نجات ۲ فک خزری از تورهای صیادی و رهاسازی مجدد در دریای خزر

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: به فاصله کمتر از دو هفته در روزهای ششم و هجدم ماه جاری دو فک خزری در تورهای ماهیگیری گرفتار شده و خوشبختانه با اطلاع به موقع صیادان محلی بندرترکمن توسط نیروهای یگان محیط زیست استان گلستان و دامپزشک مرکز درمانی و تحقیقات سگ دریایی در ایران از دام رهایی یافته و پس از معاینات اولیه، نمونه برداری و حلقه گذاری مجددا در دریای خزر رهاسازی شدند.

دکتر امیر شیرازی دامپزشک و نماینده مرکز درمانی تحقیقات سگ دریایی در ایران گفت: مورد نخست که در تاریخ ۹۳/۲/۶ در تورهای ماهیان خاویاری گرفتار شده بود، یک فک ۱۵ الی ۱۶ ساله و به لحاظ جنسیت نر بود که ۶۵ کیلوگرم وزن داشت.

این فک که به دلیل تقلا در تور از ناحیه دستها دچار جراحات سطحی شده بود، با از استفاده از آنتی بیوتیک درمان های شده و پس از نمونه برداری و پلاک گذاری مجددا در آبهای دریای خزر رهاسازی گردید.

………………..تصویر: فک نجات یافته از تور صیادان در تاریخ ۹۳/۲/۶ درون قایق ماهیگیران بندرترکمن

مورد دوم نیز یک فک  حدودا ۵ الی ۶ ساله بود که روز ۹۳/۲/۱۸ با اقدام و اطلاع به موقع صیادان در منطقه فرید پاک واقع در مرز دریایی با کشور ترکمنستان از بند تور رها شده و مورد معاینه قرار گرفت.

این فک که به لحاظ جنسیت نر بوده و حدود ۳۸ کیلوگرم وزن داشت و کاملا سالم بود پس از نمونه برداری و پلاک گذاری در دریا رهاسازی شد.

…………….فک نجات یافته در منطقه فرید پاک واقع در مرز دریایی با کشور ترکمنستان در تاریخ ۹۳/۲/۱۸

اغلب ماهیگیران می پندارند که فک ها از ماهیان تجاری، که منبع ارزشمندی برای آنان هستند، تغذیه می کنند. به همین سبب، به محض مشاهده فک ها، آنها را با ضربات پارو می کشند.

برگزاری چندین دوره آموزشی جهت افزایش آگاهی صیادان محلی نسبت به اهمیت گونه در معرض انقراض فک خزری باعث شده است صیادان به محض مشاهده فک های گرفتار در تورهای ماهیگیری مراتب را به ادارات محیط زیست منطقه اطلاع داده و آسیب رساندن به فک ها خودداری کنند.

به گزارش دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: فک خزر تنها پستاندار دریای خزر است. فک در آب زندگی می کند و تنها برای زادآوری و گاهی برای استراحت به ساحل می آید. در خشکی بسیار کم‌تحرک ولی در آب بسیار فعال است و با کمک پاهای خود به سرعت شنا می کند. فک ها از دست‌هایشان برای حفظ تعادل استفاده می کنند.

بدن این پستاندار برای زندگی در آب تغییراتی کرده‌ است. میان انگشتان دست و پای آن پرده‌ای وجود دارد که باعث می شود دست‌ها و پاها شبیه باله‌ای برای شنا شود. پاها در انتهای بدن و در امتداد دم قرار گرفته‌اند، به‌ همین‌ دلیل فک ها نمی توانند به‌ راحتی روی زمین راه‌ بروند.

در گذشته تعداد زیادی از فک ها برای استفاده از پوست و گوشتشان شکار می شدند. در حال حاضر هم هر سال تعداد زیادی از آن‌ها در تورهای ماهیگیران گرفتار و توسط صیادان کشته می شوند.

گرم‌شدن زمین، باعث ذوب یخ‌های بخش شمالی دریای خزر و در نتیجه کاهش زیستگاه‌های فک خزری شده‌ است. از عوامل دیگر کاهش شدید جمعیت این گونه، آلودگی های دریایی و نوعی بیماری ویروسی است که از سگ‌سانان به فک منتقل و در سال‌های گذشته موجب تلفات زیادی در این گونه شده‌ است.

