توضیحات شفاف وزیر نیرو در مورد بحران جدی آب در کشور

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: وزیر نیرو با اشاره به این مساله که تبیین بحران آب کشور طبیعتا برای مردم نگرانی ایجاد می کند، گفت: اگر یک نفر فشار خون بالا و مشکلات عدیده قلبی داشته باشد به پزشک مراجعه کند قطعا این پزشک با این بیمار جدی برخورد میکند و بی تعارف او را مطلع میکند تا از آسیب های بعدی جلوگیری شود.

وی افزود: مسائلی که ما در رابطه با بحران آب کشور مطرح می کنیم، از این جنس است. البته همه معضلات آبی ما راهکار دارد اما باید توجه کرد که تمام این راهکارها به دست مسئولین کارگشا نیست و تمام آحاد جامعه وظایفی در این مور دارند که بایستی به آنها به خوبی عمل کنند.

منابع آبی از مرز بحران عبور کرده و در مرحله تنش آبی قرار داریم

چیت‌چیان اضافه کرد: بحران آب برای ما یک مسئله بسیار جدی است. تا ۱۰ سال پیش از آمار آب تجدید شونده کشورمان ۱۳۰ ملیارد متر مکعب بوده است و الان در اثر کاهش بارش ها (متوسط بارش در کشور ما در سال از ۲۵۰ میلی متر به ۲۴۲ میلی متر کاهش پیدا کرده است) آب تجدید شونده  مان هم به ۱۲۰ ملیارد متر مکعب کاهش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: در ابتدای انقلاب ما حدود ۴ هزار متر مکعب به ازای هر فرد ایرانی آب تجدید شونده داشتیم الان این مقدار به کمتر از ۱۶۰۰ متر مکعب رسیده است. طبق آمار های جهانی استفاده ۴۰ درصدی از منابع تجدید شونده قابل قبول، و استفاده ۶۰ درصد آن در مرز بحران است که ما در معرض تنش آبی قرار داریم چون ۸۰ درصد منابع تجدید شونده را مصرف میکنیم.

در سد سازی افراط کردیم و برای آب نداشته سد ساختیم

چیت چیان افزود: یکی از علائم بحران آب، خشک شدن دریاچه هاست که مردم به خوبی آن را لمس می‌کنند. همانطور که دریاچه بختگان خشک شد،  گاوخونی خشک شد، دریاچه ارومیه خشک شد، دریاچه هامون خشک شد و ما اینها را با چشمان خودمان می بینیم. البته خوشبختانه به هامون امسال یک مقداری آب از طریق رودخانه هیرمند وارد شده و دوباره حیاتی پیدا کرده است.

وی تصریح کرد: ۶۰۹ دشت در کشور داریم که در ۲۹۸ دشت ما با بیلان منفی آب زیر زمینی مواجه هستیم یعنی آن مقدار آبی که توسط بارش وارد زمین میشود از آن مقداری که ما برداشت میکنیم کمتر است بنابراین بیلان دشت منفی است و این شرایطی مانند دریاچه ارومیه برای آب کشور ایجاد کرده است با این تفاوت که این مقدار آب زیر زمین است و کامل مشهود نیست.

وزیر نیرو در پاسخ به این سوال که عمده مشکلات کشور بدلیل کمبود طبیعی آب است یا سوء مدیریت گفت: اگر منصفانه بخواهیم قضاوت کنیم بیشتر شرایط طبیعی کشور باعث این معضلات شده تا مدیریت منابع آب.

وی ادامه داد: در سده های گذشته وزارت نیرو و مجموعه صنعت آب کشور کارنامه درخشانی از حیث ایجاد تاسیسات مدیریت آب داشته است. اما نظر بنده بیشتر بر روی هر دو مورد است یعنی هم مدیریت دخیل است هم شرایط طبیعی چراکه در چند سال گذشته در سد سازی افراط کردیم. تمام این سد ها بالغ بر ۷۶ میلیارد متر مکعب را میتواند تنظیم کند در حالیکه میزان آب موجود در این سد ها ۴۶ میلیارد متر مکعب است.

بعد از ساخت سد گتوند فهمیدیم زمینش نمکی است و مناسب نبوده است

وزیر نیرو تاکید کرد: من چند روز پیش در خدمت نمایندگان مجلس رسیده بودم و یک سخنرانی داشتم که عرض کردم سد ساوه ساخته شده است برای اینکه ۱۳۰ میلیون متر مکعب در خود جای دهد تا الان در طول عمر خود ۳۰ میلیون متر مکعب بیشتر در آنجا آب نبوده است.

