دولت همه توان علمی و اجرایی کشور را به کمک دریاچه ارومیه آورده است

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، اسحاق جهانگیری ظهر امروز سه شنبه (۱۳۹۳/۲/۹) در جلسه کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه، گزارش های ارایه شده از سوی دبیرخانه کارگروه را خوب و امیدوار کننده توصیف کرد و افزود: نجات دریاچه ارومیه هدفی مهم و ملی است و دولت با جدیت همه توان علمی و اجرایی کشور را به کمک دریاچه ارومیه آورده است.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه دکتر روحانی تاکید ویژه ای نسبت به احیا و نجات دریاچه ارومیه دارد، گفت: رئیس جمهور تا کنون چندین بار موضوع دریاچه ارومیه را پیگیری کرده اند که این نشان از عزم جدی دولت برای احیاء دریاچه ارومیه دارد.

جهانگیری افزود: برای احیای دریاچه ارومیه از مجموعه دانشگاهی کشور، صاحب نظران و اساتید داخلی و خارجی استفاده شده که لازم است مردم از این موضوع اطلاع پیدا کنند و بدانند که نجات دریاچه ارومیه موضوعی فراموش شده نیست و دولت در این مسیر از حساسیت و اراده جدی برخوردار است.

وی با بیان اینکه ممکن است عده ای اینگونه القاء کنند که دریاچه ارومیه قابل احیا نیست خاطرنشان کرد: حتی اگر به این نتیجه برسیم که برای احیای دریاچه ارومیه به منابع مالی دیگری غیر از بودجه های اختصاص داده شده نیاز داریم، حتما برای این موضوع برنامه ریزی خواهیم کرد.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به طرح ها و راه کارهای ارایه شده برای نجات دریاچه ارومیه، از معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور خواست برای تامین منابع مالی لازم در جهت اجرای این طرح ها برنامه ریزی کند تا در سال جاری بتوانیم وارد فاز اجرایی احیاء دریاچه ارومیه شویم.

در این جلسه که با حضور وزرای نیرو و جهاد کشاورزی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، استانداران آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و کردستان تشکیل شده بود، کلانتری مجری و مدیر اجرایی کارگروه نجات دریاچه ارومیه به ارایه گزارشی از اقدامات و برنامه ریزیهای صورت گرفته پرداخت.

کلانتری از همه دستگاه ها و استانداری های مرتبط به خاطر همکاری و همدلی در جهت احیای دریاچه ارومیه قدردانی کرد و افزود: همه بخش های ذیربط، توان و دانش خود را در اختیار ستاد قرار داده اند و هم اکنون ستاد به صورت تمام وقت و شبانه روزی نجات دریاچه ارومیه را به عنوان یک موضوع ملی دنبال می کند.

در این نشست ضمن معرفی ساختار ستاد احیای دریاچه ارومیه و اقدامات انجام شده، گزارشی از طرح های نوزده گانه تایید شده در جلسه هیات وزیران برای نجات دریاچه ارومیه ارایه شد و اعضای جلسه پیشنهادات و دیدگاه های خود را درخصوص این طرح ها مطرح کردند.

تسهیل و افزایش حجم آب ورودی به دریاچه، کنترل و کاهش برداشت از آب سطحی و زیرزمینی حوضه، اقدامات مطالعاتی و نرم افزاری و انتقال آب به تالاب های اقماری و جزایری از مهمترین اهداف طرح های نوزده گانه بود که در این جلسه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

در این نشست همچنین گزارشی از سوی دبیرخانه ستاد احیای دریاچه ارومیه در خصوص اولویت ها، اقدامات و برنامه های در دست اجرای ستاد ارایه شد.

+10
0
  

21 دیدگاه

 1. سعید می‌گوید:

  سلام
  از اینکه دولت به فکر احیای دریاچه ارومیه است و برنامهایی در دست اقدام دارد بسیار خوب است چون همانطوری که گفته شده یک هدف مهم و ملی است، جادارد که از دولت خواسته شود که به فکر جنگلهای بلوط زاگرس هم باشد چونکه حفظ و احیای جنگلهای بلوط زاگرس هم یک هدف مهم و ملی می باشد. چند سالی است که درختان بلوط زاگرس دچار خشکی می شوند.

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 2. پروین می‌گوید:

  اقای رئیس جمهور قولش را داده اند ببینیم چه خواهد کرد.( مرد است و قولش) .

