غارتگران طبیعت دو جوجه شاه بوف را از زندگی طبیعی و لذت پرواز محروم کردند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: چند روز قبل یک چوپان هنگام چرای دامهایش در ارتفاعات حومه شهرستان کهنوج با مشاهده دو فرد مشکوک که مشغول حمل دو جوجه پرنده بودند، بلافاصاله با اداره محیط زیست تماس گرفته و موضوع را میدهد.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان کهنوج در این باره گفت: به دنبال تماس تلفنی یک چوپانان مبنی بر سرقت جوجه پرندگان وحشی، بلافاصله به همراه محیط بانان عازم محل مذکور در ارتفاعات حومه کهنوج شدیم.

حجت اله مرادی افزود: متخلفین پس از آنکه متوجه تماس تلفنی چوپان می شوند. بنابراین جوجه ها را در محلی رها کرده و پیش از رسیدن مامورین متواری شده بودند.

….تصویر: جوجه شاه بوف های زنده گیری شده، پس از کشف و انتقال به اداره محیط زیست شهرستان کهنوج

رئیس اداره محیط زیست شهرستان کهنوج گفت: با راهنمایی چوپان محل دو پرنده زنده گیری شده را که دو جوجه شاه بوف بوده و از داخل لانه برداشته شده بودند را شناسایی و جوجه ها را به اداره محیط زیست منتقل نمودیم.

مرادی اظهار داشت: جوجه شاه بوف ها هم اکنون در اداره محیط زیست تحت مراقبت و تغذیه بوده و کاملا سالم هستند.

حجت اله مرادی گفت: معمولا جوجه پرندگان در صورت جداشدن از مادر به دلیل عدم فراگیری مهارت پرواز، قابلیت رهاسازی در طبیعت را نخواهند داشت اما این دو جوجه شاه بوف تا حدودی رشد کرده اند و تا حدی نیز پرواز می کنند بنابراین امیدواریم طی ۲ الی ۳ هفته آینده بتوانیم آنها را در طبیعت رهاسازی کنیم در غیر اینصورت باقی عمر خود را در اسارت سپری خواهند کرد.

+2
-396
  

33 دیدگاه

 1. مجید (حیوانات نگینهای آفرینشند) می‌گوید:

  دم اون چوپانی که اینو گزارش داده گرم.
  دستشو میبوسم
  امیدوارم بشه این خوشگلارو تو طبیعت رها کرد

  پر طرفدار Thumb up 81 Thumb down 2

  • امیر امینی می‌گوید:

   جونم برادران شکارچی.چه می کنید شما.امیدوارم موفق شده باشین مادرشو از بین ببرین.

   داغ Thumb up 44 Thumb down 54

  • مهدی : حامی حیات وحش می‌گوید:

   باتشکر و سپاس فراوان از اقدام نیکو و بخردانه این چوپان عزیز
   از دیده بان محترم تقاضا میشود درصورت امکان پیگیر این خبر باشید تا انشاءا… از لحظه رهاسازی که بگفته آقای مرادی طی ۲ الی ۳ هفته آینده انجام خواهد شد خبر و تصاویری در اختیار علاقمندان حیات وحش این مرز و بوم قرار دهید
   از کلیه زحماتی که در این راه دشوار متقبل میشوید سپاسگزاری کرده و برایتان در این مسیر پرفرازو نشیب آرزوی توفیق روزافزون از درگاه ایزد منان دارم.

   پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 0

 2. مسعود شکیبایی می‌گوید:

  بهتر بود همون موقع دنبال محل لانه جغد میگشتن شاید لانه جغد همون نزدیکیها بوده

  پر طرفدار Thumb up 26 Thumb down 0

 3. kooshan می‌گوید:

  باعث خوشحالی است که آسیبی به جوجه ها نزده اند
  بنظرم بهتر است بجای استفاده از الفاظ شدید و غلیظ در مورد این افراد که ای بسا جوان بوده و از سر کنجکاوی اینکار را کرده اند از سازمان حفاظت درخواست کنیم با آگاهی دادن به مردم در این مناطق از طریق رسانه های جمعی و نشر بروشور و نصب تابلو و اعلانهای همگانی از افرادی که بهر دلیل جوجه ها و حیوانات جوان و کم سال را زنده گیری می کنند درخواست شود اگر داوطلبانه موضوع را اطلاع دهند مشمول مجازات و جریمه نخواهند شد بلکه مورد تشکر قرار می گیرند و اگر با لیوانی چای یا نوشابه ای خنک هم پذیرایی شوند چه بهتر تا بتوان با راهنمایی آنها جوجه یا حیوان را به لانه و زیستکاه اصلی برگرداند در غیر این صورت ممکن است برخی از روی ترس و دردسرهای بعدی جانور را از بین برده و یا بطریقی رها کنند که منجر به مرگشان شود

