دستگیری متخلفین برداشت غیرقانونی ۱۲۰ کیلوگرم گیاهان دارویی در اشترانکوه

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: همه ساله با شروع فصل بهار و رویش گیاهان مرتعی، افراد سودجو با دستبرد به طبیعت و برداشت بیرویه از گیاهان مرتعی خوراکی و دارویی اقدام به تخریب طبیعت نموده و گونه های گیاهی را با خطر انقراض روبه رو می کنند.

در مناطق حفاظت شده برابر قوانین به منظور حفظ گونه های گیاهی و جانوری، برداشت این گونه ها بدون مجوز قانونی ممنوع بوده و با افراد خاطی برخورد قانونی صورت میگیرد و متخلفین به مراجع قضایی معرفی خواهند شد.

مسئول منطقه حفاظت شده اشترانکوه گفت: روز گذشته (سه شنبه ۹۳/۲/۲۳) گروهی از متخلفین که ۱۲۰ کیلوگرم گیاهان مرتعی حمایت شده را چیده بوده و با استفاده از تاریکی شب قصد خروج گیاهان از منطقه را داشتند توسط محیطبانان منطقه حفاظت شده اشترانکوه مستقر در پاسگاه چشمه خرم دستگیر شدند.

. .تصویر: ۱۲۰ کیلوگرم گونه گیاهی انخش که از متخلفین در منطقه حفاظت شده اشترانکوه کشف و ضبط گردید

کورش لشنی گفت: گونه برداشت شده نوعی گیاه مرتعی به نام انخش است که خاصیت دارویی داشته و برای تنظیم فشار خون بسیار مفید است.

متاسفانه به دلیل برداشت بیرویه این گونه گیاهی توسط افراد متخلف و سودجو، وسعت محدوده رویش این گیاه بسیار کاهش یافته و این ذخیره ژنتیکی ارزشمند در آستانه نابودی قرار گرفته است.

لشنی افزود: متخلفین به جهت تازه و لطیف تر بودن، گیاهان مرتعی را پیش از طی مراحل تکامل، زایش و گلدهی برداشت می کنند که این موضوع منجر به وارد آمدن خسارات فراوانی به گونه های خوراکی و دارویی شده است.

مسئول منطقه حفاظت شده اشترانکوه گفت: متخلفین دستگیر شده پس از پرداخت جریمه نقدی معادل هر کیلو ۳۰,۰۰۰ ریال، جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی شدند

+68
-6
  

11 دیدگاه

 1. زهره می‌گوید:

  به احتمال زیاد این گیاهان به عطاری ها فروخته می شوند و عطاری ها هم قطعا این گیاهان را با قیمت های گزاف از این افراد خریداری و چند برابر قیمت به مردم می فروشند.
  حال آنکه سازمان حفاظت محیط زیست می تواند تحت نظارت کارشناسان ذیربط از این ذخایر گیاهی به طور سنجیده و حساب شده به نفع سازمان با صنایع داروسازی قرارداد ببندد مشروط به آنکه پوشش گیاهی منطقه حفظ شود و درآمد حاصله نیز صرف هزینه های خود سازمان شود و از طرفی از خروج ارز برای خرید چنین داروهایی جلوگیری شود.

  پر طرفدار Thumb up 27 Thumb down 7

 2. مسعود شکیبایی می‌گوید:

  در گذشته های دورتر مردم در فصل بهار به علت نبود گیاهان سبز در زمستان به کوه و بیابان میرفتند تا بتونن از سبزیجات تازه استفاده کنن جمعیت کم، دامپروری محدود، ریزشهای جوی بیشتر باعث عدم تخریب یا تخریب کم زیستگاه ها میشد
  اما امروز که میزان بارشها کم شده افزایش دمای هوا، چرای بی رویه جاده و معدن و غیره زیستگاه ها رو تهدید میکنه حیفه که این گیاهان کم نظیر در حجم زیاد چیده بشه حفظ این گیاهان در این وضعیت مهمتر از خوردن اونهاست
  چند روز پیش رفتیم رینه لاریجان، بماند تعدد گله ها
  مردم به شدت در حال چیدن گیاهان خوراکی و حتی لاله ها بودن اونچیزی که اونروز اخر وقت منو حسابی رنجوند این بود که در غروب اونروز پیرمردی که تو مسیر در حال فروش گیاهان بود ۱ گونی پر از گیاهانی که نفروخته بود به خاطر پژمرده بودن ریخت تو یه چاله صحنه رو که دیدم ناراحت پیش پیرمرد رفتم باهاش از در دوستی صحبت کردم ولی…
  باید برداشتهایی که از طبیعت میشه حساب شده و مدیریت شده باشه گاهی اوقات بهره برداری نکردن بهتر از بهره برداری کوتاه مدت هست

  پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 9

  • زهره می‌گوید:

   جناب شکیبایی
   من تخصصی در محیط زیست ندارم ولی آیا امکان دارد چنین گیاهانی که خواص دارویی دارند و احتمالا رشدشان هم خیلی به آب وابسته نیست به جای محصولات کشاورزی که سبب تخلیه آب منابع زیرزمینی و دریاچه هایی مثل ارومیه شدند در زمین های زراعی مردم مناطق مختلف کشت شوند و آنگاه کارخانه جات و صنایع دارویی وابسته عصاره های این گیاهان را استخراج نموده و مواد موثره آنها به اشکال مختلف دارویی تبدیل و برای مصارف دارویی مختلف بکار رود؟
   امروزه رویکرد مردم جهان و از جمله ایران به سمت داروهای گیاهی رو به گسترش است چرا که داروهای گیاهی بعد از طی مراحل مختلف تا رسیدن به محصول نهایی از ضریب اطمینان نسبتا قابل قبولی برخوردارند، بویژه که امروزه عوارض جانبی داروهای شیمیایی بر هیچ کس پوشیده نیست.
   ما امروزه می بینیم که هندوستان از صاحبان اصلی صنایع داروسازی جهان (اغلب منشا گیاهی است) بوده و چین هم در این مورد بسیار مطرح است. اگر سازمان محیط زیست بتواند در این راستا اقداماتی انجام دهد هم زمینه اشتغال زایی برای مردم مناطق مختلف فراهم می شود و هم از به هدر رفتن آب در مورد کشت گیاهانی که به شدت به آب وابسته هستند جلوگیری می شود و هم از محل درآمد صادرات داروهای حاصله کلی ارز وارد مملکت شده و سازمان محیط زیست هم از آن بهره مند می شود. به خصوص که ایران خاستگاه رستنی های متفاوت دارویی است مثل مورد و زعفران و …

   پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 3

   • مسعود شکیبایی می‌گوید:

    درود زهره خانم
    البته در حال حاضر هم گیاهان دارویی در مزارع کشت و مورد مصرف قرار میگیرند و البته خیلی از انواع گیاهان دارویی با شرایط دیم کاملا سازگار یا اینکه قابلیت کشت دیم دارن قبلا هم گفتم با توجه به شرایط کم آبی و خشک سالیهای پیاپی در کشور باید انواعی از محصولات کشاورزی کشت بشن که نیاز کمی به آب دارن و البته میشه با ارز حاصل از صادرات محصولات کم مصرف آبی اقدام به واردات محصولات پر مصرف آبی کرد و در واقع آب وارد کشور کنیم
    البته عدم نیاز یا نیاز کم گیاهان دارویی به کود و سموم شیمیایی مختلف میتونه به حفظ سلامت خاک و آب و البته طبیعت و انسان کمک کنه (شخصا مخالف شدید سموم و کودهای شیمیایی هستم)
    از جمله گیاهان دارویی که قابلیت کشت دیم دارن میشه آویشن، زیره سبز، زوفا و مریم گلی رو اسم برد
    متاسفانه اونچیزی که امروز در مورد کشت گیاهان دارویی نگران کننده هست علاقه بشر به تغییرات ژنتیکی در گیاهان دارویی است قطعا تغییرات ژنتیکی بنیانی ترین نوع دخالت بشر در طبیعت هست که قطعا عواقب ناگواری خواهد داشت

    پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 8

    • زهره می‌گوید:

     ممنون از توضیحات شما اما مسلما در کشور ما گونه های گیاهی بسیار باارزشی با پتانسیل های درمانی بالا وجود دارد که متاسفانه روی خواص درمانی آنها کارهای پژوهشی صورت نگرفته است و بدون شک بسیاری از این گونه های باارزش بدلیل چرای بی رویه دامها در مراتع یا از بین رفته اند و یا در شرف از بین رفتن اند.
     گیاهانی که می توانند سود هنگفتی نصیب سازمان کنند ضمن آنکه در حوزه درمان و سلامت مردم هم ایفای نقش کنند بدون آنکه برداشت آنها آسیبی به محیط زیست برساند.