آخرین سرشماری فک خزری به ۶ سال قبل (سال ۲۰۰۸) باز می گردد که حاکی از وضعیت ناگوار این تنها پستاندار دریای خزر است.

پیش از فروپاشی شوروی سابق جمعیت فک خزری حدود یک میلیون عدد بوده است اما سرشماری سال ۲۰۰۸ نشان می دهد این جمعیت به یکصد هزار عد کاهش یافته است و به عبارت دیگر ۹۰۰ هزار فک خزری از بین رفته اند.

فک خزر یکی از کوچکترین گونه فک های واقعی یعنی بدون گوش است و تنها در دریاچه خزر یافت می شود. این یگانه پستاندار خزر در اغلب نقاط دریا زندگی می کند و محل زیست آن بر حسب در دسترس بودن موادغذایی و بصورت فصلی متغیر است.

در فصل تابستان و پاییز اکثر فک های خزر در آبهای سواحل جنوبی دریای خزر در حوزه کشور ترکمنستان و ایران بسر می برند.

به دلیل اشغال تمامی نوار ساحلی دریای خزر در ایران توسط اشخاص (ویلاها و شهرک ها) و ارگان های دولتی، فک خزر در زمان حضور در آبهای حوزه ایران تنها می تواند در بخش کوچکی از سواحل پناهگاه حیات وحش میانکاله و جزیره آشوراده که هنوز اشغال نشده است، آنهم در صورت عدم حضور صیادان و ماهیگیران به استراحت بگردازد.

پیش از تجزیه شوروی سابق، کشتار فک های خزری حتی به ‪ ۱۶۰‬هزار فک بالغ در سال می رسید و هم اکنون نیز سالیانه حدود ده هزار فک خزری در فصل زاد و ولد این گونه در روسیه و با مجوز قانونی این کشور کشته می شوند.

به دلیل رنگ سفید پوست بچه فک ها، اغلب این کشتارها در روسیه مربوط به فک های تازه متولد شده می باشد.

+1153
0
  

25 دیدگاه

 1. زهره می‌گوید:

  شباهت صورتش به گربه او را به حیوانی دوست داشتنی مبدل نموده است ولی بی دست و پا بودنش او را به حیوانی مظلوم تبدیل نموده است.
  صدور جواز ۱۰۰۰۰ عدد شکار از این گونه نادر توسط روسیه بسیار ناجوانمردانه بوده و نوعی قتل عام وحشیانه است.
  بنابراین تمام کشورهای دنیا از جمله کشورهای حوزه دریای خزر باید نسبت به رفتار نسل برانداز این حیوان محجوب و مظلوم توسط روسیه به مجامع بین المللی شکایت برند و سایر کشورهای منطقه باید ایران را از این نظر (عدم صدور مجوز شکار این حیوان و تلاش جهت احیای نسل آنها) الگو قرار دهند.
  از طرفی همه کشورهای اطراف دریای خزر از جمله ایران بشدت باید نسبت به سلامت آب این دریا و جلوگیری از آلوده شدن آن توسط انواع فاضلاب ها بشدت احساس مسوولیت نمایند.

  پر طرفدار Thumb up 43 Thumb down 2

  • وحید.ب می‌گوید:

   خانم زهره
   ده هزار رقم بسیار بالایی است
   حدود یک دهم جمعیت احتمالی فک های خزر
   آیا اطلاعی از دلیل این امر دارید؟
   تا آنجا که من اطلاع دارم روس ها نسبت به جوامع حیات وحش نگرش کلان دارند و روسیه یکی از زیستگاه های مهم حیات وحش در دنیاست
   هر چند با روند آلوده شدن دریای کاسپین عرصه بر این موجودات هم تنگ میشود.

   پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 4

  • محمد2 می‌گوید:

   عکسی از دخالت محیط زیست ندیدیم

   داغ Thumb up 4 Thumb down 2

 2. ایرانى امارات می‌گوید:

  با سلام به دیده بان
  در این عکسها نشان داده میشه که فوک سفید رنگ با طناب بسته شده و عکسى از زمان آزادى آنها ضمیمه خبر نمیباشد.
  لطفا اگر از زمان آزادى انها هم عکسى موجود است بفرستید. ممنون

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

 3. مسعود شکیبایی می‌گوید:

  از شکار مجاز و غیر مجاز فکها در روسیه گرفته تا آلودگی ساحلی و آبی و تورهای رها شده در دریا به شدت نسل فک خزری رو با خطر مواجه کرده
  یکی از اصلی ترین دلایل در خطر بودن این گونه کشتار این گونه در روسیه و نا امنی اصلی ترین محل زادآوری اونها در روسیه است
  باید تعاملات و همفکری کشورهای حوزه خزر بیشتر و بهتر بشه
  احتمالا یکی از اصلی ترین محل های استراحت فک خزری در ایران جزیره آشوراده هست که دولت قصد واگذاری اون رو داره…

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 0

 4. مهدی حدادی می‌گوید:

  واقعا زیباس. . .
  من تا دو سه سال پیش نمی دونستم که دریای خزر هم محل زندگی این حیوان دوست داشتنیه.

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

 5. یک زمین برای همه می‌گوید:

  روح دکتر هرمز اسدی قرین رحمت خداوند که در زمان حیاتشان با اموری چون ؛ برگزاری کارگاه های آموزشی برای جوامع محلی جهت حفاظت از نسل فک خزری گام ها برداشتند.

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 0

 6. مهسا می‌گوید:

  ممنون دیده بان خبر خوبی بود و
  ممنون از کسانی که به این فک ها کمک کردند

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 0

 7. اهورا می‌گوید:

  خبر خیلی خوبی بود و سپاس از همه
  ولی من هنوز در شوک لورا هستم. کاش که این خبر دروغ بود. کاش لورا به آغوش طبیعت برمیگشت. کاش هیچ شگارچی تفنگشو به سمت جانوران بی گناه نمی گرفت و خیلی کاش های دیگر…
  حالم حسابی گرفته و دل و دماغ هیچ چیز و ندارم

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

 8. مجید(حیوانات نگین های آفرینشند) می‌گوید:

  خدا رو شکر
  بعد از این همه خبرای ناخوشایند خرس و پلنگ برای ازاد شدن این دو هموطن خوشحالم

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 2

 9. aic می‌گوید:

  الان (روز پدر مبارک) تو خبر‌ها خواندم،از طرف باغ وحش ارم در سایه سازمان محیط زیست صحبت‌هایی‌ مبنی بّر مبادله ۱ جفت شیر ایرانی‌ از آلمان یا هند با ۱ جفت گورخر ایرانی‌ از ایران شده،که در صورت انجام، شیر‌ها در باغ وحش ارم با اون امکانات فوق قدیمیشون نگهداری بشوند،کاش بجا این جلسات و اخبار بیهوده کمی‌ هم دغدغه اصلی‌ مسئولین سطح بالا، حفظ و پرورش گونههای در حال انقراض بود،بعد احیای گونههای منقرض شده،برا من باورش سخته که زمانی‌ تو ایران شیر داشتیم و چه بد خواهد شد اگر نسلهای بعد باورش براشون سخت باشه که زمانی‌ یوزپلنگ ،پلنگ مازنی،‌خرس قهوه‌ی ایرانی‌،گرگ خاکستری ایرانی‌……داشتیم

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

  • وحید.ب می‌گوید:

   aic گرامی
   مسئولین ما علاقه زیادی به بوق و شیپور دارند
   موثق است که دیدند شیرهای آفریقایی به خوبی زادآوری میکنند
   هوس شیر ایرانی به سرشان زده است!
   مطمئن هم باشید این امر هیچ ارتباطی به احیای شیر ایرانی ندارد چون بار کج به مقصد نمیرسد
   با این سیستم حفاظتی(که خودتان بهتر گفتید) اگر فاتحه پلنگ و یوز که گربه سانان بشدت آسیب پذیر این بوم هستند
   را نخوانیم فرصت خوبی است که کلاهامان را به هوا پرتاب کنیم.

   پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 10. بهنام می‌گوید:

  مگه چند درصد خزر دست ماست؟
  اینم اگه تا به حال نسلش مونده به خاطر عدم مصرف خوراکیه و الا تا بحال تموم والفاتحه

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

  • وحید.ب می‌گوید:

   در حال حاضر بدلیل عدم وجود رژیم حقوقی برای این دریا و لغو یکطرفه قراردادهای مابین ایران و شوروی سابق، کمتر از ۹ درصد خزر در اختیار ایران است
   فک مصرف خوراکی ندارد ولی سوداگرانی شوربختانه در ایران آنرا صید کرده و به قیمت کمی به باندهای قاچاق به کشورهای شمالی میسپارند.

   پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 11. دستان علوی می‌گوید:

  با سلام و درود
  کشتار این تعداد فک در روسیه قابل توجه دوستانی که فکر می کنند در کشورهای دیگر به جانوران تو هم نمی گویند و فقط در ایران کشتار حیات وحش رخ می دهد …
  با سپاس
  حامی گرگ های ایران

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

 12. ایرانى امارات می‌گوید:

  دستان علوی عزیز،ادب از که اموختى ،از بى ادبان

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 13. عاشق طبیعت می‌گوید:

  خبر خوبی بود خوشحال شدم من نمیدونستم ما در دریای خزر فک انم به زیبایی داریم دست میرضاد.

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 14. جمشید آقا نوه سی از خوی_آذر بایجانغر بی می‌گوید:

  زیست بوم خزری دارای حیات وحش خاص ولی شکننده و رها شده است.
  کشورهای دوست نظیر روسیه فعلی و قزاقستان و سرزمین آران (آذربایجان فعلی) بیشترین سهم را در ایجاد آلودگی و رها کردن انواع پساب های صنعتی و خانگی و آبهای حامل گونه های مهاجم و غیر بومی را به حوزه بسته این دریاچه داشته و دارند معرفی گونه مهاجم شانه دار برای ماهی کیلکای خزری آخرین دستاورد همسایه محترم شمالیست.!!
  صنعت خزر و تولیدات جانبی آن برای همسایه شمالی که از آب ، کره میگیرد،! مهمتر بقاء نسل این پستاندار نجیب کاسپین است. اگراین گونه منحصر به سرحدات غالبا و به زور تملیک شده این کشور از هر سمت میشد، معلوم میشد عیار دوستی و محافظت از اینگونه منحصر به فرد درجهان چقدر است.!!
  از هموطن طبیعت دوست ترکمن و از آموزگاران راستین و یگان محیط زیست قدر دانیم.
  آرزو داریم عرصه های آزاد شده این دریاچه رها شده به حال خود به استراحت گاه دائم اینگونه دوست داشتنی و نجیب همچون صاحبان آزاده و اصیل ایران زمین بدل شود. شما چه فکر میکنید!؟

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 15. ali reza می‌گوید:

  با عرض سلام وخسته نباشید… باید با این گونه متخلفین برخورد جدی شود….

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 16. شاهین می‌گوید:

  خیلی خبر خوبی بود

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 17. محمد می‌گوید:

  سلام به همگی
  امروز تو دریای بندر ترکمن دیدمش خیلی بحال بود روی اسکله چوبی خراب تر دریا که قبلا با پیشروی اب بیشترش زیره اب رفته بود دراز کشیده بود وقتی بهم نشون دادن باورم نمیشد تا اینکه خوب دیدمش واقعا طبیعت زیبایی داره بندر ترکمن من اونجا هم گراز دیدم هم امروز فک ،توصیه میکنم همگی برید.

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 18. میثم می‌گوید:

  من ۲۵سال ک کنار ساحل دریای خزر زندگی می کنم تا ۶سالگی کنار ساحل فکهارو میدیدم که دارن استراحت میکنن الان ۱۹ سال ک کنار ساحل یا حتی داخل دریا هیچ فکی نمیبینم هر وقت هم میرم کنار ساحل همیشه کم بود ساحل و از نبود فکهارو حس می کنم اصلا ساحل دلگیر این نوشته منو کسایی می تونن احساس کنن که با همچین محیطی بزرگ شده باشه متاسفم…………

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>