و کاریبو نقشی بسیاری حیاتی در برآوردن پروتئینی مردم را بر عهده دارد.

    در قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم عملا به دلیل کاستی های قانون جمعیت های گونه های شکاری در ایالات متحده به سرعت رو به کاهش گذاشته و در پاره ای موارد نسل گوزن الک در ایالات شرقی در دهه ۱۸۸۰ برای همیشه نابود شد ولی مدیریت واقع بینانه در کشوری که دارا بودن سلاح جزو حقوق شهروندی می باشد اکنون وضعیت بسیاری از گونه ها از صده گذشته به مراتب پایدارتر می باشد(هرچند عواملی همچون آلودگی و تغییرکابری زیستگاه گونه هایی را همچون گنجشک سرسیاه ساحلی در چند دهه گذشته نابود نموده است)

    این نوشتار هم امیدوارم نکاتی دربر داشته باشد:
    samkhf.blogfa.com/post/347

    پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 3

  • کوشان مهران می‌گوید:

   درود بر شما

   شما ظاهرا شکار و حفظ شکار رو از حفظ زیستگاه ها مهمتر میدونید

   دقیقا برعکس

   فاش می‌گویم و از گفته خود دلشادم بنده عشقم و از هر دو جهان آزادم

   نیست بر لوح دلم جز الف قامت یار چه کنم حرف دگر یاد نداد استادم

   در شرایط کنونی و با این هجمه زمین خواری و تغییر کاربری زیستگاه حفظ و عدم دست اندازی به برخی نواحی به عنوان شکارگاه خصوصی تنها راهکار پاسداشت فون و فلور یعنی از فلان گلسنگ و قاب بال تا پازن و مرال می باشد.

   در شمال ایران بسیاری از جنگل های کوهپایه ای به بهانه افزایش فراورده های باغی به سرعت پاکتراشی شده و چندین نهال در آن کاشته می گردد ولی با چشم غیر مسلح به خوبی شاهد تغیر کاربری باغ های پرتقال و زمین های برنج و قطعه بندی و ویلا سازی می باشیم.

   با ایجاد یک قرق خصوصی برای شکار گونه هایی مانند قرقاول، شوکا و گراز در کنار درآمدزایی، رونق بحث گردشکری پاییزه و کارآفرینی و کم کردن بار فشار شکار غیر مجاز می توان حداقل خاک جنگل را حفظ نمود که عملا در حال به توبره کشیده شدن می باشد.

   من هم در بخش دولتی کار کرده و هم در بخش خصوصی فعال بوده و دیسیپلین و بهره وری این دو بخش به هیچ روی با هم قابل مقایسه نمی باشند. مسلم بدانید در خصوصی سازی واقعی منافع بسیری به خطر می افتند و به همین دلیل اکنون در پس پرده دست هایی در حال علم نمودن بخش مخرب و مهلک و ایران برباد ده شبه دولتی تحت لوای مدیریت شکارگاه و ورود شکارگر خارجی می باشند.

   باور برمایید شرم دارم از آن استاد محیط زیست که اصلا رشته او مربوط به محیط زیست طبیعی نبوده ولی با داغ شدن تنور فرموده بود که چه اشکالی دارد شکارگران تروفی خارجی در پارک های ملی شکار کنند و در برابر اعتراض و یادآوری ممنوعیت شکار و بهره برداری در پارک های ملی فرمودند:

   همانگونه که عنوان پارک ملی از بخش های زیادی از منطقه البرز مرکزی و کوه گنو ی بندرعباس برداشته شد می توان عنوان پارک های ملی دیگر را نیز تغییر داد.

   ما با این اشخاص بی وجدان و بی سواد در محیط زیست طرف می باشیم

   isdle.ir/news/index.php?news=8797
   و
   یک دل میگه برو برو… صد دل میگه یواشکی زودتر بیا!
   مدیریت نخجیرداری در ایران، یک بار برای همیشه
   shekarban.com/viewtopic.php?f=20&t=2583&start=10#p17180

   پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 2

 20. داریوش می‌گوید:

  طبق معمول پس از کشتار دستگیر میشن پس چرا به محیطبانها تفنگ میدن اصلا؟ چرا نمیذارن این کشتارگر ها رو هدف بگیرن و از پا در بیارن؟

  داغ Thumb up 4 Thumb down 6

 21. فرشید می‌گوید:

  اه اه اه واقعا حالم خراب شد.
  آخه این چه وحشیگریه تا کی باید فقط نظاره گر این اتفاقات کثیف و وحشتناک باشیم؟؟؟
  خیلی ناراحت شدم.
  تعداد محیط بانان کمه و نگهبانی از محیط براشون سخت.
  طبق معمول آموزش هم که وجود خارجی نداره تو این مملکت…

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 22. سهیلا می‌گوید:

  ای کارد بخوره توی شکم همیشه گرسنتون که هیچ وقت سیر نمی شه و به آفریده های خداوند به چشم خوراکی های متحرک نگاه می کنید . خدا لعنتتون کنه .