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 1

 4. مهدی شهباز می‌گوید:

  چقدر خوبه که انقدر به مردم محلی اطلاع رسانی شده و قبل از وقوع حادثه بد جلوگیری و پیشگیری میشه
  به این میگن کار فرهنگی آفرین به محیط زیست اون منطقه

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 0

 5. کوشان مهران می‌گوید:

  در قدیم دو شیوه گرفتار نمودن پرندگان شکاری مرسوم بود:

  ۱٫ با استفاده از تور و طعمه ای مانند قمری و دلیجه بال و پر گرفته صیاد در کومه به انتظار نشسته تا بالابان و یا طرلانی به هوای شکار در دام گرفتار شده و آنگاه چشم را دوخته و تربیت را شروع می نمودند که این شیوه متاسفانه هنوز در ترکمن صحرا و بوشهر و فارس و دیگر نقاط توسط قاچاقچیان پرندگان شکاری و دلالان آنها وجود دارد.

  ۲٫ جوجه ها را از آشین برداشته و با صبر و حوصله انها را بزرگ نموده و شکارگیر می نمودند که اکنون در قزاقستان و مغولستان جوجه های نیمچه عقاب طلایی برای شکار روباه و گرگ از آشیان برداشته می شوند. در گذشته ها خوانین تالش قرقبانانی در کنار درختانی که طرلان در آنها آشیان می گذاشت مامور می نمودند تا در زمان مناسب تعدادی جوجه برداشته و برای ناصرالدین شاه در تهران ارسال نمایند.

  در اروپا رسم مذموم گردآوری تخم پرندگان و بویژه شکاریان بویژه در بریتانیا وجود دارد و با وجود منع قانونی و درنظر داشتن قانون قوی و قانون گذار و مجری قانون آگاه، هنوز این بزهکاری دیده می شود و این جز مورد هدف قرار دادن و مسموم نمودن عقاب طلایی و عقاب دم سپیدی است که با صرف هزینه بسیار توسط دولت و سازمان های حامی محیط زیست در بریتانیا و بویژه اسکاتلند معرفی مجدد شده ولی توسط پاره ای دامداران ناآگاه و یا قرقبان های املاک شخصی به منظور عدم پراکندن قرقاول و کاپرکالی از میان می روند.

  شاید در مورد این دو جوجه شخص علاقه مندی خارج از سازمان با گذاشتن زمان برای تغذیه و پرستاری بتواند آنها را به مرحله پرواز برساند.

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 3

 6. امیر می‌گوید:

  این پرنده ها قابلیت آزادسازی دارند حتی میشد با کمی تلاش لانه شون رو پیدا کنند،مگر اینکه خدای ناکرده فکرهای بدی براشون کرده باشند،مثل فروش به باغ وحش یا فرستادن به خارج

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 0

 7. پروین می‌گوید:

  محیط زیست باید در مورد برنامه های آموزشی سرمایه گزاری بکنه تا تک تک مردم همیار محیط بان باشند
  زنده باد آن روستایی که به ارزش داده های طبیعت واقف است
  پیشگیری خیلی بهتر و ارزانتر از درمان بیماری است

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

 8. چقدر خوشگلی تو آخه چشماشو نگاه توش شیطنت و خام بودن و دقت بسیار موج می زند
  من نمی دونم آخه چرا نه آخه چرا باید این گونه با وحوش زیبای سرزمینم برخورد بشه . کل دنیا برای داشت چنین گونه هایی سر و دست می شکنند.

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 0

 9. اهورا می‌گوید:

  بازم خدا را سپاس که بهشون آسیبی وارد نشده
  آفرین به تو ای چوپان فداکار
  امیدوارم هرچه زودتر به دامان طبیعت بازگردن

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 10. BERETA می‌گوید:

  بعضی ازآدم نماها بجای پیدا کردن کار آبرو مندانه افتادن بجون طبیعت .بعد هم از خدا توقع رحمت و برکت دارند.