     داغ Thumb up 4 Thumb down 3

 3. مجید (حیوانات نگینهای آفرینشند) می‌گوید:

  دم محیطبانای عزیز گرم
  یه فیلم هست که تصویر یه توله خرس سلاخی شده تو آذربایجان شرقی رو نشون میده
  تو سایت تابناک دیدم که یه خواننده ارسال کرده بود

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 6

 4. وحید.ب می‌گوید:

  واقعا که سنگ را بسته اند و…
  چه خوب است آنهایی که خاک ارضی ملی را هم میفروشند هم مشمول قانون شوند روزی!
  واژه معدن و دماوند را در گوگل بزنید
  واژه سیمان و دیلمان هم همینطور
  و صدها واژه دیگر
  منتها دست بالای دست بسیار است

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 6

 5. داریوش عاقل می‌گوید:

  ضعف فرهنگی و ضعف مالی.هر دو دست بدست هم داده و تیشه از جانب مردم محلی بر پیکره ی نحیف طبیعت ایران می زنند.
  هر چند اینها ضرباتیست که بر ملا می شود و ضربات اصلی که بی تدبیری و بی برنامگیست را تاریخ نشان خواهد داد.

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 0

 6. کاکتوس می‌گوید:

  با سلام به دیده بان گرامی
  لازم به ذکر است همان طور که خدمت شما و کاربران گرامی سایت معلوم است با رویش فصلی مراتع و برداشت های بی رویه از چند نوع این گیاهان این گیاهان را به پرتگاه نابودی کشانده است و یکی از این گیاهان با ارزش در ارتفاعات شهرستان سنگسر و شهمیرزاد می روید به نام “متکه” یا “متکا”(میم به حرکت ضمه و ت حرکت ساکن) این گیاه که دارای پیاز است و قیمتش در بازار امسال چیزی حدود کیلویی ۱۰۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ تومان است.
  دیده بان گرامی من همه ساله تا جایی که در توان دارم به اهالی روستا توضیح میدهم که اگر برای برداشت گیاه به کوه میروند از هر چند بوته یکی را نچینند چرا که هرچند گیاه دارای پیاز است و هر سال مجددا از پیاز جوانه میزند و رشد میکن اما اگر گیاه به گل نرسد و بذر افشانی نکند از لحاظ ژنتیکی جمعیتش به خطر می افتد اما متاسفانه به علت گران بودن قیمت گیاه و نبود سواد کافی در جوامع محلی این گیاه هم هرساله بیشتر آسیب میبیند و تخریب میشود.
  حال از شما میخواهم پیگیری برای حفظ این گیاه انجام دهید.
  یک پیگیری از اداره منابع طبیعی یا محیط زیست شهرستان!
  ممنونتان میشوم.

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 0

 7. شاهین می‌گوید:

  واقعاً این هم یک معضل بزرگ شده
  من خودم به این موضوع خیلی توجه می کنم و هر سال در اردیبهشت ماه شاهدم که مقدار گلهای وحشی نسبت به سال قبل کمتر میشه
  من امسال به زحمت در چند جا شقایق دیدم. بومادران و کاسنی و گل گاوزبان… هم خیلی کم شده
  دلیل اصلیشم همین برداشتهای هدفمند و سودجویانه ای هست که متاسفانه هیچ نظارتی برش نمیشه

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 8. دستان علوی می‌گوید:

  با سلام و درود
  متاسفانه برداشت بی اندازه ی برخی از گیاهان آنها را تا آستانه ی انقراض پیش برده است . مانند آنقوزه که تنها تک درختچه هایی از آن در کوهستان های بزرگ باقی مانده است .
  خود بنده به همراه خانواده در فصل بهار برای جمع آوری کنگر،پیاز کوهی،چای کوهی و … به عرصه های طبیعی می رویم ولی ذکر چند نکته ضروری است :
  ۱- برداشت به اندازه خانواده یا حتی فامیل مانعی ندارد اما برای فروش یا برداشت های بی اندازه در درازمدت صدمه های جبران ناپذیری می زند .
  ۲- عبور و مرور این افراد با وسایل نقلیه در عرصه های طبیعی (آن هم اتومبیل های سنگین) به مراتع لطمه وارد می کند .
  ۳- در بین این رفت و آمدها متاسفانه گیاهان زیادی در زیر پا له شده و حتی گیاهان ارزشمندی چون لاله واژگون مورد بی مهری قرار می گیرند .
  ۴- متاسفانه برخی از این افراد به چیدن سبزی های کوهی اکتفا نکرده و دیگر گیاهان ارزشمند را هم می چینند و حتی برای ایجاد آتش بوته های بزرگ گون را که محصول کمیاب کتیرا از آن استخراج می شود ریشه کن می کنند .
  ۵- چیدن سبزی های کوهی مراعات می خواهد . زمان و نحوه چیدن آنها بسیار مهم است . متاسفانه ریشه کن کردن برخی از آنها توسط افراد غیرآشنا صورت می پذیرد.
  نگاهی به این مطالب هم بیاندازید :
  mountainwatch.persianblog.ir/post/2272
  و
  hamshahrionline.ir/hamnews/1382/820312/news/mohit.htm
  با سپاس
  حامی گرگ های ایران

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>