سد کرخه برای ۷ میلیارد متر مکعب ساخته شده است و بیش از ۲٫۷ میلیارد متر مکعب آب در آنجا جمع نشده است.

سد سیمره ساخته شده است و دوسال هم هست که به بهره برداری رسیده است و نیروگاه آن هم ساخته شده است و چون آب کافی نداشته است آب اصلا نتوانسته است وارد نیروگاه شود. خیلی ارتفاع آن کم بوده است و هنوز هم کم است و معلوم نیست که سال آینده هم ما بتوانیم از این نیروگاه استفاده کنیم یا نه.

وی ادامه داد: حالا ممکن است این سؤال پیش بیاید که آیا واقعا در گذشته در طراحی این سدها اشتباه شده است؟ این مطلب دقیقی است که بنده میخواهم به آن اشاره کنم. این سد ها محاسباتش بر اساس آمارهای بارش گذشته بوده اما این آمارها اکنون بسیار پایین آمده است.

بخشی از این سد سازی ها بر اساس محاسبات وقت ساخت بوده و بخشی بر اساس زیاده روی بوده است مانند سد گتوند.

بیش از ۹۰ درصد آب کشور در حوزه کشاورزی مصرف می شود

وی تاکید کرد: من با صراحت می گویم این ۹۶ میلیارد متر مکعب آبی که از آبهای تجدید شونده استفاده میکنیم خطرناک است. این مقدار باید به ۷۲ میلیارد متر مکعب برسد و در اینصورت است که دریاچه ها به حیات طبیعی خودشان بازمی‌گردند، محیط زیست و حیات رودخانه ها حداقل آب مورد نیاز را به خود خواهند دید و در واقع این بحران آب مدیریت میشود.

چیت‌چیان افزود: با توجه به اینکه ما بیش از ۹۰ درصد از مصرف آبمان را در بخش کشاورزی داریم مثلا اگر در بخش کشاورزی فقط ۱۰ درصد از مصارف آب را کاهش بدهیم به اندازه کل آب شرب و  صنعت آب ذخیره خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه این مدیریت مصرف در کشاورزی به معنای تعطیلی کشاورزی نیست بلکه باید ضمن مصرف کمتر آب درآمد، محصول بیشتری داشت گفت: این موضوع حداقل ۳ راهکار دارد:

۱- بالا بردن راندمان آبیاری توسط شیوه های آبیاری تحت فشار

۲- تغییر نوع کشت

۳- تغییر شیوه کشت و روی آوردن به کشت صنعتی

در انتقال آب باید به مسائل زیست محیطی توجه داشته باشیم

وزیر نیرو در رابطه با طرح انتقال آب از دریاها نیز گفت: ما برای تمام موارد یک جواب واحد نداریم بلکه باید مورد به مورد مسائل بررسی شود. اصولا انتقال آب یک شیوه اضطراری است نه یک راه حل اساسی، ما باید با توجه به آمایش سرزمین برای رفع مشکلات مناطق اقدام کنیم.

وی ادامه داد: ما نباید کشور را از استفاده از آب دریا محروم کنیم و باید به نحو احسن از آن استفاده کنیم اما چند نکته را باید مد نظر داشت:

۱- با توجه به اینکه شیرین کردن آب دریا هزینه زیادی دارد قطعا انتقال این آب هزینه زیادتری را به همراه خواهد داشت و این مقرون به صرفه نیست.

۲- از آب دریا باید فقط در مصارف شرب و صنعت استفاده شود.

۳- ما در انتقال آب باید به مسائل زیست محیطی توجه داشته باشیم. فی المجموع طرح هایی که با دستکاری زیاد در طبیعت همراه است نوعا به نتیجه نرسیده است.

تشکیل وزارتخانه آب و محیط زیست راهکار صحیح نیست

چیت چیان در پاسخ به این نکته که برای مدیریت بحران آب برخی پیشنهاد می‌دهند، ما وزارتخانه آب و محیط زیست داشته باشیم، گفت: ما این تجربه را داشتیم که گاهی اوقات اگر مشکلاتی داریم سریع به سراغ تغییرات تشکیلاتی می‌رویم در صورتیکه مشکل اساسی این نیست.

وی در رابطه با شورای عالی آب تصریح کرد: ما برای حل مدیریت مصرف نیازمند همکاری وزارت نیرو، وزارت صنعت، جهادکشاورزی و سازمان محیط زیست هستیم که در سال های گذشته شورای عالی آب تشکیل شده است و مسئول هماهنگی بین این بخش ها است.

وزیر نیرو همچنین در رابطه با جداسازی آب شرب از آب مصرفی، گفت: در این بحث مطالعاتی انجام گرفته است و تجربیاتی هم داشتیم مثل شهر قم، حتی در بعضی مناطق کشور چاره ای جز عملی کردن این موضوع نداریم ولی این راهکار از راهکارهای مدیریت مصرف آب است.