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 11. زهره می‌گوید:

  امروز عصر در شبکه مستند در برنامه نگهبانان طبیعت خانم محققی در احیای نسل رو به انقراض یک پرنده خارق العاده به نام کیبی که نوک بلندی داشت تلاش می کرد
  با خواندن این خبر بدون اغراق باید بگویم که این هموطن عزیز روستایی با گزارش این خبر به اداره محیط زیست کاری همسان همان محقق را نمود
  منتها آن محقق با صرف کلی هزینه و امکانات و این روستایی بزرگوار با یک گزارش چقدر به نجات نسل گونه های حیات وحش منطقه خود کمک کرد تا باشد روزها و روزها و همیشه خدا که همه روستائیان با فرهنگ کشورمان را همیار و ملازم سازمان محیط زیست کشور ببینیم

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 12. ئ می‌گوید:

  چه چوپان وظیفه شناس و مسوولی.
  همچین آدمایی از صد تا دکتر مهندس و وزیر و وکیل بی خاصیت ارزشمند ترند

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 13. عسل بانو می‌گوید:

  خیلی نازند

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 14. شکارچی از خطه کویر می‌گوید:

  ضمن ابراز خوشحالی از اینکه این جوجه ها زنده اند نکته ای را خدمت دوستان یاداور بشوم
  این دو جوجه اگر زنده اند به همت ان چوپانیست که قبلا حتم به یقین از طریق محیط زیست اموزش دیده که در اینچنین مواقعی به چه محلی و با چه شخصی تماس بگیرد تا در گردونه اداری نیفتد و سریع بتواند اطلاع رسانی نماید
  این قدم مثیتی است همیشه اموزش و همیاری از افراد محلی کارساز است و الا ان کوهستان و چوپان کجا و مامورین محیط بانی کجا .
  همه ما به نوعی چه مستقیم و چه غیر مستقیم با روستا در ارتباطیم روستا میتواند چشم و دوربین مخفی محیط زیست باشد به شرطی که اموزش باشد چه اشکال دارد هر چند ماهی یک بار محیط بانی جوانان یک روستا که قشر فعال و قلب تپنده و تاثیر گذار جامعه هستند را در محلی چون مسجد یا حسینیه که الحمدال…همه روستا ها دارند را جمع کرده پذیرایی مختصری نماید و چند دقیقه ای برایشان صحبت کند مطمنا گویش محلی برای مردم هر منطقه بسیار کارساز تر و شیرین تراز برنامه های صدا و سیما برای محلی هاست و نتیجه بهتری خواهد داد و صد البته اگر پاداشی هم برای همیار در نظر گرفته شود با عث میشود از تخریب های دسته جمعی یا چند نفره محلی ها به شدت کاسته شود.
  متاسفانه صحبت کردن با هم و ایجاد بستر مناسب برای مشترکات در جامعه کنونی بسیار کم شده است از صحبت کردن مرد با همسر و بالعکس پدر با دختر/ مادر با پسر/ پدر با پسر/ دوست با دوست /همکار با هم/ همسایه با هم و….و…..و….
  و
  .
  .
  مسولین با متخصصین هر فن و مردم عام
  این صحبت کردن ها و اموزش یکی از اموریست که به حق باید از سیره نبوی اموخت که متاسفانه سخن به درازا میکشد .
  و اما ادامه صحبت:
  اگر همین دو نفر فوق که متواری شده اند مبلغ چشمگیری به چوپان میدادند چه بسا خود چوپان برایشان کار را انجام میداد حقیقت تلخی که نباید در بسیاری جاها کتمان کرد.(منظور این چوپان عزیز نیست )
  ضمن اینکه نباید این مورد را تعمیم داد اما واقیتیست که باید گفت اما اگر شخص تحت اموزش صحیح به همراه اموزه های دینی در ارتباط با مسایل زیست محیطی واقع شود مطمن باشید با هیچ مبلغی قابل خریدو فروش نخواهد بود و نتیجه ان جلوگیری از شکار غیر مجاز و بسیاری معضلات زیست محیطی خواهد بود
  حتی اگر سالی یک پلنگ یا خرس یا…..در هر منطقه با این اموزه ها نجات یابد در دراز مدت نتایج درخشان خواهد داشت
  به شرطی که در بعضی استان ها محیط زیست نیرو هایش را اموزش و از زیر کولر و بخاری به دشت و صحرا بفرستد و از انان یک محیط بان واقعی بسازد نه انچه که اکنون بعضا بر روی کاغذ و حکم کارگزینی است.
  محیط زیست لیسانس و دکترا میخواهد اما برای کار میدانی باید روحیه طبیعت گردی و عشق داشت عشقی که از گردو خاک لباسش از حضور در طبیعت بریزد نه از سر قلم و بی حوصلگی ندادن به موقع حقوق در زیز کولر.
  امیدوارم روزی برسد چون سالها قبل همکاری محیط بان/ شکارچی مجاز و مردم محلی در جهت حفظ همه گونه های طبیعت.
  حق نگهدار
  ا

