سازمان محیط زیست از ورود محصولات تراریخته به سبد غذایی مردم جلوگیری می‌کند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: کیفیت محصولات کشاورزی تولید شده در کشور به اندازه‌ای است که طعم و مزه میوه ایرانی در تمامی کشورهای اروپایی و آمریکایی زبانزد است.

اسماعیل کهرم در گفتگو با خبرنگار ایانا افزود: هیچ‌گاه مزه شیک‌ترین شلیل اروپا و آمریکا به پای شلیل ایرانی نمی‌رسد.

وی خاطرنشان کرد: به‌دلیل آنکه ژن‌های محصولات کشاورزی تولیدشده در کشور ما خاص است و تحت تأثیر دستکاری ژنتیکی قرار نگرفته، از اصالت خاصی برخوردار است.

کهرم ادامه داد: سازمان حفاظت محیط زیست با ورود و تولید هرگونه محصولات تراریخته در کشور مخالف است، زیرا این امر باعث می‌شود که علاوه بر آن که کیفیت فدای کمیت شود، بر محیط زیست نیز اثرات سوئی داشته باشد.

وی تصریح کرد: دستکاری در ژن‌های محصولات کشاورزی و جانداران، باعث تغییراتی در طبیعت و محیط زیست نیز خواهدشد و بدین ترتیب این مسئله ممکن است در دراز مدت اثرات منفی خود را به جای بگذارد.

مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست یادآور شد: نمی‌توان با دستکاری ژنتیکی، تمام خصوصیات را ارتقاء داد، بدین ترتیب برخی از خصوصیات فدای دیگری می‌شود و سازمان حفاظت محیط زیست با این مقوله مخالف است.

کهرم تأکید کرد: درست است که تولید برخی از محصولات کشاورزی ازجمله برنج در حد نیاز داخل نیست، اما می‌توان به‌گونه‌ای عمل کرد که نیازی به واردات محصولات تراریخته نداشته باشیم.

وی اظهار داشت: کشورهای اتحادیه اروپا با ورود محصولات تراریخته به‌شدت مخالف هستند، به‌گونه‌ای که در کشور استرالیا، ورود هر نوع میوه پیگرد قانونی و مجازات دارد.

کهرم در پایان گفت: سازمان حفاظت محیط زیست همچنان بر موضع خود استوار است و از ورود محصولات تراریخته به سبد غذایی مردم جلوگیری می‌کند.

گفتنی است، چندی پیش رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی از ورود محصولات تراریخته به‌صورت مزرعه‌ای در سال جاری خبر داده و گفته است که امسال تحقیقات جامعی در این پژوهشکده به انجام می‌رسد تا آزمایش‌های مختلف برای این محصولات دستکاری ژنتیکی شده انجام شود و در صورتی که مشکل خاصی نداشته باشد، برای ورود به مزرعه و سپس سبد غذایی خانوار وارد عمل شویم.

لازم به ذکر است، بهزاد قره‌یاضی رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی دو روز پیش از عزم جدی این پژوهشکده برای ورود محصولات تراریخته جدید در سال جاری به مزرعه و بازار خبر داده بود.

محصولات تراریخته چیست ؟

به محصولاتی که از طریق مهندسی و اصلاح ژنتیک تغییراتی در آنها بوجود آمده محصولات تراریخته می‌گویند.

برای تولید محصولات کشاورزی تراریخته، با استفاده از روش‌های آزمایشگاهی اصلاحات و تغییرات ژنتیکی در این محصولات بوجود می آید. این تغییرات می‌تواند موجب تولید فراورده‌هایی شود که دارای صفات مطلوبی مانند مقاومت به آفات و بیماری ها، تحمل نسبت به کم آبی و غیره ابوده و این ویژگیها را به نسل‌های بعدی محصول انتقال دهند.

+185
0
  

14 دیدگاه

 1. مجید (حیوانات نگینهای آفرینشند) می‌گوید:

  توت فرنگی میبینی به چه خوشگلی! ولی وقتی میخوری میبینی هیچ مزه ای نداره!