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 3. kooshan می‌گوید:

  در این مورد هر اقدامی که با بررسی و مطالعه و نظر کارشناسان انجام شود و به بهبود و ارتقای موقعیت زیست محیطی دریاجه و منطقه منجر شود مثبت است و باید استقبال کرد

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 4. RAPSON می‌گوید:

  به عمل کار برآید.
  آقای رئیس جمهور جناب دکتر روحانی تقاضامندیم نگذارید دریاچه اورمیه از بین برود چون جبران ناپذیر است

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 5. زهره می‌گوید:

  راستی دیروز خبردار شدیم که قسمتهایی از آبگیرهای دریاچه هامون به دلیل بارندگی های اخیر پر آب شده و تصاویر ابراز خوشحالی مردم محلی که به آب زده بودند بسیار زیباست. امیدواریم در کنار تلاشهای اعضای کارگروه چنین بارشهایی هم دریاچه ارومیه را مشروب سازد.

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 6. َنصرت ا... تواضع می‌گوید:

  بادرودحضور معاون اول رئیس جمهور و همه دلسوزان ایران ومحیط زیست آن ، از اینکه دولت با همه توان خود مجدانه پیگیر حل مشکل دریاچه اورمیه است بسیارخوب و موجب قدر دانی است ، همه میدانیم که علاج واقه قبل ازوقوع کم هزینه تر و آسان تر است پس برای جلوگیری فجایع زیست محیطی مشابه بایستی اقدامات جدی وعاجلی بعمل آید!!
  محیط زیست وعرصه ملی بی پناه شهرستان فریدونشهر جولانگاه پیمانکاران یکه تاز طرح های انتقال اب بین حوضه ای است مطالعات انجام شده درصورت اجرائی شدن وحفر تونل در مرتفع ترین کوه استان اصفهان (شاهانکوه فریدونشهر)وزهکش کردن منابع عظیم ابهای زیر زمینی آن باعث خشک شدن ده ها وشایدصدها چشمه بزرگ وکوچک دو سوی دامنه های شمالی وجنوبی کوهستان مذکورو اوارگی وکوچ اجباری بسیاری از مردم روستائی و هزاران خانوارعشایر وابسته به منابع آبی وپوشش گیاهی آن خواهد شد،ازسوئی دیگر ۵۰هزارهکتارپوشش جنگلی ارزشمندآن (بزرگترین جنگل زاگرسی استان )ازبین خواهد رفت !!

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 7. بصیر می‌گوید:

  با سلام
  ممنون از دولت که عنوان کردند بفکر است اما امروز وقت عمل است اگر عملیاتی اجرایی در این خصوص انجام شده آن را بگویید باز هم از اینکه بفکر هستید واقعا تشکر میکنم .
  بصیر

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 8. ناشناس می‌گوید:

  جناب رییس جمهور در تبلیغات انتخابی خود در اورمیه خطاب به مردم آذربایجان گفته بودن اگر من رییس دولت شوم اولین کارم احیای دریاچه اورمیه است و …
  تا حالا که کاری انجام نشده ولی ما همچنان امید واریم :(

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 9. راتین می‌گوید:

  مطلب خوبی بودش ممنون
  میتونم تو سایتم استفاده کنم ازش ؟؟؟

  ratin.ir

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 10. مرتضی خاکپور می‌گوید:

  تنها راه پر آبی دریاچه ارومیه انتقال آب از دریاچه خزر در یک سال اجرایی می شود ؛ طرح ماندگار من در وبلاکم است .

  khakpour-m.blogfa.com

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 11. آریان می‌گوید:

  من فکر میکنم این کار به کارشناسی بیشتری نیاز داره

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 12. خرید گل می‌گوید:

  به امید اینکه این کار به بهترین صورت انجام بگیره

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 13. پکیج آماده وب می‌گوید:

  واقعا امیدواریم انجام بشه

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 14. طب سوزنی می‌گوید:

  انشااله که این امر میسر بشود

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 15. محسن می‌گوید:

  تا بخشی احیا شده.انشاالله کاملا انجام بشه

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 16. هاست می‌گوید:

  انشااله که این امر میسر بشود امین

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 17. تور نوروز 96 می‌گوید:

  امیدوارم دریاچه دوباره احیا بشه

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 18. تور کیش می‌گوید:

  ایشالا که همه چی بر وفق مراد همه باشه مخصوصا این موضوع به این مهمی

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 19. ناشناس می‌گوید:

  به امید خدا دوباره دریاچه احیا میشه با کمک مسوولین

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 20. امیدوارم که دوباره دریاچه احیا بشه

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 21. پیله می‌گوید:

  بسیار عالی . میخواستم بدون امکان استفاده با ذکر منبع هست؟

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>