  داغ Thumb up 4 Thumb down 2

 23. mehdi می‌گوید:

  جریمه رو باید بیشتر کنن
  ۱۰ سال زندانی

  موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 1

 24. gholiche می‌گوید:

  نظرات احساسی و بی اصول در این مملکت کم نبوده. همواره و در هر زمینه ای ابراز نظر باید با منطق و اصول درست مربوط به اون باشه که در این صورت، شنونده نیز بهتر مورد تاثیر ان قرار میگیرد.
  کسی که سلاح داره و شکار رو یه تفریح میدونه اگر محدود و مجبور به نبایدها بشه. نمونش می شه این جنایات در طبیعت شکار ۵ راس کل (بازم جای شکرش باقیه که بز حامله نزدند. هر چند با توجه به جوان بودن همه ی آنها (کل های جوان) مطمئنا در گله ی مورد هدف قرار گرفته بزغاله و بز نیز زیاد بوده (کل های مسن در این فصل گله رو ترک میکنند و جوان ترها در گله می مانند) و نیز تعداد بالای تیراندازی که به گفته ی مامورین ۱۴ شلیک، مشخصا دو اسلحه بوده و وای مصیبتا اگر آن دیگری که ظاهرا معدوم و یا مخفی شده شکاری و ساچمه زنی و ۵ تیر باشد که در این صورت با هر شلیک تعدادی نیز زخمی شده اند)
  پیام دهنده ای که درخواست قانون شدن شلیک مستقیم از طرف مامور به شکارچی قاچاق را دارید، شما که با اصل خون مشکل دارید و خونریزی یه حیوان مظلوم را قبح می دانید، آیا خون ریخته شده ی یه دزد طبیعت یا متقابلا و مطمئنا در این صورت خون ریخته شده ی یک مامور بعضا خدوم را می توانید ببینید.
  مایل به درست شدن صحنه ی جنگ در طبیعت هستید. مایل به درست کردن اشراری جدید از شکارکش ها هستید. تا الان به کشتن حیوانات مشغول بودند و از این پس انسان.
  شکارگاههای خصوصی ترکیه را آقای شهرابی دیده اید و یا نه اصلا شنیده اید. تنها برای افراد متمول نیست.ت قریبا هر کسی و با هر توان مالی توان شکار در آنها را دارد. شاید نتوان کل را پوشش داد و همیشه در یک سیستم تعدادی نخاله که دیوانه و عاشق خلافند وجود دارند اما کم که می شود.
  تجربه ثابت کرده موسسات و سازمانها و کلا تشکیلات دولتی در این مملکت کارایی درست و بهینه ای ندارند. با خصوصی سازی خیلی از مشکلات مرتفع می شود. شکاری که قرار است شکارکش بزند، با توجه به شرایط خوب زیستگاهی که فراهم می شود دوقلوزائی میکند، تکثیر می شود، به سن مناسب می رسد و با توجه به تعداد بالا با قیمتی معقول به شکارچی مشتاق پروانه داده می شود و شغلی ایجاد شده و کار اصولی صورت می گیرد و اشتغال زایی و…………..
  در این مملکت کم نبوده، نباید ها و بدتر شدن و حریص تر شدن های مردم. کار سیستماتیک نیاز است. بخش خصوصی توان خرید دوربینهایی را که ذکر کردم را دارد، این بخش توان پایش زیستگاه را با سیستمهای مدرن ماهواره ای و…… را از محل درآمد حاصل از فروش پروانه را خواهد داشت. نیازی به لایک و آن لایک نیست، تفکر و تحقیق و سپس ابراز نظر.

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 2

 25. siavash می‌گوید:

  ای وای……
  فکر می کنند با کشیدن عکس پلنگ روی پیراهن تیم ملی حیات وحش ایران نجات پیدا میکنه……………..
  اما خواب مسئولین خیلی خیلی سنگین تر از این حرفاست

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 26. farzad می‌گوید:

  جا دارد از آقای مهدی تیموری محیط بان توانمند استان یزد که هم اکنون مسئول سروسامان دادن به منطقه مهریز هستند تشکر و قدردانی شود.
  امیدواریم در دولت تدبیر و امید قدر این افراد زحمت کش و بی ادعا بیشر دانسته شود.