  پر طرفدار Thumb up 37 Thumb down 3

  • مسعود شکیبایی می‌گوید:

   دستکاری ژنتیکی روی محصولات غذایی شاید در کوتاه مدت از نظر افزایش محصولات غذایی و کاهش هزینه ها به صرفه باشه اما قطعا در بلندت مدت به ضرر بشریت تموم میشه
   مثلا دستکاری ژنتیکی در نوعی ذرت باعث ایجاد گرده هایی به وسیله ذرت میشه که علاوه بر ایجاد مشگلات تنفسی برای انسان،
   این گرده ها در زنبورهای عسل مشاهده شده و همین گرده ها در بلند مدت باعث نابودی یا تضعیف یک کلونی زنبورهای عسل میشه و البته همه نقش زنبورهای عسل رو در امنیت غذایی میدونن یعنی تغییرات ژنتیکی در ذرت به بهانه امنیت غذایی خود باعث به خطر افتادن امنیت غذایی در تمام محصولات غذایی خواهد شد!!
   متاسفانه سازمان قدرت جلوگیری از ورود یا تولید این محصولات رو نداره

   پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 3

  • مهدی : حامی حیات وحش می‌گوید:

   کار نیکوکردن از پرکردن است
   موافقم ،، این استاد کهرم هم از آن دست انسانهای فرهیخته و دلسوزی است که حقیقتا جا دارد از ایشان در پستهای بالاتری استفاده شود
   خداوند حافظ ایشان و همه دلسوزان واقعی این مرزوبوم باشد…آمین

   پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 3

 2. RAPSON می‌گوید:

  آفرین بر محیط زیست و دکتر کهرم بشدت برخورد کنید البته اگه چوب لایه چرخ محیط زیست نگذارند

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 2

 3. امیر امینی می‌گوید:

  جناب آقای دکتر کهرم: نظر غیر کارشناسی خود را در زمینه ای غیر از تخصصتان را می توانید با نام اسماعیل کهرم بیان بفرمایید ولی از جایگاه سازمانی خیر. لازم است بدانید کشور استرالیا به همراه ۴کشور دیگر جزو پیش قراولان علم ژنتیک هستند. تمام کشورهای پیش رفته مشغول اصلاحات ژنتیکی بر روی محصولات کشاورزی هستند. جنابعالی شلیل ایرونی دوست دارید به جای خود اما بایست مسایل دیگری را مورد توجه قرار دهید مانند افزایش جمعیت و نیاز روز افزون محصولات کشاورزی و کمبود آب و زمین مناسب و خصوصا سیاست کلی نظام در افزایش جمعیت کشور.
  لازم به توضیح است که علیرغم گران شدن میوه در چند سال گذشته هنوز ایرانی ها جزو کشورهای بالادست در سرانه مصرف میوه می باشند.
  علاوه بر مطالب فوق نباید از نظر دور داشت که ماندگاری میوه تولیدی داخل در مقایسه با میوه های با کیفیت خارجی بسیار پایین است که خود سبب اتلاف وحشتناک منابع محدود آبی کشور می گردد. قیمت تمام شده بالای محصولات کشاورزی در ایران (البته به دلیل عدم محاسبه هزینه آب کشاورزی در اکثر موارد ما از هزینه تمام شده با خبر نمی شویم) و دور ریز خارج از استاندارد این اقلام (همگی می توانیم در ذهن خود بازارهای میوه و تره بار را مجسم کنیم و کیسه های میوه ای را یاد آوریم که نیمی از آنها قابل مصرف نیستند) دلایل متقنی هستند که ما بایست این روند را تغییر دهیم.
  من هم مانند شما مزه میوه های ایرانی را دوست دارم اما غیر از چند کشور عربی میوه ایران جایی از این شهرتی که می فرمایید برخوردار نیست (به استثنای پسته که البته آمریکا گوی سبقت را از ایران ربوده)
  لطفا تا وقتی در این جایگاه سازمانی هستید از اینگونه ابراز نظرهای نسجیده و غیر کارشناسی بپرهیزید که نه به نفع شماست و نه سازمان مطبوعتان