طراحان استیضاح بنده انتظار دارند که انتقال آب از سد بهشت آباد به اصفهان توسط تونل انجام شود

وی درباره با طرح استیضاحش در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: دوستانی که در مجلس طرح استیضاح بنده را طراحی کردند انتظار دارند که انتقال آب از سد بهشت آباد به اصفهان توسط تونل انجام شود.

وی ادامه داد: با توجه به حساسیت های فراوان با بررسی های علمی به این نکته رسیدیم که احداث تونل راهکار مناسبی نسبت به این دلیل که این تونل ها موجب خشک شدن آب چشمه ها و قنات ها میشود ما این آب را منتقل میکنیم بلکه با استفاده از لوله و پمپاژ که همه شهروندان راضی باشند و مشکل زیست محیطی ایجاد نشود.

+67
0
  

29 دیدگاه

 1. وحید.ب می‌گوید:

  ما گاهی در بخش ارائه آمار با چالش های جدی مواجه هستیم
  برای مثال ما هنوز نمیدانیم چه تعداد چاه مجاز در کشور حفر شده است
  و از آن بدتر در یک دستگاه مشخص معلوم نیست که آمارها را طبق چه اصولی ارائه میدهند.
  چگونه ممکن است ندانیم؟ کافیست از دو مسئول بلند پایه بپرسید وقتی آمارها تفاوت فاحش دارند ما هیچوقت قادر نخواهیم بود به اصل ماجرا ورود پیدا کنیم.
  ما باید قبل از هر چیز مستندات درست ارائه کنیم ، دیروز جلسه مجلس شورای اسلامی را از رادیو فرهنگ گوش میدادم که نمایندگان آمار دقیق تعداد کل شورا های شهر و روستا در کل کشور را با تقریب سی هزار نفری اعلام میکردند یعنی سه نماینده محترم سه عدد اعلام نمودند که تفاوتش نزدیک به سی هزار نفر بود!

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 3

 2. کوشان مهران می‌گوید:

  شنیدن این گونه سخنان از سوی یک مدیر دولتی، و بویژه وزیر، بارقه امیدی ایجاد می نماید.

  ولی دو صد گفته چون نیم کردار نیست!

  در سفر نگارنده به کرمان، بیشتر دیوارها از آگهی حفر چاه عمیق پر شده و در کنار جاده با چشمان غیر مسلح دکل های حفاری غیر مجاز آب قابل تشخیص بودند.

  جای افسوس است آن سازمان های عریض و طویلی که بنابر فرموده مقام محترم وزارت در مطالعه و ساخت و ساز سدهای زیانباری چون گتوند دخیل بودند توانایی برخورد با فلان حفار چاه غیر مجاز را نداشته و از عربده و زنجیر و چماق و قفل فرمان بیم دارند.

  amirsar.blogfa.com/post-340.aspx
  و
  amirsar.blogfa.com/post-338.aspx
  و
  amirsar.blogfa.com/post-306.aspx

  راستی!

  آیا نباید ارزیابان محیط زیستی این قبیل سدها دلایل خود را مبنی بر تایید این پروژه ها ارایه نمایند؟

  … و یا شاید برنامه ریزی برای تجمع مرگ بر کشتارگر و مرده باد جاندارکش آسان ترین و مهم تر از همه”ایمن ترین” گزینه برای معروف و محبوب شدن به عنوان فعال محیط زیست باشد؟!

  کمی اندیشه نماییم

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 7

  • امیر امینی می‌گوید:

   @کوشان مهران:آقای محترم مخلص و اکثریت دوستان بر خلاف شما هیچ علاقه ای به معروفیت و مطرح شدن در سطح جامعه نداریم و نگارش این مطالب صرفا به جهت دغدغه ایست که در باب محیط زیست کشور داریم .چنانچه در بعض موارد مجبور به نگارش کامنتی می شوم به جهت تخم جهلیست که امثالکم سعی در کاشت آن دارید . حرف هایتان مجددا عاری از منطق گردیده و به رویه سابق بر گشته اید. از نوشتن مطالب تکراری خسته نشدید؟! در چند نوبه جوابتان را به شرح وتفصیل دادم. حاضر هستم یکبار چنانچه مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد به بالا دارید ،با شما به مناظره بنشینم و فایل صوتی آنرا بی کم و کاست در اختیار دوستان قرار دهم.
   amiramini4249@yahoo.com

   داغ Thumb up 15 Thumb down 17

   • کوشان مهران می‌گوید:

    جناب آقای امیر امینی

    سرکار بانو زهره در یک کامن به نکته درخور توجهی اشاره داشته اند:
    …زهره می‌گوید:
    ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۳ در t ۵:۲۳ ق.ظ

    جناب شیرعلی تردید نداشته باشید که برخی از منفی دهندگان کسانی هستند که منافعشان در راستای برخی از عملکردهای سازمان به خطر افتاده است مثل پیمان کارانی که برای به اجرا درآوردن پروژه های انتقال آب دریای خزر به دریاچه ارومیه و یا تکه تکه کردن آن فعلا ناکام ماندند. همانان که با احداث سدها این بزرگترین دریاچه آب شور جهان را نابود کردند. و یا مالکان غیر حقیقی زمین های سرخه حصار که سازمان زمین های مسروقه را از آنان بازپس گرفت و …
    (http://www.iew.ir/1393/02/26/25073)

    …تخم جهلیست که امثالکم سعی در کاشت آن دارید

    جناب آقای امیر امینی
    چشم ها را باید شست، جور دیگر باید دید!

    می گویند خانی بود که قوای چشایی او چندان خوب نبود و به همین دلیل آشپز او هر پخته و نپخته ای را در برابر وی می گذاشت و به دلیل سابقه خدمت، خان هیچگاه به شکایت خانواده از دست پخت بد او اعتنایی نمی کرد.

    گذشت تا روزی که خان میزبان جمعی از بزرگان شده و از قضا آشپزباشی به شیوه گذشته شور و شیرین را بدانگونه در هم امیخت که در حالیکه همگان بر سر سفره بودند آشپز را احضار و به او گفت:
    … خانه ات آباد، این چه چیز است که درست کردی؟
    آشپز شروع کرد قسم خوردن به سر مبارک که اشتباه می فرمایی این غذا مانند گذشته لذیذ و مطبوع است که یکی از میهمانان که تجربه برنج وارفته و خورشت شور و بی ادویه او را داشت به صدایی رسا بانگ برآورد که:

    … مرد حسابی، خان فهمید، تو نفهمیدی!

    …آقای محترم مخلص و اکثریت دوستان بر خلاف شما هیچ علاقه ای به معروفیت و مطرح شدن در سطح جامعه نداریم

    متاسفانه این معروفیت مجازی برای نگارنده منافع مادی قابل لمس به همراه ندارد ولی شیوه و لحن نوشتار شما در پاسخ به نظر دکتر کهرم درباره فراورده های کشاورزی اصلاح ژنتیکی شده، هرچند ایشان در واقع پرنده شناس می باشند، مواردی را آشکار نمود.

    آن کس که بداند و بداند که بداند
    اسب خرد از گنبد گردون بجهاند
    آن کس که بداند و نداند که بداند
    آگاه نمایید که بس خفته نماند
    آن کس که نداند و بداند که نداند
    لنگان خرک خویش به منزل برساند
    آن کس که نداند و نداند که نداند

    پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 9

   • کوشان مهران می‌گوید:

    جناب امینی

    لطفا این سه نوشتار را نیز ملاحظه بفرمایید:

    حمایت از رودخانه‌ها، در دستور کار کوه‌نوردان
    mountainwatch.persianblog.ir/post/2294
    و
    مرگ دریاچه ارومیه! از دیدگاه “پروفسور بازنشسته” آقای دکتر کردوانی!
    khabaronline.ir/detail/352793
    و
    با قاتل پلنگ های گلستان و خشکی دریاچه ارومیه آشنا شوید
    khabaronline.ir/detail/355997/weblog/akhani

    و این مورد نیز در خور توجه می باشد!
    چرا شکار را ممنوع می کنید؟
    khabaronline.ir/detail/343761/weblog/akhani

    پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 10

   • دوست می‌گوید:

    چنانچه مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد به بالا دارید ،با شما به مناظره بنشینم

    واقعا جای تأسفه که شما به علم اکادمیک مینازید حال انکه در علم اخلاق و علوم تجربی جز پا فشاری بر احساس و غرایز چیزی جز حرص و نفرت از غیر خودتان ندارید. برای شما هدف وسیله را توجیح میکند.
    و منطق و استدلال جای خود را به پرخاشگری میدهد.

    پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 10

   • دوست می‌گوید:

    بند اما حاضرم با سواد ابتدایی با شما به مناظره بنشیننم..

    پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 10

   • فریاد می‌گوید:

    جناب اقای امینی
    فکر کنم در زمینه کار میدانی ملاک بیش از مدرک تجربه باشه البته نه اینکه تاثیری نداره اما علم و عمل چون دو بال برای پرواز لازم و ملزوم همند
    دعوت به مناظره به شرط داشتن مدرک فلان به بالا کمی دور از منطق است خیلی از پدر بزرگ ها و مادر بزرگ هایمان در زمینه تربیت و مسایل شیوه تربیتی کودک و نوجوان از بسیاری روانشناسان و روان درمانان پله ها بالاترند
    خیلی ها در زمینه اقتصاد بازار از بسیاری دارندگان مدارک دکتری اقتصاد و امثالهم صاحب نظر تر و هوشیارانه تر عمل میکنند
    دندان سازان تجربی سالهای نه چندان دور شیوه های درمانیشان در بعضی جهات و نه همه جهات بسیار ضریف تر و کارسازتر از بعضی فارغ التحصیلان امروزیند
    در مورد مناظره هیچگاه پیشوایان دینی شرط تعیین نمیدمودند ما هم خود را رهروان انان داریم
    و در دنیای امروز و دهه اخیر مدرک گرایی محفوضاتی در ایران مساوی با دانش ان رشته نیست
    تصور من از اقای مهران بر اساس فعالیت در دنیای مجازیست که استمرار و پیگیری و مقالات شخصی ایشان نشان از داشتن توامان علم و دلسوزی دارد ولی از نوشته های شما با کمال معذرت جز جبهه گیری و نوعی عداوت و گاه گاه تحلیل های سطحی چیزی بیشتر ندید ه ام که امیدوارم اشتباه باشد…

    پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 8

  • وحید.ب می‌گوید:

   آقای امینی نفس ” نظر ” شما راجه به مدرک دانشگاهی در جایی که با پیامک میتوانند مدرک بگیرند و خیلی سریع دکتر بشوند و با پول مقاله ISI میدهند نیازمند بحث و تبادل افکار است.

   پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 11

   • وحید.ب می‌گوید:

    و البته این بمعنای زیر سوال بردن هر مدرک از هر دانشگاهی نیست ولی مخصوصن در نه سال گذشته کیفیت آموزش بمراتب فدای کمیت آن گردیده است.

    پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 11

    • وحید.ب می‌گوید:

     آقای امیر امینی شما فارغ التحصیل کدام دانشگاه هستید؟
     اگر صلاح میدانید عنوان پایان نامه کارشناسی ارشد و رساله دکترای خودرا برای دوستان اعلام میکنید؟
     در صورت نیاز اینجانب حاضرم برای دریافت پاسخ
     مدرک تحصیلی ام را اسکن کرده و برای شما بفرستم.

     پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 9

     • امیر امینی می‌گوید:

      @کوشان مهران:آقای مهران آوردن امثال و حکم و چامه در باب بحث فوق می بایست مرتبط با موضوع باشد. به جهت تسلط به ادبیات و شعر بسیار بیشتر از شما قادرم از امثال و حکم و شعر بهره برم اما مجال کوتاه نگارش یک کامنت چنانچه شما خواهان گفتن مطلبی مغزدار باشید اجازه تطویل را نمیدهد.به سبب آنکه از ادله و برهان چیزی در دست شما نیست که بگویید رو آورده اید به نقل متل ها و مثل های بی ربط به بحث .هر گاه که پاسخ در خوری ندارید قصد تحریف مطلب می کنید که از چشم مخاطبین دور نخواهد ماند و مخلص هم با انواع و اقسام آلات سفسطه آشنایی کامل دارم و در هر نوبه مغلطه شما را نمایان می سازم . چنانچه از عزت نفس کافی برخوردار هستید میبایست دست از این کار کشیده و به روش درست مباحثه روی آورید،چرا که با این روش خود را کوچک می نمایانید.
      درک مطالب مرقومه مخلص نیاز به هوش سرشار و ضریب انتقال ذهنی نوابغ ندارد.مطالب بسیار ساده هستند.هیچ زمان کس از موافقان و مخالفان شکار از خشکانیده شدن دریاچه ارومیه و یا نابودی عرصه های طبیعی و یا قاچاق اسلحه و … دفاع نکرده که شما به صورت متواتر این مطالب را پیش می کشید. تمامی دوستان متفقاً موارد فوق الذکر را محکوم می کنند و بحث در کراهت آن ندارند.
      قصد تشهیر شما را ندارم ، ولی به سبب آسیبی که وارید می آورید (با تخلیط مطالب ،بحث را از دستور خارج می کنید . مثال : دوستان در باب مضرات شکار می گویند و شما بحث را به جاده سازی می کشانید . کس در باب تقبیح خدنگ اندازی و تذکیه سخن می راند و شما خشکاندن دریاچه ارومیه را به میان می آورید) که گر چه اندک است ولی با توجه به شرایط اضطرار مملکت در حوزه حیات وحش بایست دست شما را برای آن اقل مخاطبین این رسانه رو کرد.