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 27. شهرابی می‌گوید:

  جناب مهران هدف من تعامل با شکارچی هست و بس نه تقابل.
  تعاملی برای رسیدن به یک درک مشترک
  شما گفتی اتفاقا من نوعی به بحث مدیریت و بهره برداری از شکارگاه خصوصی به عنوان موردی درامدزا نخست برای خودم می نگرم
  ما ز یاران چشم یاری داشتیم
  خود غلط بود انچه می پنداشتیم!
  و البت گذشت زمان همه چیز رو مشخص کرد و انچیزی که عیان است چه حاجت به بیان است و منفعت فدای حقیقت شد
  حق دارید بر کمپین مرگ بر کشتارچی بی اعتماد باشید و البت امروز کمپین درود بر شکارگاه خصوصی را بهتر شناختیم(به عنوان موردی درامدزا نخست برای خودم)
  در مورد پارک به اصطلاح ملی و بیشتر میلی گلستان همه علتها و مشگلات رو خوب میدونن اما اون بخشی که به شکار مربوط میشه: من مخالف شکار هستم اما به دنبال مدیریت شکار هستم
  شما هم به جای حمایت از شکار به دنبال مدیریتی در شکار باش که مردم محلی به بهترین نحو نافع بشن
  اگه گوشت شکار بخش قابل توجهی از گوشت مصرفی رو تامین میکنه دامپروری هم بخش زیادی از گوشت مصرفی رو تامین میکنه اما چند برابری میزان چرا نسبت به مرتع نابودی مرتع رو رقم زده و البت شکارگاهی که صرفا برای تامین گوشت ایجاد بشه دسته کمی از این نوع دامپروری نداره و میشه هر دو رو مدیریت کرد مدیریتی مردمی و کارشناسی
  و قطعا شکاردزد محلی پول نمیده تا از شما گوشت شکار بخره

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 3

  • شهرابی می‌گوید:

   شکارگاه خصوصی را جناب قلیچه ندیده و نشنیده اند و شکارگاه خصوصی در ایران صرفا برای متمول خواهد بود و کمتر کسی در ایران پول خواهد داد تا در شکارگاه خصوصی شکار کند و البت شکارگاه خصوصی تنها جزئی از شکار را پوشش خواهد داد و قطعا عمده شکارها و کشتارهایی که در ایران توسط مردم محلی انجام میشه با شکارگاه خصوصی کمتر که نخواهد شد که بیشتر هم میشود وقتی مردم محلی ببینند مناطق و منابعی رو که تا چند وقت قبل خودشون تنها بهره برداران اون منطقه بودن به دیگری سپرده شده و دستشون کوتاه هست و نهایتا نقش جیره بگیران شکارگاه خصوصی رو دارن دست از تخلفات گذشته که برنمیدارن کینه به دل خواهند گرفت و بیشتر از گذشته تخلف میکنن
   باید زیستگاه ها رو به جوامع محلی سپرد
   تشکیلات خصوصی بهتر از تشکیلات دولتی کارایی دارد درست
   اما شکارگاه خصوصی هم مردم محلی رو در بر نخواهد گرفت
   و البته خصوصی سازی با واگذاری همون مناطق به مردم محلی جهت حفاظت و بهره برداری و درامدزایی.
   و مردم محلی از محل درامد حاصل از فروش پروانه شکار دوربین و سیستمهای مدرن ماهواره ای جهت پایش زیستگاه ها خواهند خرید
   و البت نیاز به لایک نیست نیاز به تفکر و تحقیق هست و نیاز به دوری از خودخواهی و خودبینی است و نیاز به دیدن واقعیتهای موجود در ایران هست و نیاز به این هست که تمام مردم محلی بیشترین سهم رو ببرن نه امثال شفیع زاده ها
   و البت متاسفانه زمان ثابت کرده در ایران اونکه پول و نفوذ داره و اونکه گشنه و زیر میز بگیر هست خیلی زود به هم میرسن و متاسفانه با وجود چنین افرادی شکارگاه خصوصی شکل خواهد گرفت

   موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 3

 28. محمد می‌گوید:

  سلام
  توی متن گزارش نوشته پنج راس ، ولی توی عکسها فقط دو راس قابل مشاهده است!!!
  البته از روی کله ها نمیگم ، اگه به عکسها دقت کنید کل اجزا بدن حیوانات که در عکس هست متعلق به دو راس است.

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 29. دوستدار حیات وحش می‌گوید:

  سلام
  با روند جاری در سطح کشور که گویا در عمل هیچ اقدامی جهت جلوگیری از تخریب زیستگاهها صورت نمی گیرد ، لااقل شاید تغییر قوانین موجود در زمینه شکار غیرمجاز از جمله افزایش چشمگیر و قابل قبول جرائم نقدی و میزان حبس و همچنین لغو مجوز حمل سلاح و محرومیت طولانی مدت از داشتن سلاح و مصادره سلاح شکارچی غیرمجاز پستانداران، بتواند بازدارندگی بیشتری درخصوص کشتار حیات وحش ایران و حفظ آن ایجاد کند. کاش سازمان حفاظت محیط زیست و فراکسیون محیط زیست مجلس توجه بیشتری به نابودی حیات وحش ایران نشان بدهند و اقدامی جهت اصلاح قوانین مرتبط موجود بنمایند.

