کشف لاشه یک پلنگ ایرانی در پارک ملی گلستان

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: عصر روز گذشته (۱۳۹۳/۲/۲) نیروهای یگان محیط زیست پارک ملی گلستان حین گشت زنی با لاشه یک پلنگ ایرانی در محدوده ای بنام دره زاولی برخورد نمودند.

مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان در این باره گفت: لاشه که متعلق به یک پلنگ نر جوان می باشد در فاصله ای اندک از جاده آسیایی در حالی مشاهده شده که اجزای بدن پلنگ توسط حیوانات لاشه خوار خورده شده اما اسکلت پلنگ به غیر از دستها کاملا سالم است.

احمد دباغیان افزود: بر اساس بررسی های اولیه صورت گرفته، با توجه به فاصله کم مکان مشاهده لاشه با جاده به احتمال زیاد پلنگ پس از برخورد با خودروهای عبوری آسیب دیده و پس از طی مسافتی تلف شده است.

البته احتمال مرگ این نر جوان بر اثر درگیری با نرهای بزرگ تر برای تعیین قلمرو نیز وجود دارد.

اسکلت این پلنگ به منظور انجام تحقیقات تکمیلی به اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان منتقل شده است.

در تاریخ ۱۳۹۲/۱۲/۲۵ نیز لاشه نیمه خورده یک پلنگ ایرانی بالغ در پارک ملی گلستان و در مکانی نزدیک به جاده میانگذر این پارک مشاهده گردید.

عبور جاده آسیایی از قلب پارک ملی گلستان باعث شده است تعداد زیادی از گونه های جانوری ارزشمند از جمله پلنگ، خرس قهوه ای، مرال و … طی چند سال گذشته بر اثر برخورد با خودروهای عبوری در این جاده از بین رفته اند و تعداد زیادی نیز زخمی شده و پس از مدتی در بخش های دیگری از پارک تلف شده اند و کسی متوجه آنان نشده است.

+1
-294
  

37 دیدگاه

 1. مهدی حدادی می‌گوید:

  لعنت به این جاده های مرگ.
  دیده بان عزیز امکانش هست ما رو هم در جریان تحقیقات بر روی این لاشه و لاشه قبلی قرار بدی , مچکرم.

  پر طرفدار Thumb up 45 Thumb down 1

  • میثم می‌گوید:

   زمانی که میخواستند این جاده رو احداث کنن بسیارر از کارشاناسان و طبیعت دوستان هشدار دادند و مخالفت کردند ، لی متاسفانه کسی از جمله ما مردم اهمیتی ندادیم و این شد نتیجه کار…
   چند روز پیش مستندی در مورد پارک ملی گلستان پخش میشد، از نظر زمانی جاده جدید فقط ئفقط ۲۲ دقیقه مسیر رو نزدیکتر کرده، بله دوستان ۲۲ دقیقه،
   چه کسی مجوز این پیمانکاری ها رو صادر میکنه ؟؟؟؟
   چه کسی به عنوان پیمانکار پروژه رو تحویل میگیره و ثروت چند میلیارد دلاری رو به جیب میزنه؟؟؟؟
   ضرورت احداث این جاده چیست؟؟؟؟

   چرا همین پیمانکاران کلان هیچ کدام حاضر به تحویل پروژه ازاد راه پل زال – خرم اباد نبودند؟ جاده که هر سال جان چندین نفر از هم وطنان مار میگرفت ،جاده که تبدیل شده بود به جاده مرگ،
   چون سود مالی هنگفتی در این پروژه وجود نداشت ،
   چون دانش انجان این کار رو داشتند..
   چون مرد میدان های راحت هستند، گویا رسم شده که برای خودشان پیمانکاری درست میکنند اهمیتی نداره که اصلن ضرورتی برای انجام این پیمانکاری هیت یا نه، فقط به دنبال یک بهانه برای پول در آوردن هستند.

   پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 0

   • میثم می‌گوید:

    ولی به نظر من باید این جاده به سازمان محیط زیست واگذار شود، و با ایجاد عوارضی برای تردد
    خودروها مبالغی رو دریافت کنن و از این مبالغ دریافتی در مسیر رفت و امد حیوانات رو گذر و زیر گذر ایجاد کنن،

    پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 0

 2. مجید (حیوانات نگینهای آفرینشند) می‌گوید:

  تا کی باید حیات وحش ما تاوان ندونم کاری مارو بده
  الان یه مطلب راجع به سمندر لرستانی خوندم که واقعا ناراحت کننده بود

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 2

 3. پروین می‌گوید:

  توسعه محیط زندگی انسانی به قیمت از بین رفتن جنگلها و زیستگاه های جانوران و از بین رفتن گونه های جانوری تمام میشود.
  این انسان مخرب و خودخواه و انحصار طلب که فقط بفکر سودجویی و منافع خود میباشد بهای سنگینی را در مقابل این تخریبها خواهد پرداخت.

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

 4. اهورا می‌گوید:

  کدوم گوش شنوا ؟؟؟؟ کی براش مهم باشه؟؟؟؟؟
  حالا حالا هست زیستگاه های دست نخورده ای که درست جاده از درونش رد شه
  نا سلامتی پارک ملی گلستان هست!!!!
  باید فکری برای این جاده های مرگ کرد اینگونه نمی شود!!!!

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 6

 5. شهروحش می‌گوید:

  بادرود ، این درحالیست که عده ای از مسئولان مبلغ فرزندآوری نیز هستند ، با جمعیت ۷۰ میلیون ، وضعیت محیط زیست و حیاتوحش ما این است ، وای به زمانی که جمعیت به ۱۰۰ و ۱۵۰ میلیون نفر برسد ، من از مسئولان و کسانی که دست اندر کار هستند و واقعیتها را متوجه میشوند ، خواهشمندم تا دیر نشده برنامه ای برای کنترل جمعیت تدوین کنند و دست از این تبلیغات مخرب بردارند ، یادمان باشد کره زمین و منابع آن محدود است ، و بر روی این مکان محدود نمیتوان رشد جمعیت نامحدود داشت ، پس چه بهتر که جلوی رشد جمعیت را از اکنون بگیریم و چیزی هم برای سایر جانداران و آیندگان باقی بگذاریم .

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 6

  • زهره می‌گوید:

   چند سال پیش خانمی به کلینیک زنان ما مراجعه نمودند. ایشان ۴۴ ساله و دارای ۲ فرزند بودند که ناخواسته باردار شده بودند و والبته پزشک ما به دلیل اعتقادات مذهبی ایشان را از انجام سقط ناامید کردند و پیشنهاد حفظ فرزندش را نمود. اما آن خانم که دورگه ایرانی لهستانی بود گفت ما در قبال آیندگان و منابع بسیار محدود کره زمین مسوولیم و من حتی بابت فرزند دومم هم شرمنده آیندگان هستم. این طرز تفکر آن خانم بود. اگر ما ایرانیان به آیندگان و آسایش آنها و بویژه به محیط زیست و طبیعت اهمیت بدهیم باید بسیار واقع بینانه تر و محتاطانه تر زندگی کنیم. همانطور که گذشتگان شاید در قبال ما آینده نگر نبودند. ایران کشور کم آبی است و رشد جمعیت بخواهیم نخواهیم یکی ازعلتهای اصلی ویرانی دریاچه ارومیه بود. آیا فقر و بیکاری یکی از عوامل هجوم بعضی ها به گستره محیط زیست و حیات وحش نیست؟! و آیا ناکافی بودن بودجه محیط زیست دلیل اصلی کم بودن تعداد محیط بانان و ناکافی بودن درآمدهای معیشتی آنان و سختی کار آنها نیست؟ و … و … آیا ثبت نام ۷۰ میلیون نفر جهت دریافت یارانه نشانه نیاز مردم به پول و سخت بودن وضعیت معیشتی آنان نیست؟!

   پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 3

   • میثم می‌گوید:

    کاملن با شما موافق هستم
    رشد بیرویه جمعیت انسان و کمبود منابع و از اون بدتر در ایران مدیریت بسیارضعیف داره محیط زیست را نابود میکنه، محیط زیست، یعنی محیطی که همگی با هم در ان زیست میکنیم و اگر این محیط از بین بره م هم محکوم به فنا هستیم، نمونه کوچیک افزایش جمعیت و مدیریت غلط در زمینه سد سازی باعث خشک شدن بزرگترین دریاچه اب شور جهان شد…
    خشک شدن دریاچه ارومیه رو سال ها پیش دکتر اسماعیل کهرم هشدار دادند… افسوس…،
    سال کذشته در مورد نابودی جنگل های زاگرس هم هشدار دادند ، کو گوش شنوا، کجاست یک مدیر لایق در سطح کلان؟؟
    نزدیک به ۴ دهه پیش در منطقه پدری من هر کسی که میخواست مجوز برای چاه اب بگیره باید از هفت خان رستم رد میشد، تعداد چاه برای هر منطقه مشخص و محدود بود…. ولی امروزه …..

    دورود خدا بر آن خانم لهستانی

    پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

    • زهره می‌گوید:

     بحران بشر امروز با پذیرش یک فلسفه علمی کاملا غلط آغاز می شود. بر اساس این فلسفه علت حضور انسان در زمین حکمفرمایی او و بهره برداری هر چه بیشتر وی از طبیعت است. اما بر اساس علوم کل نگر که دربرگیرنده طبیعت و حیات بوده و شامل اکولوژی، بیولوژی، فیزیک و شیمی و سایر علوم است تکنولوژی و کاربرد آن بایستی در هماهنگی با طبیعت و ساکنان آن باشد. متخصصان علوم کل نگر بایستی به منظور ادای وظیفه و ماموریت خود در بررسی مفاهیم تکمیلی علوم مختلف، منافع دوجانبه همه مخلوقات از جمله حیوانات، نباتات، انسان و جهان را در نظر داشته باشند. این امر در چارچوب توصیف اولیه علوم کل نگر حاصل می شود که در مجموع تمام جنبه های جهان را به توازن در می آورد و در این راستا برای تمام آفریده ها بهره ای دوجانبه قائل است. اسلام نیز روش متعادل و متوازنی از زندگی را ارائه می دهد به این معنی که ما به عنوان جانشین خدا بر روی زمین تنها به عنوان محافظ، مجاز به استفاده از طبیعت ایم نه ویرانگر آن! و با توجه به این که کشور ما کشوری اسلامی است و اسلام دین اعتدال است و ما در جای جای قرآن آیاتی داریم که انسان را مرتبا به تفکر و تعقل دعوت می کند از جمله ” افلا تعقلون” و یا ” افلا یتفکرون” بایستی آینده نگر باشیم و تنها حال را نبینیم.

     پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 6. محیط بان ایران می‌گوید:

  زمین پاک جاده ها را هم در بر می گیرد که نباشند تا زمین پاک باشد متاسفم

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 7. شفایی می‌گوید:

  با منابع آبی، زمینهای کشاورزی و فرهنگی که مردم غیور! ما دارند، بنظرم باید جمعیت ایران ۱۵میلیون نفر بیشتر نمی بود! حالا ۷۰ میلیون الان و ۱۰۰ میلیون چندسال آینده پیشکش مسئولین!
  البته مردم دیگه عاقل شده اند و حداکثر ۲فرزند، ولی من خودم میگم حداکثر یه فرزند، تا آیندگان هم بتونند از این منابع ملی خدادادی استفاده ببرند.

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

 8. reza می‌گوید:

  جاده جاده و ………………………………………
  باید اطراف جاده فنس کشی و تونل برای عبور مرور حیوانات تعبیه بشه.

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 9. حسین می‌گوید:

  این همه ما بگیم ,کو گوش شنوا؟

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 10. کوشان مهران می‌گوید:

  در کشورهایی که درک واقع بینانه و عمل گرایانه نسبت به محیط زیست دارند با ایجاد مسیرهای روگذر (بیشتر برای گیاه خواران) و زیرگذر (بیشتر برای گوشتخواران) سعی در بهبود شرایط و ایجاد مسیرهای امن دارند:

  از اورگلیدز فلوریدا تا بافق یزد، تشابه در دشواری های مدیریت زیستگاه و جمعیت پومای فلوریدا و یوز آسیایی
  amirsar.blogfa.com/post-353.aspx

  البته در این کشورها به این پروژه ها به شکل ناندانی نگاه نکرده و پس از انجام با پایش و بازرسی از درستی برنامه ریزی اطمینان حاصل می نمایند.