      داغ Thumb up 11 Thumb down 15

     • امیر امینی می‌گوید:

      @دوست: شما دوست من با همان دوستان ابتداییتان به مباحثه بنشینید.
      @وحید. ب : مخلص آقای مهران را با یک شرط به مناظره دعوت کردم ، ایشان مقصودشان در لوای امثال و حکم و چامه های نغز مستوراست ممکن است بعض از افراد کمتر آگاه را گمراه کنند و ما را تغفیل کار خواهند خواند کسان اگر ساکت بمانیم.
      شما به کار خود مشغول باشید ،مخلص را دغدغه ای از باب اظهارات و نوشته های شما نیست . اینکه امثالکم از شکار دفاع می کنید مایه مسرت است .

      داغ Thumb up 12 Thumb down 15

     • رضاشکاری می‌گوید:

      هرگز دل من ز علم محروم نشد / کم ماند اسرار که معلوم نشد
      هفتاد و دو سال فکر کردم شب و روز / معلومم نشد که هیچ معلوم نشد

      درود جناب امینی
      پروفسور شهریاری پدر تاریخ ریاضیات حرف زیبایی زدند. و آن این بود که با آوردن مثال های عینی تاریخی می توان به درک و ماندگاری مفهوم کمک نمود. اگر باور داریم تاریخ تکرار می شود عاقل و دور اندیش از آن بهره برده و راه آینده را هموار می سازد.
      بنده تحصیلاتی در رابطه با محیط زیست ندارم.شکارچی بوده و از ذره ذره نباتات و ریگ ها و سنگ ریزه های کوهستان لذت می برم.و سعی در درک آنها دارم.با کمال میل حاضر به مباحثه با حضرتعالی و هر نازنین دیگر از دریچه علمی ، تجربی و واقعی می باشم.نه در پی شهرت و نه در پی خویشتن فریبی هستم.فقط امیدوارم نتیجه بحث کمکی به محیط زیست ما باشد و نه آتشفشان احساس و خاکستر بی روحی
      متاسفانه مدتیست بظاهر حامیان وحوش در کشور ما بر طبل افراط می کوبند و از دریچه تحریک احساسات عوام را با خود همراه می سازند.عوامی که که شکار یک موش توسط روباه اشکشان جاری میگردد و هرگز نمی خواهند مراتب حیات را باور کنند.
      برای بنده بی سواد امثال جناب مهران و جنابعالی کلاس درسی بی منت هستید.حیف است وقت نازنین خود و حقیر را هدر رفته یابیم. راهکاری می باید….

      پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 8

     • وحید.ب می‌گوید:

      آقای امینی
      تفکر چون شماهایی ویران کننده تر از تفکر یکی چون من است.
      این را از کنار هم گذاردن نوشته ها مان هر بی طرفی خواهد فهمید اگر در حرفهای اینجانب هیچ نیست
      در حرفهای شما هم با کمک “المنجد” به همین نتیجه رسیدم و لزوم داشتن مدرک در رشته زبان و ادیبات عرب را باتمام وجود حس کردم امری که شما به آن اشاره نکرده و فقط به مقطع تحصیلی بسنده کرده بودید.
      شما در کل جوری قضاوت میکنید که انگار کسانی که حرفهاشان به ذائقه تان خوش نمیشیند وکیلان بلاعزل کشتارگران حیات وحش این مرزو بوم هستند.

      پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 6

     • امیر امینی می‌گوید:

      @رضا شکاری: رباعی که در بالا آورده اید به دو دلیل نمی تواند منسوب به حکیم باشد .
      یکم اینکه تناقض آشکاری میان مصرع دویم و چهارم وجود دارد که در سایر رباعیات حکیم یافت نمی شود
      دویم در نسخ قدیمی که مرحوم ذکاءالملک جمع آوری کردندبه جهت تحقیق و تصحیح این رباعی را سراغ نمی توان کرد.
      مخلص در جایی این رباعی را در میان اشعار جلیل آل آقا دیدم ،که البته صحتش را نمی دادم و دلیلی هم بر سقمش ندارم.علی الظاهر تقلیدیست از سروده ابن سینا:
      دل گرچه در این بادیه بسیار شتافت
      موی ندانست ولی موی شکافت(یک)
      وندر دل من هزار خورشید بتافت(اندر)
      وآخر به کمال ذره ای راه نیافت

      پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

     • رضاشکاری می‌گوید:

      درود بر جناب امینی
      بازهم که به حاشیه پرداختید نازنین!
      کتاب روزگار ، فلسفه و شعر خیام جناب قنبری را اگر نخوانده اید . مطالعه فرمایید.
      شک و شبهه زیادی در خصوص رباعی های خیام وجود دارد.در این کتاب به تفکیک رباعی های خود خیام پرداخته است. بنده نیز سعی میکنم از رباعیات منصوب استفاده نکنم. در خصوص رباعی های ابن سینا نیز مجادله بسیار شده است.
      مقصود حقیر چیز دیگریست!

      موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 1

 3. امیر می‌گوید:

  آقای وزیر
  ضمن تشکر از جنابعالی بخاطر شفاف سازی اشتباهات گذشته مسئولین وزارتخانه در خصوص سد سازیهای بی هدف و زیانبار و توسعه بی حساب و بی برنامه کشاورزی ناکارآمد و تاراج منابع آبی روان و زیرزمینی که باید نشست دشتها بدلیل برداشت بی رویه و عدم امکان تجدید سفره های آب زیرزمینی را نیز بدان افزود ، لطفا بفرمایید جنابعالی برای جلوگیری از تکرار این اشتباهات و جبران اشتباهات گذشته در این مدت چه اقدام مؤثری انجام داده اید؟
  آیا برای لغو طرح سد شفارود که بخشی از ارزشمندترین جنگلهای ایران را خواهد بلعید یا جلوگیری از آبگیری سد خرسان ۳ که بخش مهمی از آبشار آتشگاه را به زیر آب خواهد برد اقدامی شده است؟؟؟
  آیا برای الزام کشاورزان برای استفاده از روشهای کارآمد آبیاری(قطره ای) و پرهیز از استفاده از روش سنتی در سراسر کشور بهمراه مشوقهای لازم و ممانعت از برداشت بی رویه و حفر چاههای غیر مجاز اقدامی شده است؟؟؟
  آیا برای تصویب و اجرای تأمین حقابه دریاچه ها و تالابها اقدام عملی انجام شده است؟؟؟
  قطعا خودبخود مشکلی برطرف نمی شود و نیاز به هدف گذاری درست ، برنامه ریزی مناسب و جدیت در اجرای بموقع دارد.

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 4. شکارچی از خطه کویر می‌گوید:

  تشکر از جناب مهران عزیز و امیر گرامی
  شاید سن خیلی از کاربران عزیز یاد آن دوران سد سازی و خیلی طرح های نه چندان لازم را نداشته باشد. دورانی که پدر برای جهزیه دخترش و خرید یک یخچال بیش از یک سال در نوبت بود
  افسوس که سرمایه های این گربه به تارج رفت و از قبل آن چه اشخاص صاحب درآمد ملیاردی شدند و ما هنوز اندر خم یک کوچه ایم و منتظر آینده ای بهتر

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

 5. مسعود شکیبایی می‌گوید:

  خیلی جالبه خودشون از سدسازیهای بی بایه و اساس و سدهایی که ساخته شدند اما آبی ندارند صحبت میکنن اما باز دست از سدسازی برنمیدارن که هیچ ارزیابیهای زیست محیطی و البته عدم لزوم سد در فلان منطقه نادیده گرفته میشه چرا دولت جلوی سدسازیهای بی پایه و اساس رو نمیگیره و چرا جلوی عده ای با نفوذ گرفته نمیشه
  البته میزان بارشها کاهش داشته و البته افزایش گرمای جهانی میزان تبخیر رو افزایش داده
  اما چرا ما به این وضعیت دامن میزنیم و با سدسازی آبها رو سطحی کرده و اجازه هدر رفت بیشتر آب رو در اثر سطحی شدن میدیم
  مدیریت آب در بخش کشاورزی نیازمند همت مسئولان هست و البته بحث آب مجازی باید به شدت مد نظر باشه
  اما اونچیزی که امروز
  همین اندک آب شیرین رو تهدید میکنه آلودگیها به خصوص در سر منشاء چشمه ها رودها و آلوده شدن آب در بخش کشاورزی هست

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 6. kooshan می‌گوید:

  یکی از وزرای سابق نیرو در دولتهای قبل و خیلی از صاحب نظران هم این موارد را عنوان کرده اند و مجالس و دولتهای گذشته هر یک بفراخور در این باره مسئولیت دارند و در حال حاضر باید روند ناصحیح گذشته با استفاده از نظر اهل فن اصلاح شود و از انداختن مشکلات به گردن یکدیگر خودداری شود و در عوض باید در فکر راه حل برای معضلات بود

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 7. هادی می‌گوید:

  آقای وزیر
  جنابعالی به شدت در مورد انتقال آب زرینه رود به تبریز به میزان چند صد میلیون متر مکعب در سال علی رغم امکان این انتقال از ارس متهم هستید
  جنابعالی در دولت قبل معاون وزیر نیرو بودید و بدون توجه به همه هشدارها بر احداث خط دوم این آب به تبریز بیش از دبی رودخانه تأکید داشتید.
  بدون شک خود جنابعالی از چند سال قبل در جریان این بحران بودید ولی بر شدیدتر شدن آن تأکید کردود.