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 30. دکتر تقی عضدی می‌گوید:

  شکار حیوانات و خوردن گوشت آنان برای انسان غارنشین یک نیاز برای ادامه حیات بوده است.
  او نه تنها حیوانات بزرگ را شکار میکرد، بلکه هر موجود زنده ای را در آب و هوا و زمین که می یافت، از ریز و درشت، از شپش گرفته تا کرگدن و فیل شکار می کرد و می خورد، اما امروز این افرادی که هنوز به شکار حیوانات می روند احتمالاً خوی همان انسان های اولیه ای را به ارث برده اند که در دوران غارنشینی زیست می کرده اند
  امید که هیچگاه در هیچ کجای دنیا قحطی روی ندهد والا همین نوع آدم ها مانند اجداد خود از خوردن خون همنوعان خود ابایی نخواهند داشت.
  به امید روزی که ژن درمانی به مرحله تکامل و بهره برداری برسد تا امثال این بیماران مورد درمان قرار گیرند.
  دکتر عضدی

  داغ Thumb up 3 Thumb down 5

  • زهره می‌گوید:

   انسانهای مختلف در هر زمان در مرحله خاصی از سیر تکاملی خود سیر می کنند و این گونه نیست که زمان لزوما تعیین کننده رشد روحی و معرفتی ما باشد.
   قاتلان زنجیره ای حیات وحش که چنین موجودات زیبایی را تنها از زاویه دید مادی و به چشم یک تکه گوشت می نگرند آنقدر در سلسله مراتب تکامل پست و حقیرند که فلسفه حیات را از دید انسانهای شرافتمند زیر سوال می برند. اینها ننگ بشریت اند. من هم معتقدم که در چنین افرادی ژنهایی فعال است که یا سرکوبگر فعالیت ژنهای مولد هورمونهای موثر در بروز رفتارهای انسانی و عاطفی است و یا خود پروتئین هایی را تولید می کند که سرمنشاء خشونت و قساوت قلب است چون این افراد بعد از یکبار ارتکاب جنایت و حتی مجازات دوباره به این حرفه ناشریف می پردازند!

   موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 1

  • شکاربان می‌گوید:

   آقای دکتر بنده هم انسانهای تحصیل کرده و با کلاس رو در همایشهای حمایت از حیوانات دیده ام که موقع پذیرایی شیرجه میزنند بسمت دیس جوجه کباب، بنظر شما این اشخاص چه چیزی از اجداد خود به ارث برده امد؟! و در هنگام قحطی (خدای نکرده) چه عکس العملی نشان میدهند بنظر شما؟؟؟؟!!!!!!!

   پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 31. پارسا می‌گوید:

  سلام من خودم اسلحه دارم ودر عجبم چرا اداره محترم محیط زیست پروانه ما رو به خارجی ها می ده بعدش به ما می گه شکار بده اخه بدین خودمان شکار کنیم که برایمان عقده نشه

  داغ Thumb up 4 Thumb down 2

 32. حقیقت بین می‌گوید:

  باسلام
  چرا به مردم اطلاع نمیدید که از این چکارچیان جریمه ۹۰۰۰۰۰ میلیون ریال (نه میلیون تومان) دریافت کردید بعد اونا رو روانه زندان کردید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 1

 33. حقیقت بین می‌گوید:

  بازم سلام یادم رفت که بگم در واقع این شکارچیان (به قول محیط زیست استان یزد شکارکش ها) به خاطر نجات جون یکی از محیط بانان خودشون رو تسلیم کردند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 1

 34. siavash می‌گوید:

  دوستان سلام
  من این افراد رو بصورت اتفاقی فهمیدم چه کسانی هستند و الان هم دارن راست راست راه میرن و نه خبری از زندانی کردنش هست و نه هیچ چیز دیگه ای ….
  دیدبان با همه احترامی که برای شما قائل هستم لطفا” واقعیت ها رو بگین مرسی.

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 35. مهدی شهباز می‌گوید:

  به نظر من مامورین کار مهمی نکردن تازه باید سرزنش هم بشن نوش دارو پس از مرگ که به درد نمیخوره.حفاظتو برن از گارد محیط زیست منطقه هفتاد قله یاد بگیرن تمام ورودی های منطقه رو کنترل میکنن.امار شکارشم قابل توجه.

  موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>