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 0

 15. مهسا می‌گوید:

  این کوچولو های ناز خوش شانس بودند
  امیدوارم به زودی در طبیعت رها سازی شوند و از هر خطری دور بمانند

  ممنون

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 16. بابک می‌گوید:

  درود بر غیرت ایرانیه اون چوپان باغیرت

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 17. بهنام می‌گوید:

  بسیار زیبا
  اما اون قطعه پلاستیکی ابی رنگ در عکس اول قابل تامله!!!!!! جوجه ممکنه اونو بخوره و……
  لطفا اگه اشتباه میگم بفرمایید؟

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 18. سهیلا می‌گوید:

  خخخخخخخخدااااااااااااااااااااااااا

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 19. امیرعلی ( اون یکی ) می‌گوید:

  قبلا به اینکار می گفتن صید !!! تازگیا اسمش شده شکار …
  مرحبا ، البته از طبیعت دوستان اینترنتی جز این بعید نیست ، وقتی ریخته شدن فاضلاب به درون سد و مرگ ما هی هارو هم نوعی !!! شکار نام بردن …
  ادامه بدین عزیزان …

  داغ Thumb up 8 Thumb down 9

 20. سولماز می‌گوید:

  دم این چوپان مهربون گرم . ای کاش این جوجه ها بتوانند به محیط زیست برگردند و در قفس نمانند

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 21. علی م می‌گوید:

  اسیر کردن جوجه ها چه لذتی داره؟

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 22. کهمره سرخی می‌گوید:

  لامصب چقدر خشکله

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 23. سیاوش می‌گوید:

  قابل توجه آقا بهنام باید بگم این جوجه ها هنوز خودشون نمیتونن چیزی بردارن و بخورن تا حالا که مادرشون بهشون غذا داده، فعلا باید غذارو توی منقارشون گذاشت. ان شالله روزی برسه که خودشون بتونن آزادنه در طبیعت شکار کنن …

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 1

  • بهنام می‌گوید:

   سلام
   اختیار دارین حس و غریزه نوک زدن و خوردن در پرنده ها هست ضمن اینکه اینا که برا خودشون یلی شدن جوجه تازه از تخم در اومده که نیستن
   اشتباه را باید پذیرفت هر جسم خصوصا پلاستیکی خطرناکه چون ممکنه حتی با اون بازی کنن و در حلق پرنده گیر کنه خاصیت مواد نفتی هم که پلاستیک ها دارن دیگه قبول کنیم شاید اونقدر که بایدمیشده در این مورد کوتاهی شده

   پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 24. سهراب می‌گوید:

  متاسفانه سازمان محیط زیست تدبیر و چاره ای در مورد حیواناتی که میگیره نداره
  پارک پردیسان پارکه، کلینیک تخصصی حیوانات که نیست!

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

  • زهره می‌گوید:

   اگرچه ظاهرا و شاید این وظیفه در نگاه اول متوجه انجمن حمایت از حیوانات بشود ولی آنها هم بشدت درگیر درمان و نگهداری حیوانات آسیب دیده شهری هستند آنهم شهری با حداقل ۱۰۰۰۰۰۰۰ جمعیت که روزی نیست که تعدادی از حیوانات مظلوم و بی پناه شهری به دلایل مختلف توسط انسانها آسیب نبینند و آنها هم با کمکهای مردمی و خصوصی اداره می شوند. ولی در عین حال با توجه به یک جنبه از نظر شما آرزو می کنم حداقل یک مرکز دیگر هم در تهران و همه استانها اختصاصا برای درمان حیات وحش شهری و حیات وحش طبیعت با همان امکانات و بلکه بیشتر تاسیس شود تا هم باری از روی دوش مسوولیتهای سنگین کادر درمانی پارک پردیسان مثل جناب دکتر معماریان و همکاران محترمشان برداشته شود و هم مجموعه انجمن حمایت از حیوانات هم بتواند بخشی از بودجه خود را در راستای احیای حقوق حیوانات و فراهم نمودن آسایش و آرامش حیوانات شهری مان صرف نماید که حیوانات شهری مان هم بمانند حیات وحش جنگل و دشت بسیار مظلومند شاید مظلومتر! این کار سبب جذب تعدادی از دامپزشکان عزیز کشور خواهد شد. واقعا دامپزشکان دانشگاههای ایران از توان علمی و عملی بالایی برخوردار هستند و حیف است که استعدادها و توانمندیهای آنها که بابت آن چندین سال زحمت کشیدند به هدر برود. شهرداری ها می توانند بودجه تاسیس کلینیک های حیات وحش را تامین نمایند.

   پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>