  پر طرفدار Thumb up 33 Thumb down 27

  • دوست می‌گوید:

   جناب امینی.. شما چند بار پاتون رو ازین مملکت گذاشتید بیرون که انقدر قاطعانه نظر دکتر کهرم رو مبنی بر طرفداری محصولات ارگانیک و توجه به کیفیت محصول که عمده آن از کشورهای خاورمیانه منجمله ایران را به سخره میگیرید؟
   ضمنأ سیاست نظام بر افزایش جمعیت جای بحث دارد که تشخیص نظام مقدس با معیشت مردم و وضع موجود همخونی نداشته و در مجامع علمی مورد بررسیست. لذا حکایت تعجیل در ورود این محصولات و خروج ارز از کشور بدون چشم انداز علمی و بلند مدت میتواند به ضرر احاد جامعه باشد حکایت از حول حلیم افتادن در دیگ است…

   داغ Thumb up 11 Thumb down 9

  • رضا محمدی می‌گوید:

   این دوست عزیز که گویا از طرفداران این محصولات تراریخته است به جنبش جهانی ضد محصولات اشاره نکرده
   و صدها مقاله علمی در اثار منفی و نابود کننده محیط زیست و تنوع زیستی
   بشر هیچ نیازی به محصولات ترا ریخته کشاورزی ندارد ما انواع واریته های متنوع با ویزگی های مناسب در کشور را داریم
   سری به سایت های خبری و مجلات علمی در باره اثار مخرب این محصولات بزنید تا مردم و دانشمندان به جنگ شرکت های تریایاردی مثل مونسانتو غول تراریخته جهان رفته اند روسیه محصولات تراریخته را ممنوع اعلام کرده

   بهتر است همان محصولات با روش های غیر مهندسی زنتیک اصلاح شوند مطمئن باشید ده سال دیگر حقیقت فاجعه تراریخته ها روشن خواهد شد انوقت خیلی دیر است محیط زیست محکم با یستد مانع نابودی تنوع زیستی کشور شوید

   پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 2

 4. ناشناس می‌گوید:

  موافقم

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 3

 5. reza می‌گوید:

  اومده خبر ندارین.
  تو این مملکت پولللللللللللللللللللللللللللللللللللللل حرف اول و آخر.

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

 6. پروین می‌گوید:

  استاد عزیز شما با این اطلاعات و دانشی که دارید به خیلی از خطاهایی که در محیط زیستمان رخ میدهد آگاهی دارید به داد این مردم برسید این گربه بسیار بیمار است و بداد ساکنین مظلومش برسید.
  کودهای شیمیایی – آفت کشهای شیمیایی – نگهدارنده های شیمیایی – محصولات آلوده به فاضلابها – آبهای آلوده – هوای آلوده دمار از روزگار مردم در آورده.
  به داد طبیعت مظلوم ایران برسید.خدا خیرتان بدهد که این اطلاعیه را صادر کردید. کوتاه نیایید.

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 1

 7. مجید می‌گوید:

  خواهش میکنم ازتون دست به سبد مردم نزنید چون همین یه لقمه ائی که میاد سر سفره مردم اونم قطع میشه

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

 8. صمدخان نیشابوری می‌گوید:

  چه عجب…..کاش زود تر این اتفاق می افتاد……….

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 1

 9. فرخی می‌گوید:

  من در شهرستان داراب فارس هستم .یک پرتقال اینجا هست بنام پرتقال محلی که طعمش بسیار عالیه…یک نمونه هم از خارج آوردن که میترسم این دو تا هیبرید بشن و دیگه طعم اون پرتقال محلیه از بین بره……حق با دکتر کهرمه.

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 1

 10. مهدی می‌گوید:

  سلام

  می گن دو محصول
  عدس و ذرت تراریخته وارد کشور شده و در بازار پخش شده

  که سرطانزاست
  احتیاط کنید و اگر اطلاعات دارید راهنمایی

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>