  افسوس که…

  بگذریم

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 0

 11. سولماز می‌گوید:

  فکر کنم بنده خدا با ماشین تصادف کرده باشه و صاحب ماشین هم از ترسش فرار کرده باشد
  یک بار یکی از روستاییان نوشهر به من گفت در راه با آهویی تصادف کرده و حیوون پایش شکسته بعد چون نمی دونسته چکار کنه و از محیط زیست هم میترسیده اون حیوون رو کباب کردن خوردن

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 12. داریوش می‌گوید:

  این جاده ها رو مردم باید بطور خودجوش با لودر شخصی درب و داغون کنن وقتی اینها زبون سرشون نمیشه مردم باید خودشون یه کاری بکنن

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 12

  • امیرعلی ( اون یکی ) می‌گوید:

   مردم ؟؟؟
   توی جنگل گلستان ۴ تا بچه گراز بغل جاده بودن ، همین مردم از بچه ۵-۶ ساله تا مرد ۶٠-٧٠ ساله با سنگ و چوب افتاده بودن دنبالشون !!!
   اینا بیان کاری برای حیات وحش بکنن ؟؟؟ ( منظورم از مردم که اینجا عرض کردم ، افراد با شعور و فهیم نیست )

   پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 0

  • کوشان مهران می‌گوید:

   داریوش جان این مردمی که از آنان سخن به میان می آورید با کمال میل سوار بر لودر بسوی جنگل گلستان حرکت می نمایند ولی تنها برای تخریب و زمین خواری.

   اگر دلسوزی تنها تعدادی کارشنتاس و مدیر میانه نبود همین مردم به دلیل ناآگاهی و حرص و طمع دمار از روزگار زیستبوم این دیار در می آورند.

   پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 13. مجید می‌گوید:

  امیدواریم دیگر شاهد این موارد در زیستگاههای ایران نباشیم
  در ضمن با توجه به شناختی که از رییس پارک ملی جناب سلیاری دارم مطمئن هستم وضعیت این منطقه هر روز بهتر میشه

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 12

 14. محیط بان می‌گوید:

  خسته نباشید عرض میکنم خدمت همکار عزیزمان آقای مهندس سلیاری

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 10

 15. علی م می‌گوید:

  اگه از همین الان هم تو مازندران و گیلان و گلستان تدابیری ایجاد بشه کلی پلنگ رو میشه نجات داد چون هنوزم این مناطق پلنگ زیاد داره (شهر نکا در مازندران)

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 16. دوستدار محیط زیست و حیات وحش ایران می‌گوید:

  اخه من موندم مدیران چه فکری پیش خودشون میکنند جاده ای ساخته اند که با پراید و پژو میروند و حیوانات را با تیر میزنند و یا انها با خودروها تصادف میکنند اخر مگر مردم ما به ان درجه از فرهنگ رسیده اند که بدانند در چنین جاده ای نباید با سرعت زیاد برانند . تازه محلی شده برای تفریح و کشتار حیوانات و فرار سریع از دست محیط بانان . باید افرین گفت به مدیرانی که چنین تصمیماتی میگیرند و چنین طرحههایی را اجرا میکنند !!

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 17. Caracal می‌گوید:

  تنها راه جلوگیری از تکرار اینگونه اتفاقات ایجاد یک راه جایگزین میباشد و از جاده فعلی بعنوان اکو توریسم جهت بازدید طبیعت گردان و توریستهای خارجی استفاده گردد بابا یک ذره فکر و مدیریت تمام مشکلات را حل میکنه

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 18. حسن پیشوائی می‌گوید:

  از درد گفتن تا کی؟؟؟
  درمـــــــــــــــان چیست؟؟؟

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 19. صمد خان نیشابوری(هلال احمر) می‌گوید:

  من از موقعی که یادم میاد آقایون دارن میگن که این جاده از داخل پارک حذف میشه….اما اما……….هنوز دارن بزرگراه میسازن……… تا کی میخوان ناشنوا تشریف داشته باشن خدا میدونه……!!!!!!!