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 8. کوشان مهران می‌گوید:

  گمان دارم این سری نوشتار نیز اندکی به روشن شدن عمق داستان کمک نماید:

  دریاچه‌ی اورمیه و یکی دو پرسش از باقرزاده کریمی
  khabaronline.ir/detail/351634/weblog/abbasmohammadi
  و
  رویکرد احتیاط آمیز در امر محیط زیست و مثال دریاچه‌ی ارومیه
  khabaronline.ir/detail/348224/weblog/abbasmohammadi
  و
  دریاچه‌ی اورمیه، و پیچیده‌سازی یک واقعیت ساده!
  khabaronline.ir/detail/343370/weblog/abbasmohammadi

  و شاید جالب تر از همه
  دریاچه‌ی اورمیه، کردوانیسم، و ضرورت رویکرد احتیاط آمیز
  khabaronline.ir/detail/347217/weblog/abbasmohammadi

  داوری با شماست
  بخوانید
  سپس بیاندیشید
  و
  آنگاه داوری نمایید

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

 9. کوشان مهران می‌گوید:

  این مورد نیز امیدوارم برای خوانندگان نکته سنج قابل تعمل باشد:

  یک نوشته، یک نقد
  amirsar.blogfa.com/post-343.aspx

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 10. بهنام می‌گوید:

  اآقای امینی ای صاحب مدرک دکتری ای صاحب طرح ووووووو
  من حاضرم برایتان فارق التحصیل برق گرایش مخابرات با معدل ۹۸/۱۹بیارم که کار عملیش در سیستم مهندسی بازار صفره
  با این مدرکای کیلویی که تو هر کوچه ای یه دانشگاه باز شده شما هم عجب دچار غروری ها لذا توصیه میکنم کمش کن
  سواد یه چوپون در مورد راهکار گاهی از یه وزیز سالم ترو بهتر و کارامد تره برای اون منطقه چون با پوست و گوشت سالها لمس کرده
  نه از طبق مدرک تلفنی

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 7

 11. َنصرت ا... تواضع می‌گوید:

  جناب آقای چیت چیان وزیرمحترم نیرو
  باسلام وسپاس ازبیانات آگاهی بخش شما درمورد مشکلات اب کشور به ویژه تصریح در رعایت مسائل زیست محیطی در انتقال آب ونفی علمی سازه حفر تونل ها ،سپاسگزارم بمصداق جمله طبیب آنست که دردها راکشیده است
  حفر تونل چشمه لنگان دردل کوه سفید فریدونشهر برای انتقال آب به اصفهان موجب زهکش کردن منابع آبهای زیرزمینی وخشکیدن چشمه ها وقنات های ۲روستا وبیش از۵۳مزرعه گردید! ۸ سال است علیرغم تشکیل کارگروهها ومصوبه ها برای بازگرداندن آب قطع شده بر سر مزارع خسارت دیده تلاش میکنیم و هنوز اجرائی نشده است !
  ازاین رهگذر علاوه بر تخریب غیرقابل برگشت محیط زیست و منابع طبیعی ،صدها خانوار از زندگی پایدار کشاورزی و دامداری خود بریدند و بسیاری از آنان اواره شهرهای برزگ وشهرک های اقماری درپی تلاش معاش شدند .

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 12. بهنام میثاقی می‌گوید:

  تغییر سریع و دائم از آبیاری سنتی به آبیاری قطره‌ای کلیه زمین های کشاورزی و باغات کشور باید به صورت یک قانون قدرتمند، حافظ منابع آبی کشور گردد ، در ایجاد این قانون و تمهیدات اجرائی نمودن آن،با تامین بودجه، اعطای وام و … مجلس باید موضوع را در اولویت کارهای خود قرار دهد.
  دیده بان عزیز لطفا” با حمایت خود ، شرایط طرح این پیشنهاد را به صورت ملی فراهم آورید.
  سپاسگزارم

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 13. بهنام میثاقی می‌گوید:

  سد ساخته اید یا دیوارهای مرگ محیط زیست؟

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 14. محمود اجرلو می‌گوید:

  سلام
  لطفا تاگ و آب را هم بخوانید.jahandarjahan.ir

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>