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 20. kooshan می‌گوید:

  بنظرم پیشنهاد دوستان آقای مهران و میثم راه حل مشکل است
  باید امکان دسترسی ایمن به دو طرف جاده برای حیوانات وجود داشته باشد اگر سازمان حفاظت توجه کند و توان اینکار را داشته باشد ما هم می توانیم ضمن یادآوری آمار بالای تلفات جاده ای از دوستان و آشنایان درخواست کنیم برای حفظ جان خود با سرعت مطمئن در جاده ها رانندگی کنند شاید غیر مستقیم تاثیری داشته باشد

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 21. کشیری می‌گوید:

  امیدوارم مسئولان فکری به جهت حفظ پارک و احداث جاده کنارگذری که آسیبی به گونه های گیای و جانوری نرساند بکنند
  باز هم احسنت به اطلاع رسانی صحیح و صداقت ریاست محترم پارک ملی گلستان که گزارشات خبری ایشان با نظر کارشناسی بیان می شود

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 22. shiva می‌گوید:

  این جاده از قبل از ساخت مخالفان زیادی داشت… اما مثل کارهای اشتباه دیگه با پا فشاری و اصرار مسئولان وقت ساخته شد.. فقط همت دکتر ابتکار یا هر مسئول به فکر دیگری رو میخواد تا جاده بسته بشه و با کمی مصافت بیشتر از کناره پارک کشیده شه… به همین راحتی
  ولیی خب معمولا کارهای اشتباه بر درست ارجهیت داشته همیشه…

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 23. اشکان می‌گوید:

  باید این جاده بسته بشه و تخریب این جاده آرامش پارک ملی گلستان رو از بین برده و باعث نابودی هرچه بیشتر محیط زیست میشه

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 24. مصطفی می‌گوید:

  کشیری جان بانظرتون کاملا موافقم
  برادرم کدوم مسئول بیاد رسیدگی کنه مسئول ..مسئول چیه ..مسئول کیه

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 25. حمید می‌گوید:

  چه دندونای زیبایی داره !!! افسوس!!!

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 26. مجید می‌گوید:

  جاده ای که از میان جنگل گلستان می گذره آخرش باعث نابودی این جنگل زیبا خواهد شد . تصادف حیوانات با خودروها ، ورود شکارچیان ، آتش سوزیها ، آلودگی اطراف جاده ، آلودگی رودخانه وسط جنگل ، صید ماهی و حیوانات ، نشت بنزین و روغن ماشینها ، تصادفات خودروها ، آلودگی صوتی ، خطر بروز سیل و آب گرفتگی ، فرار شکارچیان با استفاده از این جاده ، و….. همه به خاطر وجود این جاده است . تا وقتی که این جاده از جنگل خارج نشه زحمات محیطبانهای عزیز و دلسوزان سازمان محترم محیط زیست از بین میره . از مسئولین محترم خواهشمندیم هر چه زودتر تا باقیمونده جنگل گلستان از بین نرفته این جاده رو از جنگل خارج کنند .

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 27. مجید می‌گوید:

  پیامدهای عبور جاده از وسط جنگل گلستان : ۱ – تصادف حیوانات با ماشینها ۲ – ورود راحت شکارچیان و صیادان ۳ – آلودگی اطراف جاده ۴ – آلودگی رودخانه جنگل گلستان ۵ – نشت بنزین و روغن ماشینها ۶ – فرار شکارچیان و متجاوزان محیط زیست ۷ – آتش سوزی جنگل به صورت عمدی و غیر عمدی ۸ – خطر بروز سیل و آبگرفتگی برای مسافرانی که از جنگل عبور میکنند .

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 28. golestanpark می‌گوید:

  سلام دوستان طبیعت دوست لطفا پیج اینستاگرام ما که در خصوص جاده مرگ و پارک ملی گلستان را دنبال نمایید. Golestanpark

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>